Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele de lângă noi.

Creat de SLEAH19, 17 Noiembrie 2011, 00:16:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SLEAH19

Pariem pe berea aia horia , că până la sfârşitul anului terenul va fi ,,degajat,, de sarcini arheologice şi construcţia va continua făra protejarea vestigiilor!

  Trecerea prin media aşa de târziu a descoperirii are darul de a mării potul pentru redarea terenului liber constructorului.

Ce sa dărâmat cu acord tacit pe altarul afacerilor  până acum e de zece ori mai mult decât a rămas şi nimeni nu se sinchiseşte!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Situatia e la fel in Cluj, Alba, Sibiu, Hunedoara in privinta protejarii sau macar a publicarii descoperirilor arheologice.
  Iar responsabilii e si ei om si au de pus o pita pe masa la famelie.
Intotdeauna o civilizatie noua s-a cladit din resturile celei vechi peste tot in lume . E mai aproape supravietuirea personala decat cea istorica, nu?
 

horia2008

Asa este din pacate.
Si tot din pacate, ar mai fi destule de spus despre ispravile primarului Robu (robu' cui? :oops:) (pe care disperatii s-au temut ca nu-l mai vad primar, ca a cam zacut la Cardiologie chiar inainte de alegeri, mai ca nu l-au plimbat cu targa) de la palmierii din centru, la decizia luata dupa sondaj pe facebook  :-o , de anulare a dispozitiei viceprimarului Stoia prin care au fost inchise mai multe cluburi din oras pe motiv ca tulburau linistea, pana la tzigania care a facut-o cu mimimall-ul mentionat ridicat pe o parcare abia amenajata brand new cu asfalt nou, ghereta si bariera si un panou de afisaj de vreo 4jdemetripatrati...
...dar o dam in off topic, sorry

ps
NB
comentariu fara nicio conotatie politica sau de partizanat; doar de cetatean...


gratian

salut colega sleah  am sa incerc  si eu la bussines centre...  poate am mai mult noroc ca tine in a face niscaiva poze :-D  prin natura serviciului meu.. am ceva acces in si pe langa cladirile centrului...  nu promit ca maine .. dar in maxim doua trei zile  sper...

Ganditorul

SLEAH19:
CitatDin orice direcţie ai dori să intri în Timişoara  vei fi întâmpinat de cel puţin o cruce cu Isus răstignit , de aproximativ 12 metri , vizibilă de la mare distanţă . Toate ,,porţile oraşului,, sunt străjuite de aceste cruci de marmură imense şi cumva  subliminal transmit călătorului în ce fel de oraş intră. Par un fel de antene energetice pentru echilibrarea câmpului morfogenetic. Mă apucă  fandările logice , oare dacă Isus ar fi fost executat  pe scaunul electric ce ar fi pus ăştia aici?

Din pacate fenomenul nu este specific doar Timisoarei. Oriunde in tara, fie pe sosea sau cale ferata, dar si pe carari de munte, "romanul" a ridicat o cruce pe care l-a rastignit pe Isus. Alea de bun simtz sunt din marmura/piatra - dar te ingrozesti cand vezi la sfarsitul cararii ce coboara din munte (pe unde incarca in camioane  padurile taiate...) sau la monumente ale naturii si locuri de popas - cand vezi cruci mari de lemn, vopsite strident in rosu (sa se vada ca "romanul e crestin pana la sange si nu unul "obisnuit" ), cu un Isus - mai mult sau mai putin asemanator cu rasa umana - atarnand de cruce. 
In ritmul asta o sa ajungem o tara de caricaturi crestine - vizitabila pentru greatza pe care o provoaca "crestinismul romanesc"

P.S. Am vazut ca in ultima vreme au aparut fenomene/lumini misterioase pe Valea Cerbului, in Bucegi. Pe ce facem pariu ca se va gasi un "gugustiuc" de popa care sa ridice un "asezamant crestin" in zona ... sau macar o "cruce" care sa sfinteasca locul si sa alunge "spiritele rele" ale padurii ?

SLEAH19

  Dar picturile murale sunt specifice.

La ce o fi făcând promo cântăreaţa fără cap, la ce se spune sau la ce ...nu se spune?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

horia2008

#82
Citat din: SLEAH19 din  19 August 2013, 20:28:18
  Dar picturile murale sunt specifice.

La ce o fi făcând promo cântăreaţa fără cap, la ce se spune sau la ce ...nu se spune?
Update

http://stirileprotv.ro/stiri/timis/cel-mai-mare-graffiti-realizat-pe-o-cladire-istorica-din-romania-se-afla-la-timisoara-video.html

Acum vad au pus si capu' la locul lui...

CitatAcest graffiti realizat pe cladirea istorica din centrul orasului promoveaza Festivalul Plai, eveniment realizat in totalitate de voluntari, care va avea loc in aceasta toamna la Timisoara
Norbert Tako, organizator al Festivalului Plai: "Ne-am dorit un zid central pe care putem pune putina culoare, sa arate arate putin mai bine, sa lasam ceva in urma orasului, sa nu fie doar o modalitate de promovare conventionala".
Festivalul Plai va avea loc in perioada 13 – 15 septembrie, la Muzeul Satului Banatean din Timisoara. Printre artistii care vor urca pe scena se numara Patrice, Zaz si Maia Vidal.
sursa: stirileprotv.ro


SLEAH19

Ante scriptum
Postul acesta am vrut să-l urc în 4 septembrie Horia, dar din motive de atachament  foto nu am putut , eu crezând că nu merge din cauză că mă aflu la ceva sute de kilometri distanţă de TM într-un loc unde pentru a avea semnal la tel sau laptop trebuie să ochesc un copac mai înalt :x :lol: !!

Citat din: horia2008 din  04 Septembrie 2013, 19:32:36
Acum vad au pus si capu' la locul lui...


  Festivalul trece , pictura murală rămâne ,   finalul ei este altul ( fotografiat de mine acum trei săptămâni), după ce au pus capul, au pus şi lucruri şi te rog să fii atent la centura fetii care are stilizat lanţul cromozomic şi paftaua  seamănă şi cu Steaua lui David şi cu elipsa electronică iar trena care iese din fluier trece de la nuanţe de roşu la cele de albastru , apă şi foc,  iar pe trenă sunt clădiri, simboluri, imagini , oameni etc care nu au nici o treabă cu festivalul iar un umăr al iei are stilizat un cap de mort.

Printre susţinători se află primăria iar din partea primăriei , cea care a autorizat un asemenea desen mural ca şi afiş de spectacol probabil un consilier dintre cei care au coordonat şi celelalte picturi , a dat indicaţii  printre altele ce să apară pictat .
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

horia2008

Citat din: Arhanghelul din  06 Septembrie 2013, 16:15:18
:evil:
:-)
supravegere pentru ca zidul pictat da chiar intr-o parcare mare cu bariera, facuta pe locul fostului comisariat militar...; cred ca-i ok sa ai totusi camere pe parcare


horia2008

Citat din: SLEAH19 din  06 Septembrie 2013, 15:08:12
Ante scriptum
Postul acesta am vrut să-l urc în 4 septembrie Horia, dar din motive de atachament  foto nu am putut , eu crezând că nu merge din cauză că mă aflu la ceva sute de kilometri distanţă de TM într-un loc unde pentru a avea semnal la tel sau laptop trebuie să ochesc un copac mai înalt :x :lol: !!


  Festivalul trece , pictura murală rămâne ,   finalul ei este altul ( fotografiat de mine acum trei săptămâni), după ce au pus capul, au pus şi lucruri şi te rog să fii atent la centura fetii care are stilizat lanţul cromozomic şi paftaua  seamănă şi cu Steaua lui David şi cu elipsa electronică iar trena care iese din fluier trece de la nuanţe de roşu la cele de albastru , apă şi foc,  iar pe trenă sunt clădiri, simboluri, imagini , oameni etc care nu au nici o treabă cu festivalul iar un umăr al iei are stilizat un cap de mort.

Printre susţinători se află primăria iar din partea primăriei , cea care a autorizat un asemenea desen mural ca şi afiş de spectacol probabil un consilier dintre cei care au coordonat şi celelalte picturi , a dat indicaţii  printre altele ce să apară pictat .
Bine marcat amice SLEAH19
Eu am gasit intamplator poza, cautand altceva, si am zis sa-ti mai dau apa la moara... :lol:
Si daca te uiti atent, cam ai dreptate, degeaba se dau naivi baietii, ca au vorbele la ei; au si site/blog - TRIPSUS
In plus vad ca sustinatori si Hella (care este angajator mare in Timisoara)



SLEAH19

#87
Citat din: horia2008 din  06 Septembrie 2013, 16:35:27
:-)
supravegere pentru ca zidul pictat da chiar intr-o parcare mare cu bariera, facuta pe locul fostului comisariat militar...; cred ca-i ok sa ai totusi camere pe parcare

  Parcarea nu e una oarecare , se află la 40 de metri de Piaţa Operei şi este foarte folosită de către clienţii hotelului de 5 etoille de vis a vis , care aparţine discreţilor brothers C hotel care este foarte dotat cu săli imense unde se organizează multe congrese şi conferinţe cum ar fi de ex. Congresul Mondial al Diasporei Evreieşti din Toată Lumea şi care nu a fost menţionat în nici un  fel în media :-P
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

Asa cum mai ziceam p-acilea, "cheia" tuturor mesajelor oculte de genul astora cred c-ar fi doar (improbabila) dezvaluire a continutului convorbirilor care obligatoriu au avut loc intre misteriosii (sau nu prea?) comanditari :evil: ai lucrarilor si autorii picturilor - comanditari care-i clar ca au dat "indicatii pretioase" artistilor.

Ultimul exemplu postat de scormonitorul :-D nostru coleg SLEAH19 e, in orice caz, realizat la un nivel remarcabil din pdv strict artistic - cu nimic mai prejos decit picturile murale din Denver Airport sau Bank of America.
Tare-as fi curios deci CINE anume-i autorul, cit malai a incasat pt. lucrare (deloc simplu de executat, dar si de pregatit suportul mural ca sa dureze macar citiva ani, daca nu decenii) si cita libertate i s-a lasat in conceptie.

Jocu' de-a Creatoru' :star: (ori macar de-a Modelatoru' Subliminal ADN-istic) pare oricum tema "exercitiului impus" in care nu-i chiar greu de ghicit pe cine reprezinta flautista etno cu adenina/guanina/timina/citozina la briu si care scoate panglici pe nas :lol: - pardon, valatuci de ILUZIE pe fluier.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Urban

#89
Citat din: Xanadron din  10 Septembrie 2013, 09:52:49
Asa cum mai ziceam p-acilea, "cheia" tuturor mesajelor oculte de genul astora cred c-ar fi doar (improbabila) dezvaluire a continutului convorbirilor care obligatoriu au avut loc intre misteriosii (sau nu prea?) comanditari :evil: ai lucrarilor si autorii picturilor - comanditari care-i clar ca au dat "indicatii pretioase" artistilor.

Ultimul exemplu postat de scormonitorul :-D nostru coleg SLEAH19 e, in orice caz, realizat la un nivel remarcabil din pdv strict artistic - cu nimic mai prejos decit picturile murale din Denver Airport sau Bank of America.
Tare-as fi curios deci CINE anume-i autorul, cit malai a incasat pt. lucrare (deloc simplu de executat, dar si de pregatit suportul mural ca sa dureze macar citiva ani, daca nu decenii) si cita libertate i s-a lasat in conceptie.

Jocu' de-a Creatoru' :star: (ori macar de-a Modelatoru' Subliminal ADN-istic) pare oricum tema "exercitiului impus" in care nu-i chiar greu de ghicit pe cine reprezinta flautista etno cu adenina/guanina/timina/citozina la briu si care scoate panglici pe nas :lol: - pardon, valatuci de ILUZIE pe fluier.

Fericiti cei care inteleg mesajul, realizati ca 99,99 % din populatia Romaniei habar nu are ce inseamna desenul ala...
Din pacate si in interiorul asa zisilor "masoni" e valabil acest lucru, am avut ocazia sa ma aflu pe langa o sumedenie de "iluminati, masoni" si 99,99 % dintre ei sunt niste tampiti in cel mai adevarat sens al cuvantului asa ca nu va faceti griji... voi stiti oricum mai multe decat cei 99,99 % dintre ei.