Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Motoare in noapte

Creat de alx, 20 Noiembrie 2011, 14:16:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SLEAH19

  Cică a fost o dată , o pantă de deal împădurit care se ridica printr-un sistem hidraulic cu tot cu iarbă şi pomi , iar acolo puteau intra din zbor , tot felul de zburătoare , din alea necomestibile.
 
Povestea asta e atât de veche că ar putea să nu mai fie adevărată . Şi nu mai ştiu de unde o ştiu. Şi nici prin Furnicoşi , Argeş nu am fost vreodată . Aşa că nu am nimic interesant , pentru băieţi pomeniţi de tractorbeam.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

alx

Citat din: SLEAH19 din  21 Noiembrie 2011, 00:02:23
  Cică a fost o dată , o pantă de deal împădurit care se ridica printr-un sistem hidraulic cu tot cu iarbă şi pomi , iar acolo puteau intra din zbor , tot felul de zburătoare , din alea necomestibile.
 
Povestea asta e atât de veche că ar putea să nu mai fie adevărată . Şi nu mai ştiu de unde o ştiu. Şi nici prin Furnicoşi , Argeş nu am fost vreodată . Aşa că nu am nimic interesant , pentru băieţi pomeniţi de tractorbeam.
asta e din ciclul :'' de la lume adunate si-napoi la lume date''   :-D
   
cat despre oarescare analogie cu cazul de fata...nu prea cred.si asta pentru ca acolo vara se practica pastoritul DINTOTDEAUNA,au fost si aplicatii militare ani la rand,cand s-au facut trageri cu armament de calibru marisor,muntele a fost folosit si pe post de poligon pentru blindate,asa ca nu prea cred sa fi scapat unora o chestie de asta...
plus ca e si sora pe aproape,si are niste urechi atintite TAMAN in directia asta... :lol: daca ma intelegi ce vreau sa zic...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

Citat din: SLEAH19 din  21 Noiembrie 2011, 00:02:23
  Cică a fost o dată , o pantă de deal împădurit care se ridica printr-un sistem hidraulic cu tot cu iarbă şi pomi , iar acolo puteau intra din zbor , tot felul de zburătoare , din alea necomestibile.
off-topic
despre o para panta ca asta...s-ar putea sa te surprinda,dar am si eu niscaiva legende vechi,ce-i drept...de anul trecut...dar asta nu face subiectul topicului de fata...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

SLEAH19

Citat din: alx din  21 Noiembrie 2011, 00:09:36
asta e din ciclul :'' de la lume adunate si-napoi la lume date''   :-D
   

Aşa e. Dar cu ceva timp şi fonduri m-aş lămurii dacă ar merita un post pe ,, Misterele de lângă noi,,.

Dacă ciolovecii stau geană cu radarele pe zonă , să înţelegem că ei au doar statut de ,,observator,, ?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

alx

Citat din: SLEAH19 din  21 Noiembrie 2011, 00:22:13
Dacă ciolovecii stau geană cu radarele pe zonă , să înţelegem că ei au doar statut de ,,observator,, ?
de unde sa stiu eu pe ce au pus aia geana? mai ales ca geana lor e de forma rotunda,si e mai multe...
cat despre statut...am niste indoieli vizavi de parerea exprimata de tine...o sa intelegi mai bine ce vreau sa zic saptamana viitoare...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Tayka

S-o fi cărat pe acolo vreo piesă pentru scutecul anti...mătreaţă.!? :ufo: :-D  :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

alx

Citat din: Tayka din  21 Noiembrie 2011, 00:33:11
S-o fi cărat pe acolo vreo piesă pentru scutecul anti...mătreaţă.!? :ufo: :-D  :evil:
la vremea aia...nu cred...ca pe atunci se vindea bine head&shoulders  :lol:
     chiar nu stiu ce a putut sa fie,si e greu acum de aflat...
insa observ cu bucurie(?) ca subiectul asta nevinovat a facut peste 2000 de vizualizari in 10 ore...si tare is curios cum s-a ajuns la performanta asta...
    in sfarsit,poate ca saptamana viitoare vom reusi impreuna sa lipim bucatelele la locul lor...cine stie?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Chiar daca era lumina tot nu se vedea nimic .
Se descrie asa numita stare: in spatiu aproape , in timp imposibil de ajuns. 
Si exemple sunt destule inca de prin secolul 17 daca nu ma insel .
Unul mic , fara link pe net ca inca nu am gasit  :-D
  ,, In 1888 , apre sfarsitul toamnei , agentii Scotland Yard erau pe urmele unei fete care fusese declarata disparuta . Urma i-a condus intr-o mahala a Londrei . Acolo, oamenii din echipa de cautare au putut auzi deodata , foarte limpede , glasul celei disparute :.... nu mai pot sa gasesc gaura ...Vaietul parea a veni de nicaieri , deoarece cat vedeai cu ochii nu era nimeni .''

Exista avaria de televiziune , botezata de tehnicieni ''Ton da, imagine ba ! '' ? - ma adresez celor care au lucrat/lucreaza in domeniu . Are vreo explicatie ? asta daca e cineva pe aici care stie despre asta .

S-ar putea ca in zona sa existe asa numitul nod convex gravitational   responsabil de diferite fenomene numite generic ''falie in timp'' dar sa asteptam urmatorul download in acest caz. 
  Nu intru in detalii aici ca e prea stufos , complex, albastru si prezinta umflaturi subiectul falii temporale . si ma gandesc ca e destul de cunoscut pentru cine se plimba pe aici  :wink:

Ganditorul

#23
Uite, ca sa nu ne mai batem capul cu subiectul asta...
Va aduceti aminte din drumetiile pe munte - alea care sunt drumetii cu pasul si nu "mersul cu masina pana la o pensiune cu bere buna" - ca auziti in linistea muntelui o "drujba" care taie copacul de langa voi ... pt ca apoi sa mergeti juma de ora (2-3 km) si sa vedeti ca "taietorii de lemne" suntt pe versantul de alaturi si la inaltime de 3/4 din panta fata de voi, desi sunetul se auzea initial din vale. La munte si pe cursuri de apa sunetul se propaga altfel... cursurile de apa, valurile de zapada, structura stancilor sau cine stie ce bariere/canale sonice facandu-te sa arunci la gunoi cartea de fizica si tot ce mai stiai pe domeniul asta.
Asa ca ...in lipsa de alte argumente care sa valideza o ciudatenie clara cred ca e vb de fenomene acustice care le intalnim frecvent pe munte si pe langa care trecem fara sa le observam curent (noaptea cu pricina si singuratatea cabanierului pe munte fiind un element subiectiv de observatie).  Ca sa nu mai spun ca serpentinele soselei pot plasa o masina inzapezita pe distanta dintre observatorul 1 (cabanierul) si observatorul 2 (batrana... care n-a putut sa doarma, dar nici nu cred ca s-a sculat din pat ca sa localizeze exect directia sunetului). Ca sa fim rigurosi in gestionarea observatiilor... si sa n-o "dam in balarii" pe ceva relativ frecvent intalnit pe munte.

angellla29

#24
Citat din: alx din  20 Noiembrie 2011, 23:11:31


Later edit:   Sora u k r a i n a  e  la o aruncatura de bat...

Si atunci draga colega @Alx....nu inteleg de ce te mai miri?! Dar pot  sa nu fie "utilajele" rusilor....pot sa fie foarte bine si "utilajele NATO" Why not? :martiansmile: Sunt convinsa ca aproape toate actiunile  TOP SECRET se fac....underground....ca sa nu vada fraierii...

fiulploii

#25
Cartea de fizica nu merita aruncata la gunoi ci reciclata  :lol:
Intr-un curs de acustica si vibratii poti gasi mai multe elemente in domeniu .Acum nu ca sunt contra insa imi place sa fiu lamurit pe cat posibil .
In drumetiile tale ai intalnit drujbisti   noaptea , cu ger si zapada ? Daca vorbim de jucatorii iliciti de material lemnos pot sa iti spun ca nici aia nu taie noaptea ..pe racoare si  zapada . Se face la lumina zilei , cu acte in regula    :lol:

Cred ca cel mai bine ar fi ca @alx sa faca o schita cu ceva cote de relief , distante -aproximative , normal - si orientata pe punctele cardinale. S-ar putea sa ne dam mai bine seama de conditiile manifestarii fenomenului . O sa putem deduce eventuale fagase   de propagare a sunetului , eventuale tuburi de rezonanta si sa ne facem o idee clara cat de cat pentru ca eu , de exemplu nu imi imaginez cei 13-14 km dintre observatori ca fiind serpuiti in asa fel incat sa se reduca la vreo 2-3 km in  linie dreapta .

Mno, doar o parere  ..

P.S. daca s-ar fi intamplat ceva subteran eu zic ca vibratiile ar fi lasat urme de interferenta pe zapada -neatinsa in acea noapte .

Ganditorul

CitatIn drumetiile tale ai intalnit drujbisti   noaptea , cu ger si zapada ?
..
:-D :-D :-D

Iar confunzi forma cu continutul textului. Eu am dat exemplu de manifestare a sunetului pe munte ... nu am zis ca am identificat sursa sunetului (drujbarii).
Dar statistic vb - intr-o noapte de iarna, cand tie ti-a ramas inzapezit un 4x4 in zapada, ce e mai probabil sa auzi ? O alta masina inzapezita aiurea, pe undeva ( ca sa nu mai spun ca nu toti au 4x4) sau ... shpioni/OZN-uri care n-au alltceva mai bun de facut decat sa tulbure linistea noptii - in actiunea de "camuflare" a activitatii "secrete")?
Ca sa nu mai vb de alti turisti, de la alte pensiuni (ca doar cabanierul nostru nu era in "lumea pierduta" si era singur cu cabana lui pe munte) care in disperarea de a nu ramane inzapeziti pe munte (si incalziti de o tuica fiarta) se urca la volan si-si "incalzesc" masina ... acolo, sub nameti, crezand ca au in posesie un avion/elicopter si nu o amarata de Dacie.
In relatarea colegului Alx nu apare "cursul de apa" si ma indoiesc ca nu era si o apa curgatoare pe aproape - ca nu-ti faci cabana ca sa cari apa cu galeata. Iar iarna, chiar daca nu ninge peste noapte, in jurul apei cade o "chiciura" groasa care cam acopera orice urma, iar apa propaga sunetul ... de nu-ti vine sa crezi.
Ma rog, fie si cum spune lumea - au iesit shpionii cu utilajele la dezapezit. Asta e ... barem stim unde se duc banii primariilor pt. dezapezire, ca pe strada sunt "luati prin surprindere" mereu de venirea iernii ! :evil:

alx

@Ganditorul
Vad ca ma subestimezi constant in ultima vreme...  :lol:
Pai crezi ca m-as fi apucat de postat daca as fi avut MACAR o explicatie posibila?
   Tu nu ma cunosti,dar eu chiar locuiesc la munte,asa ca sunt foarte familiarizat cu toate fenomenele descrise de tine anterior,de la propagari ciudate ale sunetului,pana la a confunda sunetele...
In plus,la acea vreme,aceea era SINGURA cabana de acolo.si da,fiind chiar in pas,nu beneficiaza de un curs de apa,ca nu ar avea cum... :lol:
Nu stiu ce putea sa fi fost,insa in mod sigur ceva a fost...daca imi amintesc bine,amicul meu a amintit si VIBRATIILE care parca se simteau destul de aproape...
   O sa vorbesc cu el,la sfarsitul saptamanii asteia,sa pun pe hartie relatarile lui,pt a fi cat mai precis cu putiinta.

Si daca o fi de acord,o sa pun o captura Google Earth,ca sa vedeti ce si cum...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

Te cred intr-u totul - stiu ce inseamna sa-ti cunosti cabana si locul ...la cm. Dar un pic de scepticism nu strica... Uite asa ies la iveala amanunte la care nu te-ai fi gandit pana acum.

fiulploii

Citat din: Ganditorul din  21 Noiembrie 2011, 12:09:46
..
:-D :-D :-D

Iar confunzi forma cu continutul textului. Eu am dat exemplu de manifestare a sunetului pe munte ... nu am zis ca am identificat sursa sunetului (drujbarii).
Dar statistic vb - intr-o noapte de iarna, cand tie ti-a ramas inzapezit un 4x4 in zapada, ce e mai probabil sa auzi ? ....
Apai scepticismul e bine venit oricand  :-) insa din textul tau nu am inteles ca ar fi doar un exemplu , parca ziceai ca sa nu ne mai batem capul cu subiectul asta si ..a venit explicatia
Citat din: Ganditorul din  21 Noiembrie 2011, 10:09:54
Uite, ca sa nu ne mai batem capul cu subiectul asta...Va aduceti aminte din drumetiile pe munte - alea care sunt drumetii cu pasul si nu "mersul cu masina pana la o pensiune cu bere buna" - ca auziti in linistea muntelui o "drujba" care taie copacul de langa voi ... pt ca apoi sa mergeti juma de ora (2-3 km) si sa vedeti ca "taietorii de lemne" suntt pe versantul de alaturi si la inaltime de 3/4 din panta fata de voi, desi sunetul se auzea initial din vale. La munte si pe cursuri de apa sunetul se propaga altfel... cursurile de apa, valurile de zapada, structura stancilor sau cine stie ce bariere/canale sonice facandu-te sa arunci la gunoi cartea de fizica si tot ce mai stiai pe domeniul asta.
Asa ca ...... si sa n-o "dam in balarii" pe ceva relativ frecvent intalnit pe munte.
Eu nu am facut decat sa lucrez pe textul tau  :lol:
Si e bine ca au iesit la iveala VIBRATIILE de care uitase colegul @alx  :roll:
Deci , asteptam alte informatii ... pentru a le diseca impreuna .

P.S.apropo de vibratii , cum s-au simtit , ce senzatii produceau , vibra doar aerul sau se simteau si trepidatii ale solului , cabanei ?