Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Criptozoologie

Creat de Xanadron, 30 Decembrie 2010, 15:13:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rayden

Citat din: fiulploii din  28 Aprilie 2016, 19:53:24
In cazul ăsta ce sa mai zic ? Parca mai ușor ar fi cu construcția de piramide sau cu rețeaua de megaliți , nu?

adica, excluzi ....interventia extraterestra? 8-)

fiulploii

Citat din: Rayden din  28 Aprilie 2016, 21:22:18
adica, excluzi ....interventia extraterestra? 8-)

In mare parte da !
Uitasem sa adaug ipoteza ca ăia mai mari se plimbau cu dinozaurii iar unii mai obscuri susțin ca ii si domesticeau  :-o astfel s-ar explica elegant existența urmelor de om si dinozaur mergând alăturat , găsite parca prin America

Grifon

Cred că explicația (proto) existenței "uriașilor" rezidă in considerentele gravitaționale. Totul este condiționat de această omniprezentă atracție, iar statura / conformația oricărei ființe nu poate face excepție. Dacă gravitația ar crește, gradual, oamenii ar dezvolta o statură mai mică, iar dacă scade, normal, s-ar intâmpla invers.

Și nu e vorba doar de gravitația Terrei, ci și de alte forțe magnetice similare - precum a Lunii, a planetelor Marte sau Venus..ș.a.m.d. Pe asta s-a bazat excentricul savant  Hans Horbiger - membru proeminent Thule Gesellschaft (nucleul ocult ce-a emanat nazismul) - când și-a elaborat cosmogonia bazată pe schimbarea raporturilor Pământ / Lună.

Precum se știe, el credea că Terra a avut, succesiv, mai multe "Luni", ce s-au prăbușit inevitabil peste glob - astfel, consecutiv, generând și distrugând rase cu alte conformații.

Teoriile lui, deși neacceptate "științific", merită totuși o anume atenție. La urma urmelor, un satelit ori părăsește orbita din cauza forței centrifuge, ori se prăbușește pe sursa atracției, din rațiuni centripete. Și intr-un caz, și-n celălalt, e verosimil gândul c-ar fi existat perioade in care raporturile gravitaționale să fi fost diferite - și, implicit, statura oamenilor să fi fost alta.

Putem dezbate - prin această premisă - și existența unor ființe mitologice precum "titanii" sau "ciclopii" (asta ca să nu mai zic de dimensiunile "urieșești" ale florei / faunei din indepărtatele ere geologice).

Xanadron

Scurtissim ca-s in crize (de timp doar, din fericire): n-as subscrie la numita teorie, din simplul motiv al convietuirii lui David cu Goliat sau al contemporaneitatii noastre cu elefantii - si furnicile simultan. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#49
Ma cam indoiesc - sper sa nu raman indoit  :lol: - de legatura intre gravitatie si marimea vietuitoarelor pe o planeta si as putea da un contraexemplu  din zilele noastre.
Arborii sequoia


Ar fi si girafele sau elefantii pe care i-as include in zona .

L.E. elefantii sa traiasca ca-i vad pomeniti si de @Xanadron in timp ce scriam postarea !  :lol:
      Furnicile ca furnicile dar sunt altii si mai mici  :wink:

Grifon

Foarte util să ne îndoim...așa avem confirmarea certă că gândim (vorba lu' Descartes...).
Clar că există elefanții - dar nu mai există MAMUȚII. Avem crocodili, dar unde-s mega-saurienii jurasici ? Avem lilieci...dar unde-s pterodactilii ? Avem sequoia, dar cum arăta bunic'-su ?

Fiecare epocă și-a avut micii / marii ei....iar ulterior reducerea / creșterea s-au făcut "la scară".Că unele specii au reușit cumva să se adapteze la tranzit...asta ar fi o extensie a discuției.

Oricum, nu am adus contra-argumentele astea ptr. a convinge - căci nici eu nu sunt deplin convins de  valabilitatea unor teorii precum cea a lui Horbiger. Cred insă cu tărie că există relație intre gravitație și diversele inălțimi / conformații (chiar dacă, desigur, stabilirea ei trebuie rafinată sau nuanțată, prin luarea in considerație a (mai) multor legități fizice / biologice).

fiulploii

Bunicul lui Sequoia este el însuși  :-D fiindca conform altora este pe aici in aceeași forma si mărime înca din Jurasic .
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jurassic

Grifon

Acelor "altora" care zic așa despre sequoia nici n-are sens să li se explice altfel de teorii decât cele regăsite in manualele mainstream. Ciudat insă că până și acelor "altora" li se pare credibil ca realitățile jurasicului (precum "brontozaurii") să fi dispărut in urma coliziunii Terrei cu un mare (alt) corp ceresc. Bine, ei îi spun meteorit / asteroid...căci măsoară doar forme, nu fond.

În fine, precum am scris mai sus, nu țin să inițiez vreun demers persuasiv (mai ales că nu m-am persuadat incă nici pe mine-mă). Cert este că noi nu putem pricepe nici epoci mai apropiate (precum realitățile egiptene din vremea lui Osimandias, de pildă...), darămite jurasicul sau cele dinainte !

Grifon

În sprijinul celor enunțate mai sus, ar putea fi invocată și legenda lui Atlas.
Precum se știe, distinsa sarcină de a sprijini "bolta cerească" nu fusese un favor, ci o crudă pedeapsă. Putem interpreta această șaradă mitologică drept un adevăr cosmogonic : modificarea gravitației, ceea ce ar fi putut insemna o uriașă apăsare asupra vechilor specii, precum titanii.

E drept, metafora e multiplu interpretabilă, dar una din explicații ar putea fi și aceasta...ca și a "inlănțuirii" celuilalt faimos titan (Prometeu) de pământ.

Asta ca să nu insist și pe alte "condamnări" htonice, suferite de alți "uriași" pomeniți in celelalte mituri fundamentale ale actualei umanități.

fiulploii


Xanadron

1 Aprilie a trecut totusi, fiualploii... :lol:
Povestea tzesuta - cu ce scop insa numai :evil: stie - e distractiva-n orice caz, incepind cu biografia lu' Merrylin - un vampirash savant care-a trait cica 160 ani, ba inca ar mai respira (horcai?) pe undeva.

P.S. Tema motivatiilor hoax-urilor (ca nu-i un singur motiv niciodata) ar merita poate tratata in extenso.
Chiar daca n-om fi mari psihologi, mici detectivi macar sintem. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

A trecut deja Aprilie ?  :lol: :lol: nu mi-am dat seama .
Daca unii vor sa creadă , ce sa ne împotrivim noi ? Nu e mai bine ca toata lumea sa fie fericita ? De ce sa fim incrancenati unii împotriva altora ca deținători supremi ai adevărului ?
   Frumusețea sta in ochii celui care privește , zis-au altii si m-am convins de asta cu sau fără citate rupte din context .
Părerea mea...

Xanadron

Citat din: fiulploii din  19 Mai 2016, 10:10:35
A trecut deja Aprilie ?  :lol: :lol: nu mi-am dat seama .
Daca unii vor sa creadă , ce sa ne împotrivim noi ? Nu e mai bine ca toata lumea sa fie fericita ? De ce sa fim incrancenati unii împotriva altora ca deținători supremi ai adevărului ?
   Frumusețea sta in ochii celui care privește , zis-au altii si m-am convins de asta cu sau fără citate rupte din context .
Părerea mea...
D'accord - si, ca sa fie chiar toata lumea fericita, ete si alte basmuieli - de asta data c-un procent macar mai credibile decit alea cu Merrylin-Vampy :evil: si-ale lui false oratanii, fiindca-s venite de la Herodot citire (unele):

http://adevarul.ro/locale/hunedoara/triburile-cutremurat-lumea-antica-barbati-capete-caini-femei-sase-brate-trupul-acoperit-blana-1_573c9d465ab6550cb8111c15/index.html?ref=yfp

Comentarii (usurele, ca alea religio-religare-greucene care-mi stau pe limba-mi pacatoasa nu prea rimeaza cu weekendu' C-tino-Elenautic): mai treaca-mearga deci povestile cu clasicele "himere" satiri sau Kentauros, da' ce ziceti de gegeni, hipopozi ori de blemialii c-un ochi in piept?! :-o

...Sau  de ciclopii arimaspori ? Care - interesant poate de conectat cu heraldica :
"se aflau într-un continuu război cu grifonii, creaturi mitologice păzitoare ale aurului, cu capete de acvile şi corpuri de lei."
   ,,În nordul Europei este pe departe cel mai mult aur. În această chestiune nu pot spune cu siguranţă cum este produs aurul, dar se spune că un ciclop numit Arimaspoi l-a furat de la Grifoni", (:-D) relata Herodot, în Istorii."


...Iar pe tema NULILOR :lol: chiar n-are rost sa mai vorbim, ca-i plina lumea de ei si acu'...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

  Si nu ai impresia ca zonele alea sunt tzarcurile unde miloshii geneticieni pre-antici au lasat rezultatele neproductive sa se stinga in liniste din motive de vreo miscare sau ONG de al lor ce milita contra uciderii animalelor de laborator? Nu e logic?  :wink: Nimic nu e nou sub soare!

Xanadron

...adică siberiană de fapt, fiindcă nimic nu-i nou sub soare - cum bine zici și tu, @fiulploii.

Analiza foto-video a devenit oarecum floare la ureche-n ultima vreme, așa cum demonstrează M.K. Davis, un fan al criptidelor tip Yeti / Sasquatch / Bigfoot.
(P.S. I-o fi adus oare tot clanul Rothschild p-acolo? :-D - evident că odată cu Lenin & bolșevicii lui alo.geni, sigilați în celebrul tren-seif trans-elvețian.)

https://www.youtube.com/watch?v=uJC1SvYKMrw
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/