Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Mesaje recente

Creat de Sedentar Astral, 02 Noiembrie 2011, 22:36:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sedentar Astral

la mine sectiunea de pe pagina principala a forumului,unde apar ultimele mesaje,adica Mesaje Recente,nu mai apare.E o problema doar la mine sau la toata lumea?
Acolo unde ziua cu noaptea se-mbinã,
Mã gãsiți pe mine...
Sunt Sedentar Astral,
ȘI ÎMI CONVINE !

Ganditorul


Sedentar Astral

Citat din: Sedentar Astral din  02 Noiembrie 2011, 21:42:41
Am observat ca sectiunea MESAJE RECENTE  a fost acaparata de posturile in topicul asta...nu cumva uitati pe ce forum va aflati?

ops...vedeti ce inseamna sa fii sef? numa ce am ridicat problema,si s-a si gasit rezolvare: s-a scos maseaua!    :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Acolo unde ziua cu noaptea se-mbinã,
Mã gãsiți pe mine...
Sunt Sedentar Astral,
ȘI ÎMI CONVINE !

Nox

Nu e nicio problemă. Am dezactivat eu funcţia respectivă din anumite considerente tehnice....
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Sedentar Astral

Citat din: Nox din  02 Noiembrie 2011, 23:06:14
Nu e nicio problemă. Am dezactivat eu funcţia respectivă din anumite considerente tehnice....

foarte bine!sa-mi aduci aminte sa-ti dau un premiu,cand iti dau salariul. :lol:
Acolo unde ziua cu noaptea se-mbinã,
Mã gãsiți pe mine...
Sunt Sedentar Astral,
ȘI ÎMI CONVINE !

Nox

Mulţumesc, poţi direcţiona "prima" în contul PayPal (direct).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Ganditorul

Nu te supara dar care este "folosul" castigat prin decizia de a nu mai afisa care sunt ultimele postari ? Va creste activitatea in forum sau va fi o noua bariera care va  plictisi pe cei ce au timpul liber masurat ?
Multumesc.

Nox

#7
Opţiunea de mesaje recente este redundantă şi o falsă măsură a activităţii recente de pe forum. Ce înseamnă recent definit d.p.d.v al timpului? Ultimele 5 minute, 30 de minute, ultima zi? Nu de multe ori au fost cazurile când anumite subiecte fără legătură cu tematica forumului au monopolizat atenţia deoarece au umplut lista de mesaje recente. Eu de exemplu folosesc opţiunile de sub nickname şi anume:

Afișează mesajele necitite postate după ultima vizită.
Afișează răspunsurile noi la mesajele tale postate.

Nu mă interesează să cresc activitatea pe forum. Sau cel puţin nu d.p.d.v cantitativ!

L.E. Personal aş închide secţiunile Diverse şi Cafenea pe o perioadă nedeterminată. Scopul acelor secțiuni a fost prost înţeles şi prin urmare e mult balast acolo, asta ca să nu folosesc un termen mai puţin academic!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

horia2008

Mai este si optiunea Vizualizează mesajele cele mai recente pe forum. in josul paginii de start, sectiunea Forum RUFOn - Centrul de Informare / Statistici Forum, similara oarecum cu cea scoasa de Nox; cu asta cum ramane (pentru consistenta actiunii)?



Xanadron

Citat din: horia2008 din  03 Noiembrie 2011, 11:25:56
Mai este si optiunea Vizualizează mesajele cele mai recente pe forum. in josul paginii de start, sectiunea Forum RUFOn - Centrul de Informare / Statistici Forum, similara oarecum cu cea scoasa de Nox; cu asta cum ramane (pentru consistenta actiunii)?

P-asta o folosesc si eu acum. Dac-ar fi dupa mine, as fi mentinut vechea afisare.
Cum insa RUFOn nu-i al meu, ci al copiilor copiilor nostri, :-D o sa introduc optiunea asta cind mi-oi face si eu un forum (probabil pe Sirius :star: in Biblioteca Akasha, dupa pomenirea de 40 de zile). :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

#10
Cea de acolo nu cred că poate fi scoasă, face parte integrată din Tabul de Statistici. O să mă mai documentez!

Xanadron, dacă foloseşti opţiunea indicată de horia2008 mesajele nu vor fi marcate ca citite.

Eu recomand folosirea celor amintite de mine (vezi imaginea ataşată).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

horia2008

Citat din: Nox din  03 Noiembrie 2011, 11:08:13
Opţiunea de mesaje recente este redundantă şi o falsă măsură a activităţii recente de pe forum. Ce înseamnă recent definit d.p.d.v al timpului? Ultimele 5 minute, 30 de minute, ultima zi? Nu de multe ori au fost cazurile când anumite subiecte fără legătură cu tematica forumului au monopolizat atenţia deoarece au umplut lista de mesaje recente. Eu de exemplu folosesc opţiunile de sub nickname şi anume:

Afișează mesajele necitite postate după ultima vizită.
Afișează răspunsurile noi la mesajele tale postate.

Nu mă interesează să cresc activitatea pe forum. Sau cel puţin nu d.p.d.v cantitativ!

L.E. Personal aş închide secţiunile Diverse şi Cafenea pe o perioadă nedeterminată. Scopul acelor secțiuni a fost prost înţeles şi prin urmare e mult balast acolo, asta ca să nu folosesc un termen mai puţin academic!

Daca incepeti o actiune de clean-up, salut aceasta initiativa + o moderare mai stricta in litera regulamentului si in spiritul tematicii forumului. Bafta.




Nox

Nu începem nici un clean-up (cel puţin nu eu). Timpul nu-mi permite şi nici disponibilitatea. De fapt timpul nu-mi mai permite nici să mă ocup de moderare aşa intensiv cum am făcut-o până acum. Am în gând anumite proiecte personale de care aş dori să mă ocup.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

Citat din: Nox din  03 Noiembrie 2011, 11:31:34
Cea de acolo nu cred că poate fi scoasă, face parte integrată din Tabul de Statistici. O să mă mai documentez!

Xanadron, dacă foloseşti opţiunea indicată de horia2008 mesajele nu vor fi marcate ca citite.

Eu recomand folosirea celor amintite de mine (vezi imaginea ataşată).

OK, multzam pentru precizare, Nox!
Adevaru-i ca "monopolizarea atentiei" (de multe ori nejustificata) era evidenta cu vechea afisare - comoda de utilizat, dar cumva "devianta". :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Inteleg ratiunea actiunii ... un forum mai curat, mai uscat - parca am mai auzit undeva formula asta, dar nu-mi aduc aminte ce "randament" a dat.
Astept cu nerabdare postarile atat de interesante care sa atraga activitate de calitate in forum, fara sa "monopolizeze" activitatea forumului pe directii de psihologie sociala. Pana la urma era o forma de socializare cu care ne umpleam timpul intre doua evenimente UFO - care se pare ca sunt din ce in ce mai rare si a caror prezenta in forum este de tipul copy/paste de pe canalele de stiri (  fara comentarii prea largi si pertinente pe tema data).

Citatvarianta...comoda de utilizat, dar cumva "devianta"

Deci nu o comoditate a accesarii informatiei, o comoditate a comunicarii, o mai comoda inter-relationare intre useri e scopul  :?, ci altul mai elevat, nepriceput de muritorii de rand. Probabil scopul forumului este "scoaterea romanilor din deviantza" - un scop maret, inaltator, dar care depaseste posibilitatile unui forum.
- Inca mai caut sa pricep ce v-a deranjat la jocul propus de Siberia (care acaparase "total" interesul userilor ). Sa fi deranjat intentia autoarei de a initia ceva constructiv, in care sa ne cunoastem limitele de autoorganizare si reactie colectiva in caz de necesitate ? Sau poate faptul ca un astfel de exercitiu de imaginatie venea din partea unei doamne/domnisoare si nu din partea unui barbat (asa cum cere "legea si obiceiul" oamenilor cu shortzuletze ...).
Repet, astept cu nerabdare noua forma de clean-up dar mentionez ca "forma" e a dvs ca administratori... dar timpul pierdut pt adaptari la noua "forma" e al nostru/meu. S-ar putea sa fiu/fim zgarcit/i si sa nu-l mai pierd/em pe aici. Bafta !

P.S. Nu uitati regula de aur " Nu inventati reguli pe care nu le puteti respecta, pe care nu va e comod a le respecta"