Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele de lângă noi.

Creat de SLEAH19, 17 Noiembrie 2011, 00:16:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

horia2008

Citat din: Xanadron din  10 Septembrie 2013, 09:52:49
Tare-as fi curios deci CINE anume-i autorul, cit malai a incasat pt. lucrare (deloc simplu de executat, dar si de pregatit suportul mural ca sa dureze macar citiva ani, daca nu decenii) si cita libertate i s-a lasat in conceptie.
Apoi dupa cum zice la reportajul de la stirile protv, autoriii sunt Nego si Lux - www.tripsusblog.wordpress.comwww.tripsus.ro
Alte detalii n-am  :x


Xanadron

Da, pseudonimele hartistilor :-D le vad si eu - Herakut Duo de ex. (Hera + Akut):
http://tripsusblog.wordpress.com/2013/09/03/there-is-something-better-than-perfection/

Mai concret, acu' ma trazni ideea sa-mi trag si io un blog cu mostre de grafica (si eventual ceva lucrari pe care ar trebui sa le fac mai moca pe garduri/pereti :lol:) si pe care sa caut oarece comanditari :evil: pentru picturi murale - domeniu in care intimplator chiar ma pricep, desi nu l-am mai atins de ani buni.
Doar asa as ajunge (poate) mai aproape de miezul problemei. :wink:

P.S. ...aproape serios: doritorii (bine iluminati si la portofele, evident :-D) deja m-ar putea contacta pentru mostre, idei etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#92
Pentru contracte vorbeste cu ... 6   


Date Domeniu
Nume Domeniu:tripsus.ro
Registrar:   Vodafone Romania SA
Data Înregistrării:2012-10-04 15:36:14
Nameservere:ns1.mydomain.ro
                       ns2.mydomain.ro
Status:OK
   
Date Deținător (Registrant)
Nume Deţinător: Vodafone Romania S.A.
Adresă#1: Piata Charles de Gaulles nr.15
Adresă#2:Sector 1
Adresă#3:
Oraș:     Bucuresti
Județ/Sector/Stat:   RO
Cod Poștal:   011857
Țara:   ROMANIA
Telefon:   +40.730000730
Fax:   +40.730000730
Email: liviu.pandrea@vodafone.com
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

mr

Interesant moto-ul de pe wordpress: "vei afla in timp" sau vei afla in "timp"!

Am localizat si-n Galati o astfel de "opera" murala. Voi face o poza cand ajung pe acolo...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Arhanghelul

#94
Citat din: mr din  10 Septembrie 2013, 12:43:01
Interesant moto-ul de pe wordpress: "vei afla in timp" sau vei afla in "timp"!

Am localizat si-n Galati o astfel de "opera" murala. Voi face o poza cand ajung pe acolo...

Poate  ... vei fi "alfa" in timp ...  :mrgreen: ... vei fi D-zeu ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#95
.
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

SLEAH19

Despre  Baphomet care este stilizat în buricul târgului , practic sub geamul Primăriei şi sub streaşina Catedralei,  vreo părere? Şi nu e chiar singur , face parte dintr-un ansamblu de picturi de treizeci de metri cu portative muzicale şi porţi străjuite de lupi negri cu limbi de foc !

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3908.msg83718.html#msg83718
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  10 Septembrie 2013, 14:55:00
Despre  Baphomet care este stilizat în buricul târgului , practic sub geamul Primăriei şi sub streaşina Catedralei,  vreo părere? Şi nu e chiar singur , face parte dintr-un ansamblu de picturi de treizeci de metri cu portative muzicale şi porţi străjuite de lupi negri cu limbi de foc !



Eu zic ca insotitorii nu sunt lupi negri ci sacali egipteni  :-D Parerea mea ...

''Omul este o frânghie care leagă bestia de supraom – o frânghie peste abis." – zis-a Friedrich Nietzsche

mr

Un desen mai vechi din Galati, aflat in zona centrala. Poza e facuta din masina cu telefonul. Revin cu una mai clara  :star:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Schiff

Iată că se poate și invers, privitor la însemnele oripilante de la intrările în Timișoara, colega SLEAH19.
NAVETISTUL GOES ROTARY FULL
Cât tupeu la ,,gornistul" Rotary! Mai să afirme c-ar echivala tinichelele cu un titlu de noblețe al orașului, nu alta!

SLEAH19

#100
Sciff,  până şi navetistul vede selectiv , sunt în Timişoara în fiecare intersecţie sute de table puse de primărie de această dată, în care se asociază siglele instituţiei cu cele ale cluburilor.
Era a doua întrebare care trebuia pusă lui Robu.
Poate dacă ataşam mai de mult poza pe forum , i-ar fi pus-o ! :wink:
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Schiff

E posibil să fie amplasate plăcile cu pricina la unele obiective finanțate parțial sau total de așa-zisele cluburi? Sau pe unde-or fi având o oarece altă contribuție, cât de mică? Sigur, chiar și așa, asta nu înseamnă că e în regulă. Autoritățile noastre de râsu-plânsu ar trebui să nu aibă nevoie de vreo sponsorizare pentru a-și face treaba. Doar au buget, ce &*@ :crescentmoon:%!

horia2008

#102
Citat din: SLEAH19 din  15 August 2013, 23:38:35
Pariem pe berea aia horia , că până la sfârşitul anului terenul va fi ,,degajat,, de sarcini arheologice şi construcţia va continua făra protejarea vestigiilor!

  Trecerea prin media aşa de târziu a descoperirii are darul de a mării potul pentru redarea terenului liber constructorului.

Ce sa dărâmat cu acord tacit pe altarul afacerilor  până acum e de zece ori mai mult decât a rămas şi nimeni nu se sinchiseşte!
Amice SLEAH19 imi pare rau ca n-am apucat inca sa bem berea aia...

Dar mult mai rau imi pare, nu ca-s pe cale sa pierd pariul, ci ca situatia se indreapta spre acel deznodamant previzibil, dealtfel, din pacate, ca doar asta-i tara in care traim, cat ne-o mai suporta pamantul...

http://www.tion.ro/alesi-si-arhitecti-acuza-vestigiile-arheologice-descoperite-in-piata-700-in-pericol-de-distrugere/1341465

Citat,,Este vorba despre descoperirea din iulie de la Business Center, a stăvilarului sau a ecluzei care datează din perioada austro-ungară de fortificaţii, după cucerirea Cetăţii de către Prinţul Eugeniu de Savoya, respectiv aproximativ anul 1726. Acolo a fost dezvelită o contragardă, adică o parte a centurii de fortificaţii, compusă din gresie şi carămidă şi pavată cu lemn. În acelaşi timp, lucrul cel mai important, s-a descoperit ecluza care avea un rol de invadare a şanţului Cetăţii în caz de atac şi în decursul a şase ore se ridica nivelul apei cu 2 metri până sub gurile de tragere ale tunurilor... Acest lucru a dus ca în decursul timpului, respectiv în 200 de ani, Cetatea Timişoarei să fie de necucerit, şi asta cu toate că în anul 1849 ungurii, revoluţionarii unguri, au asediat cetatea timp de 102 zile, dar fără succes", a explicat Moşiu.

Consilierul local consideră că punerea în valoare a acestor vestigii deosebit de importante pentru istoria oraşului ar reprezenta un plus având în vedere candidatura Timişoarei pentru titlul de Capitală Culturală Europeană.
,,Pe lângă luminiţele discutabile ale fântânii din centru, pe care mulţi le consideră kitsch, şi a altor tendinţe de a ilumina Bega, avem datoria de a pune în valoare ceea ce alţii s-au priceput să facă mult mult mai bine decât noi", crede Moşiu.

Alesul a sesizat că dacă în iulie managerul de proiect de la City Business Center (CBC), Ovidiu Şandor, dădea asigurări că stăvilarul descoperit va fi integrat în zonă, că va fi conservat şi redat oraşului şi toată lumea era de acord că vestigiile din zona Pieţei 700 reprezintă o descoperire unică în istoria Timişoarei şi una foarte importantă chiar pe plan european, variantele de punere în valoare propuse ulterior ridică multe semne de întrebare.

,,Domnul responsabil ştiinţific al cercetării arheologice, Dr. Ovidiu Bozu, spunea că e o descoperire cu caracter unic în ţară şi chiar pe plan european. De la ideea de conservare totul ia o întorsătură într-o altă direcţie (...) Declaraţiile se schimbă total şi se trimit trei proiecte la Bucureşti, pentru Comisia de Monumente din cadrul Ministerului Culturii. Mingea fiind la Bucureşti, arhitectul, şeful proiectului, vine cu trei variante. Prima variantă – o conservare totală arheologică, care oferă o mare expoziţie în spaţiile publice şi pe holul intern, ceea ce, sigur, este o abordare corectă, pentru că păstrează acest sit de importanţă naţională. A doua variantă este păstrarea parţială în subsol, în interiorul parcajului subteran, deci deja o parte din situl de 29 de metri pe 18 se ciunteşte. Iar a treia – se translatează cea mai mare parte a ansamblului de interese cu 30 de metri pe direcţia est şi se ridică pe Urban Plaza (n.r. – într-o piaţetă din zonă), pe care acest proiect îl oferă oraşului. Cu toate că se specifică, există dezavantaje, că se deplasează, dar oferă o surpriză – un crâmpei de muzeu dedicat acestor vestigii... Adică un crâmpei de muzeu. Ce înseamnă un crâmpei? O bucăţică. Cum putem noi azi să facem aşa ceva? Adică să demontăm şi să distrugem un obiectiv care a rezistat 300 de ani?", se întreabă retoric Moşiu, în condiţiile în care dezvoltatorul imobiliar înclina spre cea de-a treia variantă în vară.

Şi mai vehement în acest caz a fost arhitectul Valentin Luca. Acesta susţine că le-a atras atenţia dezvoltatorilor imobiliari că vor fi descoperite aceste vestigii încă din anul 2006, de când s-a demolat vechiul ModaTim, după ce a suprapus hărţile istorice vechi peste vederea din satelit. Luca l-a criticat dur pe arhitectul CBC, Vlad Gaivoronschi, pentru soluţiile propuse.

,,Putem să reconstruim ecluza, putem inclusiv să punem bărcuţe pe partea inundabilă, se poate face un loc excepţional (...) Eu am o întrebare pentru domnul Gaivoronschi, care este profesor la Facultatea de Arhitectură şi domnia sa predă la anul II Teoria Arhitecturii. Şi unul dintre subiecte este genius loci, adică pe româneşte, spiritul locului. Eu vreau să-l întreb: mutând şi masacrând acest monument istoric ce se întâmplă cu genius loci, pe care dânsul îl predă cu atâta foarte mare fervă? Mie, în locul dânsului, mi-ar fi ruşine (...) Acestor doi domni să le fie foarte clar. Acest sit nu aparţine nici familiei Şandor, nici familiei Gaivoronschi. Acest sit aparţine unei familii mult mai mari, care se cheamă familia Timişoarei. Şi eu ca timişorean n-am absolut niciun chef să-i las pe aceşti domni să-şi bage excavatoarele lor în acest sit cum au făcut din 2006 până acum (...) Dânşii spun că au avut autorizaţie. N-au avut autorizaţie. Au avut doar o descărcare arheologică. Dar descărcarea arheologică nu ţine loc de autorizaţie de demolare. Vorbim aici de două-trei contragărzi care au fost construcţii, au fost edificii, care s-au demolat fără autorizaţie de demolare. Demolarea ilegală a unui monument este caz penal. Evident că domnul Şandor vrea să-şi facă mastodonţii de metal în continuare, dar nu peste sit-ul acesta. A demolat destul. Gata, stop!", a conchis Valentin Luca.

Sa vedem ce s-o alege si de vehementa d-lor Luca si Mosiu




SLEAH19

  Da Horia, o civilizaţie se ridică pe o alta, scrisa pe undeva pe-aici fiulploii!

Mai atşez o mostră din noua civilizaţie,  admiraţi calitatea lucrării, culorile, ochii.. poate  pricepe cineva  ce cod transmit mâinile lu ..Lili.. ! :evil:
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

abyss

Nasul e pictat nasol. In rest e interesanta lucrarea. Se refera cred la influenta subtila realizata prin telepatie a unor sunete armonice. Pe mainilecare executa acel "dans" controlat telepatic se pot observa stilizate chei muzicale.