Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

REFERENDUMUL- o amenintare pentru democratie?

Creat de angellla29, 03 Noiembrie 2011, 14:34:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

#15
Sarkozy are perfecta dreptate, degeaba criticati Franta si U.E.,grecii sint niste trintori, nu au nici o disciplina bugetara, de fapt nu numai Sarkozy i-a luat la ochi, in realitate Germania lui Merkel s-a saturat pina peste cap sa plateasca grecoteii,care la urma urmei nu produc nimic. Deja nemtii i-au invitat sa "vinda investisorilor privati occidentali citeva insule din miile de insule abandonate, nelocuite", o solutie rapida care nu implica "pierderea suveranitatii nationale" cum eronat e prezentata de populistii demagogi,aceiasi care incita europenii dezabuzati sa ceara destramarea Uniunii.
Vor pina la urma grecii sa iasa din Zona Euro? Sa iasa, dar nu va mai fi cale de intoarcere. Criza "Grecia" e doar aperitivul, sa vedeti cind s-o pune reflectoru ala mare pe Italia, care numai poate jongla cu devaluatia competitiva monetara,ar fi facuta in sfirsit Dreptate,ca din "zingari romeni" nu ne scoate presa&televiziunea macaronarilor.
Noi romanii sa ne vedem de ale noastre,asa cum sintem, sa nu facem valuri si sa mentinem obiectivul "ue-schengen & zona euro" cu orice pret, in ritmul nostru, eu unul m-am saturat de comentariile anti-UE, anti-occidentale si pro-ceausescu care au acaparat forumul.
Ceausescu ne-a adus la sapa de cauciuc,fie-i tarina beton armat,din cauza lui sintem acum "europeni de mina a doua".
Daca n-am fi in NATO & UE ne regasim intr-o zona gri,si abia atunci veti vedea sacalii cum ne vor da tircoale,atunci veti intelege jocul Rusiei si al Ucrainei,la care se va adauga si o Ungarie bucuroasa ca am iesit din clubul select unde sintem protejati.
Problema noastra e aceeasi : oamenii politici corupti si fosta Securitate care a impartit tortul cum a vrut ea,oamenilor ei.

horia2008

#16
Pt Ganditorul :-D
Din nou de acord cu tine.... 8-)
Dar era vorba de Grecia, unde aia macar din imprumuturi au facut cate ceva.....la noi, cum spui, dupa ce ca rata de colectare e cum e, din aia + imprumuturi nu fac nimic totul e "comision" (ce s-o mai coafam, furt si spaga); asta-i tara noastra, degeaba isi/ne plange angellla de mila ca ne calaresc altii, tot ai nostri au pus saua pe noi, (chiar daca cu supervizarea "cui trebuie") :fullmoon:
vorba lu' Badea - traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul; sau mai tragic, vorba lu' Tatulici - frumoasa tara avem, pacat ca-i locuita.... :oops:  (desigur, vorbind la extrem)


Ganditorul

Angela scria...

CitatAm uitat sa adaug la lista...FMI, Grupul 20 , Bilderberg, ONU...si care mama dracu mai sunt.....Asta fiind lista HOTILOR!!!!!

- Bun, "acum" am aflat care sunt hotii... desi stiam asta de mult, inainte de 89, cand ne spunea "tatucu Ceausescu" de "agenturili straine si imperialismul financiar".

Intrebarea e "Cum ii oprim pe hoti ?"
Prin alegeri, facand "rotatia de cadre" (alegand p'aia de au fost si acu 4, si acu 8, si acu 12 ani - adica il schimbam pe DRK cu ta'su) ?  :evil:
Iesind in strada cu pietre si molotoave ?  Faine propuneri... :-D :-D :-D

horia2008

Citat din: Ganditorul din  04 Noiembrie 2011, 14:26:48
- Bun, "acum" am aflat care sunt hotii... desi stiam asta de mult, inainte de 89, cand ne spunea "tatucu Ceausescu" de "agenturili straine si imperialismul financiar".

Intrebarea e "Cum ii oprim pe hoti ?"
Prin alegeri, facand "rotatia de cadre" (alegand p'aia de au fost si acu 4, si acu 8, si acu 12 ani - adica il schimbam pe DRK cu ta'su) ?  :evil:
Iesind in strada cu pietre si molotoave ?  Faine propuneri... :-D :-D :-D
Idei ar fi, important de revazut topicurile lui colegului Urban
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3157.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3256.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3357.0.html
dar din pacate vedem si cum au decurs si sfarsit discutiile.... :oops: si din pacate de aia cred ca i s-a luat si lui de ne-a cam lasat balta, pierindu-i interesul de a mai posta ca odinioara



angellla29

#19
Citat din: horia2008 din  04 Noiembrie 2011, 14:09:05
Pt Ganditorul :-D
Din nou de acord cu tine.... 8-)
Dar era vorba de Grecia, unde aia macar din imprumuturi au facut cate ceva.....la noi, cum spui, dupa ce ca rata de colectare e cum e, din aia + imprumuturi nu fac nimic totul e "comision" (ce s-o mai coafam, furt si spaga); asta-i tara noastra, degeaba isi/ne plange angellla de mila ca ne calaresc altii, tot ai nostri au pus saua pe noi, (chiar daca cu supervizarea "cui trebuie") :fullmoon:
vorba lu' Badea - traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul; sau mai tragic, vorba lu' Tatulici - frumoasa tara avem, pacat ca-i locuita.... :oops:  (desigur, vorbind la extrem)

Bun, Horica, e adevarat ca  ai nostri sunt mai......banditi decat cei "de afara" dar seaua care ne-au pus-o in spinare este a  ALORA si la  ORDINUL ALORA!!!! Adaugata la marea lacomie de a fura a "mandrilor nostri conducatori" dupa '89 incoace....S-a distrus dar nu s-a pus nimic in loc....tot ce s-a construit in timpul cizmarului s-a distrus....Sincer nu prea am vazut noi locuinte, fabrici, scoli, spitale sa fie construite dupa Revolutie....De inchiderea sau distrugerea lor ....DA!!!

@ Multumesc colega @Siberia a fost interesant ceea ce mi-ai recomandat tu.... :star:

@ Colega Ganditorul....pai sa nu ii mai alegem tot pe "aia vechi"...sau sa ii rotim...la viitoarele alegeri...dar acum sincer...ma intreb si eu ca cetateanul turmentat al lui Caragiale..."eu cu cine votez? "Ca sunt cam toti la fel...de banditi....Zici tu de molotoave ....nu, nu sunt de acord cu violenta.... desi pare a fii singura sansa de a ii speria pe HOTI.......dar daca mai multe tari...eu as prefera toate tarile....ma refer la  popoarele lor...s-ar uni in mod PASNIC... si ar forta guvernantii sa mai tina cont si de vointele si nevoile oamenilor....nu numai de "nevoile" bogatasilor si mafiotilor....atunci eu cred ca altfel ar fi treaba....Pentru ca de fapt PUTEREA e in mainile celor multi....Dar numai ca cei multi ...dorm....le e frica...si Banditii...profita de asta....Cum bine ai zis tu...Elita nu vrea oameni fericiti...vor sa ne fie frica de ei....sa ne poata "calari" cum a zis Horica.....Atat am avut de zis...Cum ii oprim pe hoti....sa le pregatim niste "locuri caldute...dupa gratiii...sau pe scaunul electric.... :evil:


Ganditorul

Uuoaauu... ce subiecte, ce dezbateri. Pacat ca aceasta "flacara" a tinut putin. "Liga ultimilor romani" a tinut, de ex, din 26 pana in 30 ian 2011.

horia2008


angellla29

#22
Citat din: horia2008 din  04 Noiembrie 2011, 15:38:37
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-10608203-grecia-renuntat-referendum-finistrul-finante.htm
deci, ca sa citam din clasici in viata, case closed


Ministrul de finante Evangelos Venizelos a facut aceasta promisiune in convorbiri telefonice avute cu seful Eurogroup, Jean-Claude Juncker, comisarul european pentru afaceri economice si monetare, Olli Rehn, si ministrul german de finante, Wolfgang Schaeuble.

"Venizelos si-a informat interlocutorii despre decizia Greciei de a nu organiza un referendum", se arata intr-un comunicat al ministrului grec de finante.



Promisiuni??? Colega Horica...exact ce iti spuneam...le e frica de multime.... de a nu se  afla vointa poporului...pentru ca e total diferita de a lor.....Si ar face si pe dracu in patru....sa nu se trezeasca cei multi si prosti....Ma intreb ce amenintari sau ce spagi uriase li s-a promis celor din guvernul grec...de a nu face referendum....VEDETI...le e FRICA....de populatie....Le este frica ca Grecia sa nu fie un exemplu de urmat si de catre alte tari....Dar e prea tarziu acum....cei multi si prosti ....au aflat asta...Daca cei multi si prosti sunt si un pic curajosi....atunci sa te tii....

dacian

Titlul topicului este: REFERENDUMUL- o amenintare pentru democratie?
Acum intreb si eu: care democratie, din ce tara?
Ca eu nu am cunostine de tari democratice. Poate republici care sustin ca la "ei e democratie" da, e altceva.
Iar Romania in nici un caz nu e democratie, e republica (daca nu ma insel asa scrie in constitutie). Nici nu poate fi vorba de democratie deoarece in acel tip de oranduire (sau de societate) fiecare cetatean ar avea un cuvant de spus (prin propriul vot nu prin "reprezentanti" ca acum) la fiecare lege emisa, la bunul mers la tarii, la investitii, creditari etc. In schimb se spune ca noi avem reprezentanti in parlament. Ha? Ce gluma buna, tragic e ca 99% din populatia romaniei o inghite pe nerasuflate cu o deosebita placere. Voi ati auzit de cazuri in care un parlamentar a "umblat de bezmetic" printre proprii votanti sa le ceara sfatul si parerea despre cum sa voteze o anumita lege? Ca eu nu am auzit de asa ceva, si nici sanse de a auzi nu exista (acum nu se pun asa-zisele intalniri cu votantii in care-i intreaba daca o duc bine, daca sunt sanatosi etc, chestii de la banal in jos). 

Aliosa

Citat din: Ganditorul din  04 Noiembrie 2011, 13:27:43
"O tara fara imprumuturi externe nu poate exista" - Ilie Serbanescu, ministru de Finante prin 1996-2000
Intrebare, de la cine se imprumuta ? :D Externele nu sunt tot tari ? are nenea Ilie destula logica dar nu vede miezul problemei "Economie" care de fapt este exact pe dos, asta daca nu cumva am uitat ce reprezinta cuvantul.
Problema in lume e lipsa egalitatii si invidia sau capra vecinului, iar vina este a tuturor , pentru ca asta e natura umana. Si asa se intampla de cateva mii de ani, doar ca acu suntem mai multi ca numar, in rest nimic nou.
Btw, scria cineva pe prima pagina ca "asa le trebuie grecilor , ca prea fenteaza taxele", bravo lor , vreau si io sa vad o sustinere legala a vreunui impozit, ca nu am vazut inca :). Mie intotdeauna mi-a placut faza cu , eu muncesc si platesc pentru ca muncesc, e tare rau ... .

Grecia o sa ia amploare si o sa crape intr-un final si sistemul asta de rahat, razboaie nu mai au cu ce .... nu mai merge prosteala cu "aia ne vrea rau' " :D

Citat din: dacian din  04 Noiembrie 2011, 16:08:10
Titlul topicului este: REFERENDUMUL- o amenintare pentru democratie?
Acum intreb si eu: care democratie, din ce tara?
Ca eu nu am cunostine de tari democratice. Poate republici care sustin ca la "ei e democratie" da, e altceva.
Iar Romania in nici un caz nu e democratie, e republica (daca nu ma insel asa scrie in constitutie). Nici nu poate fi vorba de democratie deoarece in acel tip de oranduire (sau de societate) fiecare cetatean ar avea un cuvant de spus (prin propriul vot nu prin "reprezentanti" ca acum) la fiecare lege emisa, la bunul mers la tarii, la investitii, creditari etc. In schimb se spune ca noi avem reprezentanti in parlament. Ha? Ce gluma buna, tragic e ca 99% din populatia romaniei o inghite pe nerasuflate cu o deosebita placere. Voi ati auzit de cazuri in care un parlamentar a "umblat de bezmetic" printre proprii votanti sa le ceara sfatul si parerea despre cum sa voteze o anumita lege? Ca eu nu am auzit de asa ceva, si nici sanse de a auzi nu exista (acum nu se pun asa-zisele intalniri cu votantii in care-i intreaba daca o duc bine, daca sunt sanatosi etc, chestii de la banal in jos). 
Bine zis

Ganditorul

#25
 Pe vremea lui Richard Inima de Leu era simplu ... te faceai haiduc, te numeai Robin Hood, stateai la drumul mare ca sa recuperezi banii furati de la populatie. Mai trageai o sageata la tinta, mai cucereai inima unei printese (precum Petrica inima fetelor de la APACA). Am ramas cu amintiri romantice din perioada aia ... si mai speram ca si acum lucrurile se mai rezolva asa.

Hotiile inter-statale, asasinii economici folosesc acum conturi, hartii de valoare, transferuri bancare. Stau in hoteluri luxoase de pe insule sau paradisuri fiscale ...privind la televizor cum mii de oameni se bat pe strada pt "dreptate si democratie" pariind discret pe ... nr final de victime si perioada/zilele de conflict.
La asta singurul leac e informatia, stiinta de carte si pe cat se poate... lipsa de compromis.

Acum, cu decizia Greciei de a nu face referendum s-a "votat" exact posibilitatea ca poporul elen sa se "revolte" la un oarecare moment dat pt ca ... nu a fost consultat.
Deci avem parte nu de o "relaxare a tensiunilor in UE" ci de siguranta ca aceste tensiuni vor putea fi scoase oricand la suprafata.

andrei

  Salut!
Prieteni cred ca sunteti intr-o eroare majora.Eu cand spun ca U.E. are dreptate in privinta Greciei,nu o spun din pozitia de aparator al conducatorior NWO,ci a omului care priveste oarecum obiectiv aceasta situatie.Iata de ce:La terminarea celui de al doilea razboi mondial,sa pus la un moment dat problema impartirii zonelor de imfluenta in Europa intre puterile invingatoare. Spre sfarsit ramasese de impartit zona Balcanilor si ca o ironie apropo de divergentele de aici de pe forum(Grecia vs Romania), nu se cadea de acord asupra a doua tari:Grecia si Romania.Spre nenorocul nostru,occidentul a ales Grecia.Urmarea,Grecia a beneficiat de Planul de Reconstructie European si implicit de o multime de fonduri si ajutoare.Asta a fost baza dezvoltarii Greciei si nu harnicia lor extraordinara.A urmat apoi un alt episod,in care Grecia prin premierul Papandreous,tatal actualului premier a santajat pur si simplu Europa, nevrand sa acorde votul pentru largire decat in schimbul a 30 de miliarde de euro. Au reusit apoi sa primeasca ajutoare(pe care le primesc si acum)din partea UE,mult mai substantiale si fara prea multe clauze(si asta tot in urma unor amenintari cu retragerea si subminarea constructiei Europene) decat alte state mai slab dezvoltate,de ex noi sau bulgarii.Destul de suspect nu.. apropo de influenta la nivelul conducerii NWO?Aristotele Onassis cel mai bogat om al sec 20, era grec.. nu? :evil:Acum au incercat din nou vechea schema ca sa mai obtina alti bani moca. :-D Numai ca.. nu a mai tinut figura. :lol:In concluzie grecii nu au fost in nici un caz niste oropsiti,ci un soi de plozi rasfatati,obisnuiti sa traiasca si sa chefuiasca moca , iar Papandreii nu sunt niste viteji inflacarati ci mai degraba niste indivizi fara scrupule pe care nu ia interesat niciodata ca banii primiti de greci pentru a chefuii noapte de noapte, erau poate luati(mai mult cu japca) altor state,cu cetateni mai responsabili, care aveau poate mai multa nevoie de acesti bani.Asta pe de o parte.Referitor la economia Greciei ..in afara de comert si citrice,nu e mare branza de capul ei.Si nu se sta la ora pranzului penru ca mori de cald,ci pentru ca atunci orice grec respectabil isi face siesta,ca sa fie in forma noaptea,cand incepe distractia.E un mod de viata...care cred ca sa cam terminat ..din pacate pentru ei. :?
  P.S. cineva vede aici Grecia ca pe singura tara care se opune planurilor de globalizare.Gresit,dupa mine,grecii, ca si pana acum,nu au nimic impotriva acestor planuri, cu conditia sa le dea si pe mai departe cineva bani de pomana :-D.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

angellla29

Pentru voi dragi colegi...poate asa...mai uitam de necazuri....O melodie care sincer ma face sa plang cand o ascult!!!!! V-o dedic din tot sufletul....Nu cred ca vom scapa vreodata de DRACU!!!! Acum sincer....

Nuans - Parla Piu Piano

klingonianul mascat

Grecia este un stat care a trait pana acum din bani care nu ii apartineau. Europenii s-au milogit de ei si au zis ca tebuie sa le dea o mana de ajutor nu atat ca sa ii salveze pe greci cat mai ales sa salveze bancile lor care detin active grecesti. Grecii s-au gandit sa se joace un pic cu nervii lui Sarkozy si lui Merkel si aveau chef de referendum. Dar nu le-a mai mers.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Ganditorul

Ar fi de 100 de ori mai interesant comentariul dvs daca ati putea explica ce inseamna "bani care nu ii apartineau"... si ce inseamna acest concept si pentru Romania.
Multumesc.