Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"Ingeri inaripati" vazuti si filmati de pe SOYUZ 7

Creat de calator astral, 26 Octombrie 2011, 08:44:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Citat din: Nox din  27 Octombrie 2011, 19:09:57
Care "concret"? Altă sursă independentă de informare ai decât b.i.b.l.i.a.?

Citat din: horia2008 din  27 Octombrie 2011, 19:34:13
youtube, canale crestine, desigur :roll:  surse de baza... 8-)






nu nox,nu horia, nu numai Biblia descrie entitatile angelice.
Profit de aceasta ocazie si raspund aici unui alt coleg forumist, va invit sa vedeti ce zice Coranul, de exemplu.
:star:
----------------
CORANUL - capitolul Fatir, versetul 1:

"Marire lui Allah preainaltul, Creatorul cerurilor si al pamantului, Cel care a facut din ingeri trimisi cu cate doua aripi si cu cate trei si cu cate patru, si cu mai multe.

El adauga fapturii ceea ce voieste, caci Allah este cu putere peste toate."

____________________

Nu sint un fanatic religios. Sint mii de marturii similare, in toate culturile, pe toate continentele.



skycleaner

Ingerul nu este unul si acelasi lucru cu Gardianul Portii descris de Rudolf Steiner in cartile sale?

angellla29

Citat din: calator astral din  27 Octombrie 2011, 19:47:55
nu nox,nu horia, nu numai Biblia descrie entitatile angelice.
Profit de aceasta ocazie si raspund aici unui alt coleg forumist, va invit sa vedeti ce zice Coranul, de exemplu.
:star:
----------------
CORANUL - capitolul Fatir, versetul 1:

"Marire lui Allah preainaltul, Creatorul cerurilor si al pamantului, Cel care a facut din ingeri trimisi cu cate doua aripi si cu cate trei si cu cate patru, si cu mai multe.

El adauga fapturii ceea ce voieste, caci Allah este cu putere peste toate."

____________________

Nu sint un fanatic religios. Sint mii de marturii similare, in toate culturile, pe toate continentele.


Colega Calatorul...am si eu o intrebare...Te rog sa nu te superi pe mine...e doar o intrebare...

Poate Omul secolului XXI respectiv mult stimatul nostru coleg forumistul  Calatorul sa ne spuna din prisma OMULUI...fara a avea de a face cu religia...sa ne indepartam putin de acest subiect...ce crede el  despre ingeri, zei, Isus, demoni etc?

Deci daca doresti sa imi dai si mie un raspuns fa abstractie te rog...de invatamintele crestine, iudaice, musulmane etc....? Cine crezi tu ca sunt ei?

Tin sa iti precizez ca si eu sunt crestina...

fiulploii

#18
Crestinismul si Islamismul sunt religii surori si sunt fetele Iudaismului .
Deci, nu se pune  :lol:

L.E.raspunsul era pentru alde colegul cu dovezi biblice sau coranice  :-D

angellla29

Citat din: fiulploii din  27 Octombrie 2011, 20:05:00
Crestinismul si Islamismul sunt surori si sunt copiii Iudaismului .
Deci, nu se pune  :lol:

Am zis ca nu se "pun" astea cu religiile...Si cu ocazia asta ...va intreb si pe dumneavoastra ceilalti acest lucru? Fara raspunsuri religioase, :wink: please

calator astral

Citat din: angellla29 din  27 Octombrie 2011, 20:06:59
Am zis ca nu se "pun" astea cu religiile...Si cu ocazia asta ...va intreb si pe dumneavoastra ceilalti acest lucru? Fara raspunsuri religioase, :wink: please

bine atunci angela, daca "astea nu se pun", poate "se pun astea", sigur le cunoasteti, poate le-ati uitat....:

---------------

- Sfinxul inaripat din extremul orient (preluat si de mesopotamieni, dar si de civilizatia greaca si minoica).

-Quetzalcoatl la azteci.

-Assur la sumerieni.

-Horus, zeul-soim al egiptenilor.

-Hymenaios, zeul casatoriei la greci.

-Erotes al grecilor antici.

-Cupidon, urmasul roman al lui Eros.

------------------

Mai adaug unii "hibrizi" Om-pasare-animal:

-Phoenix-ul egiptean

-Phoenix-ul persilor comun intregului extrem Orient

-Grifonii (leii-vulturi)

-Pegas, calul inaripat al grecilor.

Deci oameni inaripati sau fiinte hibride inaripate sint descrise cu mult anterior Bibliei sau Coranului.

Xanadron

#21
Citat din: angellla29 din  27 Octombrie 2011, 20:06:59
Am zis ca nu se "pun" astea cu religiile...Si cu ocazia asta ...va intreb si pe dumneavoastra ceilalti acest lucru? Fara raspunsuri religioase, :wink: please
Ce ne ceri tu e chiar "mission impossible", :-D draga angellla - fara vreo referintza la religie adica e imposibil de disecat tema asta al naibilii de nebuloasa pina si pentru doctorii in patristica.

Care nu ne pot oricum explica 1001 contradictii (sau macar ciudatenii) continute-n straniile pseudolamuriri dogmatice ale comportarii/rolului/aparitiilor/misiunilor atit de gresit (dupa mine) antropomorfizatilor ingeri.

Fiindca: "Dupa natura lor, ingerii sunt duhuri curate, adica imateriale si ne­corporale, mult inferioare lui Dumnezeu, superioare omului, dar mar­ginite si nemuritoare; Sfanta Scriptura ii numeste duhuri: "Nu sunt oare toti (ingerii) duhuri slujitoare...?" (Evr., 1, 14). Fiind duhuri netrupesti, la ingeri nu se poate vorbi de sex ; (Fac, 6, 2), deci ei nu se casato­resc, nu se inmultesc (Matei, 22, 30) si nici nu pot sa moara (Luca, 20, 35-36)."

Pe de alta parte, nici 'reaku :evil:, darmite noi, nu poate explica de ce ingerasii se pot "materializa" cind ar fi nevoie de deplasari cu diurna terestra exclusiv sub forma de barbati/tineri - si inca... circumcisi :lol: -

"Fiind fiinte spirituale netrupesti, ingerii sunt nevazuti (Col. 1, 16). Totusi, dupa voia lui Dumnezeu si pentru indeplinirea slujbei lor, in­gerii pot sa ia forma omeneasca, de barbat sau tanar (II Regi, 6, 17 ; Fac, 32, 25), pot sa vorbeasca omeneste si sa manance, apar imbracati si uneori purtind aripi (Fac, 32, 25 ; Luca, 24, 4 ; Matei, 28, 3 ? Apoc, 14, 6 ; Isaia, 6, 2). Desi sunt fiinte spirituale netrupesti, ingerii sunt circumscrisi, caci atunci cand sunt in cer nu sunt pe pamant si cand sunt trimisi de Dumnezeu pe pamant nu raman si in cer (Ibidem)."

...Protestez deci vehement si cer sa apara la orizont si ceva ingeritze! :-D :rocket: :star:

P.S. Nu mai pierd timpul si mai mult pe tema explicabilelor neclaritati de traducere a unor "detalii vizuale" ale unor duhuri intrupate fizic in diverse proportii si vazute, dar si descrise de pastori primitivi (chiar daca "cipuiti" cu implanturi de memorie) cu termeni simplisti, pe masura epocii/IQ-ului lor din vremi biblice.

Asa ca pina si presupusele ARIPI ale ingerilor (doua, patru, sase ori 666 :-D - v. serafimul imaginat atasat) cine stie ce anume gen de apendice or fi si ce anume rol or avea.
De "propulsie", :rocket: cum bine glumea colegul fiulploii, in orice caz NU cred.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

zana@M

#22
Citat din: Xanadron din  27 Octombrie 2011, 20:53:11
Ce ne ceri tu e chiar "mission impossible", :-D draga angellla - fara vreo referintza la religie adica e imposibil de disecat tema asta al naibilii de nebuloasa pina si pentru doctorii in patristica.

Care nu ne pot oricum explica 1001 contradictii (sau macar ciudatenii) continute-n straniile pseudolamuriri dogmatice ale comportarii/rolului/aparitiilor/misiunilor atit de gresit (dupa mine) antropomorfizatilor ingeri.

Fiindca: "Dupa natura lor, ingerii sunt duhuri curate, adica imateriale si ne­corporale, mult inferioare lui Dumnezeu, superioare omului, dar mar­ginite si nemuritoare; Sfanta Scriptura ii numeste duhuri: "Nu sunt oare toti (ingerii) duhuri slujitoare...?" (Evr., 1, 14). Fiind duhuri netrupesti, la ingeri nu se poate vorbi de sex ; (Fac, 6, 2), deci ei nu se casato­resc, nu se inmultesc (Matei, 22, 30) si nici nu pot sa moara (Luca, 20, 35-36)."

Pe de alta parte, nici 'reaku :evil:, darmite noi, nu poate explica de ce ingerasii se pot "materializa" cind ar fi nevoie de deplasari cu diurna terestra exclusiv sub forma de barbati/tineri - si inca... circumcisi :lol: -

"Fiind fiinte spirituale netrupesti, ingerii sunt nevazuti (Col. 1, 16). Totusi, dupa voia lui Dumnezeu si pentru indeplinirea slujbei lor, in­gerii pot sa ia forma omeneasca, de barbat sau tanar (II Regi, 6, 17 ; Fac, 32, 25), pot sa vorbeasca omeneste si sa manance, apar imbracati si uneori purtind aripi (Fac, 32, 25 ; Luca, 24, 4 ; Matei, 28, 3 ? Apoc, 14, 6 ; Isaia, 6, 2). Desi sunt fiinte spirituale netrupesti, ingerii sunt circumscrisi, caci atunci cand sunt in cer nu sunt pe pamant si cand sunt trimisi de Dumnezeu pe pamant nu raman si in cer (Ibidem)."

...Protestez deci vehement si cer sa apara la orizont si ceva ingeritze! :-D :rocket: :star:

P.S. Nu mai pierd timpul si mai mult pe tema explicabilelor neclaritati de traducere a unor "detalii vizuale" ale unor duhuri intrupate fizic in diverse proportii si vazute, dar si descrise de pastori primitivi (chiar daca "cipuiti" cu implanturi de memorie) cu termeni simplisti, pe masura epocii/IQ-ului lor din vremi biblice.

Asa ca pina si presupusele ARIPI ale ingerilor (doua, patru, sase ori 666 :-D - v. serafimul imaginat atasat) cine stie ce anume gen de apendice or fi si ce anume rol or avea.
De "propulsie", :rocket: cum bine glumea colegul fiulploii, in orice caz NU cred.


,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

fiulploii

As aduce in discutie si filmul Secret Space
unde pe la minutele 44-49 se observa niste entitati spatiale .
Secret Space

Nicipreaprea

#24
Citat din: calator astral din  27 Octombrie 2011, 20:47:31
bine atunci angela, daca "astea nu se pun", poate "se pun astea", sigur le cunoasteti, poate le-ati uitat....:

---------------

- Sfinxul inaripat din extremul orient (preluat si de mesopotamieni, dar si de civilizatia greaca si minoica).

-Quetzalcoatl la azteci.

-Assur la sumerieni.

-Horus, zeul-soim al egiptenilor.

-Hymenaios, zeul casatoriei la greci.

-Erotes al grecilor antici.

-Cupidon, urmasul roman al lui Eros.

------------------

Mai adaug unii "hibrizi" Om-pasare-animal:

-Phoenix-ul egiptean

-Phoenix-ul persilor comun intregului extrem Orient

-Grifonii (leii-vulturi)

-Pegas, calul inaripat al grecilor.

Deci oameni inaripati sau fiinte hibride inaripate sint descrise cu mult anterior Bibliei sau Coranului.

Si de ce esti asa convins ca cei enumerati de tine sunt INGERI ? Eu zic ca sunt odrasle ale mamei Gaia/Lilith/Sophia si apartin unei civilizatii pamantene mult mai vechi decat isi permit popii+mnezeo'ul lor sa conceapa.  :mrgreen:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

fiulploii

#25
Citat din: calator astral din  27 Octombrie 2011, 20:47:31
.....poate "se pun astea", sigur le cunoasteti, poate le-ati uitat....:

---------------

- Sfinxul inaripat din extremul orient (preluat si de mesopotamieni, dar si de civilizatia greaca si minoica).

-Quetzalcoatl la azteci.

-Assur la sumerieni.

-Horus, zeul-soim al egiptenilor.

-Hymenaios, zeul casatoriei la greci.

-Erotes al grecilor antici.

-Cupidon, urmasul roman al lui Eros.

------------------

Mai adaug unii "hibrizi" Om-pasare-animal:

-Phoenix-ul egiptean

-Phoenix-ul persilor comun intregului extrem Orient

-Grifonii (leii-vulturi)

-Pegas, calul inaripat al grecilor.

Deci oameni inaripati sau fiinte hibride inaripate sint descrise cu mult anterior Bibliei sau Coranului.

:lol: deci chiar postul asta trebuie mutat la Pagina comica : amestecam Sarpele cu pene cu zeul himenului-oare stii ce e ??  :roll: , mai bagam si un Horus calare pe Pegas si alte fiinte clonate ale anticilor .
  Ai uitat sa zici ca inger era si calul lui Fat-frumos , ala de dupa ce ii dadeai jaratec isi scutura bubele si ii cresteau perechile de aripi .
  Da-o-n baraju' ei de cultura si de simulare  :lol: :evil: :martiansmile: :-)

calator astral

Citat din: Nicipreaprea din  27 Octombrie 2011, 21:54:05
Si de ce esti asa convins ca cei enumerati de tine sunt INGERI ? Eu zic ca sunt odrasle ale mamei Gaia/Lilith/Sophia si apartin unei civilizatii pamantene mult mai vechi decat isi permit popii+mnezeo'ul lor sa conceapa.  :mrgreen:

Lilith...
...Va iesi fum din ea foarte curind.
Si din victimele ei (din pacate), retine!

Numaratoarea inversa a inceput. Fiecare se pozitioneaza de o parte sau alta a baricadei.
Nu o judec eu, un simplu muritor, pe Zeita.
Dar a TRADAT.
Nu numai pe Adam.

Ganditorul

Privim fenomenele OZN ca fenomene izolate nu ca pe ceva unitar. De aici si interpretarile si ipotezele extrem de diferite.
V-ati gandit vre-o data ca trebuie sa aiba o "radacina" comuna ?
In aproape toate intalnirile de gradul 2 sau 3 apar aspecte ce tin de psihicul uman - orbire, paralizie, uitare si amintirea intamplarii doar dupe sedinte de hipnoza. Toate aceste manifestari arata un singur lucru - "armele" ET au efect direct asupra psihicului uman producand blocaje la diferite nivele functionale ale simturilor noastre.
Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca asa cum apar aceste manifestari ele ar putea sa fie catalogate ca "iluzii induse".
Adica in momentul in care martorii se apropie de subiectul ET acesta are posibilitatea sa amplifice imagini din subconstientul nostru - imagini placute, cum sunt "ingerii" pentru cei care au un psihic puternic, dornic de cunoastere... si imagini neplacute "draci", "respiratii de tigru", "monstrii" pentru cei care au temeri latente, ascunse.
Cred ca mai degraba relatarile martorilor sunt extrapolari ale propriilor noatre temeri sau dorinte, cred ca fiecate vedem cam ceea ce ne dorim mai mult, sau ceea ce temem mai mult ... fiecare in varianta proprie de interpretare in functie de educatie si experienta de viata.
Cred ca asa cum un bun hipnotizator creeaza hipnoza de masa la circ... tot asa ET isi mascheaza adevarata prezenta sub imagini gasite in mintea noastra si amplificate la cote peste limita.
Asa apar "ingerii", asa apar "dracii" asa apar multe fantasme ... in timp ce camera/aparatul video/foto inregistreaza doar lumini, forme energetice banale, nesemnificative pentru "gusturile" noastre.

angellla29

#28
Cu tot respectul, va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra!!!! Dar ce cred eu ,ca simpla muritoare, este ca acei oameni din vechime au descris ceea ce au vazut prin prisma anilor respectivi si a inteligentei lor ...Dar dupa tot ce s-a discutat in prezent...mai peste tot...zeii...profetii,,,ingerii.....sunt fratii nostri galactici sau de ce nu? extragalactici.....interdimensionali....de mai multe rase, origini ...Si e absolut normal ca anticii sa divinizeze ceva ce nu au putut intelege!!Dar un om al secolului XXI, intelege astea, si crede ca acel concept de ZEU s-a cam dus....si cam isi da seama cum sta treaba...

Stati....nu mi-o luati in nume de rau....Exista acel DUMNEZEU....UNIC SI SFANT...cel care a creat Universul...si pe extraterestrii...dar acela este total diferit fata de ceea ce religiile incearca sa"ne bage pe gat"...De abia acum dupa mii si mii de ani il descoperim pe cel ADEVARAT....LUI.....trebuie sa ne inchinam,,,nu idolilor....EL a luat chipul FIULUI....ca sa vina pe Terra...ca oamenii sa il inteleaga...nu, nu era adevarata sa infatisare(de om)...dar a luat aceasta infatisare sa fie acceptat de oameni...Am dat un exemplu pentru crestini...acelasi lucru poate s-a intamplat si la alte religii....FIII CERULUI....la ce se poate gandi un om al secolului XXI cand aude asta?? L-am intrebat acest lucru pe fiul meu de 14 ani...si stiti ce mi-a raspuns: "Extraterestrii, mami!!!" Atat, am avut de spus....
Dar fiecare gandeste cum vrea...parerea dumneavoastra ....si eu o respect!!!!

angellla29

L.E. Nu ma intelegeti gresit....nu ma refer la ceea ce se vehiculeaza...cu o singura credinta..un singur guvern mondial..no, no!!!! Acea chestie nu are de a face cu DUMNEZEU cel adevarat....nu ma intelegeti gresit...