Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tv/Radio/Media online access broadcast ...

Creat de Arhanghelul, 23 Octombrie 2011, 10:35:58

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

Am postat acest link ... pentru cei ce n-au la indemana in anumite momente (caderea a transmisiunilor  providerului ,cadere semnal satelit datorita plafonului de nori si/sau precipitati , pertubati electromagnetice , deconectari /defectari ,"la munca" ,etc.) o transmisie tv ,radio, etc.

http://www.dolcetv.ro/#tv-live-TVR-HD-96

Recomandare incercati sa puneti surse media ce nu necesita instalari si/ sau modificari de registi ... pe PC ... de multe ori calculatorul de la munca trebuie sa-l  "ti curat " ... altfel vine IT-istul si ti-l "cenzureaza" si fiti atenti la banda consumata ... puteti afecta alti utilizatori "mai importanti " ...

P.S.   Din fericire in cazul meu eu sunt " cenzorul " ... asa n-am fi "nevoiti" (eu si frati de beasla) sa restrictionam "diverse" ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Cautatorul

Toate posturile de radio romanesti din lume cu linkuri functionale.

http://www.romaniaradio.ro/Radio-Romania.html

Arhanghelul

#4
Documentare in limba romana ... multumesc celui ... care mi-a trimis link-ul ...

http://filmedocumentare.com/

P.S. Dar din dar se face ... :)
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Tayka

Emisiuni R-TV din pachetele operatorilor via satelit se pot viziona cu receptoare satelit în care se întroduce card-ul.Acest sistem se numeşte abonament şi..costă. :-D :-o.Există însă şi diferite metode şi aparatură cu care puteţi viziona aceste programe..gratuit. :wink:
Mai există şi posibilităţi de decodare a programelor. :evil:
Ştiaţi că mai nou există receptoare care folosesc 2 antene orientate pe 2 sateliţi?;De pe unul se preia semnal tehnic,şi prin cealaltă antenă orientată pe satelitul dorit,se preia semnal RTV şi care poate fi astfel vizionat fără probleme.Acest sistem se numeşte Shering via satelit,dar mai puteţi face şhering şi prin internet,şi conectând doar pc-ul cu receptorul printr-un cablu modem rs232,puteţi viziona la liber sute de programe tv. :evil:
Dacă vreţi să deveniţi un mare hobist în domeniul lumii satelitare,vă recomand o antenă motorizată(rotativă)cu care puteţi recepţiona în mod absolut legal peste 70 de programe tv româneşti şi peste 5000(cinci mii)străine de pe sateliţi situaţi deasupra Indiei,şi până la Atlantic.Principalii sateliţi care conţin tranzbonderi cu programe româneşti sânt;Helas sat/39 Est.,Astra 19/est Eutelsat w2/16est,Hotbird/13est,Sirius3/5est,Thor/1west,Amos 4 west.Cu o investiţie relativ neînsemnată puteţi devenii independent de facturile de plată lunare ale operatorilor,făcând şi singuri ceiace vă fac ei de fapt..adică vă dau programe de pe sateliţi (contra cost)programe care de fapt sânt libere şi le puteţi accesa oricând. :planet: :martiansad: o seară bună tuturor. :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

alx

Citat din: Tayka din  02 Decembrie 2011, 00:01:37
Ştiaţi că mai nou există receptoare care folosesc 2 antene orientate pe 2 sateliţi?;De pe unul se preia semnal tehnic,şi prin cealaltă antenă orientată pe satelitul dorit,se preia semnal RTV şi care poate fi astfel vizionat fără probleme.Acest sistem se numeşte Shering via satelit,dar mai puteţi face şhering şi prin internet,şi conectând doar pc-ul cu receptorul printr-un cablu modem rs232,puteţi viziona la liber sute de programe tv. :evil:
Primul sistem descris de tine(cel cu 2 antene) este deocamdata la inceputuri,asa ca numarul de programe pe care le poti decoda este foarte mic,si dupa parerea mea,acest sistem va avea o viata foarte scurta...
Al doilea sistem,cel cu sharing pe internet este mult mai stabil si mult mai la indemana,si NU ai nevoie de un PC ca sa funcioneze...asta se intampla acum cativa ani...astazi,receptoarele capabile de sharing ruleaza de obicei Linux,si ai port de retea direct pe ele,asa ca tot ce ai de facut este sa bagi cablul de retea in ele si sa setezi anumiti parametrii...sigur,ai nevoie si de o linie de sharing,care linie de obicei e PE BANI.Sau,ma rog,o linie buna de sharing e pe bani...
Si ca sa nu ma acuzi ca vorbesc aiurea,pot sa-ti spun ca am acasa un Optibox KOALA HD,o antena de Al 0,9m pe un pozitioner H-H de la Opticum,(e printre cele mai rapide pozitionere actualmente) si 3 linii de sharing...
Insa,in momentul asta incep sa ma gandesc sa schimb montura H-H (care are un mare inconvenient: are nevoie de un anumit timp ca sa treaca de pe un satelit pe altul) cu o antena multifocus,la care trecerea de pe un satelit pe altul se face cu un Diseq,si este practic instantanee...imaginea este exemplificativa...

Citat din: Tayka din  02 Decembrie 2011, 00:01:37
Cu o investiţie relativ neînsemnată puteţi devenii independent de facturile de plată lunare ale operatorilor,făcând şi singuri ceiace vă fac ei de fapt..adică vă dau programe de pe sateliţi (contra cost)programe care de fapt sânt libere şi le puteţi accesa oricând. :planet: :martiansad: o seară bună tuturor. :-D
Iar vorbesti degeaba...nu vrei sa-mi spui si mie cum as putea receptiona FREE Antena1,ProTV,Acasa,Discovery,etc?   Adica toate programele BUNE,in conditiile in care acestea sunt codate pe satelit in PowerVu,sistem care in mai bine de 10 ani de existenta nu si-a gasit nasul?
aici aveti lista cu programele Romanesti  FTA (Free To Air) : http://www.rombel.com/component/content/article/21-petrecerea-timpului-liber-agrement-si-distractii/53256-lista-canaler-tv-romanesti-pe-satelit-necodate-fta.html   .Vedeti daca v-ar place sa va uitati NUMAI la ce e in lista asta... :evil:
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Tayka

#8
Citat din: alx din  02 Decembrie 2011, 10:14:49
Iar vorbesti degeaba...nu vrei sa-mi spui si mie cum as putea receptiona FREE Antena1,ProTV,Acasa,Discovery,etc?   Adica toate programele BUNE,in conditiile in care acestea sunt codate pe satelit in PowerVu,sistem care in mai bine de 10 ani de existenta nu si-a gasit nasul?
Păi ce se pare că nu ai aflat încă este că toate programele româneşti,bune,rele codate sau free sânt procesate de mai mulţi operatori şi fiecare cu satelitul său şi cu sistemul său de criptare.Astfel;Dela west spre est;Satelitul Amos3-la 4* West,Operator Boom.sistemul de criptare Nd.Satelitul Thor-Intelsat 1002 LA 1* West operatori Focu-sat-sistem conax şi Digi Tv sistem Nagra 3.Satelitul Sirius4.la 5*Est.operator Akta cu sistemul V2/Conax...se mai transmit progr. româneşti pe sateliţii Hotbird,Eutelsat H2,Astra 19,Helas sat.
Sistemul Power wu de care faci vorbire nici nu e prea unteresant pentru băieţii veseli care în schimb au spart Nagra 2 vreo 5 ani,şi se pare că acum urmează
Nagra 3,şi Irdete.Dar eu nu la hakerit m-am referit când am afirmat că se pot viziona toate progr. rom. ci la noul receptor echipat cu 2 tunere Doombox HD 900
cu care se poate decoda şi viziona în mod legal întregul pachet Digi tv.
Pe lângă care Optiboxul tău e cam..mizilic.Totuşi dacă ai nevoie de orice info despre Optibox-ul tău poţi găsi aici: http://sat-support.org/
Cât despre faptul că foloseşti încă HH şi că ai vrea să treci pe multi-lnb,depinde de gustul fiecăruia,dar să ştii că marii împătimiţi ai lumii satelitare folosesc HH pentru că acolo mai poţi folosii pentru acordul fin pe satelit şi funcţia ,,mişcare poziţioner E-W.'' şi poţi vedea de la tine din Buc.tot firmamentul dela 60 Est la 45 West.Pe când cu o multifocală vezi ca lumea doar pe un fascicol de maxim 20 grade,după care sau mai adaugi o parabolă sau apar probleme.
Tabel cu sateliţi,freqvenţe,operatori,tranzbonderi,şi toate programele tv via satelit aici:
http://www.frocus.net/main.php?lng=ro&rzd=tvkanal
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

#9
PS-Dacă vrei ,,Hustler ''la liber :Sat.SIRIUS  FREQVENŢA-12111-H-27500.
  Pe acelaşi tranzbonder mai ai şi ,,Trawell ''la liber titrat româneşte       
VIZIONARE PLĂCUTĂ!  :-D :evil: :roll:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

skycleaner

Despre Doombox e cam discutabila treaba. Spun gurile bune ca pe un tuner merge programul propriu-zis si al doilea vine decriptarea(stream). Insa esti la mana celor care fac uplink. Un fel de cardsharing prin satelit. Eu am mai nou un Vu+ Uno, unul din cele mai stabile decodoare care merg in sharing. Cu 10 linii vad cam tot pe o parabola de 1.8 m. Si in nici un caz nu dau bani pentru asta.

alx

#11
Citat din: Tayka din  20 Decembrie 2011, 01:46:44
Păi ce se pare că nu ai aflat încă este că toate programele româneşti,bune,rele codate sau free sânt procesate de mai mulţi operatori şi fiecare cu satelitul său şi cu sistemul său de criptare.Astfel;Dela west spre est;Satelitul Amos3-la 4* West,Operator Boom.sistemul de criptare Nd.Satelitul Thor-Intelsat 1002 LA 1* West operatori Focu-sat-sistem conax şi Digi Tv sistem Nagra 3.Satelitul Sirius4.la 5*Est.operator Akta cu sistemul V2/Conax...se mai transmit progr. româneşti pe sateliţii Hotbird,Eutelsat H2,Astra 19,Helas sat.

ehe...din pacate,ai uitat ce e mai important pe 1W  8-)...pachetul UPC  :-D...care pe langa ca merge foarte bine,are cea mai buna imagine pe toate canalele,zic eu...

Citat din: Tayka din  20 Decembrie 2011, 01:46:44
Nagra 3,şi Irdete.Dar eu nu la hakerit m-am referit când am afirmat că se pot viziona toate progr. rom. ci la noul receptor echipat cu 2 tunere Doombox HD 900
cu care se poate decoda şi viziona în mod legal întregul pachet Digi tv.
Pe lângă care Optiboxul tău e cam..mizilic.Totuşi dacă ai nevoie de orice info despre Optibox-ul tău poţi găsi aici: http://sat-support.org/
mai,o fi cum zici tu,desi ma indoiesc...
adica ridici in slavi un NO-NAME de genul doombox,pt simplul motiv ca are 2 tunere? pt ca in rest,nu are nimic in plus fata de Koala,dar,in schimb,ARE 2 MARI MINUSURI:1.nu are LINUX si 2. din cate am vazut,nu are in spate o echipa de dezvoltatori de soft pe masura celei de la Optibox.   daca conteaza aspectele astea?   FOARTE MULT. Odata pentru ca daca ai Linux pe receptor,ai tot viitorul in fata,si ma refer la Oscam si Enigma,daca stii cu ce se mananca astea...si mai apoi,baietii de la Optibox scot o noua versiune de Fw pt Koala cam o data pe luna...ca sa nu mai vb ca se mai potrivesc softuri pe mizilicul ala de receptor de la case mai mari si mai serioase(OCTAGON)...
Acuma nu vreau sa se inteleaga ca Koala ar fi ceva super mega extra,dar acum vreo 2 ani si ceva cand l-am cumparat eu(cand daca mai puneam fro 300 lei imi luam dream original,nu clona),era printre putinele receptoare(pe care mi le puteam permite) care stia CCAM,OSCAM,ENIGMA etc. si care avea iesire HDMI...
a...mersi pt linkul spre sat-support,da de unde crezi tu ca-mi iau noile versiuni de soft? :? :? :? :?

cat despre doombox...ce sa zic? e misto,ce-i drept,insa cine garanteaza ca nu se face noapte pe el luna viitoare? pt ca mie mi se pare o chestie de marketing,ca s-a mai vazut asa ceva...sa luam exemplu conservele pe care mergea gigi si care isi luau key de pe net...s-au vandut mii de bucati,daca nu zeci de mii,si acum toate is cuibar pt closca... :lol: :lol:

si mai apoi,TU faci o confuzie...programe free inseamna FTA,adica free to air...asta inseamna ca pot fi receptionate cu ORICE conserva de 100 de lei...si nu cu scule care costa 275 euro,si asta in spania...ca in ro nu prea a aparut la oficial, doombox... http://www.doomboxhd.com/

Citat din: skycleaner din  20 Decembrie 2011, 07:31:48
Despre Doombox e cam discutabila treaba. Spun gurile bune ca pe un tuner merge programul propriu-zis si al doilea vine decriptarea(stream). Insa esti la mana celor care fac uplink. Un fel de cardsharing prin satelit. Eu am mai nou un Vu+ Uno, unul din cele mai stabile decodoare care merg in sharing. Cu 10 linii vad cam tot pe o parabola de 1.8 m. Si in nici un caz nu dau bani pentru asta.


Cam asta ziceam si eu vizavi de doombox...cat despre faptul ca nu dai bani pe linii,te cred.insa ce card ai pus la sharing? ca altfel nu vad cum ai avea linii gratis,daca tu nu dai nimic la schimb?


LE   vezi ca AKTA si-a incetat emisia,fiind cumparata de Dolce,care au schimbat toate cartelele Akta cu cele de Dolce,inclusiv receptoarele...era o chestie frumoasa Akta...eu am avut in 3 locatii cate 10 receptoare care mergeau pe un singur abonament,cu card sharing pe serial...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

skycleaner

Nu am card local... am doar niste prieteni minunati! :wink: treaba e ca de la o vreme nu mai am timp de televizor desi ma lovesc de scule din astea zilnic.

alx

Citat din: skycleaner din  20 Decembrie 2011, 19:45:24
Nu am card local... am doar niste prieteni minunati! :wink: treaba e ca de la o vreme nu mai am timp de televizor desi ma lovesc de scule din astea zilnic.

cum fac sa am si io 1-2 prieteni de astia,minunati? :-D :-D :-D :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Tayka

Alx-Dacă cu ozn-urile le mai ocheşti tu,în domeniul tv. satelit însă observ că le mai.. ţopăi  :-D  :| De exemplu:
Citat din: alx din  20 Decembrie 2011, 10:05:41
...Cam asta ziceam si eu vizavi de doombox...cat despre faptul ca nu dai bani pe linii,te cred.insa ce card ai pus la sharing? ca altfel nu vad cum ai avea linii gratis,daca tu nu dai nimic la schimb?
Nu se pune nici un kard în receptor, nu e nevoie de bani,şi nici să dai ceva la schimb pentru a accesa linii share în mod gratuit 24/24.. :evil:
Lui Skycleaner i-am pus link-ul la MP,pe tine însă te mai ţin un pic în ..draci.. :-P :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).