Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre Romania

Creat de horia2008, 05 Ianuarie 2012, 15:05:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dargali

As avea nevoie de niste pareri despre niste servicii web. Vreau sa imi fac un site cu: dictionar de vise, fenomene paranormale, elemente legate de ozn-uri precum si tot ce tine de cultura oculta si fantastica a romanilor, pentru ca e foarte boagata, iar legendele stravechi sunt pline de semnificatii si tot  felul de embleme si povesti e care nu toti le cunoastem. Ideea e ca vreau sa fie ceva complex, si am nevoie de o firma de hosting ssau de vro platforma de hosting. NU cred ca ceva gratis va functiona in timp, ma tem s anu imi pierd datele, pentru acest lucru am nevoie de sugestii legate de cineva acare imi poate oferi servicii web de calitate dar nu foarte scumpe. Mai multe idei si sugestii vor oferi recunostinta mea.

horia2008

Inca un site fain Despre Romania

http://www.skytrip.ro/

plus aplicatie (in google play) pentru telefonul mobil cu puncte de interes (bazata pe google maps, necesita, pe langa activarea GPS-ului, si a retelelor wireless); n-am studiat-o inca, dar vad ca sta in versiune beta cu ultima actualizare iulie 2012...

Va doresc sarbatori fericite!


Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

Fenomenul "Babele" nu e singular in Romania. Iata doar 2 exemple ... dar oare e doar un simplu fenomen natural ?


fiulploii

Pozele sunt facute in sat-catun Viezuri comuna Ceru-Bacainti ?

Eu zic ca Babele sunt din piese diferite dupa cum se poate vedea in poze spre deosebire de cele de mai sus care mie ca amator imi par lucrate de ploi vant si diferente de temperatura combinate cu tipul de roca respectiv.

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3165.msg73092.html#msg73092

poze puse de @Urban la reea respetia si la care ai dat like @Ganditorul  :wink:

Ganditorul

Pozele sunt facute undeva prin Maramures. O sa consult harta ca sa pot spune exact unde.  Sunt 2 localitati diferite la distanta de cateva sute de km intre ele. Localnicii pe care i-am intrebat nu stiau despre primul obiectiv turistic mai nimic - "Piatra Rosie ...n-a urcat nimeni acolo, nu stiu daca e pestera sau doar cea ce se vede". Tot ce pot spune este ca se afla in localitatea unde este si "locul cu shmen" - adica locul unde masina urca la deal. Unii zic ca e iluzie optica ... mie mi s-a parut ca e un fenomen putin studiat care a primit aceasta definitie comoda.
A doua poza e si mai "cuminte" - fenomenul sta pe marginea drumului, nebagat in seama de nimeni. Am evidentiat aceste poze din alt motiv, ce tine mai mult de ciudateniile pe langa care trecem zilnic . E posibil totusi sa fie un "rest" al unor constructii facute de mana omului ce se "dezvelesc" azi sub efectul eroziunii. Ceva similar am vazut - de la mare distanta - si pe malul Siretului. Oricum, orice ipoteza indiferent cat de bizara ar fi ea nu poate fi pusa in pagina fara un studiu de caz care sa ofere cateva repere tehnice, structura masei stancoase, masuratori ale parametrilor fizico-electrici si alte "ingrediente" de la frontiera stiintei. Parerea mea.

Xanadron

O postare interesanta dintr-un blog apartinind unui iesean dezamagit de Romania (si implicit cu dor de duca... oriunde altundeva) e nu doar f. populara, ci vad c-a si polarizat opiniile "boborului" in doua sau chiar mai multe tabere - detractorii/acuzatorii bloggerului si aprobatorii lui fiind principalele.

http://mstefan.svbtle.com/its-not-you-its-me

Clar ca mai toate comentariile-s in definitiv sterile fiindca nu ofera solutii (cu exceptia unora tip Dracula-Tzepes, evident :-D) iar ochelarii de cal sint purtati de everybadea fiindca se limiteaza la afurisirea politicului local-mioritic, fara sa disece macar urmatorul nivel - al celor responsabili de noua "colonizare"  a Romaniei. Cu statut de experiment dus la extrem, zic eu.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#127
Citat din: Xanadron din  10 Octombrie 2014, 10:24:09
Clar ca mai toate comentariile-s in definitiv sterile fiindca nu ofera solutii (cu exceptia unora tip Dracula-Tzepes, evident :-D) iar ochelarii de cal sint purtati de everybadea fiindca se limiteaza la afurisirea politicului local-mioritic, fara sa disece macar urmatorul nivel - al celor responsabili de noua "colonizare"  a Romaniei. Cu statut de experiment dus la extrem, zic eu.

Conform unor calcule matematice facute sumar ... a fost  o mobilizare dusa la extrem(a la chiorul ... de viceprim-ministru) ...  Operaţia a reuşit, pacientul e mort.

""De la cinci mile depărtare, Gheorghe Zice a ajuns primul cu şalupa agenţiei turistice şi a salvat o membră din echipajul SMURD naufragiat. Se ţinea cu ultimele puteri de ceva sub ,,coada" elicopterului. Ce a făcut viceprim ministrul coordonator al securităţii naţionale în situaţia dată? A intrunit un Comandament, ne-a asigurat de respectarea procedurilor, apoi a invadat zona catastrofei cu 47 de autovehicule, 4 elicoptere, 14 ambarcaţiuni şi peste 250 de efective de poliţie, jandarmi, definite ca ,,[...] forţe şi mijloace suplimentare ordonate de către viceprim-ministrul pentru securitate naţională, domnul Gabriel Oprea, astfel:
- Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Constanţa: 47 militari cu 15 autospeciale, 3 bărci de salvare şi 1 echipaj SMURD;
- Inspectoratul General de Aviaţie: 2 elicoptere MI 17, 1 elicopter EC 135, 1 autovehicul şi 16 militari;
- Ministerul Apărării Naţionale: 5 ofiţeri, 53 de subofiţeri scafandri cu 4 bărci cu 1 sonar, 1 elicopter IAR 330, precum şi personal auxiliar şi echipamente de sprijin logistic;
- Autoritatea Navală Română, prin Agenţia Română pentru Salvarea Vieţii Omeneşti pe Mare cu o şalupă ,,Jupiter". Totodată, la mal au fost prezente 3 persoane din conducerea ANR;
- Garda de Coastă: 11 poliţişti de frontieră, 5 autovehicule şi 2 ambarcaţiuni cu 4 scafandri, 3 echipamente de vedere pe timp de noapte şi 1 sonar;
- Inspectoratul Judeţean de Poliţie Constanţa - 45 de polițiști cu 15 autospeciale;
- Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Constanţa - 5 ofiţeri, 21 subofiţeri şi 3 autovehicule şi Gruparea de Jandarmi Mobilă Constanţa -2 ofiţeri, 23 subofiţeri şi 4 autovehicule;
- Serviciul Judeţean de Ambulanţă Constanţa - 4 ambulanţe cu 12 persoane;
- Și două societăți comerciale, private care au sprijinit căutările cu o șalupă, 2 bărci, dintre care una cu sonar și 5 scafandri."
 
În fapt, ce am putut observa? Că epava recuperată a elicopterului, corpul delict al cercetării, care trebuia prelevat ca un bibelou şi conservat intact, a fost lăsat din cupla unei macarale să se prăvale, fărămându-se, a doua oară, la impactul cu o platforma de beton. Adio, probă materială directă!""


http://www.realitatea.net/elicopter-smurd-prabusit-familiile-pilotilor-amendata-dupa-moartea-acestora_1599687.html

P.S. N-am stat sa caut daca cifrele sunt exacte ... dar si doar 1/4 din fiecare cifra daca le-am aduna si tot ... erau mai mult ca suficient sa salveze ... nu sa caute morti ... dupa 1 ora la aproape cateva grade peste zero in apa ... nu rezista decat ursul putinist si a lui vodca ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

StarDust

Sa nu uitam pentru ce a fost creat acest topic...

Citat din: horia2008 din  02 Februarie 2012, 10:56:55
Topicul l-am deschis pentru chestii faine din si despre Romania care inca se mai intampla, si nu pentru mizerii politice de care toti sunt satui si lamuriti... :oops:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

horia2008


horia2008

In ajun de an nou la Ochiul Beiului si Beusnita  :star:  :rainbow:









horia2008

Mergea la stiri, da' il pun aici...

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19028106-cum-reusit-cercetator-roman-sua-lanseze-reteaua-sociala-fyuse-aplicatia-care-permite-utilizatorilor-faca-fotografii-3d-investitorii-nostri-uita-noi-urmatorul-facebook.htm



CitatO companie infiintata de un cercetator roman in Statele Unite a obtinut finantare de 3,35 milioane de dolari pentru a dezvolta tehnologii de procesare a imaginilor 3D. Printre cei care au investit in Fyusion este si Andreas Bechtolsheim, primul investitor major in Google, a relatat Wall Street Journal pe unul din blogurile afiliate. Radu Rusu este romanul care a creat compania si care in urma cu doi ani a castigat un premiu major in Robotica.
In urma cu doi ani, Radu Rusu, alaturi de Matei Ciocarlie, a castigat un premiu major in domeniul roboticii - IEEE RAS Early Career - pentru rezultate "extraordinare pe plan mondial" in domeniu. "De atunci, am inceput o noua companie numita Fyusion, care acum cateva luni a primit o finantare de peste 3 milioane dolari de la una dintre cele mai mari firme de Venture Capital din Silicon Valley (New Enterprise Associates - NEA), de la o alta firma VC din Japonia (UTEC) si de la alti 'angel investors' renumiti", a declarat Radu Rusu pentru HotNews.ro.
Finantarea este folosita pentru a dezvolta tehnologii avansate de procesare a imaginii 3D si pentru a promova aplicatia Fyuse - de photo sharing 3D, disponibila pentru iOS si Android, dupa cum a scris un blog afiliat Wall Street Journal.
CEO si cofondator al companiei Fyusion, Rusu a explicat pentru HotNews.ro ca a lansat aceasta aplicatie in urma cu doua saptamani si ca formatul dezvoltat de echipa sa se numeste "Surround View": "Acest format este construit pentru telefoane mobile si tablete in special, pentru ca 2014 a fost primul an in care smartphones au fost folosite mai mult decat calculatoarele de noi ca si societate.
"Urmatorul Facebook este tri-dimensional si e construit de un roman", spune Radu Rusu, care spune ca "aplicatia noastra sociala Fyuse este in hypergrowth in momentul de fata, la o rata mai mare decat cea a Facebook la inceputurile lor". Acesta a precizat ca "scopul Fyuse este sa creeze una din cele mai mari retele de fotografie digitala (dar nu 2D, ci surround) si sa permita tuturor utilizatorilor sai sa captureze si sa transmita aceste date prietenilor, cunostintelor, si asa mai departe, exact cum Facebook sau alte retele fac".
Tanarul cercetator este de parere ca, "in 5-6 ani, companiile sociale existente vor fi inlocuite de cu totul si cu totul alte experiente si companii. Asa cum Snapchat va detrona o mare parte din ce face Facebook, Pinterest la ce face Google, la fel si Fyusion si alte companii vor contribui impreuna la creerea unui nou Internet. In esenta, noua generatie care s-a nascut cu iPhone si iPad, nu va accepta Internetul asa cum e acum, pentru ca e suboptimal".
Radu B. Rusu - CV
Radu Rusu (33 de ani) a absolvit in 2004 Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, Facultatea de Automatica si Calculatoare, Specializarea - Automatica si Informatica Industriala. In 2009 a absolvit cu Summa cum Laude TUM (Technische Universitaet Muenchen), a obtinut doctoratul in Computer Science la aceeasi universitate, la care din 2005 pana in 2009 a lucrat in grupul de cercetare Intelligent Autonomous Systems.
In perioada octombrie 2007 - decembrie 2008 a fost International Fellow Researcher la Artificial Intelligence Center (AIC), Stanford Research Institute (SRI) International. Din 2009 pana in 2012 a fost cercetator la Willow Garage, in perioada 2010 -2012 a fost Visiting Lecturer la Stanford University, din 2012 este presedinte si CEO al Open Perception, iar din 2013 este CEO si cofondator al Fyusion.
In 2013 a obtinut premiul Robotics and Automation Society Early Career 2013, "pentru contributii in crearea si coordonarea unui ecosistem open-source care incurajeaza transferul de tehnologie in domeniul perceptiei 3D intre mediul academic si industrie".
clar ca omu' nu va renunta veci la doctoratul sau, cum fac altii care fac legi cu dedicatie doar pentru ca pot... :evil:



Xanadron

http://adevarul.ro/locale/baia-mare/legende-doar-maramures-gasim-uriasilor-rozavlea-aparatului-zbor-inventat-pintea-viteazul-1_54a929a1448e03c0fd4aab66/index.html

"Legende cum doar în Maramureş găsim: Uriaşul din Rozavlea şi aparatul de zbor inventat de Pintea Viteazul" :-o

"În lucrarea de doctorat a profesorului Valeriu Avram se face referire la arhivele transilvane, dar şi la câteva documente din Ungaria, în care se vorbeşte despre Gligor Pintea, supranumit Viteazul din Magoaja Maramureşului. Datele vremii arată că Pintea era şi un haiduc al aerului.  :roll: :lol: Prima atestare este cuprinsă în textul unei note din 1701, scrisă pe o pagina liberă dintr-un Apostol românesc, păstrat în manuscris fragmentat la biserica maramureşeană din Bontăieni. 

Textul cu pricina a fost descoperit în anul 1934, printre altele acolo arătându-se că ,,de pe Mogoşa, Pintea au sburatu cu sburătoare, făcută de elu, până în Dăneşti. Elu îi învaţă pe pandurii săi să sboare. Scris-amu io Petre Fătu, în anu 1701". Al doilea text a fost descoperit în 1944 la Biserica Jank, din Ungaria, pe pagina 48 a unui Evangheliar românesc:

,,Pintea şi cu panduri de-ai săi au sburat pe imaşuri şi fâniţe de-ale oamenilor de la Viile Satu Mare. O sburătoare ce au fostu araduitu de tri cai s-au opritu şi pre fâniţa vărului meu Popanu Irimie. Toată lumea s-au miratu de frumuseţea şi sborurile acestor sburătoare. Ele au fostu făcute din lemnu de paltinu, plopu, bradu şi stâjinaru. Roţile lor au fostu căptuşite cu pile (piele - n. n.) de cerbu deinu codru. Io ierohomanul Genadie încă am văzut cu mirare tot ce am scrisu aicea de pomenire, astăzi în ziua de 12 luna lui cuptoru, anul 1702".
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

horia2008

CitatPOPA ĂL NEMŢĂSC –  poezie în grai bănățean

Autor: Sorin Olariu

Stai să vez' șe întâmplare,  măi acu', pân primăvară,
S-o fost dus uichiţu' Nielu să să-nmoaie la Izvoară.
Ş-acolo, la Herculane, staț ca să vă povestăsc:
Nimerisă baș cu locu' lâng-un un popă d-al nemţăsc.
Dom' părince,-ncins la soare, buchisa dân cărţulie,
Nielu – cu ţâgarea-n gură șî uiaga dă răchie.
Başca, pă v-o asistentă, măi scăpa şî câce-o mână,
Dă-l cârpea bieta muiere cu şe-avea pî la-ndămână.
– Dom' părince!-nşepe uica, dumetale șcii măi bine,
O' artrita, boala asta, cum să ia, dă unge vine?
Să uită la Nielu neamţu', dî la cap pân la pişioare,
Prişepu el care-i şpilu' șî ţî-l luă atunşea tare:
– Abăr cum, main zon, te unte? Te la trinchen... bautură,
Nopţi piertute cu fetiţen și dohan pagat pe gură!
Totul asta se adunăm și nici cât io zice: pește!
Vine-artritănu la omu' și atunci îl polnăvește!
P-ormă-i zâsă măi dăparce că-l văzu îngândurat:
– Zagt, main zon, du ai artrităn, că pe mine-ai întrebat?
– Da dă unge, dom părince!... Numa' am șî io mirare,
C-am şicit pă la ţăitunguri cum că... papa vostru are!!!
:-D
http://www.curentul.net/2010/11/15/popa-al-nemtasc-poezie-in-grai-bana%C8%9Bean/

http://www.versuri-si-creatii.ro/creatii/s/sorin-olariu-6zuznhd/intamplare-dintr-un-sat-6zuztpp.html#.Vbe2ovnLJOA

http://olariusorin.blogspot.fr/?view=classic



Ganditorul

Şase dintre cei mai buni tineri matematicieni ai lumii sunt români. Au obţinut o medalie de aur, patru de argint şi una de bronz la Olimpiada Internaţională de Matematică, organizată anul acesta în Thailanda. Ei vor să meargă mai departe la studii în străinătate, pentru că deja au fost admişi la universităţi prestigioase din Statele Unite şi Marea Britanie.

http://www.identitatea.ro/sase-dintre-geniile-lumii-la-matematica-sunt-romani/#_