Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sceptici

Creat de assiris, 24 Aprilie 2006, 15:26:53

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

assiris

Cred ca ar trebui initiata o rubrica "Sceptici" in care sa poata scrie si cei care au dubii in ce privesc unele subiecte ale acestui forum, de altfel interesant si incitant. Uneori din a crede si a nu crede ceva se poate distila adevarul care se afla la mijloc. Este opinia mea.
Assiris

udar

Foarte de acord, desi as putea spune ca la aproape fiecare subiect s-au gasit argumente si contraargumente, s-au purtat polemici mai mult sau mai putin constructive, si nu stiu sincer daca ar mai fi nevoie de o rubrica separata pentru asa  ceva. Dar asta ramane la latitudinea moderatorilor, si este in fond o idee buna....

Radu
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

nemo

assiris,
Ideea mi se pare buna, dar ...
Ce inseamna sceptic ?
Este sceptic cel care crede ca aselenizarea nu a avut loc sau cel care nu crede ca aselenizarea nu a avut loc ? 


assiris

Dupa acceptiunea mea, SCEPTIC poate fi acela care atunci cind o multime "n" sustine ca un anume lucru/fenomen a avut loc se gasesc "K" (unde k<<<n) nu vor sa creada acest lucru, vin cu argumente contra dar... nici nu sustin asemeni celui care atunci cind a vazut girafa a exclamat: Asa ceva nu exista!. Practic ei vor mai multe argumente care sa scoata adevarul la suprafata.

Skywalker


  Pentru ca sa raspund la asta, o sa citez ceea ce a zis un medium, care se ocupa cu investigarea cazurilor de fantome. Iata ce a zis:

  " Fantomele nu se arata celor ce nu cred in ele".

Deci sfatul meu e sa va dati jos ochelarii de cal

nemo

Skywalker,
Nu numai un mediu putea spune asta . Afirmatia i se potriveste manusa si unui sceptic . Daca OZN-urile se arata numai celor care cred ele, ma infior . Inseamna ca nu mai e nimic de discutat despre ele .

DepthOfField

cred ca intradevar se poate spune generalizat fara a gresi prea mult, cum ca:
"Misterele nu se arata celor ce nu cred in ele"...indiferent despre ce mister e vorba... ozn, fantome, extoplasme, reincarnare etc...  ceea ce hmmm..cum spune si nemo, e cam "nedrept"...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

assiris

Uneori poti crede asa de tare in ele incit vei vedea ceea in ce crezi si acolo unde nu exista. De acum poate trece in zona patologicului, ATENTIE!
Eu cred ca daca au venit niste extraterestri cu obiectele lor zburatoare, nu aleg sa se arate numai celor ce cred ca au venit.

Skywalker

Pana acum fiecare are dreptate in felul sau. Bine a zis Nemo. Si ca dovada, de multe ori oameni ultrasceptici au vazut OZN-uri, unii au si avut intalniri de gradul III. Si aceste experiente le-a schimbat viata.
 
  Insa ca sa dezvolt ce spunea si Ciuciulete, ca sa cercetezi un mister, trebuie sa crezi in el. Cum poti sa cercetezi ceva in care nu crezi? Ai abandona cercetarile, sau ce...

  Assiris a scris:
CitatUneori poti crede asa de tare in ele incit vei vedea ceea in ce crezi si acolo unde nu exista. De acum poate trece in zona patologicului, ATENTIE!
Eu cred ca daca au venit niste extraterestri cu obiectele lor zburatoare, nu aleg sa se arate numai celor ce cred ca au venit.

  Mai Assiris! Tu si cu Toma trebuie sa aveti neaparat o experienta stranie, ca sa vedeti lucrurile altfel. Era o noapte in care nu-mi statea absolut deloc gandul la OZN-uri si la nimic paranormal. Si dintr-o data vad o sfera luminoasa pe cer. Da, s-a intamplat. Deci nu pot sa spun ca am cautat dinadins sa vad un OZN. La fel s-a intamplat si cand am trait alte experiente paranormale: dedublare, efectul unui spirit si cand am vazut aura in jurul cuiva. Nu ma gandeam la aceste lucruri cand s-au intamplat.

   Asa ca si tu poti vedea oricand un OZN. Si dupa aceea ai crede in ele.
                                                                                  Va salut

assiris

De acord cu tine. O sa incerc.
Oamenii sunt de trei feluri:
-Unii care se uita pe jos cind merg. Sanse = sa gaseasca ceva (bani, bijuterii, un mobil, etc.
                                               Nesanse = sa dea cu capul de ceva daca nu se apleaca 
                                                              prea mult sau la timp.
-Altii care se uita in sus cind merg. Sanse = sa vada OZN-uri
                                               Nesanse = sa cada intr-un canal fara capac
-A treia categorie, care se uita inainte sau inapoi. Nu vad OZN-uri si nici nu cad in canal, nu gasesc nimic pe jos dar nici nu dau cu capul de nimic. Sanse = sa vada ce le apare din fata.
                                                                        Nesansa = sa se uite in urma sa vada ce
                                                                                       au pierdut.
Am fost in prima categorie, o sa incerc sa trec in a doua. Poate vad ceva. Si cu orice risc, cred ca nu ma voi putea stapini pina nu pipai acest OZN, sau omuletz indiferent de culoare (poate fi si femeie  :lol:

Skywalker

Cel mai bine e sa combini toate directiile de privit.
Adica te uiti si jos, si sus, si inainte si inapoi. :lol: :-D :lol:

jackie28t

Cine este SCEPTIC sa ridice mana sus :-D LOL

apokryphos

Citat din: jackie28t din  29 Aprilie 2006, 19:02:38
Cine este SCEPTIC sa ridice mana sus :-D LOL

In cazul in care consideri scepticismul ca fiind opusul credulitatii, atunci sunt un sceptic.

:-)

A.

nemo

pentru sceptici :
Cred ca trebuie sa adoptam un scepticism rezervat . Marile idei nu au aparut niciodata din lumea arida a scepticilor . Daca iti impiedici in mod voluntar spiritul sa zburde prin prea multa autocenzura nu o sa obtii mare lucru nici de la tine nici de la altii . In acelasi timp cunoasterea are mai multe fatete nu numai stiintifica . Ea poate fi si religioasa si artistica si filozofica . Una este formula v=300.000 km/s si alta poezia "La steaua" a lui Mihail Eminescu, desi spun de fapt acelasi lucru . Sau una este teoria Big Bang-ului si alta Geneza dupa greci ( cu Uranus - Universul si Cronos - Timpul ), desi amindoua spun acelasi lucru . Abia atunci cind ai o imagine completa asupra unui lucru din toate unghiurile de vedere, poti spune ca  il cunosti cit de cit . Pina atunci poti sa ai pareri nu certitudini .
pentru nesceptici :
Pe de alta parte o prea mare lejeritate de gindire te poate pierde in noianul de informatii . Daca iau totul otova fara o analiza cit de cit critica incep sa cred orice si nu mai am nevoie de repere . De exemplu daca pentru a-mi demonstra ca X e persoana contactata imi trebuie argumentul ca institutia Y este mincinoasa , de ce nu ar fi si teoria Z un cover up conspirationist . Si daca Z este teoria ca Pamintul e rotund pot demonstra usor ca el este de fapt ... plat . Informatia am gasit-o pe net alaturi de altele dezbatute pe acest forum . Demonstrati va rog ca teoria  "Pamintul e rotund" nu este o minciuna ... conspirationista. Puteti ? . Nu puteti !     

assiris

Depinde de ceea ce intelegi prin sceptic. Scepticul se indoieste de ceea ce i se releva, nu neaga cu absurditate totul. Si astfel are posibilitatea de a descoperi adevarul despre ceva. Un nesceptic, poate foarte usor cadea in rindul celor care cred si daca ai crezut nu mai mergi mai departe.
Daca iau ex. cu viteza luminii, un nesceptic, ia cartea de fizica in care scrie ca viteza luminii este de 300000Km/s. Un sceptic spune: Oare chiar asa e? Si incepe sa caute ca sa demonstreze ca nu-i asa. Are doua sanse: sa redescopere ca e asa sau sa descopere ca e mai mare sau mai mica. Ce e de preferat?