Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Criza economica si Razboiul

Creat de mm, 06 Decembrie 2011, 20:41:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

Citat din: kefren din  11 Decembrie 2011, 21:15:01
  angellla29 ,cauta alte surse de informare,altele decat RTV sau Antenele,nu zic ca nu ar avea si dreptate cateodata dar se stie ca subiectele lor au o singura directie.............

Stim...stim....dar aici chiar nu aveau de ce sa minta!!!!Stim cu toti ca preturile....la orice doriti d-voastra...sunt mai mari decat cele din Uniune....pe cand salariile sunt de cel putin 5-6 ori mai mici....Vorbesc de pensiile si salariile obisnuite.....nu nesimtite de parlamentari sau de...bancheri :evil:

Siberia

#76
Daca aveti o problema cu gazele (zic asta pentru ca si colegul @prometeus a aruncat o aluzie pe un alt subiect - din cauza numelui pe care-l folosesc pe forum) ar trebui sa cautati raspunsul in politica externa a Romaniei si in modul de intermediere  a acestor gaze in ultimii ani...
Dar cum pe acest forum nu se face politica, n-o sa incep acum sa va explic cum sau lucrurile.
Spun doar atat: ne vindem gazul peste hotare pe doi lei ca sa importam mai apoi in conditii aberante rezultate din politica de apropiere a Romaniei de state "vecine de peste mari si oceane". M-a uimit intotdeauna lipsa "intentionata" de tactica in a ne face "prieteni" aproape de granitele noastre.

p.s. - Nu va mai faceti atatea griji, poate in curand vom importa gaze din Israel, asa cum vom importa si tehnica de predare a istoriei Holocaustului la prescolari si scolari  :wink:. Poate asta va ajuta la dezvoltarea economica a Romaniei conform viziunii "novembriste" a guvernantilor romani  :wink:
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Ganditorul

#77
CitatM-a uimit intotdeauna lipsa "intentionata" de tactica in a ne face "prieteni" aproape de granitele noastre.


:evil: Explicatia sta tot in genetica, cum spunea domnul profesor de pe Muntele Gaina... Romanul este un romantic incurabil si i se pare ca femeia de peste ocean e mai frumoasa ca vecina de peste granita. Dar pt ca nu vede bine (orbit de dragoste... fireshte) abia cand se apropie... vede ca e o gloaba batrana.
Si tot ca un obicei genetic ... e prea tarziu ca sa mai indrepte ceva !

mm

CitatMa intriga foarte tare de ce se intampla doar la romani ? Ma gandesc, de ce chinezilor nu li se intampla, pentru ca si ei sunt foarte vechi ?
Istoria si problemele chinezilor sunt extrem de putin cunoscute la noi in Romania (noi nu le stim bine nici pe ale noastre) iar despre endogamia la chinezi cu atat mai putin putem emite vreo parere. In schimb, din revista "China", ce aparea in lb. romana candva (si la care eram abonat), am retinut faptul ca in China traiesc peste 30 de nationalitati (diferite de cea chineza), printre care si un segment important de rusi, ceea ce dovedeste neomogenitate. Nu stim nimic nici cu privire la schimburile, legaturile, comunicatia chinezilor cu tarile vecine lor si ca atare nici gradul lor de izolare nu-l putem aprecia. Acest grad de izolare e important in definirea acelei entitati nationale care, apoi poate fi studiata dupa legea dezvoltarii la care m-am tot referit iar vechimea poate avea legatura cu endogamia doar in anume context. (Am usoara impresie ca nu a citit nimeni din traducerea publicata de mine la: http://cercetareromaneasca.forumgratuit.ro/t33-numarul-magic-ee )

CitatAi putea, te rog sa ne dai niste titluri, niste autori ? Sunt complet pe dinafara subiectului, si mi-ar usura munca de cautare.
La sfarsitul cartii lui Jirmunskii se dau cateva sute de trimiteri bibliografice dar unele dintre ele le gasesti deja in bucata de traducere indicata mai sus. 

CitatCum explica endogamia felul de a fi al romanului care are o inclinatie deosebita spre a sterpelii indiferent ce,orice nu e bine pazit,sudat, fixat,etc.Si asta chiar daca are trebuinta sau nu de acel lucru.
Andrei, aici vorbesti despre tigani si nu despre romanii albi caucazieni. In localitatea de ~5.000 de suflete in care m-am nascut si crescut, pe atunci nu fura nimeni. Erau numai doi cetateni care faceau naveta intre puscarie si localitate si ori de cate ori se raporta vreun furt politia ii cauta pe-acasa. Pe unul din ei il cunosteam, era din vecinatate si ... semialb. Afirmatia din randul subliniat de mine este o minciuna. Se mai numeste si dezinformare, confuzie intentionata de identitati, reacredinta, etc.

Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Tzipi

In satul in care m-am nascut (in Ardeal ), cand eram copil, imi amintesc ca nimeni nu isi incuia poarta si nici usa de la casa : pentru ca nu intelegeau de ce ar face asta. Pur si simplu, cand plecau de acasa, puneau matura de-a curmezisul portii, si ala era semnul pentru toata lumea ca " nu suntem acasa, va rugam reveniti ". Nu existau furturi, nu intra nici o tzata curioasa, sa vada ce are vecina in sertare.
    Acum, intra tiganii in casa peste babe, le violeaza si le iau banii de pensie. Recoltele pe campul din jurul satului, nu mai pot fi culese de oameni, ca le fura tiganii, in cea mai mare parte a lor. Le e frica oamenilor sa mai umble seara pe ulite, din cauza tiganilor ( tiganii sunt minoritari in sat.... doar vreo cateva familii. Dar vin la furat si din satele din jur ).
   

Tzipi

Multumiri pentru link ! Nu stiam ca exista forumul respectiv.
Mi-a ramas pe creier afirmatia dumneavoastra despre triburile din Amazon care au un sistem complicat de evitare a endogamiei : ati putea sa expuneti in linii mari, in ce consta ?
Cum pot sa evite endogamia, pe termen foarte lung ? Nu se ajunge la un moment dat in punctul in care fiecare e ruda cu fiecare, din cauza ca e tribul mic si izolat ?

angellla29

#81
Citat din: Siberia din  12 Decembrie 2011, 01:50:31
Daca aveti o problema cu gazele (zic asta pentru ca si colegul @prometeus a aruncat o aluzie pe un alt subiect - din cauza numelui pe care-l folosesc pe forum) ar trebui sa cautati raspunsul in politica externa a Romaniei si in modul de intermediere  a acestor gaze in ultimii ani...
Dar cum pe acest forum nu se face politica, n-o sa incep acum sa va explic cum sau lucrurile.
Spun doar atat: ne vindem gazul peste hotare pe doi lei ca sa importam mai apoi in conditii aberante rezultate din politica de apropiere a Romaniei de state "vecine de peste mari si oceane". M-a uimit intotdeauna lipsa "intentionata" de tactica in a ne face "prieteni" aproape de granitele noastre.

p.s. - Nu va mai faceti atatea griji, poate in curand vom importa gaze din Israel, asa cum vom importa si tehnica de predare a istoriei Holocaustului la prescolari si scolari  :wink:. Poate asta va ajuta la dezvoltarea economica a Romaniei conform viziunii "novembriste" a guvernantilor romani  :wink:

Pai ce sa ii faci Siberia...draga mea colega?! Daca la anul sunt alegeri...si trebuie si monserul sa isi faca o micuta capanie electorala?! :evil: Stimabilii nostri conducatori si-ar vinde si  mamele domniillor sale....pentru un pumn de euroi......Ala care da mai multa " spaga" pentru  buzunarele lor...aia primesc pe gratis Romania....pe tava....

@Colega Ganditorul....pun pariu ca superbei noastre clase politice....daca si o iapa....le-ar da "verzisori"....ar face....Sau mai bine ar face ei pe "capra".... :evil:

Ganditorul

#82
"Endogamia" - cu tot respectul - se incadreaza pe linia zicatorii "Un intelept arunca o piatra..."
Sa uitam ca romanii sunt etnogeneza a doua popoare (cum se invata la scoala...) "daci si romani" si spunem ca suntem etnic-puri ? Pai si deosebirile dintre daci si romani citite in forma urechii ce sunt ? Pareri populare !!!?
Uitam de marile valuri migratoare care pe langa indivizii ramasi aici (raniti, prizonieri ...) au lasat si urme ale violurilor ?
Uitam de regiunile populate cu turci, tatari, rusi (aveti lista "nationalitatilor" in lista politicienilor care rontzaie o paine calda prin Parlament)
Uitam de perioada dominatiei turce, austriece, ruse ... unde "nashul" incerca primul cinstea miresii (adica violuri... spus mai elegant - asta apropo de cat de bine era pe atunci) ?
Uitam diferenta dintre olteni, moldoveni, dobrogeni, ardeleni ? Pai numai ardelenii cat sunt de "incrucisati" cu natiunile conlocuitoare ( aia cu puritatea etnica romaneasca sau maghiara din Ardeal e o poveste... contemporana ).
Eu zic ca e bine sa lasam discutiile etnico-puritane pe alt registru si in alt loc. Suntem cetateni romani si avem de rezolvat o problema - CRIZA . Aia cu "puritatea etnica si efectul ei - Endogamia" o s-o rezolve "barza" cumva...

P.S. Daca vreti sa subliniati efectele "endogamiei" puteti aborda subiectul pe linia "caselor regale" care conduc unele tari ( cum se doreste/sugestioneaza si in Romania, in ultimul timp). Acolo ... incrucisarile intre rude de acelasi sange dau urme vizibile ...chiar si in viata publica. Eu nu mi-as ancora viata in sperantele puse pe seama "distinctiei" unui astfel de urmas. Interesant este ca pana acum eram acuzati ca dorim unitate cand de fapt eram un popor "multinational" ... iar acum apare curentul ca suntem "vinovati" ca suntem si am ramas prea puri !  :evil:
Parerea mea !

alx

Vad ca topicul asta o ia rau pe aratura...ca sa nu fiu silit sa iau masuri drastice,o sa il blochez cateva zile,pana va mai racoriti si uitati de politichie...asadar   TOPIC BLOCAT TEMPORAR!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arhanghelul

Citat din: Nicipreaprea din  08 Decembrie 2011, 22:54:48
Rezolvarea e simpla. Sa refuze sa mearga la razboi.  :martiansmile:

Corect ...

Dar ce faci daca "resboiu" se muta la la noi pe coclauri ...

http://www.resboiu.ro/2011/12/31/riposta-echipei-resboiu-pentru-scenariul-dintre-rosii-si-verzi/

Merita citit ... poate ne mai trece din iubirea nemarginita fata de "dusmanosi" ...

Am zis .

P.S. Su - 34 ... este " cheia " din cer ... 
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

elena78

Citat din: mr din  07 Decembrie 2011, 16:53:17
Eu vad asa situatia:
SUA, in numele zeului "terorist", si-a pregatit terenul pentru a invada o zona a planetei in limitele careia au existat civilizatii vechi si foarte vechi, pline ochi de "mistere" (poate chiar stargate). Au testat terenul in Irak prin anii '90. Au vazut ca merge si prin anul 2001 au invadat Afganistanul. Apoi a urmat Irakul. Au baze in Arabia Saudita, Israel, Turcia si o zona tampon cu Rusia, in Georgia. Sprijin logistic in Romania si Bulgaria.

Au flancat la propriu Iranul (vechea Persie, vechiul Sumer), la sud cu portavioane pe mare, la est Afganistan, la vest Irak, Arabia Saudita, Israel, la nord Turcia si Georgia. S-au "asezat" in cativa ani pe toate planurile in jurul Iranului. Au creeat si intriga, motivatia pentru atac. Urmeaza semnalul de incepere...pentru a incununa opera!   ...sau poate mi se pare numai mie :|


si eu vad situatia la fel ca si tine .se pare ca razboiul in Irak a inceput  in anul 2003 si s-a terminat in 2011, au distrus tot ce a  mai ramas bun acolo..au distrus economia  ,au distrus intregi orase,au ucis  sute   de mii de persoane,au distrus totul ...
iata aici un filmulet care merita sa fie vazut ..

Il motivo per cui Adam Kadmon invita al Buon Senso e all'Altruismo

elena78

Citat din: angellla29 din  06 Decembrie 2011, 20:51:11

Nu există alte ieşiri din criza mondială: INFLAŢIE SAU RAZBOI! sau... AMÂNDOUĂ LA UN LOC –


- Razboi intre cine si cine?



mai intai  este criza ,apoi   razboiul si apoi solutia ...PROBLEMA _REACTIE -SOLUTIE .Asa s-a intamplat  si cu primul razboi si al doilea razboi mondial ,aceste doua razboaie au fost create tot  de aceleasi persoane  ca sa introduca organizatia   Natiunile Unite, Uniunea Europeana  si Fondul Monetar International  deci au gasit solutia problemei !!!!... in afara de razboiul   profetizat de catre Albert Pike  care se intampla acum pe planeta ... va fi altul   in viitorul apropiat  iar tarile care se vor implica in acest razboi  se pare ca sunt  Statele Unite ,Europa , China  si Rusia   deci  guvernul invizibil  va crea si de data asta Problema-Reactie -Solutie ,adica  imediat dupa razboi vor crea  un guvern mondial  si un exercit mondial  adica Noua Ordine Mondiala  care  aceasta ordine mondiala semnifica  si guvernul autoputernic sau  Guvernul Guvernelor.... .