Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Lumina ciudata vazuta in padurea de la Lacul Cincis(judet Hunedoara)

Creat de RRMan, 02 Noiembrie 2011, 15:26:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RRMan

Sunt nou pe forum si de aceea postez numai acum. Este o intamplare un pic mai veche, datand din anul 1998, cand eram la liceu. Eram la pescui pe lacul Cincis, in apropiere de orasul Hunedoara, unde pescuiam noaptea, pentru ca atunci se prindea peste mai mare. Am ajuns pe la ora 20,00 impreuna cu tatal meu, si ne-am pozitionat pe malul cu soseaua, in zona cunoscuta de localnici, dar mai ales de pescari "la pruni", deoarece era o livada de pruni acolo. Pe malul opus al lacului se intinde o padure care sincer nu stiu nici acuma cum se numeste. In orice caz zona se numeste popular "pe tataus". In jurul orei 11,30, am observat impreuna cu tatal meu, un cerc luminos de diametru relativ mare, care s-a inaltat deasupra padurii, si a ramas foarte mult timp nemiscat, aproximativ o ora, dupa care a disparut. In prima faza, am crezut ca a luat foc padurea, desi era imposibil sa ia foc asa instantaneu, dupa care ne-am dat seama ca e un  cerc "de foc" care s-a delimitat de liziera. Din pacate nu aveam la vremea aceea nici telefon mobil cu camera, nici aparat foto, asa ca ramane doar relatarea. Ceea ce a fost foarte interesant in toata aceasta poveste este faptul ca ulterior la 2 zile am revenit in aceasi loc la pescuit si am urmarit zona unde aparuse cercul luminos si de data asta, la amurg, s-a format din nou un cerc de culoare alba, ca si cand ar fi fost de ceata sau fum alb, care s-a ridicat tot aproximativ in acelasi loc, dar avand o intensitate luminoasa foarte scazuta de aceasta data. Dupa lasarea intunericului nu a mai putut fi observat. Acum, dupa o acumulare de cunsotiinte amplificata, sunt convins ca ceea ce am vazut la vremea respectiva a fost un OZN sau un fenomen al naturii foarte ciudat, care nu l-am mai semnalat de atunci niciodata in zona respectiva, mentionez ca si in prezent mai merg la pescuit pe lacul Cincis. Va multumesc pentru atentie si daca pare neinteresant sau comun ce am vazut eu atunci va rog sa nu imi postati comentariul, dar e o intamplare reala, care am trait-o pe viu.

angellla29

In primul rand bine ai venit pe forumul nostru! Angela te saluta si iti transmite toate cele bune....sa fii sigur ca ai venit exact unde trebuia!!! Cercetand mai bine forumul vei afla multe raspunsuri la intrebarile tale....si vei avea o alta conceptie despre lumea ce ne  inconjoara!!! Crede-ma iti spun din propria experienta...Sper sa ramai mult vreme un rufonist alaturi de noi...
Intamplarea ta mi se pare cel putin ciudata...si sunt convinsa ca a fost o nava extraterestra....asta spre oftica americanilor....care au declarat ca nu exista extraterestrii!!!

StarDust

Salut RRMan, daca poti pune si o schita cu dimensiunea, pozitia, si deplasarea cercului ar fi excelent! Pun un exemplu aproximativ de localizare facut in Google earth ghidandu-ma dupa ceea ce ai scris. Cred ca ceea ce ai relatat e deosebit de interesant!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

RRMan

Atasez o schita(nu prea ma pricep la desen) si poza din satelit cu lacul si cu zona cu pricina. Sper sa se inteleaga. Mai pot face urmatoarele precizari, dupa ce am incercat sa-mi aduc aminte cat mai multe detalii de atunci : Vizualizand cercul luminos acesta avea dimensiunea estimata de mine cam de o palma, aprox 20 cm, si era la o inaltime fata de padure de jumate de palma, aprox 10 cm. Acum, distanta pana la zona respectiva nu am calculat-o, dar dupa logica mea, daca o calculez at. se poate aproxima printr-o formula matematica care era dimensiunea cercului in realitate, in functie de dimensiunile date de mine. Cercul se vedea gol pe interior, deci vederea frontala pe care o avem eu era exact cum am desenat in schita, era un cerc inclinat la aprox 45 de grade, ca altfel nu l-as fi vazut asa. Culoarea era exact cea a unei flacari de foc de tabara. Grosimea lui era destul de mare, nu stiu cat sa aproximez, cam grosimea degetului aratator. La inceput am vazut doar o lumina ca o flacara in padure, apoi s-a ridicat cercul si a stat deasupra padurii aproximativ o ora, dupa care a disparut, s-a evaporat, nu a plecat sau a decolat, ca m-am gamdit bine. La doua zile de la eveniment am revenit in acelasi loc cu tatal meu, si spre surprinderea mea(precizez ca tata nu era curios la vremea aceea de astfel de fenomene, mi-a zis ca e sigur un fenomen meteo ciudat, iar eu eram copil atunci), la amurg, a aparut in acceasi zona acelasi cerc, dar de culoare alba fumurie, ca de ceata, dar cu aceasi contur si cam aceleasi dimensiuni, dar foarte slab ca intensitate luminoasa. L-am observat pana nu s-a mai vazut afara. Eu am ramas marcat de acel fenomen, fiind singurul din viata de pana acuma. Cercetari in zona respectiva nu cred ca a facut nimeni pentru ca la vremea respectiva nu am spus decat familiei de cele intamplate. Acuma intrebarea mea ar fi daca altcineva care se afla pe baraj atunci a observat si a raportat fenomenul? Oricum eu sunt convins acum ca era un OZN, era prea perfect conturat cercul ca sa fie un fenomen al naturii.

RRMan

Nu pot sa atasez schita. Ce format sa o fac ca sa mearga? e .jpg si are 659 kb

Nox

Citat din: RRMan din  03 Noiembrie 2011, 10:55:19
Nu pot sa atasez schita. Ce format sa o fac ca sa mearga? e .jpg si are 659 kb

E în regulă. Schiţa atașată de tine merge descărcată (în Mozilla Firefox -> click dreapta pe ataşament -> Save Link As...)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

RRMan, ai desenat f. bine schita, mai mult decat lamuritoare. Atasez si eu inca o aproximare a ceea ce ai vazut tu realizata tot in Google Earth. Nu stiu cat de bine am "nimerit-o" dar asta e...
Oricum, cred ca ai vazut un Obiect Zburator Neidentificat dar habar nu am de ce natura ar putea fi, naturala, sau produsul vre-unei inteligente. Oricum, ca si dimensiuni era destul de mare...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

As fi curios (fiindca nu pot vedea schitza colegului @RRMan si nici nu-i figurata in utilele perspective Google Earth facute de StarDust) care era distantza intre locul de pescareala si OZN-ul de forma toroidala din cite intzeleg.

Si de cite ori era mai mare dimensiunea lui aparenta decit, sa zicem, Luna plina :moon: (era de-o palma = cca. 20 cm... considerata cumva cu mina intinsa?) :roll:
Luna plina care stim ca ocupa - ca si Soarele de fapt - cam 30 de minute de arc (juma' de grad) din cele 360 ale cerului.
Si, sa nu uit, cum anume a disparut? Gradat sau brusc?
Si cum s-a miscat - directie, viteza etc (daca s-a miscat)...
Multzam in devans pentru precizari! :martiansmile:

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/