Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

A aparut cartea Nucleul - Enigma Spionajului Romanesc

Creat de Ronin, 27 Octombrie 2011, 22:46:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ronin

Cartea începe cu intalnirea dintre celebrul fondator al Serviciului Secret de Informatii, SSI, Mihail Moruzov, si tanarul locotenent, Traian Stolnicu, caruia ii traseaza o misiune inedita. Infiltrarea sa in miscarea nationalist germana din perioada interbelica. Miscare ce avea sa joace un rol important atat in propulsarea lui Hitler dar si in viitorul Germaniei. Un Ronin, un adevarat samurai modern, citeste cu nesat povestea. Undeva, in anul 1925, Mihail Moruzov infiinteaza SSI-ul. La scurt timp de la acest eveniment, hotaraste infiintarea unei structuri speciale de spionaj, in paralel cu SSI-ul, numita scurt – Nucleul. O structura de elita, cu spioni-fantoma, o structura fixa si invariabila la orice modificare politica. Acestia selectau din personalul SSI-ului pe cei mai buni si erau folositi in cele mai discrete si dificile misiuni. Nucleul avea misiunea de a fixa legaturi cu serviciile secrete ale marilor puteri. Moruzov stia ca este bine sa pastreze legatura atat cu Germania, Japonia, dar si cu Marea Britanie, Rusia si Franta. Tocmai de aceea amiralul Canaris, seful celebrului Abwehr, serviciul secret militar german, venise de mai multe ori la Bucuresti. Nucleul avea cele mai multe informatii despre ursul rus. Specificul Nucleului consta in a actiona in deplina conspirativitate, departe de orice control administrativ, iar metoda de lucru – infiltrarea. Seful Nucleului reusise sa plaseze spioni si agenti dubli in marile servicii secrete de peste tot. Ideea lui Moruzov fusese stralucita: numai avand emisari de-ai noştrii peste tot in lume si in cele mai puternice cabinete din lume, vom reusi sa prevedem orice schimbare, spusese el atunci cand declansase crearea acestui departament de ofiteri-fantoma infiltrati in toata lumea, departament care devenise in timp un nucleu cu activitate separata. O intalnire tainica are loc intre membrii din conducerea SSI-ului, ofiterii de baza ai Nucleului,  dupa ce Mihail Moruzov este asasinat la Jilava de legionari in noaptea de 26 spre 27 noiembrie 1940. Se hotaraste viitorul Nucleului, directii noi de actiune. Moment istoric in care Nucleul devine neoficial. Adica fara control politico-administrativ. Are loc scoaterea sa de sub controlul autoritatilor prin diferite metode. Rezulta o structura de spionaj "inexistenta".  Din acest punct al actiunii, autorul duce filmul evenimentelor in anul 2005, in capitala Irak-ului, Bagdad. Trecuseră doar doi ani de cand Fortele Multi-Nationale atacasera Irak-ul. Tanarul locotenent Radu Godeanu, ofiter al Unitatii Militare "Tango", o unitate de cercetare-diversiune din afara oraului B., primeste o misiune inedita de la "seful" sau, locotenent-colonelul Adrian Costescu. De aici incep "peripetiile" tanarului locotenent in Irak, misiunile sale extrem de riscante, atat cele oficiale cat si cele neoficiale, dar si peripetiile  legate de drumul sau "întortocheat"  spre Nucleu – via Bagdad. Caci da, Nucleul initiat de Moruzov nu reprezenta doar istorie. El este prezentul si viitorul. Nucleul nu doar ca supravietuise de-a lungul timpului, in ciuda regimurilor politice trecatoare care se perindasera pe la putere, dar se si dezvoltase. Asa se face ca Nucleul – Enigma Spionajului Romanesc, poate fi regasit si astazi, 2011, cu mult mai puternic, experimentat, eficient si de temut. In ceea ce-i priveste pe cetatenii romani, ca expresie a fidelitatii lor fata de tara, au indatorirea morala de a contribui la realizarea sigurantei nationale. Cu alte cuvinte, apararea contrainformativa a Romaniei nu este o activitate restransa, executata numai de un numar de ofiteri de informatii. Este o Strategie Nationala in care trebuie sa fie implicati si cetatenii. Insa pentru ca cetateanul sa poata fi implicat, trebuie sa fie informat si educat contrainformativ. Aceasta carte vine si ea in intampinarea acestor nevoi prin continutul sau variat si inedit. Autorul le doreste tuturor cititorilor sai, lectura placuta!


Victor Niţă – Bucureşti 2011.

Comanda aici: http://books.dela-shop.ro/Autori/N/Victor-Nita/Nucleul-enigma-spionajului-romanesc
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Nox

Spre ruşinea mea nu ştiu cine e Victor Niţă. Fac abstracție de faptul că opera de mai sus e încadrată la beletristică :) Observ că respectiva carte e numerotată cu 1, deci vor urma şi altele....
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

fiulploii

#2
Din cate stiu eu un ronin semnifica un samurai liber , care si-a pierdut stapanul-comandantul din varii motive si care urmareste sa-i razbune moartea .
Citat din: Ronin din  27 Octombrie 2011, 22:46:26
..... Un Ronin, un adevarat samurai modern, citeste cu nesat povestea. ....

:roll: ce putem deduce ? Nucleul are in planurile sale ..... iesirea la lumina ?
Ca in ziua de azi , cand vezi ca diverse servicii iau bataie   de la gashtile interlopilor deci , lipsa pregatire , lipsa ...etica , vorba lu Caragiale : eu cu cine votez ?
Pe de alta parte e binevenita o asemenea carte pentru a lua umbrele aruncate de agresori de pe satanizarea serviciilor noastre . Cel putin , la modul trecut au fost si au actionat la un nivel superior pe planeta . Insa, asta cu ce ne ajuta azi ?
Zic si eu ...

fiulploii

Pe vremea ailalta eram un cititor pasionat de romane politiste sau de spionaj iar unul din autorii preferati era Haralamb Zinca . La el am intalnit existenta unui serviciu secret intr-un serviciu secret  :-D si cum nu mai am vechea biblioteca am dat cu gogu si mi-am reimprospatat memoria
aici un link
http://biroul2mstm.blogspot.com/

Acum, ce mi se pare mie ciudat , avem Haralamb Zinca , Pavel Corut , Adriana Ileana Stan , Paul Carpen - scriitori ce i-am citit , care vorbesc despre acest Nucleu - cum s-o numi el in realitate , in caz ca mai exista , cine poate sti in afara de persoanele implicate .
Si tangential , vorbesc si aia de la misa ascunsi sub pseudonimul de radu cinamar - parerea mea .
Oricum, face bine la moral sa stii ca exista careva inca patriot insa ... cam nu se vede , cel putin la o privire superficiala si poate ca asa si trebuie sa ramana fiindca asta este rostul luptei din umbra, altii cu laudele  :roll:
Zic si eu ...

mm

  Tot respectul pentru persoana Ronin. Dar eu am alta perceptie asupra jocului de-a spionii. In esenta si aceasta activitate poate fi utila societatii (daca este), adica poate avea justificare. Totusi, in conditiile realitatii romanesti in care serviciile de spionaj (secrete, de informatii, de securitate nationala, de siguranta, etc., nu conteaza numele) actuale continua vechea securitate, care continua la randu-i vechea siguranta, practic continua "ctitoria" masonica pasoptista, in aceste conditii spuneam, nu are nici un rost sa ne preocupe gandul ca pe cine serveste aceasta institutie si impotriva cui este indreptata. Impotriva "dusmanului" nu a fost niciodata indreptata ea ci impotriva românilor, a individului civil, neinarmat, bicisnic chiar, impotriva societatii civile cu scopul de a asigura stapanirea majoritatii lor de catre minoritatea agreata (masonic).

  Tot jocul acesta de spionaj reciproc intre diverse servicii (pana la urma prietene) se inscrie intr-un cerc vicios in care se promoveaza lupta intre oameni si nu amicitia. Acesta este in principiu un drum al pierzaniei.

  Personal si in familie (desi romani nationalisti de felul nostru) mereu am avut de suportat actiunile (fara rost) ale acestor servicii indreptate impotriva noastra, secretoase si dusmanoase asa ca eu am o parere foarte proasta despre orice fel de "nuclee" (chiar si despre citoplasme!) ipotetice, secrete, "bine intentionate", etc. Cred doar in exprimarea sincera, pe fata, nesecreta, in public si verificabila a orice desi nu vad asa ceva din partea structurilor de conducere (zidite de pasoptisti in Romanica).
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Xanadron

#5
Nu pot decit sa subscriu la pozitia/postarea "cu bataie lunga" a colegului mm (includ aici respectul pentru persoana vechiului coforumist Ronin, care cel putin pe teme legate de iezuiti/Vatican ne-a luminat de-a lungul timpului destule zone umbroase). 8-)

Evident ca anumite cercuri straine ostile au incercat (si chiar reusit) dupa Lovilutzia din '89 satanizarea extinsa a DSS si-a spionajului romanesc (cu pacatele lor, inerente de fapt oricarui "serviciu" de pe orice meridian in diverse proportii), darrr... daca ne cantonam intr-o viziune ingusta a simulacrului de "rezbel secretos" dintre sisteme/polaritati in fapt artificial sustinute de Sforarii Supremi, :evil: gresim fie si doar fatza de propria inteligentza. :wink:

N-are rost sa readuc argumente in favoarea doar aparent straniei ipoteze a unei conlucrari bine-merci a tuturor serviciilor secrete de pe Terra, deasupra nivelului "teatrului scurt" descris in carti, filme gen 007 etc (poate chiar sub obladuire iezuita - Luca Scantamburlo si altii o fac mai bine ca mine), dar nu ma pot abtine sa nu remarc intuitzia remarcabila a lui mm apropo de "continuitatea activitatii serviciilor secrete mioritice" sub ghidonare masonica - dincolo de regimuri, politicieni, epoci, legislatii etc.

Chiar daca unii vor replica de pilda ca masoneria a fost "decapitata" de comunisti, dupa mine (si nu numai) "adormirea" aparenta a masonilor n-a insemnat scaderea influentzei lor (indirecte, evident) nici in lagarul estic.
Fie si doar analiza sumara a pozitiei/activitatii unor personalitati ca Mihail Sadoveanu sau C-tin Balaceanu-Stolnici ar fi relevanta in sensul asta.
Tema-i oricum prea stufoasa ca s-o puricam aici, dar merita poate reveniri cindva.

Citat din: Nox din  27 Octombrie 2011, 23:01:59
Spre ruşinea mea nu ştiu cine e Victor Niţă. Fac abstracție de faptul că opera de mai sus e încadrată la beletristică :) Observ că respectiva carte e numerotată cu 1, deci vor urma şi altele....

Tot spre rusinea :-D mea, deduc doar 3 variante de autor al cartii citate:
1. Ronin insusi.
2. Ziaristul/poetul Victor Nitza (ex-Flacara paunesciana, din 1974) - ma-ndoiesc totusi...
3. Controversatul general (R) DSS/SIE/0103 etc Victor Marcu - Victor Nitza find unul din fostele lui nume conspirative. 8-)

P.S. Poate stimatul coleg romulus are vreo alta varianta?!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

CitatCu alte cuvinte, apararea contrainformativa a Romaniei nu este o activitate restransa, executata numai de un numar de ofiteri de informatii. Este o Strategie Nationala in care trebuie sa fie implicati si cetatenii. Insa pentru ca cetateanul sa poata fi implicat, trebuie sa fie informat si educat contrainformativ.
Perfect de acord. Acesta este/ar fi  idealul. Daca am fi avut asa ceva si in Romania, la nivelul cetateanului obisnuit, de pe "zebra", cum spune un realizator tv., poate ca tara nu cadea in genunchi si nu era decapitata/injunghiata ca un miel nevinovat dus la taiere de talhari, dupa ce i-au disparut oamenii din servicii {citeste sistemul imunitar, de aparare}.
Nu am citit cartea insa tema  romanului, aceea cu existenta unei structuri gen Nucleul ori Octogonul a fost si este mult dezbatuta la nivelul ofiteriulor de informatii.
Pentru mine este indubitabil ca existenta unei asemenea grupari de oameni nu este o imposibilitate ci o probabilitate cu sanse acceptabile de a exista, dar (pentru ca este un dar) eu personal o vad ca pe o ceata de HAIDUCI  si nu ca o grupare benefica  menita sa faca bine cu adevarat Romaniei ! Nu spun mai mult pentru ca sunt de acord cu ce spune colegul Xanadron :
CitatTema-i oricum prea stufoasa ca s-o puricam aici, dar merita poate reveniri cindva.
Insa :
CitatImpotriva "dusmanului" nu a fost niciodata indreptata ea ci impotriva românilor, a individului civil, neinarmat, bicisnic chiar, impotriva societatii civile cu scopul de a asigura stapanirea majoritatii lor de catre minoritatea agreata (masonic).
Partial gresit:  si anume partea care afirma ca institutia "serviciu secret" nu a fost niciodata indreptat spre inamic. A fost si este, chiar daca intr-un anumit fel le zicem "aliati"! Multi romani au facut sacrificiul suprem, adica au dat iremediabil coltu', in credinta ca apara interesele ROMANIEI ! Si cred ca pentru asta, merita respectati. Asertiunea citata contine insa si o parte de adevar: aceea ca stapanirea vremelnica a Romaniei , fie ca a fost exercitata de un dictator(Carol, Antonescu, Ceausescu) ori democrat/Parlament, a dorit sa supravegheze si sa controleze/manipuleze  "individul civil, neinarmat si bicisnic", corect . Insa aceasta parte rea, nu justifica eliminarea partii bune .
Nu vreu sa zic ca as fi un  guru in servicii , pentru ca pur si simplu nu sunt , insa ma puteti crede pe cuvant: daca o structura statala nu are informatii pentru a lua o decizie in cunostinta de cauza la un moment dat,  e mai rau decat un rahat ! Asta pentru ca, macar rahatul are macar  acea "calitate" olfactiva : pute ! Acea structura statala nici macar asta nu va face fara informatii. Informatiile se cauta si se obtin , de regula, cu oamani pregatiti adecvat. O pot face si amatorii insa e ca si cand n-ar fi.
CitatCred doar in exprimarea sincera, pe fata, nesecreta, in public si verificabila a orice desi nu vad asa ceva din partea structurilor de conducere (zidite de pasoptisti in Romanica).
Daca parerea de mai sus este e o gluma, am gustat-o. Daca e sincera, cu scuzele de rigoare : e ridicola!
CitatP.S. Poate stimatul coleg romulus are vreo alta varianta?!
Deocamdata nu !
Am zis !


"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mm

CitatPartial gresit:  si anume partea care afirma ca institutia "serviciu secret" nu a fost niciodata indreptat spre inamic. A fost si este
Parerea mea tocmai aceasta este: institutia "serviciu secret" este inamicul nostru, al cetatenilor autohtoni, bastinasi si bicisnici de români, inca de la '48 incoace, adica de cand a fost "introdus" de masonii pasoptisti. Tot de atunci, adica de vreo 150 de ani românii, nu isi mai pot alege proprii conducatori deoarece alegerile actuale sunt o pacaleala (vezi si Caragiale).
  [Alegeri adevarate sunt acelea cand la fiecare 10 familii vecine dintre cei zece "capi de familie" se aleg (ei intre ei) unul ca reprezentant al celor zece familii (prin ridicare de mana cu totii prezenti la aceeasi ora acolo), aleg un decurion daca vreti; dintre cei zece decurioni se alge sutaşul adica reprezentantul a 100 familii vecine s.a.m.d. In final, seful statului plus "Camera" vor fi cu totii alesi de jos in sus si nu "propusi" de nusestiecine. Daca se mai impune si criteriul ca alesii sa fie cinstiti nu mai e nevoie de judecatori, politie si ... politicieni. Alegerea din zece in zece se facea odata, candva, aici pe acest pamant; vezi "junii brasoveni".]

  Asemanarea cu sistemul imunitar e fortata si imposibila in cazul de fata.

Citatdaca o structura statala nu are informatii pentru a lua o decizie in cunostinta de cauza la un moment dat,  e mai rau decat un rahat !
Daca structura statala ar fi aleasa de-adevaratelea, ca in paranteza patrata de mai sus, fiecare om ar fi un soldat iar alesii nu ar putea trada! Ca nu informatiile sunt problema (acuma cand avem atatea sisteme de urmarire) ci tradarea din partea reprezentantilor. Rahat e ce se intampla acum! Unde sunt "anticorpii"? Ce fac ei?
  Nu trebuie sa ai nici o pregatire ca sa vezi care-i dusmanul. Trebuie sa poti striga: "Uite dusmanul! Hai sa-l adunam cu făraşul!" Dar astfel de strigari nu sunt permise si nici n-au mai fost de cel putin 150 de ani incoace.

CitatDaca parerea de mai sus este e o gluma, am gustat-o. Daca e sincera, cu scuzele de rigoare : e ridicola!
Nu e o gluma. De ce crezi ca e ridicol sa spui lucrurilor pe nume, sa spui adevarul? Pai daca secreeetul e permis in societate, atunci ea, societatea, pierde o parte din control iar cel ce detine secretul este stapanul (calaul, dusmanul, etc.) societatii. Mie mi se pare foarte ridicol ca niste necunoscuti sa detina secrete asupra mea si a tuturor oamenilor obisnuiti si pasnici, producatori ale tuturor bunurilor, si sa ne comande, sa ne spioneze, sa ne hotarasca viata, etc. in numele unor pretinse "secrete activitati de imunizare" ale "organismului" societatii. Nici sistemul imunitar al unui organism viu obisnuit (invocat de tine) nu lucreaza "in secret" ci pe faţa!
  Mie mi se pare ca treaba cu secretele e o tampenie. E totusi o parere personala. Dar sa mai si faci apologia "secretomaniei" si a "serviciilor" mi se pare chiar o aberatie si am exprimat-o in postarea precedenta.

  De ce trebuie sa ne cantonam numai in negativ si sa acceptam toate aberatiile ce ni se intampla si de ce nu am putea sa gandim la dezvoltarea armoniei si prieteniei, a increderii intre oameni, a cinstei, ca singure cai de acces la "mai binele" pe care ni-l dorim cu totii? Prietenie si cinste in loc de arme, de sisteme de urmarire, de revolutii fabricate. E chiar asa de ridicol?
  E normal oare ca "minciuna sa stea cu imparatul la masa" si ar fi ridicol ca "adevarul sa stea cu imparatul la masa"?
  Pot sa dau oricat de multe exemple de "gandire altfel" decat automatismele existente dar cred ca am fost destul de clar ca armele si armatele, mai ales cele secrete, prin simpla lor prezenta pulverizeaza pacea si viata normala. Apa si focul nu se poate. Ori e una ori e alta.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Ganditorul

CitatDaca structura statala ar fi aleasa de-adevaratelea, ca in paranteza patrata de mai sus, fiecare om ar fi un soldat iar alesii nu ar putea trada!

Va rog sa-mi permiteti o opinie de cetatetean simplu dar interesat de subiect :
Ales corect sau pe "pile si relatii" alesul, de unul singur, este redus tot la calitatile sale individuale ... care au o limita.
In fata unei amenintari clare si personale "alesul" indiferent care e el ... se va incovoia mai devreme sau mai tarziu in fata unei presiuni reale si va lua o decizie proasta.
"alesul" fara sustinere, nu neaparat de masa, dar concreta, prin parerea si discutiile problemei intre sute/mii de indivizi care sa-si educe constiinta exact prin acest exercitiu de conversatie - repet - "alesul" fara asa ceva e o utopie. "Alesul" fara sa aiba motivatia/sustinerea, macar formala, a "vointei populare" exprimata prin opinii directe (nu comandate prin sondaje de opinie)... devine o marioneta.
Pe de alta parte sunt perfect de acord cu "secretizarea excesiva" a unor subiecte. E o practica invechita, kominternista. E o dovada ca acolo sus mai trebuie lucrat la "schimbarea mentalitatii". Altii au trecut de mult la "lupta intregului popor"... noi inca mai secretizam dosere dupa principiul "daca tata a fost ...atunci si fiul este ". Serviciul de "cadre" nu mai e o unealta, un apendice pretios al activitatii politice ci... face politica de stat in Romania... si asta e rau. Cu cat secretizam mai mult aspectele vietii socio/politice cu atat "alesul" e mai singur in fata presiunii exercitate de profesionistii adversarului.
Ca ex. din viata noastra cotidiana - avem o multime de probleme grave, concrete. Se secretizeaza excesiv subiectul si e de ajuns sa se scoata la iveala o fustitza ridicata prea sus, niste chilotzei lasati la uscat pe scaun sau un pampers pe care l-ai avut la gradinita ... si toata discutia concretului o ia razna pe directii derivate, neconcludente pentru activitatea "alesului" ca OM DE STAT.
Despre subiectul cartii - ar fi frumos sa fie cum spune autorul sau dvs... dar cred ca ar trebui sa se vada niste semne mai evidente ale activitatii lor. Acum e aproape ...nimic.

zamotrak

Citat din: Ganditorul din  31 Octombrie 2011, 11:55:27
Despre subiectul cartii - ar fi frumos sa fie cum spune autorul sau dvs... dar cred ca ar trebui sa se vada niste semne mai evidente ale activitatii lor. Acum e aproape ...nimic.
Subiectul cartii este interesant.Interesant ar fii sa stabilim ,care ar fii trebuit sa fie semnele ,care ar face dovada existentei si functionarii Nucleului.Pana in prezent,timp de 21 de ani,avem nenumerate exemple de tradare,de toate tipurile si nivelurile.Mersul aparent al lucrurilor, este de la rau in spre mai rau.Ma intreb,ce ar fii putut face ,un Nucleu,pentru ca actuala stare de lucruri din Romania sa fie ,incomparabil mai buna ,pentru marea majoritate a populatie?

Zamotrak

romulus

CitatDe ce trebuie sa ne cantonam numai in negativ si sa acceptam toate aberatiile ce ni se intampla si de ce nu am putea sa gandim la dezvoltarea armoniei si prieteniei, a increderii intre oameni, a cinstei, ca singure cai de acces la "mai binele" pe care ni-l dorim cu totii? Prietenie si cinste in loc de arme, de sisteme de urmarire, de revolutii fabricate. E chiar asa de ridicol?
  E normal oare ca "minciuna sa stea cu imparatul la masa" si ar fi ridicol ca "adevarul sa stea cu imparatul la masa"?
  Pot sa dau oricat de multe exemple de "gandire altfel" decat automatismele existente dar cred ca am fost destul de clar ca armele si armatele, mai ales cele secrete, prin simpla lor prezenta pulverizeaza pacea si viata normala. Apa si focul nu se poate. Ori e una ori e alta.
Nu trebuie sa ne cantonam in negativ, ci doar sa privim cu ochi deschisi si treji - daca se poate - realitatea inconjuratoare. Si numai cea din tara ci in contextul international, planetar.Si sa actionam in consecinta . Nu cred ca o analiza profunda a situatiei actuale de pe glob ar conduce la ce spui tu mm. Ba din contra . Prin reducerea la absurd, sa presupunem ca noi romanii in totalitate - si Romania ca tara - ar fi asa cum spui: am spune peste tot adevarul si nu am concepe sa avem relatii decat cu state asemenea noua? Ce ne-am face ? Am singuri nu numai in Europa ci si la nivel Planetar. Poate ar fi ceva exceptii , niste triburi amazoniene si bastinasi din Australia !
Din cate imi dau seama, citind cele cateva cuvinte despre cartea cu Nucleul , tocmai despre asta este vorba in propozitie acolo : printr-o naratiune adecvata (chiar si cu tente SF) cu mai mult ori mai putin talent, sa cultivi in societatea ta, de care se presupune ca iti pasa , instinctul natural de aparare impotriva raului (care dupa umila mea parere, ca si binele, ca si adevarul , este relativ ). Voi face - probabil - mai multe comentarii daca - si cand - o voi ceti !
Daca ma gandesc insa mai  bine , mai intrevad o posibilitate: Poate ca in anii care vin - si 2012 sa fie primul din acest sir  - se vor transpune in viata cuvintele lui IISUS :
Citat,,Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va elibera" (Ioan 8:32).
!
Atunci , si numai atunci , vom mai discuta pe tema asta , cu placere mm !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Tayka

,,Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va elibera" (Ioan 8:32).
Frumoase cuvinte...Este posibil ca pe alţii domnia adevărului să-i elibereze,dar pe noi mai mult ca sigur că ne va ..desfiinţa Pentru că nouă majorităţii trăitorilor de pe aceste meleaguri-NU ne place să trăim în adevăr,ci dimpotrivă ne place să ne minţim unii pe alţii,iar care e mai mincinos şi mai şmecher,este venerat,pus în frunte, şi urmat de haită..Şi atât de tare ne-am acomodat noi cu traiul în minciună(şi cu derivatele ei),încât minţim cu mare măiestrie şi fără să clipim cu toţii dela vlădică până la opincă.Ca să putem iubii adevărul şi să luptăm pentru el,este necesar să ne civilizăm.Ori nouă numai asta să nu ni se ceară cumva.Căci dacă (prin absurd)ne-am civiliza vreodată,atunci va trebuii să muncim,nu va mai merge cu cerşitul,cu ciorditul,cu relaţii,cu şpaga,mita şi corupţia,şi atunci fraţâlor va trebuii să renunţăm la turnuleţe,merţane,şi fotolii prin senat,şi cum nu ne pricepem la muncă,va trebuii să ne apucăm şi să mâncăm din nou găini moarte... :x :wink:
Aşa că pentru majoritatea covârşitoare dintre noi,aceste cuvinte ale marelui Apostol Ioan,sânt de neînţeles şi nu se potrivesc pe aici încă pentru o lungă vreme.. :?
Pentru asta purtăm desigur cu toţii vina dar parcă mai mult spionajul şi securiştii care puteau( şi încă mai pot) pune piciorul în prag,ei jurând credinţă poporului şi nu caracatiţei. :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

mm

  Ganditorule, dupa obisnuinta reactie neaos romaneasca de a trece grabit la faza a doua cand nici prima faza (a subiectului) nu s-a definitivat -reactie pe care o cunosc inclusiv din propria-mi familie- ai adus deja cateva critici la varianta "Alegerilor adevarate", propusa de mine anterior (dar pe care doar le-am schitat ca idee fara sa le definesc in intregul lor).
  In acest sens va trebui sa dezvolt in plus aceasta varianta si cred ca subiectul topicului permite acest lucru.
  Alegerile adevarate, adica de jos in sus, sunt un sistem intreg ce a derivat din inceputurile unei societati umane antice (preistorice). Deci e o mostenire istorica a unei experiente naturale, firesti, a societatii. Familia si ginta ori tribul au pornit cu alegerea prin consens de catre membrii acelei formatiuni a unor reprezentanti. Mai intai fiecare familie isi recunostea un "cap de familie" (asa ii zice acum, in recentul "recensamant"), evident ales pe baza de capacitate. Apoi, acesti capi "dadeau" pe unul dintre ei ca si conducator (decarul, ca si degetele de la maini). Odata cu cresterea numerica a societatii a crescut nevoia adaugarii a (cate) inca unui nivel de conducere: sutasul. Evident, se alegea dintre decari (decurioni, zecele, etc.). In unele mosteniri orale romanesti este pomenit acest grup de 9+ 1.
  Mai departe, in acelasi fel, reprezentantul a o mie de familii, s.a.m.d. Cu timpul, de ex. in antichitate (la greci apare) s-a observat ca numai capacitatea personala nu-i suficienta ca si criteriu de selectie (pentru ca de selectie vorbim aici) pentru ca apareau "derapari" de conducere si a fost dezvoltat o teorie intreaga avand ca subiect democratia. Legat de ea si de necesitatile societatii (de rand) au fost definite notiuni noi, de ex. etica (la noi cinste, omenie, la mult mai tarzii britanici - fair play, etc.). Etica nu avea de a face cu capacitatea fizica a individului, nici macar cu cea de intelepciune, fiind o caracteristica mai fina, de sistem social. [mr ar veni aici cu notiunile de sattwas, rajas si tamas. Imi cer scuze dar nu pot sa ma abtin si fac legatura intre numele cantaretului Tămaş si tamas.]

  Criteriul cinste este esential la alegeri (= selectii) si fara el alegerile deviaza de la spiritul democratic, facandu-le inutile sau contraproductive. Introducand acest criteriu, sunt sanse statistic zero ca "alesul sa devina ... marioneta", dupa cum frumos te-ai exprimat Ganditorule.
  In plus, pentru ca "alesul" sa nu-si piarda "constiita", sa nu si-o pateze, mai exista principiul democratic invers: alesul poate fi "descarcat" de functie atat de catre grupul celor zece familii (9), al caror reprezentant este obligatoriu, cat si de catre grupul celor 10 decari al caror ales a fost deja sau chiar de grupul sutasilor (in fiecare an, nu numai la o "legislatura"). E de preferat ca ponderea anularii votului sa fie mai mare catre grupul initial, spre "baza", dar pot fi si alte modalitati.
  Nu am definit democratia; ea a avut sensul initial de alegere "de jos in sus", exact acesta de care vorbesc aici. Democratia antica nu are nici o legatura cu definitia actuala a democratiei, care e foarte confuza, permitand minoritatii sa conduca o majoritate si permitand libertati individuale mai tari decat libertatile societatii sau permitand atacul armat al altei societati pe motiv ca nu e suficient de ... democratica, etc.

  Nu am pomenit nici aspecte mai fine, precum acela ca in 20 de ani, prin "legalizarea" necinstei si mentinerea ei ca presiune continua, societatea -chiar cinstita initial- se va transforma intr-una de hoti, de mincinosi, de tamasici. Cred insa ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

  Indraznesc sa afirm ca etica, morala, cinstea, democratia si altele nu pot fi definite decat in contextul relatiei individ-grup sau al relatiei ales-alegatori, respectiv in contextul relatiei de subordonare (despre care am mai vorbit si acum reiese ca importanta deciziei atasate unui nivel (de organizare) ne da si gradul, rangul si implicit puterea nivelului. Dar depasim topicul. 

  romulus, ma asteptam la acest raspuns. Absolut firesc. Dar ce spui tu merge pe ideea ca daca lucrurile stau asa cum le vedem, singura reactie/solutie e sa ripostam la fel. Si acest rationament nu este singurul justificat. Sunt posibile si alte reactii, mai multe, dar voi sublinia doar una: reactia pasnica, christica, intalnita si in Romania la "triburile" monahicesti. A fost unul care s-a lasat batut in cuie pe cruce exact pe linia acestei reactii. Parerea mea absolut personala este ca bunatatea si blandetea "produc" cele mai frumoase fiinte umane.
  In rest, tot asa, tinand cont de probabilitatea infaptuirii "dreptatii" pe pamant sau in tara prin urmarea caii "instinctului natural de aparare impotriva raului" (cum propui si care e ~zero probabilitate) nu e nici asta solutia castigatoare.

  Aberatiile (de conducere) ce se produc astazi se datoreaza exclusiv indepartarii maxime de "alegerile adevarate". Alegerea, votul, selectia sunt (de fapt este) unul dintre cele mai importante si "de baza" lucruri din viata noastra. Indraznesc sa spun ca, tehnic vorbind, ce traim azi se datoreaza "selectiei inverse".
  Nu am subliniat indeajuns responsabilitatea (si pedeapsa) crescuta exponential pentru alesi. Eu sunt adeptul nepedepsirii alesilor aflati in greseala ci doar indepartarea lor de la conducere, din functie, chiar si din profesie.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

romulus

CitatPentru asta purtăm desigur cu toţii vina dar parcă mai mult spionajul şi securiştii care puteau( şi încă mai pot) pune piciorul în prag,ei jurând credinţă poporului şi nu caracatiţei. :evil:
Si da si nu :
- adica , da , ar mai putea , pentru ca foarte multi dintre fostii mei colegi din DSS , avand informatii si ceva bani ramasi prin sertare , le-au/i-au folosit si au ajuns undeva in TOP, de unde, daca ar vrea, POATE ca ar mai putea indrepta cate ceva . Sunt insa prea mici in raport cu fortele care ne-au cotropit pur si simplu dupa 89, si care ne tin acum grumajii strans intre picioarele lor !
- Si  NU , pentru ca, daca astia de care vorbesc, fostii colegi adicatelea, privesc in urma si isi amintesc cu cata inversunare ii vanau unii (vanatoare care continua la aceeasi intensitate si azi ) isi zic - POATE : "dar de ce ?pentru ce sa-mi mai pun viata in joc , ca recunostinta - dupa cum se vede - nu voi primi de la nimeni in vecii vecilor , amin !"
Zic si io  :-D, poate n-o fi 100%asa, dar daca eu as fi in pielea lor, as cam fi tentat sa spun asta !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Tayka

#14
Citat din: romulus din  31 Octombrie 2011, 23:48:33
...pentru ce sa-mi mai pun viata in joc , căci recunostinţă ( dupa cum se vede ) nu voi primi de la nimeni in vecii vecilor , amin !
Zic si io  :-D, poate n-o fi 100%asa, dar daca eu as fi in pielea lor, as cam fi tentat sa spun asta !
Am zis !
Total greşită gândirea!!! Monseur :evil:
Atunci când jur credinţă până la moarte poporului meu (aşa prost cum e el) nu-i voi pune condiţia că-l voi slujii doar dacă-mi va fii recunoscător,şi nici nu mă voi aştepta la recunoştinţa sa atâta timp cât nu m-am prea jertfit pentru el ci mai degrabă pentru bani mulţi şi condiţii deosebite(că doar de aia am ajuns acum în top).Pentru astfel de idei alte agenţii aplicau cândva ştreangul,iar acum.. cianura sau glonţul.Cred că cunoşti mai bine ca mine condiţia ... :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).