Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Alte observatii OZN

Creat de andrei, 22 Noiembrie 2011, 01:53:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Citat din: StarDust din  15 Octombrie 2013, 20:09:42
Astazi mi s-a relatat o chestie interesanta vazuta de un coleg in urma cu aproximativ doua saptamani. Vorbea la telefonul mobil cand a vazut aparand la orizont un obiect sferic de dimensiunea aparenta cam cat o minge de tenis de camp (descrierea martorului) de culoare alba ce avea o viteza destul de mare. A strabatut o buna parte din bolta cereasca iar la un moment dat a inceput sa cada (coboare) brusc deasupra unei paduri moment in care obiectul a devenit din sferic in forma de diamant cu varful (descrierea martorului) in jos si care sa micsora pe masura ce se apropia de sol pana cand a disparut, inainte de a atinge solul. Luat peste picior de un alt coleg a spus ca daca nu vorbea la telefon l-ar fi filmat si i-ar fi prezentat filmarea (ce bine ar fi fost!!!).
L-am chestionat mai in amanunt suspectand ca poate a vazut ISS sau ceva de genul, se pare ca nu e cazul fiindca a sustinut ca tot timpul l-a vazut ca o sfera mare, care si-a schimbat brusc directia de zbor spre sol.
Deci, asta e o observatie care mie mi-a scapat...   :|

O observaţie tipică de meteorit; dimensiunile unghiulare nu sunt precizate. Comparaţia cu mingea de tenis de câmp începe bine, dar nu ne spune şi la ce distanţă de observator ar trebui pusă , ca să aibă acelaşi diametru unghiular cu meteoritul.
Ar fi fost bună filmarea pentru o caracterizare mai bună a traiectoriei şi aspectului meteoritului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

mariusvlad

Tipica de meteorit? Hmmm... E prima data cand aud ca un meteorit isi schimba brusc directia.
In alta ordine de idei, in urma cu vreo trei saptamani nevasta-mea a descris un obiect alb stralucitor de dimensiunea si forma unei "jumatati de mingi de rugby" care stationa deasupra unei autobaze. In timp ce incerca sa ma sune, obiectul a disparut "mai rapid decat orice avion". Aaaa, era sa uit.... Cel care a vazut primul obiectul a fost fiul meu de 2,5 ani care si-a intrebat mama "ce e ala". Deci era ceva mare cu forma evidenta daca a fost reperat de un copil mic.

tractorbeam

Citat din: mariusvlad din  16 Octombrie 2013, 09:12:59
...., in urma cu vreo trei saptamani nevasta-mea a descris un obiect alb stralucitor de dimensiunea si forma unei "jumatati de mingi de rugby" care stationa deasupra unei autobaze. In timp ce incerca sa ma sune, obiectul a disparut "mai rapid decat orice avion".

Perioada: intre anul 1982 si1985
Locatia: la o masa undeva pe bd.Dacia in casa la unchiul meu
Raportorul: un medic ginecolog destul de in varsta ne-a povestit ca undeva in anul 1968 chiar inainte de invazia sovietica in Cehosolvacia se afla cu sotia undeva in zona Cazane a Dunarii, cand le-a aparut pe cer o forma gen jumate de minge de rugby dar care avea si doua faruri - le-a zis el - in partea superioara, tot asa "jumatatea de minge" a stationat vreo 2 ore, asta a mers si a dat telefon si la militie cum era pe vremea aia si dupa aceea, la vreo 15-20 minute dupa ce s-a intors sa priveasca dinn nou obiectul, acesta a disparut in sus cu o viteza fantastica. Omul tinea si un jurnal de vacanta si s-a dus la el acasa (statea in acelasi bloc cu unchiul, si ne-a adus jurnalul unde era descrisa si desenata "aratarea".
Sotia lui a confirmat spusele acestuia.Eram un pusti pe vremea aia si ceea ce a relatat mi-a facut o puternica impresie.
 

prodcomb

Citat din: tractorbeam din  16 Octombrie 2013, 12:32:12
Perioada: intre anul 1982 si1985
Locatia: la o masa undeva pe bd.Dacia in casa la unchiul meu
Raportorul: un medic ginecolog destul de in varsta ne-a povestit ca undeva in anul 1968 chiar inainte de invazia sovietica in Cehosolvacia se afla cu sotia undeva in zona Cazane a Dunarii, cand le-a aparut pe cer o forma gen jumate de minge de rugby dar care avea si doua faruri - le-a zis el - in partea superioara, tot asa "jumatatea de minge" a stationat vreo 2 ore, asta a mers si a dat telefon si la militie cum era pe vremea aia si dupa aceea, la vreo 15-20 minute dupa ce s-a intors sa priveasca dinn nou obiectul, acesta a disparut in sus cu o viteza fantastica. Omul tinea si un jurnal de vacanta si s-a dus la el acasa (statea in acelasi bloc cu unchiul, si ne-a adus jurnalul unde era descrisa si desenata "aratarea".
Sotia lui a confirmat spusele acestuia.Eram un pusti pe vremea aia si ceea ce a relatat mi-a facut o puternica impresie.


În 1968 au fost multe "farse cu balonul" în special în Banat, despre care s-a mai scris.
"Farurile" erau de fapt reflexii ale Soarelui pe materialul balonului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Xanadron

Citat din: prodcomb din  16 Octombrie 2013, 13:34:32
În 1968 au fost multe "farse cu balonul" în special în Banat, despre care s-a mai scris.
"Farurile" erau de fapt reflexii ale Soarelui pe materialul balonului.

Cu tot respectul, formularea corecta ar fi:
"Eu, prodcomb, am mai scris tentative de explicare "banal-debunkerizanta" prin aruncare-n derizoriu a observatiilor FAN din 1968 si-am fost contrazis cu argumente zdrobitoare de mai multi martori oculari de atunci, acum membri RUFOn" :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

prodcomb

Citat din: Xanadron din  16 Octombrie 2013, 13:50:31
Cu tot respectul, formularea corecta ar fi:
"Eu, prodcomb, am mai scris tentative de explicare "banal-debunkerizanta" prin aruncare-n derizoriu a observatiilor FAN din 1968 si-am fost contrazis cu argumente zdrobitoare de mai multi martori oculari de atunci, acum membri RUFOn" :wink:

Din fericire realitatea este alta.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Update: Astazi am avut timp sa il chestionez mai amanuntit pe colegul ce a facut observatia mai sus mentionata. Acesta se incapatana sa imi descrie in milimetri dimensiunea aparenta a obiectului vazut pe cer, descris ca o sfera alba de 50-60mm diametru (deformatie profesionala colegul fiind strungar) :). Vazand ca nu o scot la capat l-am rugat sa imi estimeze diametrul aparent al lunii pe cer, raspuns 100-120mm. Forma obiectului fara dubii sfera, si nu lasa nici un fel de trena de fum dupa ea. Durata zborului rectiliniu, 1:30 - 2 minute maxim, a urmat un scurt moment de stationare apoi a inceput coborarea care era mai lenta decat deplasarea initiala observata, iar in momentul inceperii coborarii a inceput alungirea lui si micsorarea in dimensiuni pana la disparitie.
Cam asta e...


Citat din: roxaline din  15 Octombrie 2013, 23:53:57
... nu stiam ca se considera si relatarile de acest gen....

Cred ca orice apare pe cer si nu se inscrie in "tipare" ar trebui consemnat aici :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

#52
Sper sa imi permiteti sa ma citez:
Citat din: alx din  02 Septembrie 2012, 00:26:38
   In aceasta seara am vazut un OZN.Si nu,nu e o gluma. Ba mai mult,este vorba de o observatie cu mai multi martori,aflati la 150km unii de altii.
  Ce am vazut:in jurul orei 21.15 am iesit afara,asteptand un amic care trebuia sa ia ceva de la mine.Aruncandu-mi ochii pe cer,am observat in stanga mea o lumina puternica,de culoare rosu-galbuie,sferica,cu un diametru aparent de 1/4 din diametrul Lunii,care zbura/trecea cu viteza foarte mica,aprox. 1/2 din viteza cu care se deplaseaza ISS.In timp ce zbura lumina palpaia destul de tare,lasand senzatia ca este un obiect care arde in atmosfera.Cu toate acestea,nu am vazut nici un fel de urma de fum,si nu am auzit nici un zgomot,desi era foarte liniste afara.Am continuat sa urmaresc obiectul,timp in care a aparut si amicul meu,caruia i-am strigat sa priveasca pe cer.L-a vazut si el,observatia durand in jur de 1 minut.Obiectul se indrepta spre un deal de aprox.1000m inaltime.Initial am crezut ca va trece PE deasupra dealului...insa nu a fost asa.In timp ce se apropia de deal,obiectul a inceput sa palpaie tot mai des,si sa piarda din luminozitate,astfel ca ultima data cand l-am vazut era sub varful dealului,si am avut impresia ca s-a prabusit acolo.
   Obiectul a fost observat,din cate stiu eu,de mama mea,de sora mea si de cumnatul meu,de prietenul meu si de inca o persoana.Acesti oameni l-au vazut toti.
Insa,cu aprox. 2 minute INAINTE sa vad eu obiectul,acesta a fost vazut la aprox 150km departare de mine,ridicandu-se se pare dintr-o padure si zburand cu o viteza estimata intre 6000 si 10000 km/h,parand ca forteaza motoarele.Martorul acestei observatii l-a sunat pe Paul(Spooky) inaintea mea,astfel ca atunci cand l-am sunat eu pe Paul,el deja avea primul raport.Persoana care a facut acel raport este un prieten de-al meu si de a lui Paul,foarte serios si bun observator.

Cam asta a fost observatia din SEARA ACEASTA! 

INSA,eu am MAI vazut acest obiect JOI,30 AUGUST 2012,timp de aprox. 5 minute,impreuna cu 2 prieteni.De acea data,obiectul era perfect STATIONAR,PE UN DEAL,LA INLATIMEA DE APROX. 4-5 METRI DEASUPRA SOLULUI,PRINTRE COPACI.Distanta de la mine pana la obiect era de aprox.1km,l-am vazut la un unghi de aprox. 45 de grade,si tot ce am vazut a fost o sursa de lumina,punctiforma,de diametru destul de mare si de culoare rosu-galbuie,care lumina a inceput sa scada din intensitate,pana a disparut de tot.acest proces a durat ceva mai bine de 40 de secunde. Din spusele unuia dintre cei 2 prieteni,acesta a mai observat aceasta LUMINA inca de 3 ori,cam prin aceeasi zona,in intervalul orar 22-01.   
Si ca o completare,tatal meu mi-a spus acum cateva luni ca intr-o dimineata,dupa ora 4,a vazut un obiect foarte luminos,care zbura in zig-zag si se oprea si in loc,tot in aceeasi zona. Bineinteles ca atunci nu l-am crezut,insa acum...


Citat din: alx din  02 Octombrie 2012, 09:10:26
Deci,cei doi martori se aflau in masina in mers,cand au observat o lumina in padure,printre brazi.Initial au crezut ca sunt vanatori,si au un far/o lanterna puternica cu ei,pentru ca lumina era printre copaci,dar si-au dat seama ca este prea puternica,si in scurt timp lumina a inceput sa se ridice.S-a ridicat deasupra copacilor,unde s-a deschis ca "o coada de paun",a inceput sa urce si apoi a luat-o razant cu muntele,pana a disparut din fata celor 2 martori,care erau opriti cu masina in mijlocul drumului,evident... ;D



O sa mai adaug o singura informatie,care nu a fost facuta publica...obiectul respectiv,de care este vorba in primul citat(sau poate altul,nu stiu ca nu s-a vazut placuta d einmatriculare),a fost vazut stationand deasupra unei cladiri,la 2-3 metri distanta de acoperis.Dimensiunea estimata: aproximativ 12 m in diametru,forma de sfera,mata,aparent slab luminata din interior. Raportor,o persoana pe care o cunosc personal,despre a carui credibilitate nu ma indoiesc,dupa cum nu ma indoiesc nici de cuvantul acestei persoane.
  Acuma daca exista vreo legatura sau nu...ramane de vazut.Dar eu cred ca exista o legatura directa si clara intre aceste observatii.

PS  am revazut obiectul cu pricina de 2 ori anul acesta...o data cu 3 martori.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

#53
Citat din: prodcomb din  16 Octombrie 2013, 13:34:32
În 1968 au fost multe "farse cu balonul" în special în Banat, despre care s-a mai scris.
"Farurile" erau de fapt reflexii ale Soarelui pe materialul balonului.
O singura rugaminte: esti bun sa-mi explici cum se poate ca un balon,care este relativ o sfera,sa reflecte  o sursa de lumina spre un observator unic de pe doua puncte ale suprafetei sale,puncte situate la distanta?
Daca se poate,un desen ar fi ideal...eu is mai greu de cap si nu prea inteleg... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  16 Octombrie 2013, 19:41:00
  O singura rugaminte: esti bun sa-mi explici cum se poate ca un balon,care este relativ o sfera,sa reflecte  o sursa de lumina spre un observator unic de pe doua puncte ale suprafetei sale,puncte situate la distanta?
Daca se poate,un desen ar fi ideal...eu is mai greu de cap si nu prea inteleg... ;D

"Relativa sferă" avea de fapt altă geometrie.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  16 Octombrie 2013, 21:27:26
"Relativa sferă" avea de fapt altă geometrie.
De oglinda parabolica,nu-i asa?
   Ce ghinionist am fost...daca gaseam si eu o oglinda de aia,acum aveam un telescop cat ala de la Arecibo,nu amaratul actual de 200mm... ;D

Ca sa revin,esti dragut sa pui un desen cu aia "alta geometrie"? Ca altfel o sa afirm ca scrii doar ca sa fii gica-contra...
   Sa nu mai vorbim de faptul ca as putea sa-ti cer si dovezi directe privitoare la geometria aia,alta...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: prodcomb din  16 Octombrie 2013, 21:27:26
"Relativa sferă" avea de fapt altă geometrie.
Sigur nu trebuia sa pui postarea asta la rubrica ''Previziuni''?
  Ceva amanunte, ceva desen orientativ?
  Sa intelegem ca ai participat tu sau un apropiat al tau la farsele acelea cu balonul din anii''68? Poate poti da ceva amanunte: de unde se procurau materialele, cum se alegea locatiile de lansare, si cum se adunau datele prin centralizarea lor la melitie, etc.
Multamim anticipat.

prodcomb

Scuze, dar nu am timp de răspunsuri detaliate.
Poate peste iarnă va fi timp de povestirile prezentate de diferiţii observatori.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  17 Octombrie 2013, 10:15:48
Scuze, dar nu am timp de răspunsuri detaliate.
Poate peste iarnă va fi timp de povestirile prezentate de diferiţii observatori.
Nu lasa pe maine ce poti face azi! Lasa pe poimaine,ca poate nu mai e nevoie...   :-D

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Astazi la ora 18:35 am observat timp de aproximativ 3-4 minute un punct stralucitor rosu care avea intensitatea planetei venus la maxim de stralucire(era la aprox 30 grade deasupra orizontului). Pe toata durata observatiei a fost perfect stationar, inainte de disparitie a pulsat de 3- 4 ori reducadu-si intensitatea cam cu o perioada de 10 sec. Apoi a disparut. Intreaga zona a orizontului era acoperita de nori caci nu se vedeau stele decat cam de la 45 grade catre zenit.

Sent using Tapatalk

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16