Sectiune pentru limba româna > Cafenea

Biserica egipteana a celor trei valahii

(1/30) > >>

daos:
Salutare

Am deschis subiectul acesta fara sa imi dau seama exact unde sa-l postez. Mi s-a parut cel mai simplu la Cafenea.
Aseara am avut o discutie cu un personaj de rang destul de inalt din carul Ministerului Justitiei pe care-l banuiesc ca are legaturi si cu serviciile secrete de pe la noi, mai vechi si mai noi, plus alte conexiuni. La un moment dat a pomenit de o societate secreta medievala care s-ar fi perpetuat pana in zilele noastre. O societate care l-ar fi propulsat pe Mihai Viteazul in perioada evului mediu si l-ar fi sprijinit sa ajunga cel ce a fost, cat si intr-o epoca mai recenta l-ar fi scos in fata in politica principatelor pe Cuza si mai apoi l-ar fi adus pe Carol I pe tronul Principatelor Unite. Sincer sa fiu nu am retinut prea clar, fiind si putin luat la bord dupa citeva paharele de palinca. A pomenit de o anumita "biserica egipteana a celor trei valahii".  A si mentionat ca nu e vorba de masoneria regulara, ci de cu totul altceva.
N-am mai auzit pana acum de asemenea denumire nici din surse normale si nici din unele asa ... mai paranormale. Am cautat si pe net
Ce as dori? Daca exista cineva pe forum si citeste aceasta postare si are cunostinta de asa ceva, il rog sa-mi dea si mie acele informatii. Cel putin pentru mine personal e foarte important. Cred ca are legatura cu anumite intamplari mai ciudate de care am avut parte in trecut.

fiulploii:
Daca nu te superi @daos cred ca se impun niste precizari minuscule :
   - ce dovezi ai ca informatia respectiva este si adevarata ?
   - de ce crezi ca nu e un joc ?
   - de unde stii ca persoana respectiva nu urmareste acest forum ? eu asa as face  :lol:  sau poate ca ....e si alta varianta
Si nu in ultimul rand cred ca mai e nevoie de niste amanunte , de care poate nu ti-ai adus aminte cand ai scris subiectul .

Pentru ca , altfel pot sa zic si eu ca Ordinul Cavalerilor Basarab , infiintat de Mihai Viteazul a supravietuit pana in zilele noastre si acum  , o ramura a lui se numeste Nucleul - si pot chiar sa pun si ceva dovezi , fie ele si circumstantiale pentru a initia o discutie interesanta cel putin , daca nu si veridica .
   No offence .

mr:
In spatele lui Mihai Viteazu pot fi aceeasi care au avut stiinta "descalecatelor" de la intemeierea Tarilor Romane (casta Basarabilor cu origine in Transilvania) si care, din cate spune Vasile Lovinescu in cartea sa "Dacia Hiperboreana", nu aveau origine crestina. Deci ar putea fi chiar o "biserica egipteana"...
http://www.librariasophia.ro/carti-Dacia-hiperboreana-Lovinescu-Vasile-so-4085.html

daos:

--- Quote from: fiulploii on  28 December 2011, 20:46:05 ---Daca nu te superi @daos cred ca se impun niste precizari minuscule :
   - ce dovezi ai ca informatia respectiva este si adevarata ?
   - de ce crezi ca nu e un joc ?
   - de unde stii ca persoana respectiva nu urmareste acest forum ? eu asa as face  :lol:  sau poate ca ....e si alta varianta
Si nu in ultimul rand cred ca mai e nevoie de niste amanunte , de care poate nu ti-ai adus aminte cand ai scris subiectul .

Pentru ca , altfel pot sa zic si eu ca Ordinul Cavalerilor Basarab , infiintat de Mihai Viteazul a supravietuit pana in zilele noastre si acum  , o ramura a lui se numeste Nucleul - si pot chiar sa pun si ceva dovezi , fie ele si circumstantiale pentru a initia o discutie interesanta cel putin , daca nu si veridica .
   No offence .

--- End quote ---

Omul cu care am avut discutia despre acea societate secreta e genul de om respectabil, "cu parul alb" si , mai ales pana acum mi-a facut o impresie de om cu capul pe umeri. Nu cred sa fi fost o simpla "gulguta otravita", asta ca sa folosesc o expresie din arsenalul lui Corut.
Stiam de cativa ani ca in timpul lui Cuza s-ar fi realizat o formatiune de tip masonic (dar atee), desprinsa din masoneria regulara si care s-a perpetuat pana in timpurile noastre, aproximativ sfarsitul lui 2004, inceputul lui 2005 cand au aderat la o loja subordonata americanilor direct (o loja tot atee, repet strict atee si nu cu tendinte religioase) care se pare ca are astazi conducerea Romaniei in cea mai mare masura (aici incluzand oamenii cu abilitati paranormale care fac parte din organizatie,... si sunt destui). Aici nu-i includ pe cei ce tin de Franta-Germania si cu conexiuni in principal in spatiul ex-sovietic sau "dictatorii" din lumea musulmana.
Insa acea "biserica egipteana a celor trei valahii" (cu scuzele de rigoare daca nu am retinut exact denumirea din cauza alcoolului ingerat) nu cred sa fi fost o grupare atee, ci una religioasa, ceva cu tendinte ortodoxe sau poate cel mult monofizite. Asta daca nu are legatura cu religia misterelor din Egiptul antic (nu cea oficiala cu Apophis, Ra, etc.).
De regula nu mi se starneste interesul chiar asa de mult pe o tema de genul asta, fiind un fixist in parerile despre lume si viata in general, dar in cazul de fata parca s-a produs un declic in mintea mea care mi-a trezit pur si simplu o curiozitate deosebita. Repet, interlocutorul in cauza mi se pare genul de om serios.

romulus:

--- Quote ---Repet, interlocutorul in cauza mi se pare genul de om serios.
--- End quote ---
OK. Atunci poti relua cu siguranta contactul si sa-l rogi sa-ti dea cateva amanunte/directii pe tema respectiva- eventual sa-ti recomande ceva carti, documente, pe care sa le studiezi! Gasesti tu motivul si ocazia, eventual le "creezi" ! Stiu, din proprie experienta,  ca e nasol sa faci asta! Eu, pe vreamea cand eram locotenent si abia invatam pasii, mi-am luat cateva castane de la sefi, cand veneam cu informatii incomplete ori neconcludente dupa vreun contact operativ. Iar dupa toate castanele, banuiesti ce-mi faceau, nu ? Exact ce-ti spun eu acum : "reia contactul si lamureste(ne/te) ...."  :-D
Am zis !

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version