Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Revista RUFON

Creat de arckadii, 08 Decembrie 2011, 08:00:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

arckadii

Buna dimineata dragi colegi,

As vrea sa aduc in atentia voastra urmatoarea idee.
Sunt deja ani buni de cand RUFON exista si ani buni de cand tratam subiecte din cele mai variate aici pe forum de la Religie si Spiritualitate pana la Sci-fi.
Au existat pe forum pareri impartite, documentate, insotite de fotografii, filme, documente si alte materiale care au venit in sprijinul articolelor.
S-au spus lucruri interesante si demne de luat in seama. Lucruri pe care multi dintre noi am sperat sa le putem transmite mai departe si celorlalti, care din diverse motive nu au posibilitatea sa acceseze acest site.
Solutia la care ma gandesc acum este infiintarea unei reviste RUFON in care sa tratam (lunar, bilunar, saptamanal...ramane de vazut) aceste subiecte.
Material suficient exista, oameni interesati de subiecte vad ca sunt:), iata si initiativa.
Lansez aceasta idee acum, urmand ca dupa raspunsul conducerii RUFON si al vostru sa stabilim eventualele detalii urmatoare.

Sa aveti o zi frumoasa,
Ark

angellla29

Citat din: arckadii din  08 Decembrie 2011, 08:00:31
Buna dimineata dragi colegi,

As vrea sa aduc in atentia voastra urmatoarea idee.
Sunt deja ani buni de cand RUFON exista si ani buni de cand tratam subiecte din cele mai variate aici pe forum de la Religie si Spiritualitate pana la Sci-fi.
Au existat pe forum pareri impartite, documentate, insotite de fotografii, filme, documente si alte materiale care au venit in sprijinul articolelor.
S-au spus lucruri interesante si demne de luat in seama. Lucruri pe care multi dintre noi am sperat sa le putem transmite mai departe si celorlalti, care din diverse motive nu au posibilitatea sa acceseze acest site.
Solutia la care ma gandesc acum este infiintarea unei reviste RUFON in care sa tratam (lunar, bilunar, saptamanal...ramane de vazut) aceste subiecte.
Material suficient exista, oameni interesati de subiecte vad ca sunt:), iata si initiativa.
Lansez aceasta idee acum, urmand ca dupa raspunsul conducerii RUFON si al vostru sa stabilim eventualele detalii urmatoare.

Sa aveti o zi frumoasa,
Ark

Eu cred ca e o idee excelenta....Asa poate se vor "trezi" si altii....Aici sunt discutii minunate....purtate de niste oameni minunati....De ce nu? DAR sa fie o revista INDEPENDENTA....fara politicieni implicati....ca se duce  :evil: tot.....Daca pot ajuta cu ceva....sunt aici :rainbow:

alx

Ideea este buna,insa sunt cateva aspecte care trebuiesc lamurite:
1. Daca revista se intentioneaza a fi tiparita,cine suporta cheltuielile inerente acestui demers,si,mai important,cine mai are bani in ziua de azi sa cumpere reviste?
2. Daca revista va fi in format electronic,presupun ca va fi si gratuita...si atunci,cine va munci gratis la treaba asta? Cine va stabili ce subiecte trebuiesc publicate,care e modul de abordare corect?  Cine va face tehnoredactare,cine va concepe subiecte,si in ce calitate?
3. Cum va arata revista,ca si format? Va fi o revista in care simplemente se publica observatii si idei,fara a fi analizate? Sau se intentioneaza a fi o revista care sa ofere explicatii si solutii,si atunci cine sunt cei in masura sa faca treaba asta?
4. Revista asta va reproduce discutiile din topicurile prezente pe rufon? Pentru ca daca e asa,atunci ce rost mai are o astfel de revista?

Am pus intrebarile astea pentru ca eu,spre exemplu,nu am foarte mult timp liber,si nici nu prea mi-as permite sa fac munca patriotica MAI MULTA DECAT FAC ACUM!    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

arckadii

Ma bucura raspunsul vostru pozitiv.

Alx, stiu ca muncesti mult si se vede lucrul asta:) Suntem insa mai multi si cred ca un efort unit va putea sa aduca rezultate frumoase.

1. Cred ca solutii se pot gasi usor pentru finantarea unui prim tiraj. De la pus bani in comun pana la obtinerea unei finantari din partea cuiva. Cat despre potentialii clienti, nu mi-as face probleme. Este o nisa prea putin atinsa iar oamenii, atat cei interesati cat si cei care vor lua contact pentru prima oara cu astfel de subiecte vor fi cu siguranta dornici sa cumpere asa ceva (aici va trebui un calcul de cost/pret dar e treaba pentru mai incolo).
2. Ideea mea este pentru un format tiparit. Se va organiza o echipa redactionala care va face atat selectia subiectelor cat si alegerea articolelor. De tehnoredactare pentru inceput ma pot ocupa eu. Am ceva experienta de presa/dtp.
3. Articolele pot lua atat forma unor prezentari de caz cat si a unor analize amanuntite. Pentru o parere documentata putem lua legatura cu diversi oameni sub forma unui interviu. Unde este cazul si suntem calificati, putem da chiar noi explicatiile. Formatul revistei va fi stabilit tot de echipa de la nr. 2
4. Revista va trata subiecte de pe forum mult mai amanuntit. De asemenea, dupa cum ai observat in calitate de moderator, nu toate comentariile din cadrul unui subiect sunt la subiect. Putem face o sinteza frumos elaborata:)

Revin.

Ark

OzN_HunteR

Buna seara si bine v-am regasit.

As dori si eu daca mai am loc in zona sa raspund la acest subiect care mi se pare o idee GENIALA, avand in vedere faptul ca omenirea are nevoie de asa ceva.
Parerea mea e ca lumea sa cam saturat de politicieni somnorosi si cirme non stop.
Personal cunosc o duzina de oameni care cauta de mult o revista ca cea pe care o aveti in plan.
Sper sa fie o reusita si sa incep o noua colectie :)

Mult respect si Craciun Fericit !
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Xanadron

#5
Citat din: alx din  08 Decembrie 2011, 10:28:33
Ideea este buna,insa sunt cateva aspecte care trebuiesc lamurite:
1. Daca revista se intentioneaza a fi tiparita,cine suporta cheltuielile inerente acestui demers,si,mai important,cine mai are bani in ziua de azi sa cumpere reviste?
2. Daca revista va fi in format electronic,presupun ca va fi si gratuita...si atunci,cine va munci gratis la treaba asta? Cine va stabili ce subiecte trebuiesc publicate,care e modul de abordare corect?  Cine va face tehnoredactare,cine va concepe subiecte,si in ce calitate?
3. Cum va arata revista,ca si format? Va fi o revista in care simplemente se publica observatii si idei,fara a fi analizate? Sau se intentioneaza a fi o revista care sa ofere explicatii si solutii,si atunci cine sunt cei in masura sa faca treaba asta?
4. Revista asta va reproduce discutiile din topicurile prezente pe rufon? Pentru ca daca e asa,atunci ce rost mai are o astfel de revista?

Am pus intrebarile astea pentru ca eu,spre exemplu,nu am foarte mult timp liber,si nici nu prea mi-as permite sa fac munca patriotica MAI MULTA DECAT FAC ACUM!    alx
Subscriu la ideea nerentabilitatii "lucrative" a mai tuturor publicatiilor tiparite pe batrina hirtie - care, din pacate, sint "in moarte clinica" :-D din cauza omniprezent/potentului Internet.

Asta nu exclude insa, evident, ipoteza inhamarii unui grup de entuziasti dezinteresati material la un proiect de genul asta, cu atractivitatea lui specifica - fiindca elaborarea "clasica" a unor articole scrise meserias continua sa aiba, zic eu, un farmec de care ametzitul net e strain deseori.
Oricum, toti cei care postam constant pe RUFOn facem de fapt un gen de "munca patriotica" :-P si, aparent, editarea unei reviste RUFOn n-ar fi un prea mare efort suplimentar.

Si totusi, pretentiile unei publicatii legate de fondul, dar si forma continutului ei sint cu totul altele decit "joaca" p-un forum.
Lasind la o parte unele probleme de copyright (indeosebi in domeniul reproducerii imaginilor - ca videoclipurile sint clar excluse :lol:).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

CHIP

O idee foarte inspirata de a crea revista.O astept cu nerabdare

R.

Îmi cer scuze pentru postul meu (dat fiind că nu s-a mai postat în acest topic de foarte mult timp).
Însă căutam în seara asta niște reviste pe internet, la care să mă abonez și am observat că nu prea sunt în domeniul ăsta.
Așadar, subscriu la ideea ca RUFON să aibă o revistă proprie  :-D , fie ea în format digital sau tipărit.

Mă anunț ca entuziast dezinteresat material (în ceea ce privește proiectul ăsta, cel puțin  :lol: ).
And with strange aeons, even death may die.