Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

A aparut cartea Nucleul - Enigma Spionajului Romanesc

Creat de Ronin, 27 Octombrie 2011, 22:46:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

#30
Recitind toate postarile de la acest topic observ ca problema esentiala nu e cine este Victor Nita si daca mama lui stie  :-D si nici daca cartea e beletristica sau nu desi e incadrata la sectiunea istorie-document . Problema e de fapt daca tinem sau nu cu serviciile noastre secrete .
In alte tari de exemplu , populatia este foarte ajutatoare cu serviciile lor in acest domeniu -apararea si siguranta cetateanului .
La noi , e alta poveste . Asa cum taranul roman - care de fapt nu mai prea exista - nici nu vrea sa auda de intovarasire sau co-operare in agricultura si zootehnie , la fel si cetateanul roman nu vrea sa mai auda de servicii secrete nationale -urmare a satanizarii acestora de la '89 incoace precum si a politizarii , cel putin la nivelul perceperii de rand a acestor servicii si mai ales a nivelului de pregatire si moral al oamenilor din fatza care reprezinta intr-un fel sau altul aceste institutii .
  Si mai mult , nu vrem sa stim nici macar despre faptele eroice devenite istorie - alea care se pot spune , fie ele si romantate - deoarece consideram ca au fost fie in slujba dictatorilor fie in contra poporului .
  Este ironia sortii sa fii lovit tocmai de ai tai pentru care lupti sau pentru care muncesti .  :| Noi , la momentul actual nu suntem mandri de nimic . In domeniul spionajului si al CI  asteptam o Dezvaluire oficiala exact ca in cazul ET  :lol: Pot sa garantez ca asa ceva nu se va produce . Exista informatii care nu pot fi spuse decat peste 100 de ani sau niciodata , atat timp cat va fiintza statul respectiv .
Asa a fost si asa va fi intotdeauna - cel putin in lumea materiala in care ducem cu carca problemele vietii de zi  cu zi .
Pentru ca si aceste servicii sunt alcatuite din oameni si nu din cyborgi avem de a face cu aceleasi slabiciuni umane insa in proportie mai mica . Aceste lucruri sunt valabile pentru orice serviciu secret de pe planeta si totusi , alte popoare nu-si blameaza eroii necunoscuti , nu isi lapideaza luptatorii din umbra. Dimpotriva , participa activ la siguranta publica deoarece aceasta o include inevitabil si pe cea personala . Si cetateanul respectiv nu se simte delator sau turnator ci  se simte un adevarat cetatean .
Plictisitoare si totusi necesara mentiunea : parerea mea   bazata  :-)

Nicipreaprea

Citat din: fiulploii din  18 Noiembrie 2011, 01:23:52

Exista informatii care nu pot fi spuse decat peste 100 de ani sau niciodata , atat timp cat va fiintza statul respectiv .


Si uite asa s-a alienat specia umana ... pam pam ...  :martiansmile:

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Ronin

Cu permisiunea lui Victor Nita, am sa atașez o poza cu el. In rest, stiu ca este putin militar, sau fost, putin scriitor, putin instructor - protectie in zone de razboi, etc. Nu pot pune CV-ul sau. Nu-i frumos. Semnalele legate de carte sunt excelente. O spun mai multi. Nu doar eu. Dintre dvs, a citit-o cineva? Aa, uitasem: pe Victor Nita il puteti gasi si pe FB...
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

andrei

    Victor Nta este (daca nu ma insel cumva)fost redactor la revista,,Flacara" a lui Adrian Paunescu,a  mai scris cateva carti si mi se pare ca a activat si in cenaclul,,Flacara".
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

mm

CitatPentru ca si aceste servicii sunt alcatuite din oameni si nu din cyborgi avem de a face cu aceleasi slabiciuni umane insa in proportie mai mica . Aceste lucruri sunt valabile pentru orice serviciu secret de pe planeta si totusi , alte popoare nu-si blameaza eroii necunoscuti , nu isi lapideaza luptatorii din umbra. Dimpotriva , participa activ la siguranta publica deoarece aceasta o include inevitabil si pe cea personala . Si cetateanul respectiv nu se simte delator sau turnator ci  se simte un adevarat cetatean .
Foarte pertinenta aceasta imagine (teoretica) a felului cum ar trebui sa arate in realitate toata treaba asta cu serviciile secrete si cu curajosii secreti luptatori pentru etc....
  Partea proasta este ca realitatea ce-i priveste pe acesti "secreti luptatori" (a caror activitate pro-romaneasca nu lasa nici un fel de urme vizibile, macar microscopic detectabile, carevasazica ca nu exista) este cu totul alta. Si am dat deja niste exemplificari anterior, deci nu le mai repet. Nu exista nici o indoiala ca incepand de la paşopt incoace, toate acele structuri statale, "statul modern", "politia", "armata" si "serviciile" au fost special create pentru a controla/anula libertatea romanului si (creatii masonice clare, dovada fiind chiar trambitarea lor pozitiva de catre o mass-medie mincinoasa prin excelenta), toate, au actionat (si actioneaza si in prezent in cel mai vizibil mod cu putinta) impotriva romanului bastinas, neaos, patriot, nationalist, (si fraier), etc. Semnalarea acestei realitati a fost facuta inca de la inceputuri prin voci celebre precum Eminescu (si care a fost lichidat pentru asta) dar si de altii.

  Atunci, cu accesul (verificarea) pe care il avem cu totii pe internet la toate informatiile privind acest subiect, si nu numai, ce s-o mai lungim atata? Astia sunt dusmanii omului de rand, ascunsi (de ce? au ceva de ascuns?), secreti, turnatori, forte de represiune inteligente si atat! Ca fratele meu sau verisoara mea sunt turnatori si ma toarna pe mine, ce e bun in treaba asta? Eu nu ma deosebesc cu nimic de ei decat ca eu nu torn. A, asta sa fie defectul meu? Nu torni, deci nu esti cu noi si atunci esti impotriva noastra? Aaaa, parca am mai auzit chestia asta undeva.
  Daca tu, fiulploii, crezi in lozici si imagini, te priveste. Parerea mea este alta. Si corespunde perfect cu faptele. Restul sunt basme de adormit ... atentia.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

fiulploii

@mm
Ce spun eu si ce intelegi tu  :-D
Explicatie : total diferit ce ai inteles tu( sau ce ai vrut tu sa intelegi )  de ce am vrut eu sa exprim .
Confunzi notiunile intre ele si practic produci manipularea ideilor in spiritul dorit de tine . Problema ta , nu a mea .

Nu stiu ce informatii ai tu despre motivele mortii lui Eminescu insa sa nu ne folosim de nume mari in speranta acceptarii propriei teorii .
Evident plictisitor, parerea mea ..

Cat despre fapte , iti pot demonstra ca fiecare vede din realitate doar ceea ce vrea sa vada , pentru intarirea propriilor idei-afirmatii.
Deci ...  :lol: totul e un mare hohot de ris .

Ronin

Deci nu a citit nimeni cartea, in ciuda celor 2000 si ceva de vizionari. Nu, nu este acel Victor Nita. Este doar o potrivire de nume.
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Ganditorul

#38
CitatPartea proasta este ca realitatea ce-i priveste pe acesti "secreti luptatori" (a caror activitate pro-romaneasca nu lasa nici un fel de urme vizibile, macar microscopic detectabile, carevasazica ca nu exista) este cu totul alta. Si am dat deja niste exemplificari anterior, deci nu le mai repet. Nu exista nici o indoiala ca incepand de la paşopt incoace, toate acele structuri statale, "statul modern", "politia", "armata" si "serviciile" au fost special create pentru a controla/anula libertatea romanului si (creatii masonice clare, dovada fiind chiar trambitarea lor pozitiva de catre o mass-medie mincinoasa prin excelenta), toate, au actionat (si actioneaza si in prezent in cel mai vizibil mod cu putinta) impotriva romanului bastinas, neaos, patriot, nationalist, (si fraier), etc. Semnalarea acestei realitati a fost facuta inca de la inceputuri prin voci celebre precum Eminescu (si care a fost lichidat pentru asta) dar si de altii.


1. urme vizibile ... :-D :-D tare as vrea sa vad cum se reflecta aceste urme vizibile si la altii . Probabil ca unii voiau sa ne dea cu "parul in cap" si astia, secretii, au facut sa luam doar o "sipca peste picioare".
2. Ce-ai sa faci atunci cand o sa afli ca Eminescu e ...parte din "nucleu" ?
3. "turnatu" eterna gogoasa mediatica devenita "lege morala" in Romania .
Cu tot respectul mm, cum crezi ca functioneaza celelalte societati ? Pune mana cetateanul pe telefon/pix si "toarna" la autoritati orice fapta antisociala - de la scuipatul semintelor pe strada la crima. La noi,, de frica "turnatului" ...asteptam pana antisocialul va fi atat de prost incat sa-l vada autoritatea in uniforma asupra faptului, pana cand procesele vor avea rezultate pozitive (dar si in rezonanta cu "drepturile omului") cu dovezi aduse de invinuit ( ca cetateanu nu aduce dovezi, nu depune marturie pt ca ..."toarna"). pana cand autoritatile vor vedea prin paranormali unde si cine face fapte antisociale - ca reclamatii sustinute de marturii...mai rar. Barfa insa ... cat cuprinde !
Aaa, am uitat - la noi nu merge cu "autosesizarea" ca functionam "in slujba cetateanului"...adica daca cetateanu' nu reclama nimic...atunci infractiunea/atitudinea antisociala nu exista. Mai vb de "parsivenia" asta cu "in slujba cetateanului", alta data...
4. Nu am luat careta ...mi-o fac cadou de Sf Nicolai ... daca-s cuminte !

mm

 Daca voi, Ganditorule si fiulploii, sunteti de partea structurilor de reprimare atunci voi sunteti ăia! Departe de mine gandul sa va judec, fiecare e liber sa aleaga a face ce crede de cuviinta cu viata lui si eu respect alegerea fiecaruia.

  Faptele ne spun insa ca societatea (de rand), noi cei multi, nu avem nevoie sa "ne apere" cineva ci avem nevoie de dreptul de a ne organiza si de a ne alege singuri prin vot direct, la vedere, conducatorii nostri ca ne putem apara si singuri. Dar structurile de reprimare (de control in exprimare contemporana) tocmai acest lucru nu vor sa-l permita nici in ruptul capului. Restul e poezie. Inclusiv chestia cu "nucleul" (o chestie ultrasecrete discutata in public) care nu e decat o nada pentru fraieri.

  Lucrurile nu arata asa de simplu cum le-am prezentat eu (pentru ca exista legea supunerii unui sistem fata de sistemul de rang superior lui) dar nici pe departe asa cum le prezentati voi nu sunt. Ca sa ma refer la concret, "sipca peste picioare" a fost pierderea in 1877, dupa razboiul dus cu turcii pe teritoriul romanesc de la sud de Dunare, a unui teritoriu extrem de important - judetele din sudul Basarabiei care au fost cedate de la Odesa (oras 100% romanesc) pana la Galati, fara nici un motiv, Rusiei. Teritorii cedate de catre onor conducerea "moderna", atunci recent inventata de masonii pasoptisti, cui, exact unui dusman cu care cica romania era aliata! Ce au facut serviciile atunci? Si toate structurile de conducere? Au tradat! Nici nu s-a mai bagat de seama ca populatii romanesti numeroase (sunt unul din descendenti) aflate pe pamantul lor strastramosesc din sudul Dunarii au fost desprinse pentru totdeauna din trupul romanesc impreuna cu tot pamantul lor. Culmea! Toate astea au fost pierdute dupa ce armata romana a castigat in lupta cu Turcia! Murind pe capete la Smardan, Grivita, Vidin, etc., pe teritoriu romenesc strabun!   
  Si tu numesti asta o "sipca peste picioare"? Unde iti tii logica?
  Buun, hai sa vedem cine a tras in taranii de la 1907? Nu cumva aceleasi structuri de reprimare/oprimare, inventate exact in acest scop? Au fost impuscati 11.000 de tarani romani? Pai asta e genocid! Si asta a fost "o sipca"?
  Dupa WWII, aceleasi structuri statale (care lupta mereu impotriva noastra, neadormite) au cedat fara lupta Basarabia, nordul Moldovei (si Basarabiei), teritorii romanesti prin excelenta si din antichitate, tot prietenilor rusi care erau aliatii nostri si de data asta. Totodata s-a pierdut ce era mai important: granita cu Slovacia si Polonia (nu mai vorbim de milioanele de romani). Tot o sipca?
  De 20 de ani se tot discuta si despre alte teritorii romanesti ca ar fi mai bine sa fie "autonome". Daa? Si ce fac secretii luptatori din umbra, ii ataca cu sipcile pe dusmani?
  Aceste cateva exemple istorice le-am dat pentru a ilustra ce inteleg eu prin realitate. Voi pareti sa intelegeti altceva. Ca exista niste secreti nu ma deranjeaza ci rezultatele muncii lor - si aveti aceste cateva rezultate numite realitatea realizarilor. Evident, lista acestor "rezultate" de tot rasul (ca tot ai pomenit despre râs, fiulploii) e aproape interminabila dar nu e timp si nici locul aici.

  Chestia cu turnatu' e prin definitie o chestie scarboasa dar sa o mai si faci pentru o structura de reprimare.... N-am cuvinte.

  In ultima ta postare de aici, fiulploii, am numarat cel putin trei atacuri la persoana mea. Ai coborat nivelul discutiei in acest fel.

  Tot ce discutam noi aici e apa de ploaie pentru ca asa e la romani, totul se intampla in domeniul cuvintelor. Nu si in fapte. Deci n-are nici o importanta si nici o utilitate practica. Dar nu-mi place sa fiu contrazis si am ripostat. Mea culpa.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

abyss

Citat din: Ronin din  26 Noiembrie 2011, 19:11:45
Deci nu a citit nimeni cartea, in ciuda celor 2000 si ceva de vizionari. Nu, nu este acel Victor Nita. Este doar o potrivire de nume.
Nu am citit cartea deocamdata, astept pana atunci impresiile colegului Romulus.  :wink: :lol:



off-topic
Era candva o carte buna, mare si groasa despre mossad, cu descrierea tehnicilor folosite, antrenamente, etc. tot felul de chestii interesante. Are cineva idee cum s-ar putea numi? Mi-a povestit cineva despre ea dar nu-si mai amintea titlul cartii...


Ronin

#41
Citat din: @biss din  27 Noiembrie 2011, 19:44:38
Era candva o carte buna, mare si groasa despre mossad, cu descrierea tehnicilor folosite, antrenamente, etc. tot felul de chestii interesante. Are cineva idee cum s-ar putea numi? Mi-a povestit cineva despre ea dar nu-si mai amintea titlul cartii...[/i]


MOSSAD - ACADEMIA INSELACIUNII - VICTOR OSTROVSKY, CLAIRE HOY
http://www.okazii.ro/catalog/59318440/mossad-academia-inselaciunii-victor-ostrovsky-claire-hoy.html


http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

romulus

CitatNu am citit cartea deocamdata, astept pana atunci impresiile colegului Romulus.  :wink: :lol:
Nu am citit-o nici eu monser. Nu mi-am facut timp pentru ea - inca . Am sa va spun dupa ce citesc. Pana atunci pentru colegul
mm, care zice :
CitatChestia cu turnatu' e prin definitie o chestie scarboasa dar sa o mai si faci pentru o structura de reprimare.... N-am cuvinte
O fi .
Este parerea si impresia ta de azi.
Ai putea sa faci insa urmatorul exercitiu de imaginatie?
Sa presupunem ca tu , mm esti "agentul 007", dintr-un serviciu din alea blamate(caruia ii spui nu stiu de ce : " de reprimare") si trebuie sa clarifici o anume tematica ce ti se pune sub nas. Sa cauti probe,dovezi, indicii, martori, fapte , etc. , pentru a ajuta guvernul tau sa ia o decizie cu trimitere la acea tematica .
Ce vei face ? vei ocoli oamenii, doar din dorinta "umanitara" si "cavalereasca" de a nu-i face "turnatorii"tai ?
Pentru ca oricat de al dreaku te vei documenta din surse deschise, tehnice, ori de orice alta natura, tot trebuie sa ajungi sa vorbesti cu UN om macar ( ori decat!! :-D) care are tangenta cu subiectul tau.
Ce faci cu acela ca sa nu-l cataloghezi ca "turnatorul" tau?? Il rogi frumos? il iei cu binisoru'?Il  sugestionezi sa vina de bunavoie si tu il astepti in birou ori in casa conspirativa?Ha?
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mm

romulus, intamplator am avut un coleg , turnator, cu numele Romulus. Baiat capabil care ma deranja numai pentru ca ma turna si pe mine. Am inteles situatia pe care ai examinat-o. Atata doar ca s-au strecurat unele inexactitati in "exercitiul" tau:
  - serviciu "de reprimare", am explicat deja de ce. Asta-i situatia, cel putin de 150 de ani incoace si n-avem ce-i face.
  - "guvernul tau" ai spus. Nu este guvernul meu daca e impotriva mea. Inexactitate importanta.
  - ca sa "vorbesti cu oamenii" nu-i interzis in nici un fel. Esenta turnatoriei nu in asta consta, ea e nociva nu datorita comunicarii ci datorita secretizarii comunicarii si utilizarii impotriva cetateanului cinstit. Daca turnatoria nu ar avea consecinte punitive importante, atunci poate ca ar fi simpatica. Dar are. Ca sa nu mai vorbim de anihilarea vointei individului si a vointei comunitatii (naturale). Sunt aici consecinte nocive de tot felul si asa de multe ca nici nu are rost sa dezvolt subiectul.
  - o importanta ruptura de logica este sa fi "agentul 007". De ce sa fi asa-ceva? Numai intr-un singur caz si numai unul ar avea rost: serviciul si agentura sa serveasca interesele comunitatii (comunitatea definita in sens biologic, vezi traducerea in curs din linkul: http://cercetareromaneasca.forumgratuit.ro/t33-numarul-magic-ee ) Si nu cred ca e nevoie sa mai repet argumentatia, ca oricum oricine poate vedea acest lucru din propria-i viata, ca nu le serveste.   
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Ganditorul

Confundam prea usor "turnatoria" cu sesizarea organelor competente. Uitam prea usor ca intre "a te baga in seama" in fata liderului de partid/organizatie (inainte de 89...si dupa) si datoria cetateneasca de a nu trece nepasator pe langa o actiune antisociala e o diferenta mare.
Popoarele, natiunile civilizate stiu sa fac aceasta diferenta.