Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sceptici

Creat de assiris, 24 Aprilie 2006, 15:26:53

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

Citat din: francis.dumas din  07 Noiembrie 2006, 14:53:52
Totul depinde de puterea fiecaruia sa judece corect lucrurile si sa accepte ca poate trebuie sa stie mai mult. De multe ori intervin si lucruri noi care trebuiesc luate in calcul .Constati ca  persona care explica fenomenul si-l trimite in sfera normalului este mai informata decat tine .
Toate astea duc la aparitia fenomenului de inferioritate
Acesta poate fi contaatacat simplu , prin depunerea unui efort de a te informa , de a deveni mai bun in argumente.Ca si in justitie , nu?Afirmatiile se sustin cu probe.Trebuie sa-ti continui sustinerea punctului de vedere prin argumente ,sau sa accepti ca fenomenul tau poate fi unul normal.
Multi refuza acest duel , luand totul ca pe un afront personal.
Discutia devine una de scandal ,fara sustinere in afirmatii.

1."Puterea de a judeca corect lucrurile..." , "a deveni mai bun in argumente", "efort de a te informa...","lucruri noi care trebuiesc luate in calcul"....La-la-la si lu-lu-lu...
  Toate astea se dovedesc a fi- IN UNELE CAZURI !-apa de ploaie sau frectii la picior de lemn...Cit timp nu ai acces la unele informatii secrete ,clasificate si care-ti pericliteaza cel putin sanatatea,nu-ti ramine decit sa stai
pe margine si sa filozofezi pina iti creste barba ca la mitropoliti...Ca o fi una sau o fi alta...Pentru mine treaba e destul de clara...DOSARILI ! Ori "dosarili" fiind ascunse,vorba ta,te citez : " Discutia devine una de scandal ,fara sustinere in afirmatii."
  Cit despre ,te citez,:"Multi refuza acest duel , luand totul ca pe un afront personal.",da,asa este,simt cum "unii"
ne jignesc "intelighentia",crezindu-ne handicapati... :-D


 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Dreamy

Hei subiectul este creat ca sa ne aflam in treaba!!!

Cum putem sa schimbam noi, cei obiectivi :roll:...o idee sau o observatie pur subiectiva???

Avem oare metodele si expicatiile necesare pentru toate observatiile???
Nu cred..iar cat de obiectivi am privii lucrurile mai devreme sau mai tarziu am pica si noi la randul nostru in subiectivism!!
Deci sa lasam informatiile sa curga, iar atunci cand observatiile par sa aduca spre un lucru cunoscut sa intervenim cu obiectivisul nostru...pana atunci cunoasterea inseamna LIBERA EXPRIMARE, iar experienta se capat prin compararea necunoscutului cu faptele bine cunoscute!!
Nu speriati noii veniti si nu-i determinati pe cei deja existenti sa fuga prin ABANDONARE!!

Daca asta este scopul...atunci comunicati-l la inceput!!

Sper ca mica mea interventie sa nu deranjeze prea tare!!!

Skywalker

Topicul asta a avut scopul initial de a lamuri o intrebare, cred ca deja s-a dat deja raspunsul la ea.

Ciuciulete a scris:
   
CitatAm impresia ca o parere ce explica un fenomen aducandu-l in niste limite sa le zicem "banale", pur si simplu de multe ori ofenseaza. Iar contra-reactia poate apare. De aici "razboiul sceptici / realisti <-> believeri". Este dorinta de a vedea OZN-uri atat de mare, iar dezamagirea in cazul esecului, pe masura, la fel de MARE? Intreb, pentru ca si eu am dat de multe ori explicatii firesti la unele fenomene aparent ciudate. De ce uneori ofensez? numai pentru ca fenomenele fizice descrise sunt neintelese de fapt uneori, si privite ca atitudine de debunking? Sau de ce?
Intr-advar, unele fenomene ce par inexplicabile, uneori sunt banalitati, insa de foarte multe ori nu O atitudine de debunker este atunci cand desi avem de a face cu un caz autentic de dincolo de noi, atunci cineva se chinuie sa inventeze tot felul de explicatii, doar de dragul de a face din el un lucru obisnuit.
  Deci haideti sa acceptam ca pe langa fenomenele obisnuite mai exista si o groaza de paranormal, inexplicabil.

Shadowman a scris:
Citat."Puterea de a judeca corect lucrurile..." , "a deveni mai bun in argumente", "efort de a te informa[...]
Toate astea se dovedesc a fi- IN UNELE CAZURI !-apa de ploaie sau frectii la picior de lemn...Cit timp nu ai acces la unele informatii secrete ,clasificate si care-ti pericliteaza cel putin sanatatea,nu-ti ramine decit sa stai
pe margine si sa filozofezi pina iti creste barba ca la mitropoliti...Ca o fi una sau o fi alta...Pentru mine treaba e destul de clara...DOSARILI
Exact! Insa si daca ai avea niste informatii secrete pe care le-ai destainui aici, tot vor veni niste debunkeri. Asa ca nu sti ce sa faci, sa le dezvalui sau sa le tii pentru tine. Parca tu spuneai cu alta ocazie ca acest forum nu este cabina de spovedanie.
  Insa daca se va ramane tot asa, atunci nimeni nu va mai face nici o dezvaluitre, de teama de a nu fi ridiculizat. Si vom ajunge la ce a spus Dreamy:
CitatNu speriati noii veniti si nu-i determinati pe cei deja existenti sa fuga prin ABANDONARE!!

Daca asta este scopul...atunci comunicati-l la inceput!!
Sigur ca nu asta e scopul, si vom face ca sa nu se ajunga aici.


Shadowman

  Da ,Skywalker, si daca vii cu dovezi (ma indoiesc ca "palpabile",nu cred ca ajungi sa le expui sau sa le detii mult timp... poate inregistrari video :-)) tot va veni cineva sa spuna ca s-au modificat pixelii cu Photoshopul sau alt program...
Problema tine strict de "oficialitati"...
E un cerc vicios,daca recunosc existenta ,nu e bine... N-are rost sa explic de ce..Daca nu recunosc existenta, intilnesc unii membrii mai tenaci de pe RUFON sau altii care le demonstreaza ca mint...In situatia asta ce sa faca...? Nici laie ,nici balaie...TAC ! Si ramin filozofi... Iar noi ne dam cu presupusul, iar ei se fac ca nu aud...Ce mare filozofie...?
   Au mai facut niste demersuri cei de la disparuta revista RUFOR (am scris la topicul "Guvernul ascunde existenta OZN-urilor ? -pag.4 sau http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,325.45.html
Morala,ca-n povesti :Asteapta un raspuns si-n ziua de azi,si-or mai astepta pina la
adinci batrineti...Si vor trai fericiti in continuare si vor asculte "povestile" si nepotii-nepotilor nostrii...Ca daca n-ar fi , nu s-ar fi povesti...
   Mie,personal,topicul asta "Sceptici" mi se pare un fel de "de-a v-ati ascunselea "
dupa deget...Unii se fac ca nu stiu,altii se fac ca nu pricep...
  
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

#49
  Toma ,tocmai citeam unele din posturile tale si,BRUSC !!!,am avut o "revelatie"...
  Cu siguranta, o forta misterioasa,supranaturala, mi-a incredintat o misiune !
  MISIUNE DIVINA !
  Sa continui :
Ai dreptate,Toma....Stranie coincidenta ! Cum se face ca de fiecare data
se termina filmul aparatului,lentila obiectivului e aburita,martorul la o distanta prea mare,norul sau ceata se grabeau sa acopere nava spatiala extraterestra sau
obiectul zburator identificat de unii si neidentificat de noi forumistii RUFON
si pasionatii ligheanelor zburatoare extraterestre de pe intreg mapamondul....?
Cum se face ca de fiecare data ba era prin preajma un stol de rate,ba lucea
in obiectiv jarul si scrumul  de la tigara...? Cum se face ca de fiecare data
nava spatiala extraterestra nu sta cu fata in obiectivul privitorului ca sa-i citeasca eticheta...?Chiar in toate cazurile aparatul de filmat sau camera foto
se aflau pe fundul gentii cu multe fermoare....? Si intirzia filmarea...?
  E straniu ca navele spatiale extraterestre sunt filmate sau fotografiate
in zone cu focuri de tabara,ceturi,gaze de balta sau in apropierea plajelor,cimpiilor,muntilor,lacurilor,vazduhurilor, unde lumea se joaca cu discul,copii inalta zmee,pescarusii planeaza,stropii de la vislele barcilor si inot se inalta la cer...!
   Cu siguranta,e o conspiratie la scara mondiala a umoristilor din toate tarile...!
   E cert, utilizatorii programelor de prelucrari grafice sunt uniti
intr-un cartel la care au aderat scriitori ,editori,librari si anticari...!
   Ca sa ne goleasca portofelele si sa ne ocupe timpul liber cu sloganuri si spoturi publicitare...Sau cine stie ,o fi vreo arma "psi" ?
    Vorba ta,or fi extraterestrii, dar nu pe Pamint...Sunt undeva,departe, pe la vreo 15 miliarde de ani lumina...!
    Mda...
    Stii ce este si mai straniu, Toma...?
    Faptul ca nici un guvern sau armata nu s-a preocupat de sanatatea mentala a populatiei...! Cind apar milioane de "glumeti" cu "pasarele la cap" ,cu stari halucinogene,cu nevroze,psihoze,schizofrenii ,tu stai cu bratele incrucisate si nu misti un pai...? Se poate asa ceva..? In secolul 21...? Inadmisibil domnule,e atac la sanatatea publica...! 
    SANATATEA PUBLICAAAAAAA !
Nu poti veni tu,ditamai armata NATO sau rusa,sau chineza ,sau alta mare putere
si sa postezi o inregistrare a unui SATELIT MILITAR GEOSTATIONAR DE OBSERVATII care
filmeaza tot ce misca ,riul,ramul,racheta balistica,firul de iarba,parul din cap
pe raze de mii si mii de kilometri...? Si sa le spuna "glumetilor" : Uitati oameni buni,nava spatiala extraterestra din poza lui Gheorghe ,filmata si fotografiata in ziua de...,ora de...,locul "x" si cu martori,nu e nava spatiala cum sustine dumnealui, e capacul de la tomberon ridicat de furtuna...!
   E chiar atit de greu...?
   Doar ai vazut ce face programul "Google Earth"...
   Sunt date chiar atit de secrete...? Un capac de tomberon,un zmeu,un castron aruncat din bucatarie...?
   Sau...?
   Cine stie Toma...?
   Intelegi ce vreau sa spun...?
   Poate cineva,undeva,cindva...
   Nu mai continui...
   Gindeste-te ,totusi, la sanatatea populatiei !
   Eu nu sunt preocupat de poze,filmulete,scurt si lung metraje,filmari de tintari sau luminite
de la bordul navetelor terestre trimise in Cosmos, de interviurile astronautilor si ale militarilor
in rezerva,de Area 51,StarTreek,Padura Baciu...De lumini "flares",de insecte si sirme care mascheaza OZN-uri..
   Eu ma gindesc doar la sanatatea publica...Poate ne gindim mai multi, ne unim si le adresam o cerere celor care supravegheaza spatiul atmosferic si firele de iarba...
   Am fi niste eroi !
   Adresez tuturor scepticilor de pe forumul RUFON ,si nu numai ,urmatoarea chemare : Haideti sa ne unim si sa ne preocupam de sanatatea publica...! Sa aratam inregistrarile din sateliti celor care au avut halucinatii !
Sa aducem lumina celor care orbecaie in misticism si ignoranta...!
   Posteritatea ne va fi recunoscatoare...!Statui,avansari post mortem,nominalizari in strazi ,muzee ,manuale de istorie...!
   Pentru binele umanitatii,pentru sanatatea publica...!
   Tot inainte !
   Ce zici Toma...? Ce spun scepticii si rationalii ?
   
PS : Mi-am modificat si "sloganuL" : LUMEA E PLINA DE LUCRURI LIMPEZI PE CARE PUTINI LE OBSERVA DIN SATELITUL MILITAR GEOSTATIONAR DE URMARIRE SI OBSERVATII...

     
   

   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

Nu exista "dovezi", atata timp cat "nu se vrea acest lucru"...
In rest, oricine poate sa scrie orice si despre orice (lanuri de grau...etc ...etc), doar suntem in secolul XXI nu ? :-D


CHIP

Cred ca scepticii nu au ce cauta pe un asemenea domeniu si probabil ar fi indicat pentru ei sa se orienteze spre altceva.nici nu este indicat sa respecti orbeste sloganul ,,crede si nu cerceta,,ci mai degraba crede si cerceteaza. :?

Max C.

Ar trebui facutun grup al pasionatiilor,unul al scepticilor si ultimul al "imbarligatorilor"---"prietenii" stiu de ce!  8-)

DepthOfField

CitatAr trebui facutun grup al pasionatiilor,unul al scepticilor si ultimul al "imbarligatorilor"---"prietenii" stiu de ce!
Adica... se delimiteaza cine si ce treaba are, se creeaza taberele, se pun "etichete". Urmeaza "inarmarea" si apoi se poate declansa razboiul intre "tabere"  :evil:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lylyt_ice

Cindva.....a spus un "om":eu stiu si sint convins ca Pamintul Se invirteste in jurul Soarelui...pe atunci tot panimtul era locuit de........scheptici !!!credeti ca acum sintem mult prea departe...???
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Traim niste vremuri in care daca nu se prezinta dovezi si argumente solide in orice domeniu ar fi, nu te crede nimeni.S-a cam dus maxima ,,crede si nu cerceta,,.

lylyt_ice

Vezi tu ,Chip ? Aici intervine cea mai complicata problema a scepticismului:pe cine trebue sa crezi???  sa zicem ca un grup de oameni spun ca a vazut un Äly,apoi vine un "specislist"si spune ca toti mint,dupa aceea vine un preot ,si spune ca afost satan,iar cei de la siguranta statului spun ca a fost un spion rusesc.toti acestia vin cu argumentele respective si fiecare dovedeste ca el stie mai bine. Acum te intreb pe tine un om normal, presupunind ca nu esti deloc documentat in aceasta tema,PE CINE CREZI?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Arckadii

#57
Pun si eu o intrebare in legatura cu "Crede si nu cerceta". De unde aveti toti fraza asta in cap? In Biblie nu am gasit nimic de genul asta. Ba mai mult, In Vechiul Testament, Ecclesiastul indeamna la cercetare...
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=18
Deschideti bine ochii oameni buni.
Ark

loreley


             Sintagma "crede si nu cerceta" apartine lui Celsus (sec al II-lea) si reprezenta un atac la adresa crestinismului... n-are  legatura cu  Biblia.

Arckadii

#59
multumesc pentru completare loreley. s-a impamantenit in asemenea hal legatura dintre Biblie si aceasta fraza incat se face o confuzie groaznica...
in plus, iata ce zice un preot referitor la aceasta fraza:
http://www.laurentiudumitru.ro/crede-si-nu-cerceta.php
Ark