Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Motoare in noapte

Creat de alx, 20 Noiembrie 2011, 14:16:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

O mică observaţie aş adăuga referitor la povestea lui @alx: bătrâna a spus dacă aşa s-a exprimat, "motoare de maşini mari".  Din câte am remarcat pe la munte oamenii cunosc bine sunetele şi ca să dau un exemplu va spun că atunci când se aud drujbe ziua ori noaptea muntenii zic "ce mai taie ăştia lemne..." ori "ce mai cară ăştia...". Deci, e adevărat, motoarele de maşini mari provoacă vibraţii puternice care de multe ori se percep înaintea sunetului. Ştiu asta fiindcă la mama mea la munte casa e lângă un drum forestier.  .

Pe de altă parte dacă în zona poveştii lui alex e un tunel, poate vedem ceva pe google map.


Siberia

Intrebare: motoare de masini mari pot sa fie si motoare de ATV-uri ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

alx

raspuns:NU
un ATV are de obicei cam 500cc,maxim 800cc.pt mine cel putin,un motor mare inseamna 400-500Cp,cu capacitati mai mari de 5000cc...iar alera fac cu totul alt zgomot.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Siberia

Ok.
Daca stii ce fel de zgomot era, cu al carei masini sau utilaj se asemana zgomotul ? Macar asa, ca si idee.
Fiindca motoare mari sunt multe...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

alx

Citat din: Siberia din  21 Noiembrie 2011, 18:40:27
Ok.
Daca stii ce fel de zgomot era, cu al carei masini sau utilaj se asemana zgomotul ? Macar asa, ca si idee.
Fiindca motoare mari sunt multe...
nu am auzit eu zgomotele alea,dar,din ce am inteles,semanau cu cele ale unor TIR-uri incarcate care urca pe panta...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Siberia

Cevade genul unor Kraz-uri (remorchere) ar fi putut fii, deci.. Hmmm...:)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Arhanghelul

#36
Vanatori de munte folosesc ...
http://ro.wikipedia.org/wiki/TABC-79
http://ro.wikipedia.org/wiki/MLVM
... are sound-ul aproape ca si kraz-ul ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

A trecut saptamana si .... ceva noutati?  :roll:

fiulploii


alx

Citat din: fiulploii din  11 Decembrie 2011, 14:49:29
Noutati ?  :-(

Din pacate,INCA nu am acceptul sa continui seria "povestirilor" legate direct sau indirect de acest subiect...totusi,sper ca pana de sarbatori sa am succes in munca de convingere. 8-)
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Eu am o explicatie : portal temporal sonor . Sunt cazuri in care se transmite si informatie vizuala .
Citat
Intr-o seara din luna septembrie 1974 , scriitorul A.C. McKerracher si-a intrerupt lucrul si a hotarat sa faca o pauza in care sa ia aer in poarta casei. Se mutase de curand intr-un cartier rezidential situat pe o colina care domina orasul de provincie scotian Dunblane , din comitatul Perthshire. Noaptea era senina iar aerul rece si uscat. Deodata, tacerea a fost intrerupta de un zgomot care semana cu miscarea unei multimi peste camp.
  Crezand ca era victima surmenajului, s-a intors in casa . Dar , 20 de minute mai tarziu , a iesit din nou afara. Zgomotele erau mai puternice si mai apropiate ca inainte. De data asta, ai fi zis ca o trupa mare de oameni mergeau pe cealalta parte a strazii.
  '' Incremenisem in loc, ascultand marsaluirea invizibila de vizavi , a povestit scriitorul. Cred ca erau mii de oameni caci zgomotul era foarte puternic. ''
  Dupa cateva zile, fiind in vizita la o familie vecina , gazdele i-au spus ca in urma cu o saptamana , noaptea tarziu, cainele si pisica lor se trezisera brusc si isi zburlisera parul ascultand ceva. Chestia asta durase 20 de minute. Cei doi adaugau ca animalele erau inspaimantate.
  McKerracher nu le-a vorbit despre ce i se intamplase lui. Cautand o explicatie, scriitorul a descoperit un vechi drum roman, care mergea spre nord , trecea chiar prin spatele caselor aflate pe partea cealalata a strazii. In anul 117 e.n. legiunea a 9-a de elita , formata din soldati iberici fusese trimisa pentru a inabusi o revolta a triburilor scotiene. Legiunea numara 4.000 de oameni.
C. Berlitz - Fenomenele stranii ale lumii
Deci , parerea mea , ca si la inceput , e ca s-a auzit zgomotul de la o coloana de masini si/sau alte vehicule militare - poate din al doilea razboi - trecand pe acolo, candva , in trecut.
8-)

alx

#41
Pentru ca vad ca nu scap de subiectul asta orice s-ar intampla,o sa mai postez bruma de informatii pe care o mai
am legata de aceasta...intamplare.Din pacate,tot nu am acceptul persoanei respective pentru a publica locatia...si nu am nici relatarea directa a acestuia.DAR...ceva-ceva tot mai am.Si anume am relatarile acestui amic al meu vizavi de observatii OZN,efectuate in aceeasi zona,in perioade inainte si dupa intamplarea din topicul de fata!
   Pe scurt,este vorba de observarea unor sfere luminoase,de varii culori(alb,albastru,violet...rosu).cu diametru sub 1 metru,zburand la inaltimi de cativa metri,in timp ce pareau ca scaneza cu un soi de...far/proiector terenul...
   Observatiile au avut loc tot in perioada de iarna,insa pe parcursul mai multor ani...la cel putin una dintre aceste observatii,chiar langa cabana cu pricina,unde au fost vazute 2 sfere  aproape de varful molizilor din apropiere au participat inca 7 studenti...alte observatii au fost efectuate si la departare de cabana,in timp observatorul/observatorii se deplasau cu snowmobilul,sau cu atv-ul cu senile.In una din aceste situatii,o astfel de sfera luminoasa s-a ferit din calea lor doar cand s-au apropiat la 10-15 metri de ea...
  Personal,nu cred ca intre cele 2 tipuri de evenimente exista o legatura directa.Insa faptul ca s-au intamplat in aceeasi zona tot ma pune pe ganduri...

Citat din: fiulploii din  09 Aprilie 2012, 14:42:53
Eu am o explicatie : portal temporal sonor . Sunt cazuri in care se transmite si informatie vizuala .
   
Deci , parerea mea , ca si la inceput , e ca s-a auzit zgomotul de la o coloana de masini si/sau alte vehicule militare - poate din al doilea razboi - trecand pe acolo, candva , in trecut.
8)
Parerea ta poate fi foarte buna,pentru ca pe acolo au trecut,intr-adevar,multe convoaie in timpul celor 2 razboaie mondiale...


PS   nu prea mai am alte informatii legate de acest...caz...poate doar in viitor sa reusesc sa obtin mai multe detalii de la aceasta persoana...insa nu pot promite nimic...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Multumesc pentru completari .
Din cele ce ai spus avem un caz interesant. Poate ca ar fi bine de completat chestionare specializate de catre fiecare din participantii respectivi . Iar zona respectiva trecuta cu un stegulet rosu pe harta ta - din moment ce tu ai acces la informatia asta.
  Eu zic ca mi-ai intarit parerea unui portal acolo.

  Daca pe harta ta poti trage niste trasee ale respectivelor sfere, devine si mai interesant.  :-D

classic

#43
Eu am auzit acel fenomen numit The Hum (detalii aici) si pot compara sunetul auzit cu acela al unei mari hale industriale in care functiona un utilaj greu ce scotea sunete ciclice. Si tot vacarmul asta se petrecea in toiul noptii (3 am cred).

"The essential element that defines the Hum is what is perceived as a persistent low-frequency sound, often described as being comparable to that of a distant diesel engine idling, or to some similar low-pitched sound for which obvious sources (e.g., household appliances, traffic noise, etc.) have been ruled out[citation needed]. There are a number of audio reproductions of the Hum available on the web" (wikipedia)
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

classic

O mostra de sunete ciudate inregistrate in atmosfera, fenomen denumit generic The Hum:

https://www.youtube.com/watch?v=LsgrRmHW8ro
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)