Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre Romania

Creat de horia2008, 05 Ianuarie 2012, 15:05:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

elena78

#75
Citat din: kandaon din  14 Octombrie 2012, 10:17:43
Alte descoperiri interesante de pe traseul autostrazii Transilvania. Noroc cu ea, ca se mai sapa si se mai scot la lumina unele lucruri

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-6/autostrada-dacilor-arheologii-au-descoperit-cea-mai-veche-asezare-dacica-din-nord-vestul-romaniei-103962.html

Ceva interesant din articol:

"Aşa s-au găsit urmele celei mai vechi civilizaţii dacice din Ţara Crişanei, de acum 2.600 de ani. Istoricii spun că descoperirea e extrem de valoroasă, dovedind că dacii, strămoşii neamului românesc, au trăit în spaţiul transilvan încă din preistorie............................................................. Cel mai valoros vestigiu găsit e o tabletă din lut ars scrijelit, reprezentând cel mai probabil prima formă de scriere, veche de acum 7.500 de ani. Piesa a fost descoperită în 2004 de arheologul orădean Gruia Fazecaş la Suplacu de Barcău."

Se pare ca tablitele de la Tartaria nu erau deloc unice si sunt multe alte asemenea artefacte cu astfel de semne (proto-scriere?) pe ele, peste tot prin Romania, Serbia, s.a.

Eu am auzit prima data de descoperirea de mai sus acum, cand am citit articolul, desi se spune ca e gasita in 2004. Nu stiu de ce nu se face mai multa publicitate acelei vechi civilizatii neolitice, care era mai veche si mai dezvoltata decat oricare alta civilizatie contemporana, incluzand aici sumerienii si egiptenii.

Din pacate se pare ca a decazut (e vorba de Vinca-Turdas, Cucuteni etc.) in timp ce altele (Sumer, apoi Egipt) au inceput sa se dezvolte. Motivul principal pare a fi o schimbare climatica ce a dus la perioade de seceta prelungita si care a provocat prabusirea agriculturii si societatii cucuteniene. Aceeasi schimbare climaterica a produs transformarea accelerata a Saharei (o zona de savana si chiar paduri) intr-un desert

din articol :
,,După 8 ani de săpături pe traseul viitoarei Autostrăzi Transilvania, arheologii orădeni au făcut cea mai importantă descoperire tocmai în ultimul loc în care mai puteau găsi ceva. La Biharia au săpat după metoda punct ochit-punct lovit. Căci, pentru prima oară, aici s-a folosit cea mai modernă metodă de prospecţiune - magnetometria, un fel de "radiografie" a subsolului.,,

personal am ramas putin  surprins  de aceasta veste ...,,viitoarea  Autostrada a Transilvaniei ,,...nu chiar ma bucura  aceasta  veste,  sunt puncte pozitive si negative  aici in acest proiect al  viitoarei autostrazi , din cate am auzit  din sursele mele de informatii  autostrada   care se va  face in Romania  se  va face exact pe punctele   foarte puternice de energie  ale tarii noastre , acum la ora actuala exista o trezire in constiintei  a oamenilor , popoarele antice ,dacii nostri stiau foarte bine despre ce era vorba ,  motivul construirii acestei autostrazi este un motiv subtil ....aceste puncte energetice ale Romaniei  ne ajutau  ca sa ne dea mai multa putere  si energie in trezirea  constiintei ...  ,construind autostrada in acele  locuri  inseamna    sa slabeasca  si sa  denatureze  aceste puncte  de energie a tarii  noastre   care se  leaga  cu alte puncte de energie   a planetei... dati o privire  si la  informatii referitor la geografia sacra  a Romaniei....oricum  cu sau fara autostrada  umanitatea se va trezi dar mai greu  la  un  nivel superior  de constiinta.....incet incet dar sigur  mergem in acea directie...

mr

Citat din: kandaon din  14 Octombrie 2012, 15:12:29
Iar campania asta de stergere a unor urme ale vechilor civilizatii e posibil sa aiba loc si in alte parti...
Cred ca despre asta este vorba: un efort concentrat si concertat in aceasta directie...
.........
"În final, se pune întrebarea de ce nouã milenii, atestate arheologic, de civilizatie neîntreruptã pe teritoriul României sunt ignorate nu numai în Europa de Vest dar si în România ? Cu ce se ocupã istoricii români ? Si reprezentantii României peste hotare? Cine promoveazã cultura milenarã a României ? Dacã dentistii, si nu profesorii de românã, vor sã facã scoli în românã la Geneva, sã nu ne mirãm dacã profesorii vor deschide în curând cabinete dentare în acelasi oras.*

În 1996, când am fost la Bucuresti pentru a face cercetãri în mitologia tracicã la Academia Românã, spre uimirea mea, mi s-a pus întrebarea de ce mã intereseazã tracii si dacii, când acesta era subiectul de predilectie a lui Ceausescu**, fapt pentru care subiectul trebuie acum total ignorat. La rândul meu, mã întreb ce conteazã 50 de ani de comunism în comparatie cu cele 9 milenii de istorie româneascã ?"

http://adevaruldespredaci.ro/cineva-ne-ucide-istoria/

Breslele de istorici facuti pe banda se ocupa fix cu propagarea in scoli a pseudo-istoriei. Pe cand cei academici se ocupa cu sarg de ingroparea istoriei reale. Si se cunosc dupa faptele lor....
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

zana@M

#77
Lunile calde ale Sulinei
N-am fost la Sulina niciodata ,chiar daca sunt dobrogeanca ,mi-a placut acest articol scris de Claudia Mosoarca .Pot sa adaug insa ,romanii ar trebui sa viziteze toate locurile frumoasa din tara si ,numai dupa aceea sa cunoasca si alte frumuseti ale Pamantului.


http://www.descopera.ro/descopera-in-romania/10119322-lunile-calde-ale-sulinei












Citat
Epilog

Cu nume de împrumut de la Soare, (Sol)ina se trezeşte prima în fiecare dimineaţă din România. Din colţul estic al ţării, răsăritul de deasupra trestiilor şi catargelor prinde în plasa de lumină imagini neschimbate de sute şi sute de ani: pescari răbdători, pelicani somnoroşi şi stuf ieşit leneş din ape. Doar păstrându-le laolaltă sub cerul albastru, Sulina poate spera să le facă pe plac călătorilor veniţi aici din toate zările pământului.
Citat
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

mr

#78
O analiza pertinenta a situatiei politico-economice a Romaniei, in contextul globalizarii fortate. Analiza nu se poate rupe de clasa politica si important cred ca este impactul deciziilor politice asupra viitorului tarii si al nostru, implicit.
Inevitabil, se contureaza clar complicitatea celor doua forte politice, asa zis opozante, in fata organismelor internationale (de mare exceptie). Si piesa care ne e servita zilnic cu pretentia de realitate.

"Dupa o perioada in care au ramas in expectativa, ca sa se limpezeasca apele dupa circul suspendarii din vara, haita de hiene denumita pompos delegatia FMI-BM-UE si-au facut din nou curaj sub conducerea unui mascul alfa (cu un nume de .....), mai discret decat predecesorul, care, nu-i asa, devenise mult prea patat si batea tare la ochi. Nu ar fi nicio problema cu hienele daca Romania ar avea anticorpi, adica daca s-ar gasi un barbat adevarat care sa le dea scurt peste bot si sa le trimita inapoi in hrubele din care au aparut. Numai ca, se pare, Romania nu are anticorpi."

"Nu ar fi prima data cand avem consens total intre "putere" si "opozitie". A fost consens total intre cele doua clici (in fapt una singura cu doua factiuni care dau poporului senzatia de competitie) si cand a venit vorba de bagat Organisme Modificate Genetic(OMG) pe gatul romanilor "ignoranti". Dupa cate se pare, in "cauze majore" consensul este total intre clicile politice."
http://www.badpolitics.ro/veti-plati/

In combinatie si cu celelalte eforturi concentrate pe istorie, pe educatie, pe resurse etc, tara asta este deja cucerita. Oare ce va urma?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

simbol

Citat din: mr din  11 Noiembrie 2012, 23:29:08
O analiza pertinenta a situatiei politico-economice a Romaniei, in contextul globalizarii fortate. Analiza nu se poate rupe de clasa politica si important cred ca este impactul deciziilor politice asupra viitorului tarii si al nostru, implicit.
Inevitabil, se contureaza clar complicitatea celor doua forte politice, asa zis opozante, in fata organismelor internationale (de mare exceptie). Si piesa care ne e servita zilnic cu pretentia de realitate.

"Dupa o perioada in care au ramas in expectativa, ca sa se limpezeasca apele dupa circul suspendarii din vara, haita de hiene denumita pompos delegatia FMI-BM-UE si-au facut din nou curaj sub conducerea unui mascul alfa (cu un nume de .....), mai discret decat predecesorul, care, nu-i asa, devenise mult prea patat si batea tare la ochi. Nu ar fi nicio problema cu hienele daca Romania ar avea anticorpi, adica daca s-ar gasi un barbat adevarat care sa le dea scurt peste bot si sa le trimita inapoi in hrubele din care au aparut. Numai ca, se pare, Romania nu are anticorpi."

"Nu ar fi prima data cand avem consens total intre "putere" si "opozitie". A fost consens total intre cele doua clici (in fapt una singura cu doua factiuni care dau poporului senzatia de competitie) si cand a venit vorba de bagat Organisme Modificate Genetic(OMG) pe gatul romanilor "ignoranti". Dupa cate se pare, in "cauze majore" consensul este total intre clicile politice."
http://www.badpolitics.ro/veti-plati/

In combinatie si cu celelalte eforturi concentrate pe istorie, pe educatie, pe resurse etc, tara asta este deja cucerita. Oare ce va urma?


Am sa ma refer doar la ultima fraza urmata de o intrebare.
Romania se pare ca este cucerita, cu anumite scopuri urmarite de mult, insa, batalia este in toi intre cei interesati.
Ce va urma?
O mare cacealma. Nici noi, romanii, nu o vom sti, de fapt, nimeni.

horia2008


zana@M

#81
Sa facem un tur al Romaniei imaginar daca n-am vizitat acele locuri ,fiecare sa inceapa cu zona in care s-a nascut si nu-numai .Eu am sa incep cu Delta Dunarii si multe alte locuri frumoase din Dobrogea.
http://www.xplorio.ro/muzeul-deltei-dunarii-din-tulcea-in-imagini/
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/o_mama.htm

Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie

Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,
Ţara mea de glorii, ţara mea de dor?
Braţele nervoase, arma de tărie,
La trecutu-ţi mare, mare viitor!
Fiarbă vinu-n cupe, spumege pocalul,
Dacă fiii-ţi mândri aste le nutresc;
Căci rămâne stânca, deşi moare valul,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc.

Vis de răzbunare negru ca mormântul
Spada ta de sânge duşman fumegând,
Şi deasupra idrei fluture cu vântul
Visul tău de glorii falnic triumfând,
Spună lumii large steaguri tricoloare,
Spună ce-i poporul mare, românesc,
Când s-aprinde sacru candida-i vâlvoare,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc.

Îngerul iubirii, îngerul de pace,
Pe altarul Vestei tainic surâzând,
Ce pe Marte-n glorii să orbească-l face,
Când cu lampa-i zboară lumea luminând,
El pe sânu-ţi vergin încă să coboare,
Guste fericirea raiului ceresc,
Tu îl strânge-n braţe, tu îi fă altare,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc.

Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,
Tânără mireasă, mamă cu amor!
Fiii tăi trăiască numai în frăţie
Ca a nopţii stele, ca a zilei zori,
Viaţa în vecie, glorii, bucurie,
Arme cu tărie, suflet românesc,
Vis de vitejie, fală şi mândrie,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc!


Mai am un singur dor

Mai am un singur dor:
În liniştea serii
Să mă lăsaţi să mor
La marginea mării;

Să-mi fie somnul lin
Şi codrul aproape,
Pe-ntinsele ape
Să am un cer senin.

Nu-mi trebuie flamuri,
Nu voi sicriu bogat,
Ci-mi împletiţi un pat
Din tinere ramuri.

Şi nime-n urma mea
Nu-mi plângă la creştet,
Doar toamna glas să dea
Frunzişului veşted.

Pe când cu zgomot cad
Izvoarele-ntruna,
Alunece luna
Prin vârfuri lungi de brad.

Pătrunză talanga
Al serii rece vânt,
Deasupră-mi teiul sfânt
Să-şi scuture creanga.

Cum n-oi mai fi pribeag
De-atunci înainte,
M-or troieni cu drag
Aduceri aminte.

Luceferi, ce răsar
Din umbră de cetini,
Fiindu-mi prieteni,
O să-mi zâmbească iar.

Va geme de patemi
Al mării aspru cânt...
Ci eu voi fi pământ
În singurătate-mi.

,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

mr

#83
Mai evidenta ca niciodata actiunea de nivelare (la propriu) a istoriei adevarate a acestor meleaguri:

Război pe autostrada comorilor - Adevăruri tulburătoare 28.12.2012

Proiectul regionalizarii a fost lansat de partidul portocaliu acum ceva vreme (2011). Opozitia de atunci, alaturandu-se opiniei publice, a contestat "vehement" proiectul. Pentru ca, astazi vedem clar, facea parte din jocul manipularii.
Acum, se discuta pe fata de implementarea acestui proiect pana la sfarsitul acestui an chiar de cei care, aparent, se opuneau cu indarjire:
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-10471464-crin-antonescu-daca-trece-proiectul-privind-regionalizarea-usl-putea-retrage-din-parlament.htm
Alta dovada ca rosu+galben=portocaliu.
De remarcat cat de scurta si lipsita de simt critic este opinia publica si cat de eficiente sunt metodele simple de manipulare: arunci in "piata" ideea, oamenii sar ca arsi, opozitia (care era de partea oamenilor atunci, tot aparent) sustine alaturi de populatie acest demers, se lasa sa treaca cca. un an, se reia subiectul in forta si cu termene, vehementa oamenilor este anihilata, planul se duce la indeplinire asa cum a fost conceput initial. De manual!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

,,Impotriva destinului nu este posibila decit o singura replica: a continua!" asta parca a zis-o Mircea Eliade.

Acum poate se intelege mai lesne de ce multe lucruri si descoperiri zac inca ascunse prin cotloanele timpului , sub greutatea pamantului . Si de ce , cei care stiu de ele , le-au uitat .

Parerea mea..

Ganditorul

In film, tipul de la "legiunea Straina" este usor dezinformat cu privire la cetatea Sarmisegetuza Regia - pietrele nu sunt stivuite pentru a fi luate ... ceea ce este stivuit acolo sunt replicile din ciment cu care  ministrul culturii din perioada comunista trebuia sa inlocuiasca pietrele originale din sanctuarul mare. De furat ... se fura - dar se fura cu detectoare de metal si se fura aur (daca o mai fi pe undeva, ca paznici nu prea mai sunt. Nu sunt bani... :evil: )
In rest, filmul e un mare semnal de alarma privind "harnicia" si graba care i-a apucat pe unii constructori si finantatori de autostrazi.

zana@M

#86
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/romania-cea-mai-tare-la-inventii-443254.html
România a fost marea câştigătoare a Salonului Internaţional de Invenţii de la Geneva, unde firma MB Telecom a luat premiul cel mai consistent pus la bătaie - două milioane de euro - pentru Roboscan 2M Aeria.
  A avut cel mai mare stand, cu peste 40 de invenţii expuse. Dintre acestea au mai fost premiate un sistem de securizare a cardurilor bancare, un produs fitoterapeutic pentru normalizarea colesterolului şi o instalaţie de tratare a combustibilului.
Eminescu ,scria........
Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,
Ţara mea de glorii, ţara mea de dor?
Braţele nervoase, arma de tărie,
La trecutu-ţi mare, mare viitor!
Fiarbă vinu-n cupe, spumege pocalul,
Dacă fiii-ţi mândri aste le nutresc;
Căci rămâne stânca, deşi moare valul,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc.


,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

horia2008

#87
MARELE ZID SCHENGEN
http://www.debanat.ro/2013/04/zidul-schengen-de-la-cenad-ar-putea-inlocui-frunza-elenei-udrea/
http://ziuadevest.ro/actualitate/38362-navetistul-bnean-vrea-s-construiasc-zidul-schengen-la-cenad.html
Citat,,E un proiect megalomaniac, cu doze de ironie dar şi seriozitate, care îşi propune să atragă atenţia asupra Schengen-ului. Am primit sprijin de la autorităţi pentru realizarea unui zid, care la început va avea 30 de metri lungime şi patru metri înălţime. Acţiunea se vrea un statement, iar săptămâna viitoare vom începe efectiv înălţarea zidului", a precizat iniţiatorul acestui proiect.
CitatRealizatorul tv are o idee şi mai năstruşnică – va depune un proiect pentru ca zidul Schengen de la Cenad să fie ridicat şi pe banii europenilor.

Ganditorul

#88
Mistooo...
Cum era de asteptat dupa ce ne-am construit singuri "zidul Schenghen" in diplomatie si politica (prin lipsa de profesionalism de care dam dovada zilnic) se simtea nevoia sa ridicam si un zid Schengen in plan fizic, vizibil.
Doar locatia pare prost aleasa - mai bine incerca sa-l puna la Vama Buzaului, pe Carpati - acolo unde va fi si in varianta serioasa, legala - daca nu ne trezim din sarabanda prostiilor politico-diplomatice pe care le facem.
Oricum actiunea e "binevenita" - ii invata pe romani si pe restul europenilor cu imaginea viitorului "zid al Berlinului", cu "utilitatea" lui si cu "inevitabila" impartire, pe Carpati, a lumii "bipolare".

SLEAH19

#89
Citat din: Ganditorul din  22 Aprilie 2013, 16:37:35
Mistooo...
...
Oricum actiunea e "binevenita" - ii invata pe romani si pe restul europenilor cu imaginea viitorului "zid al Berlinului", cu "utilitatea" lui si cu "inevitabila" impartire, pe Carpati, a lumii "bipolare".

  În actuala paradigmă dictează capitalul si globalizarea ,nimeni nu se mai împiedică in graniţe religioase când se vorbeşte tot mai mult de postcreştinism . Eu cred că există mai multe curente  dar vom intra cândva cu totul în Schengeh, acum pe bune chiar nu avem faţă, justiţia românească chiar e ca un târg de vite , se întâlnesc procuroru cu avocatu şi judecătoru şi discută cât dă şalăul , dacă ei simt că nu-i destul îl mai fezandează şi când muşcă conform grilei i se arată portiţa legală pe unde scapă. Nişte jigodii la care li se rupe de integrare , ei doresc să rămânem cât mai mult aşa că dacă vine integrarea vin şi regulile , se ştie.

Ideia cu granite confesionale aparţinea lui Otto von Habsburg, moştenitorul ultimului împarat al Austro-Ungariei. A fost una din cele mai influente eminente cenusii ale politicii europene. Pentru el Europa Unita reprezenta Imperiul Hapsburgic care se întindea din Bucovina pana în Alsacia . Viziunea lui a murit însa o data cu el pentru că era învechită şi nu lua în calcul globalizarea şi noile bazine geopolitice şi economice .
Imediat dupa revoluţie, cam în timpul evenimentelor de la Tg Mureş , a apărut în presă românească de atunci o hartă a extinderii UE care avea trasa graniţa pe Carpaţii româneşti, Moldova si Tara Românească picand după ,, gard'' .
Acum nu pare a avea mare importanţă , dar atunci harta era asociată cu numele lui Otto von Hpsburg , momentul era delicat pentru că nu prea avea lumea idee de manipularea prin presă si totul era luat de bun . 

Teoriile astea cred că sunt de sorginte un pic mai zonală. Rândurile de mai jos aparţin unei românce de etnie maghiară care a primit se pare cetăţenia maghiară şi s-a dus în Ungaria cu mult optimism ca într-o patrie mamă , a rămas profund dezamăgită şi asta e o parte din radiografia făcută de ea ( am primit-o pe mail) :

Societatea maghiară este în declin. În degradare accentuată. Oamenii nu se mai căsătoresc, nu fac copii. Deşi ei nu recunosc asta, dar totuşi aşa trăiesc. Mişcarea "Jobbik" (n.r – partid politic radical naţionalist, al 3-lea din Ungaria, considerat de unii ca fascist, rasist, antisemit) devine tot mai popular tocmai fiindcă declară nişte "adevăruri" pe care oamenii nu le spun, dar le gândesc. Lumea este plină acolo de organizaţii paramilitare, portaluri fasciste, care îi intoxică în masă pe oameni. Este exact ceea ce nouă nu ne trebuie. Asta nu e adevărata lume maghiară, ci înfumurarea arogantă a unei populaţii în scădere. Dacă acest proces nu încetează, Ungaria se va auto-falimenta. Un popor care nu este în stare să-şi recunoască greşelile şi în permanenţă îi arată cu degetul pe ceilalţi, îşi pierde posibilitatea de vindecare.
Vindecarea începe cu toleranţă, nu cu aroganţă

................

Eu am trăit patru ani acolo şi 37 de ani în România. Sunt unguroaică, dar pentru mine ungurimea din ţara-mamă este complet străină.
Vă spun vouă ce este ungurimea, sau cel puţin cea văzută din Borsod. Urlete la concertele Kárpátia şi răgete de beţivi, moarte jidanilor împuţiţi.
Încrederea în teoriile conspiraţioniste şi convingerea că tot ce există mai important în lume a fost inventat de unguri. Ponegrirea altor popoare, de la francezi la români şi de la ruşi la negri. Ridiculizarea ţiganilor, în glumă dar şi în serios. Afirmaţia că limba maghiară este divină. Credinţa în tot felul de tâmpenii, ca aceea că evreii vor o patrie nouă în Ungaria pentru proviziile ei de apă


Teorii de astea tâmpite cum că sunt buricu pământului, văd că mai au şi alţii...
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !