Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

REFERENDUMUL- o amenintare pentru democratie?

Creat de angellla29, 03 Noiembrie 2011, 14:34:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

BaDa

Democratia=Utopie
Cum ar trebui sa arate Democratia Carnivorelor aplicata Ierbivorelor?
Cred ca o idee despre acest lucru se poate afla studiind Democratia Romaneasca.

fiulploii

Citat din: BaDa din  17 Februarie 2013, 10:53:49
Democratia=Utopie
Cum ar trebui sa arate Democratia Carnivorelor aplicata Ierbivorelor?
Cred ca o idee despre acest lucru se poate afla studiind Democratia Romaneasca.
:lol: Tu te crezi in Rai ?  :lol: ca numai acolo ierbivorul sta la taclale cu carnivorul .
Democratia nu poate exista pe paliere diferite - parerea mea.
Citat din: uforever din  17 Februarie 2013, 05:04:07
Sa nu te mire daca ma vezi cantand muzicuta :lol:

:lol:Total offtopic: Uneori un copil care nu-si cunoaste parintii, e un norocos...evident, parerea mea.
Da si tu un link unde poti fi vazut cantand la muzicuta . Si da, uneori a adevarat ce ai zis mai sus.
Oricum, din partea mea esti iertat pentru experientele suficiente dar nu si necesare in domeniul politicii. Chiar daca ai fi Horia Moculescu  :lol:    :lol:   
O zi faina sa ai alaturi de ce blonda vrei tu  :-) na, am pus una verde  :-D te descurci tu.

Subiect alunecos spre o zona gris fonce    :lol:
Parerea mea...

socrate

M-da...,"cine nu'si unoaste istoria nu cunoaste istoria "parintilor"...sau "paritelui"...?
"parintele" democratic\patriarhal este acelasi de la acederea la "putere" pana la ora actala..."nuantele" de manifestare difera dar structura este aceias...despre ce vorbiti voi..?!
....despre vorbire?...sau despre "continutul vorbirii""?... :-D

andrei

    Mda...vorbim de fapt de ambalajul vorbirii.Adica de felul in care ni se prezinta acelasi rahat dar  intr-un pachet frumos colorat si cu fundita.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

mm

  Chiar daca definitia exacta si unitara a democratiei inca nu a fost data - si nici general acceptata pe pamant - cred ca se poate sesiza un nonsens inca din titlul acestui subiect.
  Referendumul este chiar o chintesenta a democratiei, adica o ultima ramasita din antica organizare tribala (votul /decizional al/ multimii). Fireste, daca acceptam ca actuala organizare sociala este rezultatul istoric al dezvoltarii (citeste erodarii) unei organizari sociale primare, spontane, naturale, firesti, specifica primelor grupuri de oameni (familie, ginta, trib, obste, etc.).

  De atunci (10.000 de ani in urma - dupa cum atesta caramizile datate cu radio-carbon, dezgropate de noua autostrada in zona Sibot) si pana acum, s-a intamplat mereu acelasi lucru: deteriorarea deciziei grupului in favoarea deciziei alesilor. Referendumul a ramas doar cu numele, se intampla foarte rar iar cand se intampla... ati vazut cum poate fi anulat de "alesi". In ziua de azi totul e pe baza de inlocuitori, totul a devenit sintetic, mancarea, imbracamintea, materialele, viata, distractia, chiar si alesii sunt tot sintetici.

  Pe scurt, referendumul nu poate fi o amenintare pentru democratie intrucat, principial, se cam confunda cu ea. 
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

andrei

  Adica referendumul frumos ambalat,da raspunsul dorit.
  Am urmarit de curand un serial mai vechi...un western.Se numeste DeadWood. Din titlu nu parea cine stie ce,dar spre surpriza mea am descoperit acolo,mult adevar despre cum sa format de fapt ,,cea mai democratica si libera natiune".Spre sfarsitul sezonului trei sunt cateva episoade foarte interesante, despre cum se ,,vota democratic" pe la 1870 in America.
  Amuzant este insa felul cum se manareau si se aranjau lucrurile,,pe sub mana" pe intuneric,asfel incat totul sa dea bine si frumos la lumina zilei...pentru prostime... desigur.Ceva foarte asemanator cu democratia mioritica.Juri nu alta ca scenaristul a... plagiat :-D de pe la noi... din proaspata noastra democratie. :-D. Pe cuvant ca am ramas tare dezamagit.Dupa cum ne spuneau noua toti trimisii democratiior de vita-veche,democratia era o chestie imaculata pe care noi am transformat-o intr-o bulibaseala Balcanica.Credeam ca macar la asta suntem originali.De unde dracu'?!Ce aplicam noi acu, faceau ei in 1870...Atunci am tras cateva concluzii:
   1.Democratia este la fel peste tot. :roll:
   2.America este si acum cea mai ,,democrata" tara...inseamna ca le-a fost bine. :-D :?
   3.Brucan nu a avut dreptate cand a spus ca ne mai trebuie 20 de ani ca sa ii prindem din urma.Suntem de fapt cu 150 de ani in urma lor si manarim rudimentar, cum manareau ei in 1870. :roll:
   4.Cel mai nasol:=ne mai asteapta cel putin 130 de ani de democratie. :-D  :cry:
   
   
   
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

uforever

Citat3.Brucan nu a avut dreptate cand a spus ca ne mai trebuie 20 de ani ca sa ii prindem din urma

Ooo, my friend, dar cine mai crede in "Duhul Apelor", la cum se aranjaza "ploile" ? :lol: