Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Enigma Tunguska

Creat de HUNNAM, 27 Noiembrie 2011, 17:23:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HUNNAM

Regiunea Krasnoiarsk,Siberia, , 30 iunie 1908, ora 7 si 40 de minute. Un ciudat obiect tubular inconjurat de o lumina orbitoare isi face aparitia pe cer. Numai cateva secunde mai tarziu acesta se prabuseste cu un suierat asurzitor in padurea siberiana. Impactul a fost atat de puternic incat a produs cutremure de peste 5 grade pe scara Richter pe o raza de circa 1000 de kilometri. Avusese loc fenomenul Tunguska.
Unda de soc a facut inconjurul pamantului si fenomene misterioase au inceput sa aiba loc la scurt timp dupa aceea. Intregul continent asiatic a fost udat de ploi negre nemaivazute iar cerul a fost acoperit de nori argintii care emiteau o lumina stranie.Martorii oculari spun ca explozia a fost insotita de flacari uriase, iar incendiile care au urmat au durat zile in sir.  Nopti luminoase au fost semnalate pana in Europa fara ca cineva sa poate explica incredibilul eveniment.

StarDust

Citat din: HUNNAM din  27 Noiembrie 2011, 17:23:06
... Un ciudat obiect tubular inconjurat de o lumina orbitoare isi face aparitia pe cer. Numai cateva secunde mai tarziu acesta se prabuseste cu un suierat asurzitor in padurea siberiana. Impactul a fost atat de puternic incat a produs cutremure de peste 5 grade pe scara Richter pe o raza de circa 1000 de kilometri. Avusese loc fenomenul Tunguska.
...
Daca poti sa ne precizezi sursa celor scrise mai sus ar fi excelent. Din cate stiu eu, nu exista martori al fenomenului Tunguska, ci se cunosc doar efectele vizibile dupa ceea ce s-a intamplat acolo. Candva, m-am documentat despre Tunguska, si nu imi amintesc despre o asemenea relatare...  Multam! (cu anticipatie).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Siberia

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

Ce însă precis nu ştiaţi este că pilotul OZN-ului care a salvat Terra era...rus  :-D  :| :ufo: :ufo: :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

StarDust

#4
Pana una-alta, cred ca cel mai bine documentate marturii le-am gasit pe wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tunguska_event

Ceea ce a descris HUNNAM pare a fi preluat din revista de stiri  "Sibir" din 2 iulie 1908, care descrie un obiect stralucitor (alb-albastru) la care nu se putea privi din cauza stralucirii.

Puteti citi pe wiki si alte marturii, eu nu stiam  de ele, caci de ceva vreme (destul de multa) nu m-am mai interesat de fenomenul Tunguska.

E evident ca a fost vorba de un obiect provenit din cosmos, dar ipoteza unei nave cosmice nu stiu cata sustinere ar avea. Mai degraba tind sa cred ca a fost vorba de antimaterie sau ceva de genul...

L.E.
Multam' Siberia in special pt. ultimul link!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kefren

#5
Citat din: Tayka din  27 Noiembrie 2011, 21:11:35
Ce însă precis nu ştiaţi este că pilotul OZN-ului care a salvat Terra era...rus  :-D  :| :ufo: :ufo: :ufo:


   Ok Taicuta,era rus,dar ar fi interesant sa ne spui ,....de la ce sau de cine, a salvat, acest Gagarin al spatiului, Terra? :? :-D :ufo:

jean

CitatMai degraba tind sa cred ca a fost vorba de antimaterie sau ceva de genul...
Eu stiu ce sa zic......Din cate stiu antimateria se anihileaza aproape instantaneu la contactul cu materia cunoscuta degajand cantitati impresionante de energie. Din cate retin, se pare ca obiectul a explodat la vreo 30Km inaltime, parca asa citisem pe undeva, iar urme ale atmosferei Pamantului au fost detectate si la 200Km inaltime. Daca asa stau lucrurile, in acest caz, sigur a luat contact cu materia obisnuita. Explozia se producea in paturile superioare ale atmosferei, nu asa aproape de suprafata Pamantului si probabil nu avea efecte asa devastatoare. Dar poate era pana la o anumita inaltime separat de materie printr-un camp, nu cred pentru ca stralucea, deci pierdea energie. Unde? In mediul material. In acest caz nu putem vorbi de o separare.
Adevarul este ca nimeni nu stie ce a fost acel obiect si nici nu cred ca vom afla vreo data. Se pare ca a venit din spatiu cosmic, asa cum spune si StarDust. Despicam firul in patru degeaba.
O seara buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Jean, eu am vazut un experiment pe Discovery, unde un individ producea niste arcuri electrice formate la mii de amperi, plasma generata plutind sub forma de sfere minuscule pe suprafata apei, inainte de a-si pierde energia. Se forma un strat de vapori care tinea izolata plasma (sau metalul supraincalzit)  de suprafata apei. Ma intreb daca nu e posibil sa apara un asemenea fenomen in cazul antimateriei. Dar, ma indoiesc totusi si de versiunea asta. Nu cred ca Un graunte de antimaterie ar fi calatorit prin cosmos ca sa explodeze tocmai pe Terra, ea s-ar fi anihilat instantaneu in cosmos, in momentul aparitiei. Cel putin din cate se stie despre antimaterie...
Dar teoriile cu ET kamikaze veniti ca sa salveze Terra mi se pare SF curat!
Probabil ca da... despicam firul in patru...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kefren

  Adevarul este ca,problema Tunguska este foarte stufoasa,s-au scris sute de carti pe aceasta tema fara a se ajunge la un rezultat in privinta cauzei care a produs acea explozie.Au fost emise numeroase teorii in aceasta privinta,de la :asteroid,explozie nucleara,gaura neagra,antimaterie,OZN pana la Tesla  cu al sau Turn Wardenclyffe.Ramane doar ca noi cercetari si timpul sa lamureasca deplin acest mister.

bk

#9
Pai nu aminteste nimeni ca rusii au gasit la cca ~1000Km SE de locul unde se presupune ca s-ar fi prosus explozia un crater ciudat in care se pare ca este ingropata o structura metalica masiva. Stirea prezentata de NTV:

Sensation Alien spaceship found in Russia Patomskiy Crater Tunguska Event 

calator astral

           Ei pe dracu sa salveze Terra, adevarul e ca au distrus meteoritul pentru ca era o amenintare directa pentru EI, le distrugea generatoarele si statiile de transmisie din Siberia, la poalele Uralilor. "Structura metalica" e unu din generatoarele "grey",mai precis ce-a mai ramas.
                :star:


kandaon

Citat din: calator astral din  27 Noiembrie 2011, 22:42:56
           Ei pe dracu sa salveze Terra, adevarul e ca au distrus meteoritul pentru ca era o amenintare directa pentru EI, le distrugea generatoarele si statiile de transmisie din Siberia, la poalele Uralilor. "Structura metalica" e unu din generatoarele "grey",mai precis ce-a mai ramas.
                :star:

Te pomeni ca "obiectul ceresc" (nu stiu ce a fost de fapt) o fi fost ceva bun, care doar vroia sa-i "rada" de pe Terra pe niste "baieti rai"  :-D
Nu e exclus nici asta. Vreo arma lansata cine stie de unde, si care
- fie si-a facut treaba, pentru ca distrugerile au fost mari, si cine stie ce era prin taigaua aia la acel moment, si a disparut apoi in incendiul ala urias, sau a fost necesar doar impactul electromagnetic care apare in urma exploziilor nucleare si care putea arde ceva circuite electrice/electronice subterane
- fie "arma" asta a fost distrusa inainte sa-si faca treaba

Am mai citit si eu, cum pomenea si colegul Kefren, ca ar fi putut fi experimentarea unei arme de catre Tesla, car ar fi gresit tinta, el dorind sa o "bubuie" la Polu Nord, unde nu era tipenie de om. Ceva cu energia acumulata din "eter" si transmisa prin niste unde radio, numai retin, sau incurc lucrurile

Sau a fost pur si simplu o cometa care a explodat la frecarea cu atmosfera tot mai densa, si fiind formata in majoritate din gheata si la viteza aia, nu a mai ramas mai nimic din ea, urme materiale ma refer

jean

#12
De acord cu tine StarDust.
Citat din: bk din  27 Noiembrie 2011, 22:38:18
Pai nu aminteste nimeni ca rusii au gasit la cca ~1000Km SE de locul unde se presupune ca s-ar fi prosus explozia un crater ciudat in care se pare ca este ingropata o structura metalica masiva. Stirea prezentata de NTV:
Interesant craterul din film. Nu cred sa aiba vreo legatura cu binecunoscuta explozie. O mie de Km este destul de mult. Si ca o obsevatie, desi are un corp cental ca multe alte cratere din sistemul solar, are totusi laturile destul de bine conturate. Nu se vad materiale aruncate prin imprejurimi, asa cum se intampa la impactul violent cu un anumit obiect. Dar poate densitatea terenului (pietros) nu permite acest lucru.
Ma gandesc daca nu cumva este un crater creeat in urma unei explozii subterane, probabil atomice la mare adancime. Cine pote sti...
Adevarul este dincolo de noi

Siberia

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

M-am uitat de curiozitate sa vad cum arata zona pe "Google Earth". Cred ca nu am gresit localizarea.
In partea de jos a imaginii se vad coordonatele deci puteti cauta si voi in caz ca eu nu am localizat corect zona.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16