Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Floarea Vietii in templul Osirian, Egipt

Creat de @Lex, 16 Decembrie 2011, 12:33:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

@Lex

Dau nastere la acest topic doar pentru ca aceasta descoperire din Abydos ne dovedeste inca o data ca pe Terra au mai fost/sunt si ALTE civilizatii umane/e.t care dispuneau de tehnologii muuuuuuuult peste ce avem noi azi >>   O tehnica laser necunoscuta, descoperita pe peretii unui templu egiptean

O inscriptie a simbolului gasit pe peretele Templului Osirian din Abydos. (Print Screen.)

 
In luna septembrie a anului trecut, la Muzeul Prado din Madrid, a fost descoperita o noua pictura a renascentistului Pieter Bruegel cel Batran. Pictura a stat sute de ani in anonimat, iar evenimentul a facut furori printre cunoscatorii de arta. Doar cateva depuneri de praf au fost suficiente pentru ca acest tablou sa rataceasca agatat in coridorul intunecat al unui colectionar de arta traditionala. Singurul indiciu a fost semnatura pictorului scoasa la vedere dupa ce tabloul a fost curatat in coltul unde astazi se poate citi un timid "BRVEGEL".

Ce legatura are aceasta intamplare cu stiinta? Niciuna; problema sta in atitudinea celor implicati. Si anume, daca in cercurile artistice un asemenea eveniment nu prea face senzatie si este mediatizat fara probleme ca fapt divers, in cercurile de arheologi si istorici o descoperire de acest gen risca sa fie bagata sub pres de catre insisi conducatorii lucrarilor. Cu cat subiectul este mai bulversant, si deci mai important, cu atat mai putin va fi el facut public pe scara larga. Mai mult, va fi clasat ca subiect tabu si discutat doar in cercurile celor avizati, departe de lumina presei.

Mai bizar este ca multe dintre aceste dovezi incontestabile sunt in vazul tuturor si sunt lasate asa. Milioanele de turisti neinformati sau plictisiti de orice investigare pe cont propriu se perinda pe langa ele adanciti cu nasul in brosuri ale caror informatii lasa intotdeauna de dorit.

O astfel de ciudatenie poate fi admirata pe stalpii de sustinere ai Templului Osirian din Abydos, Egipt. Este vorba de un simbol stravechi, foarte discutat de oamenii de stiinta arheologi si istorici, numit ,,Floarea vietii". Cunoscatorii declara ca este un simbol al geometriei sacre cu adanci semnificatii spirituale si care ilustreaza formele fundamentale ale spatiului si timpului. Floarea vietii poate fi intalnita pe ciornele lui Leonardo da Vinci, in Orasul Interzis din Beijing, chiar si pe portile de lemn, frumos sculptate de mesterii nostrii din Maramures, intr-o varianta mai simpla. Implicatiile simbolului sunt prea vaste si risca sa nu li se dea de capat.

    Cea mai antrenantă expresie auzită în cercurile știinţifice, acea care întâmpină o nouă descoperire, nu este 'Evrika!' ci 'Trebuie să fie o glumă' Isaac Asimov (1920 - 1992)

Buturuga mica rastoarna carul mare?

Problema despre care vom vorbi este tehnica de realizare a acestei grafici din Abydos. Elvetianul Nassim Haramein, un auto-didact deja notoriu in cercurile stiintifice, propune o investigare mai atenta a problemei. Cercetand acest simbol, Nassim descopera un lucru care ridica mari semne de intrebare: tehnica folosita la crearea acestui simbol din Abydos nu se poate reproduce folosind mijloacele stiintei de astazi. Nu este singura descoperire de acest gen, enigmele inexplicabile in domeniul stiintei au aparut dintotdeauna si vor mai aparea. Ceea ce au ele in comun este faptul ca nu sunt popularizate. Asta inseamna oare ca sunt neimportante sau false?

Tehnica folosita in Abydos este intradevar o tehnica laser necunoscuta. Arsura s-a realizat prin penetrarea mineralului. "Daca incerci sa tai o felie din piatra, simbolul se poate inca vedea", explica domnul Nassim. Savantul este intrigat de nonsalanta arheologilor de pe platoul Giza. Acestia n-au pomenit de acest caz si nici nu recunosc multe alte dileme inexplicabile din Egipt.

,,Acesta este un simbol foarte stravechi care a fost gasit pe un stalp de granit al Templului Osirian din Abydos, Egipt. De ce acest obiect, acest desen, care se gaseste pe un stalp de 100 de tone din mijlocul acelui templu nu apare in niciuna din cartile de istorie sau de arheologie?"

Domnul Nassim Haramein a cercetat timp de 10 ani toate cartile istorice si de arheologie si documentele care amintesc de Templul Osirian. Banuiala lui s-a confirmat: nicaieri nu s-a pomenit de simbolul din Abydos.

,,Niciuna dintre ele nu continea aceasta imagine. Modul in care am reusit sa obtin aceasta imagine este ca un prieten de-al meu a mers acolo si a facut o poza", afirma savantul. Faptul este deci documentat, iar astazi se pot gasi numeroase fotografii cu acest stalp al templului din Abydos pe blogurile si website-urile turistilor curiosi.

Daca luam un manual de istorie a lumii vom descoperi ca civilizatia egipteana si-a inceput existenta undeva prin anul 3150 i.Hr., odata cu unirea Egiptului de Sus si cel de Jos sub conducerea primului faraon, Narmer. Puteti pune acest fapt incontestabil langa simbolul din Abydos si sa enuntati urmatoarea intrebare: ,,Cine a facut asta?" si veti primi un raspuns dezamagitor. Si totusi, cum a ajuns acel simbol acolo?

Excavarile templului din Abydos au inceput in anii 1902 de catre doi egiptologi, Flinders Petrie si Margaret Murray. Situl a fost complet scos la lumina in 1926 de catre Henri Frankfort. Acestia au constatat cu uimire ca fundatia templului se afla cu 15 metri mai jos decat celelalte temple din zona. Dar si mai ciudata a fost concluzia imediata a arheologilor. Ei erau de parere ca pentru a construi acest templu egiptenii au sapat 15 metri si apoi au ridicat fundatia. Aceasta umila afirmatie a fost rectificata mai tarziu. O echipa de geologi a venit sa cerceteze locul si a constatat ca singurul motiv pentru care templul se afla la acea adancime este faptul ca de-a lungul timpului, in jurul zidurilor s-au depus sedimente.

Afirmatia a socat oarecum mediile stiintifice. Daca afirmatia geologilor este adevarata inseamna ca este imposibil ca acest templu sa fi fost construit in timpul dinastiei lui Seti I, adica acum aproximativ 4.500 de ani, asa cum este el clasat de istorici. Calculand durata de timp necesara depunerii a 15 metri de sedimente se ajunge la o curioasa cifra intre 9.000 si 12.000 de ani. Cei de la fata locului probabil ca s-au aflat in fata unei dileme dureroase, iar domnul Nassim Haramein nu poate decat sa se amuze de pe urma acestor situatii.

,,Arheologii au batai mari de cap atunci cand incearca sa explice aceste lucruri. De obicei, cand nu pot sa explice ceva, tendinta este sa nu popularizeze, asa ca ei omit fapte", declara el in cadrul unei conferinte de fizica.

Am putea spune ca cercetatorii n-au luat in considerare unele lucruri. Este posibil ca acele calcule sa nu fi fost foarte corecte. Factorii climatici pot sa influenteze o depunere mai accelerata a sedimentelor, chiar si daca este vorba de 15 metri de pamant solid. Si totusi, in fata arheologilor si istoricilor ramane o intrebare: Cine executa in Egipt arsuri cu laser prin piatra acum 4.500 de ani — o tehnica inca nedescoperita? Parerea domnului Nassim, oricat de controvestata este ca templul a fost construit acum 10.000 de ani, iar cei care au facut-o nu sunt nicidecum egiptenii pe care ii stim noi.

Curajul savantului elvetian da rezultate

Nassim Haramein este unul dintre acei cercetatori neobositi care participa la conferinte de stiinta si pun intrebari incomode. La prima vedere ele pot parea absurde, dar la o examinare stiintifica pot sa faca de ras multe capitole ale manualelor de istorie. Poate chiar din acest motiv este el supranumit si "Noul Einstein". Nassim si-a petrecut majoritatea vietii cercetand geometria fundamentala a hiperspatiului, studiind o varietate de domenii, de la fizica teoretica la cosmologie, de la mecanica cuantica la biologie si chimie, de la antropologie la civilizatii antice. Si-a inceput cariera inca de la 9 ani, varsta la care punea deja bazele teoriei hiperdimensionale unificate a materiei si energiei, pe care intr-un final o va numi "Universul Holofractografic".

Dupa toate usile trantite in nas Nassim Haramein merge mai departe. El isi continua cercetarile si reuseste sa adune in jurul lui tot mai multi oameni de stiinta neconventionala. In ultimii 20 de ani eforturile lui s-au adunat si materializat in ceea ce astazi se numeste Resonance Project Foundation, o fundatie stiintifica alcatuita din echipe de fizicieni, ingineri electricieni, matematicieni si alti oameni de stiinta. Nassim are acum 49 de ani si isi desfasoara activitatea in parcul de cercetare propriu din Hawai. Proiectul prinde radacini si combina, printre multe altele, tehnologia verde si cultura bio impreuna cu stiinta si probleme de durabilitate.

Pe websiteul Resonance Project Foundation admiratorii pot sa se inscrie in programe de cercetare stiintifica, sa participe la diferite seminarii si activitati organizate de domnul Nassim Haramein. Printre subiectele abordate se afla binenteles si problema numeroaselor mistere pe care savantii consacrati refuza cu incapatanare sa le discute.

Cine suntem? De unde venim? Incotro ne indreptam?

Un citat de-al lui Nicolae Iorga spune: ,,Adevarul este ca apa rece face rau doar dintilor bolnavi". Dar ce ne facem atunci cand istoricii si oamenii de stiinta conventionala, dupa ce au depus un efort imens pentru a ordona toate aceste lucruri, ajung in fata unui adevar care le-ar rasturna toata cronologia faptelor? Ar face publica descoperirea? Nu. De dragul reputatiei n-ar putea sa faca una ca asta. Ar incerca ei sa gaseasca o nisa unde sa incadreze acest fapt? Probabil. Dar daca acest fapt, odata incadrat in timp, ar aparea a doua zi in toata mass-media la sectiunea "Glume si Bancuri"? Binenteles ca ar starni mari semne de intrebare in toate colturile lumii, iar imaginea celor in care investim atata incredere ar fi patata.

Este absolut important ca fiecare eveniment si noua descoperire sa fie inregistrata si plasata acolo unde ii este locul, in mod corect. Omul are cel putin aceasta datorie fata de el insusi. Facand asta, el simte ca are radacini in univers, apoi un trunchi solid si ca poate sa se dezvolte mai departe linistit deoarece originea lui nu mai reprezinta un mister. De dragul adevarului aceasta origine este scrisa in carti, ne-au ilustrat-o parintii, invatatoarea, profesorii nostrii; fiecare cum a putut si cum a inteles el. Ei ne-au hranit toate semnele de intrebare ale copilariei noastre. Psihologia unui copil nu se poate dezvolta normal fara aceste raspunsuri, iar omul de toate varstele are nevoie de aceste raspunsuri mai mult decat ne putem imagina. Atata timp cat ele sunt corecte, omul poate pasi cu incredere in mediul inconjurator, simtindu-se puternic si stapan pe natura, pe sine insusi. Dar daca ele sunt gresite, omul va avea de suferit inconstient din lipsa de cunoastere.

Se spune ca mai devreme sau mai tarziu adevarul va iesi din intuneric, iar asta se va intampla impreuna cu o revolutie fundamentala in gandirea umana. Acel tablou al lui Pieter Bruegel sau acest stalp de granit din Abydos suntem de fapt noi. Suntem noi cei care cautam adevarul, noi cei care simtim umilinta omului in fata misterelor de neinvins ale universului. Suntem noi aceia care luptam pentru dreptate si nu obosim jerfindu-ne timpul in fata usilor inchise.

http://epochtimes-romania.com/news/2011/04/o-tehnica-laser-necunoscuta-descoperita-pe-peretii-unui-templu-egiptean---107583

http://www.floweroflife.org/folindia.htm

Flower of Life Carving at Osirian Temple in Egypt
:evil: :evil:


Ce am zis eu ca fac atunci cand vad citate kilometrice,fara pareri personale langa ele,care sa reprezinte MACAR 30% din dimensiunea citatului? a...parca am zis ca fac cadou niste procente,asa-i? ei bine,tu tocmai ai primit premiu 10%...data viitoare,pui frumusel o descriere frumoasa a celor scrise in articolul respectiv,si pui linkul spre el,ok?     alx

Xanadron

Merkaba :rainbow: fie cu tine, colega @lex, da' tare ma tem ca "pazitorul templului RUFOn' @alx :-D o sa-ti ceara cei 15% regulamentari (de comentarii proprii).
In plus, subiectul "Florii Vietii" a mai fost discutat p-aici (n-am timp acum sa-l caut, da' exista sigur) si puteai posta intr-unul din topicurile respective.

Ca sa fiu si-o tzira ontopic insa: nu musai ET-ii :martiansmile: ar putea fi autorii presupusei "gravuri laser pe piatra", ci si "meseriasii" uneia din vechile civilizatii avansate, disparute la fel de abrupt cum au aparut.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

#2
Citat din: Xanadron din  16 Decembrie 2011, 13:05:10
Merkaba :rainbow: fie cu tine, colega @lex, da' tare ma tem ca "pazitorul templului RUFOn' @alx :-D o sa-ti ceara cei 15% regulamentari (de comentarii proprii).
In plus, subiectul "Florii Vietii" a mai fost discutat p-aici (n-am timp acum sa-l caut, da' exista sigur) si puteai posta intr-unul din topicurile respective.


Ai apucat sa postezi in timp ce eu eram in "exercitiul functiunii"... :lol:
Si nu e vorba de 15%,ci de minim 30%...de fapt,ar fi cam 33%,da hai sa treaca de la mine...acu sa nu isi inchipuie cineva ca oi numara eu randurile,o iau asa,"ochiometric"... :-o :-o :-o :-o
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

@Lex

#3
Imi pare rau dar am mentionat: CIVILIZATII UMANE SAU E.T. mey,mey,mey  :x .Aici vorbim STRICT de templul OSIRIAN de inscriptile de acolo.FIECARE INTELEGE CE VREA.poti sa iei si 30 % si 300% sau cat vrei tu, nu ma deranjeaza pentru ca oricum nu mi pasa ,altceva mai bun nu ai de facut,inca o data dam dovada ca nu am merita sa luam contactul cu e.t pentru ca nu dam dovada de o alta inteligenta decat aceea de fiinta umana care traieste in 2011 si ne bucuram la micile rautati pe care le pricinuim celuilalt ca doar deh,altceva nu avem mai bun de facut.  si unde nu e, dumnezeu nu cere   :roll: :roll:  Mai pe scrt, care DRQ e diferenta daca pun direct ce scrie pe site sau daca pun decat linkul de unde am preluat????? dupa text propriu zis am PUS LINKUL de unde a fost luat materialul, care e problema ca am dat copy -paste.??? ce reguli  :fullmoon:

alx

Citat din: @Lex din  16 Decembrie 2011, 14:24:43
Imi pare rau dar am mentionat: CIVILIZATII UMANE SAU E.T. mey,mey,mey  :x .Aici vorbim STRICT de templul OSIRIAN de inscriptile de acolo.FIECARE INTELEGE CE VREA.poti sa iei si 30 % si 300% sau cat vrei tu, nu ma deranjeaza pentru ca oricum nu mi pasa ,altceva mai bun nu ai de facut,inca o data dam dovada ca nu am merita sa luam contactul cu e.t pentru ca nu dam dovada de o alta inteligenta decat aceea de fiinta umana care traieste in 2011 si ne bucuram la micile rautati pe care le pricinuim celuilalt ca doar deh,altceva nu avem mai bun de facut.  si unde nu e, dumnezeu nu cere   :roll: :roll:  Mai pe scrt, care DRQ e diferenta daca pun direct ce scrie pe site sau daca pun decat linkul de unde am preluat????? dupa text propriu zis am PUS LINKUL de unde a fost luat materialul, care e problema ca am dat copy -paste.??? ce reguli  :fullmoon:
Eu am cerut un lucru foarte simplu:ca atunci cand se arunca pe forum citate,sa vedem si parerea celui care a postat citatul,adica o mostra de gandire proprie,ca de asta Dumnezeu ne-a facut cu cap pe umeri,sa mai si gandim cu el.E atat de mult ce am cerut eu? Pai la cum ai "gandit" primul post,putea sa stea foarte bine si la categoria "legaturi catre stiri interesante".
Pot fi acuzat,intr-adevar,ca doresc sa ridic,intr-un fel sau altul,calitatea posturilor de pe forumul asta...si ca vreau sa-i dezvat pe unii de prostele obiceiuri acumulate in timp,si anume de posta doar ca sa se afle in treaba...nu am nimic cu nimeni in particular,insa voi reactiona dur de fiecare data cand mai vad metehnele astea revenind pe aici.
Sigur,cei care se simt nedreptatiti de actiunile mele pot sa se planga altor moderatori sau lui Spooky...si ei vor hotari daca am avut sau nu dreptate.
Cat despre faptul ca nu-ti pasa ca ai fost penalizat...asta nu denota decat ingamfare si lipsa de resprect pentru ceilalti membrii ai forumului,care se chinuiesc sa faca ceva constructiv pe aici.Insa aveai dreptate cu vorba aia : "De unde nu-i,nici Dumnezeu nu cere"...doar moderatorii cer... :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

@Lex

#5
poi vorba nu cred ca se refera la mine pentru ca eu macar nu stau decat sa ''corectez'' si stau la panda cu ochii pe rufonisti ca sa ii sanctionez pentru orice greseala sau porcarie.inseamna ca era mai bine sa pun decat linkurile si gata. cata inteligenta reiese de aici daca intr-adevar asta e un lucur bun.e un topic nou deschis si am inceput cu un articol luat de pe un site (mentionat).ce mare smecherie frate.in fine nu mai conteaza. DA nu mi pasa de procente pentru ca nu este corect si este un gest care bate obrazu dar nu i nimic ,chiar nu ma deranjeaza ci doar arata nivelul de inteligenta al UNOR moderatori.subiect inchis.

Siberia

Ca sa exemplific niste relatii intre Floarea Vietii, chimie si fizica, o sa postez niste imagini.

Din schitele lui Da Vinci:


Floarea vietii


Samanta vietii


Oul vietii


Pomul vietii


Carbon

___________________________________________________________________________________________

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#7
Da-da, Siberia: "geometria divina" :star: a orbitalilor atomului de carbon e in conexiune directa cu simbolistica "florii vietzii"... :rainbow:

Si-acum, fiindca fusei deja aproape 33% ontopic, :-D pot sa-i dau si-un sfat amical colegului @Lex, sub forma de parabole:

"Nu te supara cand prietenul iti arata greseala. E de lauda cel ce-si cunoaste greseala si indata, si-o indreapta." (proverb romanesc)
sau: "Prietenia sfârşeşte acolo unde începe neîncrederea." (inclusiv in moderatori :-D - zicea Seneca)

Chiar daca "ale tineretii valuri" ar fi deci scuze pentru... reactii mai turbulente, nu-s si pentru arogantza fara vreo acoperire logica, desconsiderare idem si/sau acuze gratuite.
Am zis! :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

@Lex

#8
e foarte usor sa ceri scuze, poti verifica, unde gresesc recunosc, dar pe mine ma deranjeaza ''obrazul gros'' al moderatorului pus repede pe ''capsat''.come on , ca doar nu a fost sfarsitul lumii,cand e vorba de astfel de oameni , nu o sa se intample vreodata de la mine sa se auda scuze si apropo nu sunt singurul care a avut astfel de ''caraieli'' cu sus numitul moderator,au mai fost si altii care s-au plans de el.

angellla29

#9
Si totusi intrebarea  ramane: Cunosteau egiptenii tehnologia inscriptionarii cu laser....pe care stiinta actuala, nu o detine? Nu m-ar mira pentru ca ei sigur au avut cunostinte despre electricitate, aeronave, astronomie foarte dezvoltate....au avut submarine....niste cladiri pe care constructorii actuali nu le pot face la precizia cu care au fost construite....Pe mine, nu ma mai mira nimic....in legatura cu Egiptul!!!! Felicitari colega Lex pentru acest material postat de tine!!! :-)

rontzo

Lasand la o parte micile dispute cred ca simbolul "floarea vietii" merita si un al doilea thread
Cert este ca in afara de frumusetea subiectului - se pare ca ne ofera si solutii pentru ce unii numesc "free energy", daca cei  de tipul lui Nassim Haramein apuca - sau sunt lasati  :evil:- sa-si termine research-ul si sa treaca la aplicatii practice, acum in prag de reset de sistem global, aplicatii caresa devina accesibile public

Tayka

#11
Citat din: rontzo din  16 Decembrie 2011, 17:05:34
Cert este ca in afara de frumusetea subiectului - se pare ca ne ofera si solutii pentru ce unii numesc "free energy"...
Având în vedere faptul că aceast thread pare sortit..exterminării.. :rocket:
şi cu riscul de a fi catalogat off şi iar ooff,cu scuzele de rigoare date moderatorilor,îmi permit să-ţi spun stimate coleg @Rontzo doar o singură frază:
,,Free energy''este o denumire artistică,frumoasă formulată de către un tip anti-tehnicos-scârbos, doar aşa pentru a face valuri prin net şi lua piuitul multor gură-cască care sânt convinşi acum că este un fel de pară mălăiaţă..,numai că din punct de vedere tehnic ea (denumirea)este un non-sens,o aberaţie,un atentat la legile fizicii. :planet:
Iar cine crede că marele savant Tesla a obţinut o energie din ..nimic,scoţând-o aşa pur şi simplu din joben,este naiv,greşit informat,sau rău voitor. :roll:
P.S.- dacă nu mă crezi pe mine întreabă-l şi pe Alx,dar aşa foarte finuţ ca să nu te trezeşti cumva cu vreo ..,,supraveghiere''... :-D



Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Nicipreaprea

Citat din: Tayka din  16 Decembrie 2011, 22:17:09
Având în vedere faptul că aceast thread pare sortit..exterminării.. :rocket:
şi cu riscul de a fi catalogat off şi iar ooff,cu scuzele de rigoare date moderatorilor,îmi permit să-ţi spun stimate coleg @Rontzo doar o singură frază:
,,Free energy''este o denumire artistică,frumoasă formulată de către un tip anti-tehnicos-scârbos, doar aşa pentru a face valuri prin net şi lua piuitul multor gură-cască care sânt convinşi acum că este un fel de pară mălăiaţă..,numai că din punct de vedere tehnic ea (denumirea)este un non-sens,o aberaţie,un atentat la legile fizicii. :planet:



Free energy e un termen care se refera la costul producerii/extragerii energiei, nu cred ca termenul si-a propus sa incalce legile universului.

Parerea mea.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

alx

#13
Citat din: Tayka din  16 Decembrie 2011, 22:17:09
Având în vedere faptul că aceast thread pare sortit..exterminării.. :rocket:
din pacate,asta este si senzatia mea...

Citat din: Tayka din  16 Decembrie 2011, 22:17:09
,,Free energy''este o denumire artistică,frumoasă formulată de către un tip anti-tehnicos-scârbos, doar aşa pentru a face valuri prin net şi lua piuitul multor gură-cască care sânt convinşi acum că este un fel de pară mălăiaţă..,numai că din punct de vedere tehnic ea (denumirea)este un non-sens,o aberaţie,un atentat la legile fizicii. :planet:
deci cand ai dreptate,ai...aici sunt de acord 100% cu tine.

Citat din: Tayka din  16 Decembrie 2011, 22:17:09
Iar cine crede că marele savant Tesla a obţinut o energie din ..nimic,scoţând-o aşa pur şi simplu din joben,este naiv,greşit informat,sau rău voitor. :roll:
Si aici ai dreptate...desi Tesla a fost un geniu,nici macar el nu putea eluda legile fizicii,legi care inca se aplica la tot ce ne inconjoara...in fapt,unele dintre ideile lui Tesla mi se par chiar copilaresti,in timp ce altele ma pun serios pe ganduri...uite,ca sa-ti dau un exemplu,bobinele...faimoasele bobine tesla,atat de spectaculoase,au fost,de fapt,o "fobie" a secolului 18...a se citi de ex. cartile lui Jules Verne,in care se obtineau puteri foarte mari "dintr-un sistem necunoscut de bobine si parghii"(20000 de leghe pe sub mari)...adica toata lumea le acorda puteri si capacitati extraordinare,desi nu era chiar cazul...
   Ce s-ar apropia cel mai mult de conceptul "free energy" ar fi ceea ce savantii denumesc "cold fusion"...fuziunea nucleara la rece! Desi nu ar fi chiar gratuita,energia asta ar fi probabil cea mai ieftin obtinuta energie,asta daca s-ar putea construi practic aceste reactoare...   sau ma rog,daca s-ar divulga secretul functionarii lor publicului larg... :evil:


Citat din: Tayka din  16 Decembrie 2011, 22:17:09
P.S.- dacă nu mă crezi pe mine întreabă-l şi pe Alx,dar aşa foarte finuţ ca să nu te trezeşti cumva cu vreo ..,,supraveghiere''... :-D

bai frate,da ce sunt io pe forumul asta? ceva balaur?    de speriati lumea cu mine... :lol:

:-D :-D :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Tayka

#14
Citat din: alx din  16 Decembrie 2011, 22:47:18
cartile lui Jules Verne,in care se obtineau puteri foarte mari "dintr-un sistem necunoscut de bobine si parghii"(20000 de leghe pe sub mari)...
Într-adevăr Jules Verne era un scriitor de excepţie,dar şi un electricean,,bunicel''
oferind Nautilus-ului său propulsia cu motoare electrice reuşind astfel să anticipeze oarecum tehnologia submarinelor moderne(ne-nucleare binenţeles). :lol:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).