Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre Romania

Creat de horia2008, 05 Ianuarie 2012, 15:05:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

horia2008

Probabil ca sunt offtopic RUFOn, dar cu scuzele de rigoare postez un documentar (destul de corect), care mie unul mi-a placut, despre ale noastre cele bune, facut de ceva englezi:Wild Carpathia

http://documentare.digitalarena.ro/tc-carpatii-salbatici-2011/

Vizionandu-l, mi-am amintit de alta treaba faina facuta de Top Gear, episodul din Romania, spectaculos, in stilul celor 4 de la Top Gear, care de asemenea mi-a placut si cred ca merita vizionat, desi a generat destule controverse; eu il apreciez pozitiv
Greatest driving road in the world - Top Gear - BBC


Siberia

   Frumos documentarul... De apreciat faptul ca a reusit cu costuri mult mai mici decat cele folosite de o doamna ministru din Romania, sa ii faca pe englezi -  si nu numai pe ei - sa priveasca Romania (si) cu alti ochi.
   Pentru cei ce nu stiu (inca), documentarul a fost realizat ca parte integranta a campaniei Printului Charles pentru salvarea padurilor din Transilvania.
   Prince Charles campaigns to save Transylvania forests
   http://www.buckinghampalacenews.com/wp/prince-charles-campaigns-to-save-transylvania-forests/863
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

horia2008

#2
Topicul l-am deschis pentru chestii faine din si despre Romania care inca se mai intampla, si nu pentru mizerii politice de care toti sunt satui si lamuriti... :oops:


Ganditorul

#3
Pentru pasionati si cunoscatori propun un traseu inedit. Poate aveti noroc si de ceva "fenomene OZN" pentru ca zona este recunoscuta pt astfel de aparitii...
Traseul este foarte frumos si e de preferat sa-l faceti pe jos. Cu ATV-ul e confortabil dar pierdeti frumusetea naturii prin valurile de fum de benzina lasate de utilaj.

LACUL VULTURILOR _ Lacul fara fund...


Lacul vulturilor (lacul fara fund) masivul siriu


Iar in drum spre Lacul Vulturilor poate aveti timp sa va opriti la Tabara de Sculptura Magura. Nu veti regreta clipele de liniste si armonie de acolo...

TV NEWS BUZAU Tabara de sculptura Magura - Buzau.WMV

horia2008

Tot la capitolul lacuri fara fund - Lacul Dracului pe cheile Nerei, cel mai mare lac carstic din tara. Lacul are o culoare albastru-verzuie, impresionantă. Localnicii susţin că legenda mai spune că lacul nu are fund, că el are multe tunele subterane generatoare de curenti si cazuri de innec
lacul dracului.mpg
Si legenda aferenta
http://silviuvelcota.com/2011/03/13/legenda-lacului-dracului/
O zona deosebit de frumoasa care merita batatuta temeinic cu piciorul, Parcul Naţional Cheile Nerei – Beuşniţa cu cheile Nerei, lacul Dracului, cascadele Beusnitei si lacul Ochiul Beiului



Siberia

   Foarte frumoase peisajele din zonele montane ale Romaniei si-o sa revin si eu cu cateva imagini din niste locuri minunate.
   Dar pana atunci, nu va suparati ca intrerup putin firul peisajelor montane, dar vreau sa aduc in atentia voastra cateva frumuseti ale tarii noastre care sunt pe cale de disparitie - frumuseti surprinse la inceputul secolului trecut de obiectivul fotografului Kurt Hielscher.

Kurt Hielscher - Portrete de Ţărani - fotografii 1933 - video Gabi Schuster

Kurt Hielscher - Troiţe - fotografii 1933 - video Gabi Schuster

Mirifica Romanie in alb si negru

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

zana@M

Cheile Dobrogei situate in zona centrala  a Dobrogei.
Priviti cât de splendide pot să fie niște pietre, calcare albe în vegetația verde, atunci când lumina de apus le colorează în nuanțe portocalii și roșiatice?
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

Romania e extraordinar de frumoasa.Un filmulet despre Morile de apa vie.
Morile de apa vie
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

 Daca esti roman, pretuieste tot ce inseamna Romania, ai grija de tara ta!
Colt de Rai... Romania mea frumoasa
Colt de Rai... Romania mea frumoasa
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Siberia

#9
Despre Romania... pe "vremurile cand muntii se bateau cap in cap": pe firul povestii.

Emisiunea "Enigmatica Terra" (integral)

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

andrei

    Despre Romania...de atunci:
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

andrei

    Si de acum:
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

zana@M

,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

Costume populare din Dobrogea  si din alte zone aici...Costume Populare Romanesti
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

Calusarii , cel mai spectaculos dans popular romanesc.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,