Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum ne protejam? (de entitati non-umane)

Creat de calator astral, 12 Decembrie 2011, 17:56:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

horia2008

Citat din: fiulploii din  13 Decembrie 2011, 23:43:56
Imi pare rau dar nu stiu la ce te referi si e posibil sa ai o perceptie deformata asupra unor puncte din realitate.
Am rugamintea sa dai ceva detalii in plus , evident daca poti si daca doresti :
1- cam cand au inceput fenomenele de acest gen
2- ai observat perioade de acalmie si/sau perioade cu frecventa crescuta a astor intamplari ? Daca da, cam cand se/s-au intensificat .
3- care este ideea principala a acestor intamplari , adica caracteristicile si metodologia - daca se pot deduce
4- poti evoca asemenea intamplari din timpul cand ai fost sub arme? sau cel putin , daca atunci au inceput episoadele .
Aceste intrebari pentru ca am o ipoteza anume .
Multumesc .

Jacob's Ladder - pare plauzibil si ar explica situatia
Calatorule, daca n-ai vazut filmul, poate oferi unele raspunsuri.... parerea mea



mr

#31
Citat din: calator astral din  14 Decembrie 2011, 10:28:38
nu cauta vreo sechela, fiulploii,vreun traumatism ingropat care rabufneste uneori. Nu este o patologie. Si eu am utilizat foarte calm si rational aceeasi metodologie, o introspectie completa fara sa fac apel la autohipnoza sau la hipnoza insa, asta din teama ca voi fi manipulat.
Nu exista fum fara foc!
Faptul ca rabufneste uneori arata clar ca exista o cauza. Ea poate fi din trecutul tau din aceasta viata, neconstinetizata poate, sau din alte existente...cand cine stie ce ai mai facut. Stiu ca ortodoxia nu crede in vieti trecute....dar ce alta explicatie crezi ca ar putea avea? Cum de te-au ales tocmai pe tine sa te agaseze?

Citat din: calator astral din  14 Decembrie 2011, 10:28:38
Mai sceptic si mai ironic ca mine nu gasesti.
Daca nu mi s-ar fi intimplat mie personal as fi facut misto de oricare alt coleg rufonist care ar fi scris rindurile mele,recunosc.

ps> ah,sa nu uit....poate are vreo legatura, vezi tu, daca da atunci poate gasim si o explicatie,nu stiu cum naiba dar de fiecare data aceste entitati apareau cind eram trist,ingrijorat, gelos,asta din cauza unor femei.

Parca se hranesc cu sentimentele mele confuze, amaraciune sau incertitudine, vizavi de sexul opus....
Profilul pe care ti-l faci aici, fara suparare, din punct de vedere psihologic, poate favoriza lejer ceea ce ti se intampla. Sentimentele tale confuze nu cred ca sunt centrate numai pe sexul opus, ci au un caracter general. Practic, parti mari din fiinta ta sunt confuze. Poate chiar cele esentiale. In acest caz, ego-ul tau este singurul care-ti mai da impresia de normalitate. Si de aici caracterul tau...

De exemplu, asa cum sustii,  cum poti sa faci misto de un coleg care-ti poate vorbi direct din experienta lui, experienta pe care tu nu o cunosti si nu o intelegi? Gandeste-te putin la superficialitatea cu care vezi lucrurile, fara orgoliu si fara sa dai vina repede pe cineva. Faptul ca totusi ai trait direct astfel de experiente ar trebui sa te faca mai atent si mai matur in gandire. Se intampla acest lucru?

Citat din: calator astral din  14 Decembrie 2011, 10:28:38
Nush ce sa cred.
O fi doar vreo coincidenta.
Nu exista coincidenta in cauzalitate. Exista doar efecte generate de cauze. In cazul tau, cine stie prin ce cotloane negre ai haladuit "altatada", de te urmaresc si aici. Legea karmei isi urmeaza cursul nestigherita, indiferent de credintele sau parerile care le poti avea la un moment dat, in vreo forma de fiintare. De aceea este necesar sa-ti schimbi modul in care privesti lucrurile si sa cauti adevaratele legi care guverneaza existenta in dualitate.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

calator astral

@horia> nu nu l-am vazut. Despre ce e vorba, de ce crezi ca mi-ar putea da unele raspunsuri?

_____________

@mr> Stiu ca sint un nesuferit deseori, dar fara reala animozitate, cuvinte taioase sau ironice,doar atit.
Precizez ca singura persoana pe care o critic cu cea mai mare duritate sint chiar eu.
_______
Ma opresc aici in exemplul meu personal.
Nu doresc sa mai postez absolut nimic pe marginea acestui subiect.
Astept marturiile altora.
Ii invit pe cei care mi-au trimis MP sau pe cei care imi scriu chiar acum pe private sa isi ia inima in dinti si sa relateze direct pe acest topic experientele lor ca dealtfel si pe cei care mi-au confirmat ca au fost efectiv parazitati.

punkt.

horia2008

Citat din: calator astral din  14 Decembrie 2011, 12:25:37
@horia> nu nu l-am vazut. Despre ce e vorba, de ce crezi ca mi-ar putea da unele raspunsuri?
http://www.imdb.com/title/tt0099871/

Pe un pluton de combatanti in Vietnam au testat un drog de sinteza care le exacerba agresivitatea in lupta, dar au sfarsit macelarindu-se intre ei; supravietuitorii au ramas cu sechele, ulterior fiind bantuiti de tot felul de himere si monstrii
Oricum, este un film bun care merita vazut, actiunea se desfasoara pe mai multe planuri cu flashback-uri din razboi, ideea fiind si impacarea cu sine pentru a scapa de himere neimpliniri si regrete in final urcand scara lui Iacob
quote, Louis to Jacob:
CitatEckhart saw Hell too. He said: The only thing that burns in Hell is the part of you that won't let go of life, your memories, your attachments. They burn them all away. But they're not punishing you, he said. They're freeing your soul. So, if you're frightened of dying and... and you're holding on, you'll see devils tearing your life away. But if you've made your peace, then the devils are really angels, freeing you from the earth.


calator astral

Foarte foarte interesant horia! Uite ca la asta chiar ca nu m-am gindit... Iti spun deschis : e adevarat ca ceva ne puneau in bauturi. Aveam la toate popotele bauturi diverse, inclusiv in misiune, oriunde ne aflam, pe orice continent. Intotdeauna, fie fanta,sprite,coca sau bere, bautura (gratuita,cita vrei) venea prin robinet,ca la McDonald. Am remarcat in timpul unei cine cu ofiterii,la popota lor,ca ei aveau doar sticle sau cutii cu bauturi, niciodata butoaie cu robinete.
Cind am intrebat un caporal-sef roman de ce, mi-a raspuns ca i-a spus un capitan tot roman din Politia Militara sa numai bea ca ne baga "bromura" sa nu ne gindim la femei.
L-am crezut,cind mi-a zis asta trecusera vreo opt luni de cind numai aveam nici o dorinta,zero e-Lectie mai exact.
Deci ar putea fi niste produse chimice care au anumite efecte secundare, de data asta iti dau perfecta dreptate.
Dar e oare posibil ca aceste efecte sa apara ulterior, dupa ani de zile?  cam greu de crezut, organismul elimina toxinele foarte rapid.

Xanadron

#35
Hai sa zic si eu cite ceva, chiar daca (sau tocmai fiindca 8-)...) nu pot veni, din pacate, cu relatari ale unor experientze proprii pe topicul asta interesant in principiu - desi poate fi inclus in temele pe care stimatul nostru "watcher" alx :-) ar fi dorit, pe buna dreptate cumva, sa nu prea le mai vada p-acilea ("Cum sa devenim mai buni?", "Cum sa vibram mai vibrant?" etc).

Chiar imi puneam deci uneori problema de ce mama ma-sii ET-ilor n-am fost vreodata si nici nu-s in prezent si io "parazitat" de vreo entitate din asta - ori poate traiesc doar cu impresia ca n-as fi? :roll:
Parca ma simt un pic invidios pe experientele altora... :-D
1001 ipoteze de raspuns decurg din asemenea intrebari - unele deloc optimiste (un singur exemplu: poate-oi face partea din tagma LOR :evil: de ma tot ocolesc?)
Ori nu-s poate.... suficient de "crestin" ca sa fiu considerat o tzinta atractiva pentru Satana(el)-Azazel-Samael-etc.el? :roll:

Zic asta si fiindca in (prea) lunga-mi viatza am facut/experimentat mai toate nazbitiile prin care am risca, zice-se, intrarea in universul "spiritelor malefice" (sau a lor in JE). :wink: Adica Yoga, arte martiale etc - si nu doar la modul superficial ori pentru scurte perioade de timp. In care m-ar fi interesat chiar oarece "confruntari astrale". :star:
Nu de alta, dar - fie si doar pe vremea turbulentei tinereti - eram convins ca efortul/suferintza (si implicit cotonogelile.... macar astrale :lol:) sint cai evolutive esentziale in [auto]cunoastere.

Lasind acum deoparte neinsemnatele mele frustrari inca nelamurite, cred c-ar trebui sa ne fi pus mai intai problema scopului (sau a scopurilor) "parazitarii" unora de catre spiritele astea malefice (sau... nu prea, avind poate un rol de testare anume?), carora-mi imaginez ca nu doar din simpla distractie le place sa "faulteze" pe unul-altul.

Scurt P.S. Tot ce-am zis mai sus nu exclude faptul ca am avut totusi unele contacte cu "spirite non-umane" - deloc "confruntationale" insa.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

Citat din: kandaon din  13 Decembrie 2011, 23:18:09
...
Aveam o senzatie de teama din ce in ce mai mare, dar la un moment dat ceva din interior m-a facut sa rabufnesc, si le-am spus ca daca nu ma lasa in pace, sau vor sa-mi faca ceva, dupa ce mor o sa ma fac strigoi si o sa le bantui OZN-ul lor in mod special, si o sa-i omor unul cate unul.
In momentul ala OZN-ul care se apropia incet s-a oprit, si "aliensii" s-au uitat unul la altul, mirati parca, ceva de genul "ce tot spune ma asta, e posibil asa ceva"?
Se pare ca raspunsul era "da", pentru ca dupa cateva momente au evitat complet orice contact vizual cu mine, adica au bagat capul in pamant cum se zice, si "OZN"-ul a inceput sa se departeze si sa se faca din ce in ce mai mic (desi am avut impresia ca a mai stat un pic in dreptul blocului vecin, iar apoi a disparut cu totul.
...
Oricum, cred ca exista forte "supranaturale", sau de neinteles (inca) pentru noi, dar intamplarile legate de ele sunt mult mai putine decat se pretinde, si multe sunt pur si simplu fie din auzite, fie "inflorite"

Asemenea relatari par sa imi confirme faptul ca J. Vallee s-a apropiat cel mai mult de realitatea din spatele fenomenului.

Citat din: calator astral din  13 Decembrie 2011, 18:11:18
...
Nu poti "ride cu hohot" cind te ia de o haripa si te lipeste de tavan de exemplu. La propriu,nu corpul astral.
...
Intrebare: Cat de realist si obiectiv ai analizat cele intamplate? Nu de alta' dar ceva petrecut in realitatea fizica ar fi trebuit sa lase urme, pe imbracaminte, si nu in ultimul rand pe tavan. Daca mie mi se intampla asta, luam la analiza fiecare cm2 din podea, tavan, si alte obiecte pentru a-mi confirma ca acest lucru s-a petrecut intr-adevar in planul fizic. Te intreb, pentru ca la randul meu ma intereseaza acest aspect. Pe moment, sunt convins ca cele intamplate au fost doar in alt plan, nu cel fizic. Asta e parerea mea deocamdata...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

#37
Citat din: Xanadron din  14 Decembrie 2011, 13:50:08
Hai sa zic si eu cite ceva, chiar daca (sau tocmai fiindca 8-)...) nu pot veni, din pacate, cu relatari ale unor experientze proprii pe topicul asta interesant in principiu - desi poate fi inclus in temele pe care stimatul nostru "watcher" alx :-) ar fi dorit, pe buna dreptate cumva, sa nu prea le mai vada p-acilea ("Cum sa devenim mai buni?", "Cum sa vibram mai vibrant?" etc).

La o astfel de provocare directa nu am cum sa nu raspund...asadar tineti-va bine!
Dupa cum ati vazut,eu am fost cel care "infiintat" topicul asta,si pentru asta iesista o explicatie...in primul rand,Xanadron are dreptate,chiar nu imi doresc sa vad forumul napadit de topicuri "iubarete",pline de elucubratii abracadabrante...insa de data aceasta,am facut o exceptie,si asta pentru ca am eu asa o presimtire ca relatarile Calatorului Astral nu s-au petrecut in realitate asa cum LE-A PERCEPUT EL...si ca intamplarile astea au o legatura mai stransa decat s-ar putea crede cu tematica forumului.Asa ca am dorit sa dau un imbold celor care sunt "patiti" dinspre directia asta,daca ma-ntelegeti ce vreau sa zic...
    Si ca sa va inchid la mic,sa zicem ca relatarile de aici mi-au trezit niste amintiri demult puse la naftalina,de cand aveam doar vreo 5 anisori,din vremea cand inca nu vazusem Hangar 18(pentru ca inca nu se facuse),si cel mai tare film era RAZBOIUL STELELOR...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

#38
Alex poti dezvolta ideea ta te rog, fii clar, ce intuitie ai referitor la "intimplarile" mele?

Citat din: StarDust din  14 Decembrie 2011, 14:47:27
Asemenea relatari par sa imi confirme faptul ca J. Vallee s-a apropiat cel mai mult de realitatea din spatele fenomenului.
Intrebare: Cat de realist si obiectiv ai analizat cele intamplate? Nu de alta' dar ceva petrecut in realitatea fizica ar fi trebuit sa lase urme, pe imbracaminte, si nu in ultimul rand pe tavan. Daca mie mi se intampla asta, luam la analiza fiecare cm2 din podea, tavan, si alte obiecte pentru a-mi confirma ca acest lucru s-a petrecut intr-adevar in planul fizic. Te intreb, pentru ca la randul meu ma intereseaza acest aspect. Pe moment, sunt convins ca cele intamplate au fost doar in alt plan, nu cel fizic. Asta e parerea mea deocamdata...

Stardust pai daca eram intins pe jos,ghemuit intr-un colt,la cinci metri de pupitrul de comanda unde am vreo douazeci de monitoare video...normal ca uniforma era putin prafuita,de altfel ma uit chiar acum in clipa asta in secunda asta si iti confirm: DA, sint urme de bocanci pe peretele linga care m-au inghesuit, urme clare la inaltimea de 1m50,crema de ghete neagra,recenta!
Uite ca nu ma gindisem sa verific,am facut-o acum pe loc.
Deci AFIRMATIV la intrebarea ta.
Exclus sa aibe alta explicatie. Normal nici nu avem ce cauta la distanta asta de pupitrul de comanda, nu e nimic aici,decit un calorifer electric in stinga jos. Nu e praf pe podea in schimb deloc, vreun coleg a curatat poate ieri sau ieri noapte. Biroul este curat. Si pe tavan pot observa o lejera urma de vreo 30 de cm. Am fotografiat-o. Nu cred ca o pot publica aici. Ti-o trimit pe privat.


am separat citatul de textul tau...sa zici mersi...alx

alx

Citat din: calator astral din  14 Decembrie 2011, 15:19:07
Alex poti dezvolta ideea ta te rog, fii clar, ce intuitie ai referitor la "intimplarile" mele?

Sa zicem ca deocamdata nu pot...si era vorba de o presimtire,nu de o intuitie...diferenta e mica mica intre ele,dar exista...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

daos

Nu prea mai postez in ultima vreme pe forum, de fapt am mai postat doar o data cu circa o luna in urma si cam atat. Stiu ca ideile mele ii enerveaza pe multi din membrii forumului si nu imi doresc asa ceva.
Iau in considerare pentru a ma exprima si eu postarile lui calator astral si Angellla29.
In primul rand vreau sa-i spun lui calator astral ca cele ce i s-au intamplat nu sunt iesite din comun. Ceva oarecum similar anm avut si eu parte intr-o noapte cand eram plecat la parintii mei intr-o alta localitate. Am simtit in corpul meu ca se afla o alta entitate cu o energie uriasa comparabil cu biocampul meu de pana atunci. In acea vreme aveam toate nodurile pricipale de pe corp deschise si simteam cum energie entitatii pur si simplu tasnea din corpul meu prin ele. Cu toate ca ceea ce eu numesc dublul meu astral era plecat din corpul meu (mai precis scos de o entitate similara cu ceva timp in urma) reuseam sa fiu constient si, recunosc, fiind cam speriat, am ascultat gandurile entitatii care imi parveneau in forma unei inregistrari de fapte si intamplari pe care aceasta le-a avut in alte corpuri umane. Erau franturi de conversatie ale unor colegi de serviciu bunaoara, precum si ale altor persoane necunoscute. La un moment dat am avut o viziune stranie. In fata ochilor mei deschisi am vazut cum se deschide o fereastra in aer, in interiorul acesteia aparand ceva de genul unei ape liliachii in care plutea o meduza bleu. Stiu ca totul se incadreaza conform stiintei medicale oficiale la tiparul schizofreniei. Asta e. Mai interesant e ca la bolnavii tipici de schizofrenie nu exista constientizare deloc. Mintea mea isi pastra luciditatea in cadrul situatiei. Eram capabil sa realizez  ca e ceva anormal.
In fine. Sa dau si o explicatie. Una la care am ajuns in timp stand si urmarind acele voci dublate de senzatia lor energetica in corp, reactiile lor, precum si unele viziuni legate de variante temporale pentru viata mea ulterioara sau legat de altele. Asemenea entitate nu poate fi decat una care a stat in capul fie al unui om "extrem de pacatos", care si cedat din energia sa divina acelei creaturi fara sa realizaze asta in momentul in care comitea o fapta neconforma cu morala credintei sale religioase sau cu etica generala acceptata in cazul unui ateu, fie este dublul astral al unui om care are o practica gen rugaciunea inimii, yoga, zen, qi-gong. In al doilea caz pot spune ca sunt practicanti si practicanti. Unii urca, altii de fapt mai rau coboara pe scara spre cer. Eu unul ma consider crestin. Unul mai bun sau mai rau. Dar trebuie sa recunosc ca am cunoscut mental in acea perioada si un practicant de rugaciunea inimii care nu pot spune ca se putea ridica la inalt nivel spiritual.
Revin la oile noastre. Calator astral nu cred ca a avut parte de o experienta la nivelul corpului fizic, orisicat de prezente sunt amintirile sale legate de acea experienta. Cred ca sunt legate de o experienta a corpului astral ( sau dublu astral). De regula prefer sa-l numesc dublu astral. In filocalie i se spune mintea pe care trebuie sa o coboare practicantul de rugaciunea inimii in inima. Este indisolubil legat de tainele bisericii. Si este ceva mai altfel la cei botezati. Pur simplu nu mai are "vieti anterioare". Pentru ca in ritualul de botez i "se sterg pacatele".
Similar lui calator astral i s-a intamplat si amicei Angelllei29. Ceea ce a simtit ea de fapt a fost vazut si simtit de dublul astral al acesteia. Faptul ca dupa intamplare a avut acea urma pe corpul fizic (urma de palma pe fata) se datoreaza somatizarii acelei trairii mentale la nivel fizic.
Solutie personala pentru calator astral: spune rugaciunea inimii. Incearca sa o faci mai tot timpul. Vei ajunge la un moment dat sa o spui automat. Daca vei reusi sa iti cobori dublul astral (mintea) in inima atunci vocea ta interioara la nivelul capului (citeste glanda pineala) va deveni pur si simplu ireala, foarte frumoasa, ca un clinchet de clopotei foarte fini. E o voce care pur simplu distruge energia entitatilor malefice. Le reduce la stadiul incipient: demoni mici si fara forta, care pot cel mult sa sperie prin cuvintele lor pe un om mai slab. Dar inainte de a spune rugaciunea asta mai speciala e nevoie de spovedanie la un preot (si cu asta cred ca-mi voi atrage clasicul oprobriu pe forum).

fiulploii

#41
Citat din: calator astral din  13 Decembrie 2011, 20:23:57
...
,dar acum trei nopti am fost tinta lor intr-un punct de control si supraveghere unde nici musca nu intra, protejat de trei sas'uri de securitate, sisteme de detectie ultraperformante, cu camere de luat vederi sofisticate viziune nocturna,infrarosii,amplificare de lumina si detectie de miscare,derizorii si ineficiente insa in fata lor,indetectabili de parca ar fi interdimensionali.M-au lipit direct de fotoliul de control, poate doua entitati poate mai multe.

Ca pe un fulg m-au ridicat si lipit de sol, nici un zgomot nu puteam face,o mina invizibila imi tinea gura complet inchisa.
Cind am inceput Tatal Nostru am simtit nelinistea lor,slabiciunea lor,incet incet mi-a revenit vocea si m-am auzit in sfarsit rugindu-ma. Dupa "Piei Satano!" au sarit in sus ca impinse de un resort secret. Aburi. Aburi imperceptibili de forma umanoida,dar mult mai mari decit omul. Ca o imagine de vara cind soseaua e fierbinte si orizontul e tulbure,fluctuant. Cam asta e expresia lor vizibila pentru un avertizat.
Din cate stiu eu , intr-un asemenea centru de control si monitorizare exista si camere interne care monitorizeaza persoana de la pupitru . Deci, daca ai acces la aceste inregistrari , te poti convinge singur in care plan s-au  petrecut cele relatate.
Oricum , inteleg din relatarile tale ca toate aceste experiente s-au petrecut fara martori . O idee ar fi sa provoci tu o astfel de experienta insa dupa regulile tale .
Pregateste cel putin doua camere care sa te filmeze , aseaza-te in pat si retraieste sentimentele de
Citat din: calator astral din  14 Decembrie 2011, 10:28:38
.. cind eram trist,ingrijorat, gelos,asta din cauza unor femei.

Parca se hranesc cu sentimentele mele confuze, amaraciune sau incertitudine, vizavi de sexul opus....
Principiul asta se cheama '' intra pregatit de bunavoie in capcana , studiaz-o si apoi distruge-o '' .
Pe langa explicatiile posibile ale colegilor forumisti in acest caz , imi apare ca posibilitate inca una  :-D

P.S. Completand ipoteza colegului @horia2008 exista cartea ''Comando Psi ''  de Bruce McAllister , Editura Elit .
   '' In razboiul din Vietnam  , armata americana a efectuat un experiment ultra-secret privind puterea de lupta a celor cu capacitati paranormale .
      Subiectii , deveniti soldati , stiu si vad  unde se ascunde inamicul , incetinesc viteza gloantelor , cunosc   cu anticipatie datele atacurilor , numarul si identitatea celor care vor muri , creeaza   din nimic tinte artificiale si tehnica de lupta , se pot   teleporta , pot vedea  trecutul  si viitorul .
      Acestea sunt calitatile unui comando psi .
      Carte bazata pe documente si fapte ..
''

Xanadron

#42
1. @alx: D'accord avec l'opportunite du theme (qu'on puisse considerer tangente a n'importe quel topique ET :-)) :-D n.b. - cum doar postarile netraduse din engleza-s penalizate, uite ca-mi fac de cap - respectind totusi subjonctivul. :lol:
Si, oricum, limba daco-getilor fiind vorbita de galicii actuali si cumva viceversa, n-ar fi vreo problema de intzelegere (acu' iar mi-l ridic in cap pe colega calator astral). :-P

2. Serios acum: problemele de perceptie par intr-adevar importante, dar ma-ndoiesc c-am putea noi sa-i clarificam cumva calatorului astral ce-a simtit/trait DOAR EL in definitiv.

3. Pe de alta parte - si mult mai important decit disecarea excesiva a detaliilor... de pe pereti, :-D care vad ca predomina deja - mi se pare ca tre'sa ma repet asupra intrebarii esentiale a "scopului (sau a scopurilor) "parazitarii" unora de catre spiritele astea malefice :evil: (sau... nu prea, avind poate un rol de testare anume?), carora-mi imaginez ca nu doar din simpla distractie le place sa "faulteze" pe unul-altul" (incheiat autocitarea).

4. Fiindca, fara cunoasterea cauzelor fenomenului, am serioase dubii c-am putea ajunge la oarece rezultate in sensul prevenirii lui.
Evident ca doar daca asta ar fi si dorintza "parazitatzilor", :evil: ce pot fi teoretic suspectati in definitiv si de-o anume inclinare structurala spre confruntari... eroice :wink: cu adversari imaginari sau reali.

(Later edit): abia acum vazui interesanta postare a colegului daos, care atinge - in nota proprie inevitabil subiectiva, dar atinge totusi - si ipoteze legate de scopurile prezentzei acestui gen de fortze-spirite-entitati doar in anumite persoane si-n anumite momente/stari/situatii.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: fiulploii din  14 Decembrie 2011, 15:58:59
Din cate stiu eu , intr-un asemenea centru de control si monitorizare exista si camere interne care monitorizeaza persoana de la pupitru . Deci, daca ai acces la aceste inregistrari , te poti convinge singur in care plan s-au  petrecut cele relatate.
Oricum , inteleg din relatarile tale ca toate aceste experiente s-au petrecut fara martori . O idee ar fi sa provoci tu o astfel de experienta insa dupa regulile tale .
Pregateste cel putin doua camere care sa te filmeze , aseaza-te in pat si retraieste sentimentele de Principiul asta se cheama '' intra pregatit de bunavoie in capcana , studiaz-o si apoi distruge-o '' .
Pe langa explicatiile posibile ale colegilor forumisti in acest caz , imi apare ca posibilitate inca una  :-D

P.S. Completand ipoteza colegului @horia2008 exista cartea ''Comando Psi ''  de Bruce McAllister , Editura Elit .
   '' In razboiul din Vietnam  , armata americana a efectuat un experiment ultra-secret privind puterea de lupta a celor cu capacitati paranormale .
      Subiectii , deveniti soldati , stiu si vad  unde se ascunde inamicul , incetinesc viteza gloantelor , cunosc   cu anticipatie datele atacurilor , numarul si identitatea celor care vor muri , creeaza   din nimic tinte artificiale si tehnica de lupta , se pot   teleporta , pot vedea  trecutul  si viitorul .
      Acestea sunt calitatile unui comando psi .
      Carte bazata pe documente si fapte ..
''

@fiulploii> nu sint camere video in interiorul biroului de control video-monitorizare. Nimeni din colegii mei nu ar fi de acord cu asa-ceva.
Inteleg ca ar exista unele produse chimice neconventionale distribuite in secret comandourilor psi, dar noi, simpli soldati clasici, din comandouri cit se poate de normale, de ce am fi cobaii unor experimente similare?! Eu eram "combatant zero-zero", adica specializat in lupta in localitate. Exclus deci sa faca d-astea cu noi.


Citat din: StarDust din  14 Decembrie 2011, 14:47:27
Asemenea relatari par sa imi confirme faptul ca J. Vallee s-a apropiat cel mai mult de realitatea din spatele fenomenului.
Intrebare: Cat de realist si obiectiv ai analizat cele intamplate? Nu de alta' dar ceva petrecut in realitatea fizica ar fi trebuit sa lase urme, pe imbracaminte, si nu in ultimul rand pe tavan. Daca mie mi se intampla asta, luam la analiza fiecare cm2 din podea, tavan, si alte obiecte pentru a-mi confirma ca acest lucru s-a petrecut intr-adevar in planul fizic. Te intreb, pentru ca la randul meu ma intereseaza acest aspect. Pe moment, sunt convins ca cele intamplate au fost doar in alt plan, nu cel fizic. Asta e parerea mea deocamdata...

Bun. Aveai perfecta dreptate,sint urme. Inclusiv pe tavan, la o inaltime de patru metri. Una singura, dar foarte stranie,are vreo 30cm.
Am fotografiat-o acum pe loc,postez fotografia.
Pare clar o urma de bocanc de militar,astept opinia ta.

Ganditorul

#44
DAOS
CitatDar inainte de a spune rugaciunea asta mai speciala e nevoie de spovedanie la un preot (si cu asta cred ca-mi voi atrage clasicul oprobriu pe forum).
Nu domnule, nu starnesti oprobiu ci ...doar zambete. Adica sa-l rog pe dl. "entitate malefica" sa astepte pana ma duc sa ma spovedesc la un preot pt ca apoi sa-i dau "lovitura finala" cu rugaciunea inimii ? Oare nu s-a inteles ca aceste manifestari apar spontan, pe nepregatite ? Sa facem spovedania zilnic, ca sa fim pregatiti ? OK. Ma fac preot ... mielutzele mele va astept la spovedanie (si inchei un parteneriat "strategic" cu detectivii de pe forum).  :-D
...................
Revenind pe subiect. La fel ca si in cazuistica OZN observatiile sunt subiective si la o analiza mai atenta - putine s-ar putea incadra la "intalnire de gradul 3"... si as include aici observatiile/intamplarile colective sau cele ce pot fi verificate prin inregistrari video cum a subliniat fiulploii mai sus.
- Vorbind de zona "sub uniforma" apar unele particularitati - aici avem de a face frecvent cu substante sau stimuli specifici zonei militarizate ( inclusiv sistemele de bruiaj) 99% din subiecti au un comportament care ignora in manifestare efectele secundare.
Exista acel 1% care este afectat de substantele puse in mancare sau de sistemele electronice din preajma. Intrarea in rezonanta, de ex., si scaderea batailor inimii urmate de micsorarea capacitatii de respiratie pot duce la asemenea manifestari la nivelul creierului. Cine nu crede sa se aseze in pat relaxat si sa-si tina respiratie 2 min. Dupa primul minut apar primele anomalii de culuoare... apoi fiecare dezvolta imagini in functiile de fobiile/educatia lui. De preferat sa fie cineva alaturi sa va dea 2 palme daca intrati in lesin  :evil:
Miscarile membrelor pot fi in concordanta cu cele vazute in viziune - miscari de aparare, ghemuire, deplasare ...etc
- Spunea Calatorul ca poate fi o rezultanta a unor substante avute in bautura... dar dupa cativa ani e greu de crezut ca mai au efect pt ca toxinele s-au eliminat. Toxinele DA, reflexul corpului NU. Adica daca primeai bromura in cola si aveai o anumita reactie a corpului, s-a format un reflex pavlovian si ai acelasi reflex si cand bei cola normala, fara nimic. Poate fi o explicatie si numai autocunoastere si autocontrolul te poate ajuta sa dezlegi misterul.
- Hohotul de ras de care vb Siberia nu e un hohot ca "proasta-n targ"... e o stare de spirit, o amintire, o imagine care iti aduce veselia si imaginea  unor momente placute in memorie. Te poti gandi la o imagine de munte care ti-a placut, un apus/rasarit de soare la mare, la o campie plina de flori sau la o padure luminoasa care ti-a placut. Efectul este acelasi ca lunga rugaciune de care ai amintit dar ...instant, deci mai eficient.
Si inca ceva de "rugaciunea inimii". Este o mantra, o ritmare a respiratiei in functie de ritmul versului rugaciunii recitat in gand, executat corect (cum spune popa) este o forma de exercitiu de ritmare a respiratiei si nimic altceva. Incifrarea in spectrul religios este doar o forma de pastrare/transmitere a procedurii. La fel si in Yoga, Aikido, karate - nimic mistic/nociv in practica, mult mistic in forma de pastrare/prezentare. Parerea mea.
............
Revenind la ce spunea Angela - casa la tara, deci foc in soba - dioxid de carbon - lipsa de oxigen - efect halucinogen.
Subconstientul este "o maimuta" care face cele mai trasnite chestii ca sa ne scape viata. A pus accent pe sentimentul matern al femeii (care va reactiona ori de cate ori va fi cineva in suferinta ..."gemete" ) si a scos-o din camera unde s-ar fi sufocat altfel. A lasat in miscarea somnambula usa deschisa (salvandu-si si sotul) si a lesinat pe scari, afara. Subconstientul copiaza lucruri din viata reala si le transpune in somn pentru a ne salva ... ochii rosii sunt probabil jarul din soba tradus ca ceva rau etc etc.
Saptamana ce a urmat socrul nu a amai avut acelasi noroc de un subconstient care sa-l salveze. Dar sincer, as verifica soba aia din casa colegei ca anu' asta nu se stie daca va avea tot atat noroc. Tot parerea mea ! :evil:
De abia dupa ce suntem convinsi ca facem observatii non-subiective putem dezvolta subiecte de acest gen cautand alte cauze - inclusiv ipoteze privind "intalniri de gradul 3" sau emisii parazite de la "colegi soldati" mult mai antrenati pe acest domeniu.