Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

De ce se inscrie lumea pe forum ...

Creat de fiulploii, 20 Octombrie 2011, 14:08:58

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Observ ca suntem 925 membrii la ora actuala . Frumos . Si mai frumos ar fi ca macar jumatate din membrii sa fie activi pe forum .
Oare de ce se inscrie lumea pe forum daca nu zice nimic ? Eu am zis in alt post de ce m-am inscris .
Apartenenta la un grup cu care empatizezi ? Pai , o poti face si fara sa te inregistrezi .
Am incercat la un moment dat sa vad care e participarea la un sondaj fara sa fie nevoie sa zici cine esti . Veni, vidi ...vax !  :lol:
Lipsa implicarii - actiunea de capatai .
Si atunci , vin si spun tuturor care promoveaza o egalitate prost inteleasa cum considera ei ca va fi posibila trezirea    simultana si egala a tuturor astfel incat toti sa facem un pas la unison spre ..altceva .
  Una e egalitatea de sanse la a accede la/spre ceva si alta e egalitatea efectelor , a rezultantelor unor actiuni inegale 
Deci ,  de ce esti membru al forumului daca nu zici nimic ?
Pariu ca o sa raspunda 521 de membrii ?  :wink:

Nicipreaprea

Citat din: fiulploii din  20 Octombrie 2011, 14:08:58

Si atunci , vin si spun tuturor care promoveaza o egalitate prost inteleasa cum considera ei ca va fi posibila trezirea    simultana si egala a tuturor astfel incat toti sa facem un pas la unison spre ..altceva .

Practic pe tine te intereseaza acel altceva, ai adoptat o idee despre cum va fi, iar o trezire generala nu intra in ecuatia ta, asa este ?? 
De ce ? Cui ii este frica de o trezire generala ?
O trezire generala poate avea loc cat ai bate din palme. Ai cumva regrete de ce lasi in urma ? Sau frustrari de ceea ce lasi in fata nerealizat ?

Poate ca neuronul singuratic nu e unul, ci e singur la un moment dat. Dar fiecare participa la joc in felul sau. Atat timp cat ceilalti nu sunt ok, nici tu nu vei fi ok. Poti sa suporti suferinta semenilor ?

Citat din: fiulploii din  20 Octombrie 2011, 14:08:58
  Una e egalitatea de sanse la a accede la/spre ceva si alta e egalitatea efectelor , a rezultantelor unor actiuni inegale 

Daca un taran cultiva cartofi iar altul lalele, cine stabileste care din ei si-a realizat potentialul ? Ai intuit vreun criteriu de selectie real ?  :fullmoon:


________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

liviutatarus

Citat din: fiulploii din  20 Octombrie 2011, 14:08:58
Deci ,  de ce esti membru al forumului daca nu zici nimic ?

Pentru ca imi place sa fiu la curent cu tot ce se intampla si daca chiar o sa am ceva de zis sa o pot face atunci, nu peste o zi doua cand o sa primesc acceptul de la admin. Nu de altceva, dar poate sa iti piara cheful dupa o zi-doua.

fiulploii

@Nicipreaprea ,
Hai sa nu amestecam petrolul cu covasitul  :lol:
Subiectul este de ce se inscrie lumea pe forum ...

521-2 = 519
Multumesc celor doi colegi care au raspuns pana acum .

lylyt_ice

Eu, m-am inscris pe forum cu ceva ani in urma; se formase ca o familie, fiecare venea cu noutati, intamplari ciudate din viata personala...era intradevar placut sa simti ca si ceilalti sunt lafel de dornici ca si tine sa afle si sa invete cat mai multe lucruri pe care media nu le spune si sa gasesti raspunsul multor intrebari sare pareau fara raspuns. Acum... :lol: din cate vad acei oameni care au format si amplificat acest forum, pur si simplu s-au retras vazind ca se discuta ceea ce s-a discutat deja (in mare masura) practic ce fac unii acum este o peltea care nu face decat sa reia ce altii au spus . Sunt acum cativa care practic nu mai lasa pe nimeni sa vorbeasca sau sa-si dea o parere...ei le stiu pe toate si dau lectii la toata lumea...au pus monopol pe acest forum...colegi noi, subiecte interesante, experiente personale...nu mai au sansa...acum suntem obligati sa citim numai fanteziile unora si sa ne"trezim" ca daca nu vine "criza" si nu mai avem timp...Cam asta e ...in rest...ce vedeti si voi...mai nimic interesant pe aici ...fostii oamenii de valoare stau si privesc. Nu cred ca au sa intre in acest joc fara sens care s-a creeat de ceva vreme si nu stiu daca vor binevoii sa raspunda acestei intrebari..."?!" dar sa vedem ce spun si altii...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

mr

#5
Citeam forumul asta cu vreun an inainte de a incepe sa particip activ la discutii. Gandesc mult in afara oficialului si asta m-a determinat sa urmaresc cu atentie subiectele acestui forum. Am apreciat mereu postarile echilibrate si membrii care au reusit sa-si pastreze un echilibru in abordari, chiar si atunci cand nu rezonau cu subiectele dezbatute. Am combatut si voi combate activ formele de manifestare excesiv si exclusiv orgolioase. Sunt de acord cu lupta in idei pentru ca este singura care poate aduce elemente noi folositoare atat celor care discuta direct cat si vizitatorilor.
Mi-am permis sa am "fantezii", am indraznit sa le expun (pentru ca natura forumului permite asta), asa cum are fiecare dintre noi care vrea sa dezbata si altceva decat parerea oficiala si ma astept ca ele sa fie tratate cu argumente si un dram de respect. Sunt multe subiecte, vechi si noi, care pot fi tratate ca fiind "fantezii" pentru ca argumentarea lor nu poate implica dovezi palbabile. Dar asta inseamna schimb de pareri si experienta.... dincolo de negatii orgolioase.
Multi dintre noi nu ne cunoastem mai departe de posturile de aici, si acestea mai mult sau mai putin inspirate. Fiecare are experienta proprie care trebuie respectata ....pana a ajunge sa fie inteleasa ..sau nu. Zeflemeaua si ridicolul ....tin de altceva. 

Forumul, ca si viata, in timp se schimba, generatiile vin valuri, valuri, fiecare cu ideile lor. Respectul se castiga implicandu-te in discutii, argumentand, incercand sa tii pasul sau sa corectezi noile tendinte cu argumente la obiect. Este un proces complex prin care inveti in timp ce altii invata de la tine. Vechimea, in orice domeniu, implica din start o doza de respect, dar insuficienta in dinamica evolutiei daca nu este sustinuta permanent cu o anumita intensitate.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

zana@M

De ce m-am inscris pe acest forum/??Mi-a placut ,dar.......sunt dezamagita  .multe orgolii  ce nu-si au rostul aici .Toti am avea ce invata unul de la altul,fiecare isi are experienta lui. De ce cred unii , ei si numai ei au dreptate in tot ce scriu ???Numai subiectele lor sunt extra si ale altora doar prostii/?
Forumul este destul de complex ,parerea mea,deci lasati-l sa fie ce a fost nu ingraditi informatiile.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

jean

  M-am inscris pe forum pentru ca am fost si sunt pasionat de aceasta mare enigma OZN-urile si fenomenele asociate.
Sunt pasionat de astronomie si posibilitatea existentei vietii extraterestre. Fenomenul OZN pare a avea legatura cu spatiu cosmic si viata extraterestra.
Cred ca merita urmarita aceasta legatura. NU cred ca sunt cu capul dincolo de nori, ma intereseaza si alte subiecte intr-o masura mai mare sau mai mica. In special cele sociale si de mediu. Am cunoscut cateva persoane deosebite aici. Cam acestea ar fi motivele principale pt. care m-am inscris.
  Din pacate am constat ca si alti colegi mai  vechi sau care s-au retras sau numai se uita pe aici, ca acest forum nu mai este ce a fost.
A nu se intelege ca am ceva cu colegii mai noi.....Eu vorbesc aici de calitatea informatiilor si legatura cu tema forumului. Sunt foarte multe subiecte pe langa, despre tot felul de religii, conspiratii, informatii obtinute din surse destul de dubioase, etc.
Vreti sa ridicam calitatea forumului? Atunci nu raspundeti la subiectele care nu va intereseaza. Eu asa fac. Foarte multi dintre voi cum deschide cineva un subiect oricare ar fi el, se si grabesc sa raspunda de parca ar stii tot. Cred ca, daca nu raspundem la anumite subiecte care sunt pe linga si nu ne intereseaza se vor inchide de la sine,  Aceasta poate fi o metoda de ridicare a calitatii informatiilor de pe forum fara sa ne pierdem in discutii care nu mai au nimic comun cu subiectul.
O seara buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

Acest forum a luat-o razna. Prea mult ezoterism, prea putina exobiologie si ufologie,aproape zero paranormal.
Unde sint discutiile pasionante de acum doi ani?...
Forumul este ostaticul unui grup de activisti new-age.
Un mare obstacol in calea Adevarului.

mm

  Cred ca te inscrii pe un forum pentru ca te atrage profilul lui si fara-ndoiala e o cale f. accesibila de informare, de schimb de informatii. E chiar principala utilitate a unui forum. Acest schimb de informatii are si el limitele lui. Dupa ce s-au spus majoritatea subiectelor, s-au discutat, analizat, etc. apare inevitabil si o "pauza". O pauza exact ca la intrunirea zgomotoasa a unui grup de prieteni cand, la un moment dat toata lumea tace. Pe urma apare o incetinire a ritmului de desfasurare a schimbului de informatii, se merge si din inertie.

  Normal ar fi sa ne apucam in grup de construirea unui OZNeu ca teoretic le cam stim.

Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Rayden

M-am inscris pe forum sa fiu la curent cu ce se intampla prin lume (inclusiv pe meleagurile noastre) in materie de OZN, dar si alte subiecte legate de ET.
Un alt motiv a fost sa obtin si alte puncte de vedere, impresii, pareri legate de unele experiente prin care am trecut, evenimente la care am asistat ca un simplu observator (martor), etc..
Ma bucur sa spun ca am gasit aici pe forum oameni deosebiti, si faptul ca am ajuns sa ii cunosc si sa stam de vorba este un adevarat privilegiu! :star:

cassius

#11
Salutare si azi tuturor.
"Ham facut-o din placere!"  :-D ca sa parafrazez o dama.
In primul rand e singurul forum in romana, decent care abordeaza subiectul OZN si cu precautie bag sama.
In alt doilea rand ma scuteste pe mine cititorul, atata timp cat ma intereseaza subiectul, de a scotoci pe net tot ceea ce tine de aspectul asta si in colateral de informatii care intradevar conteaza.
Si in al treilea rand atunci cand am ceva de spus legat de subiect pot comenta si binenteles ca pot fi corectat atunci cand nu sunt obiectiv pe anumite perspective.... ceea ce ajuta la o perceptie mai buna a realitatii.
Am observat ca multi, cei drept nu toti,  chiar si printre membrii cu state vechi, se feresesc sa afirme ceea ce gandesc, ceea ce mi s-ar parea sa fie o normalitate. Ceea ce imi induce ideea ca toti fugim de a fi ridiculizati in momentul cand trebuie spuse lucrurilor pe nume chiar daca ele sunt evidente.

Eu spre exemplu, cred in existenta ET si in acelasi timp sunt crestin-ortodox convins si practicant intr-un mod mai sarac (sau nu asa cum s-ar cuvine) daca ma pot exprima astfel.

Si un alt raspuns pe care toti cred ca il gandim si s-a mai spus daca nu ma insel, traim cu speranta sa asistam la ziua cand existenta asta, pentru care s-au scris mii de pagini chiar si aici, va deveni realitate de necontestat, mai exact cautam dovada pentru acea mica parte care se indoieste de existenta ET.

dacian

Nu esti obligat ca sa si scrii dupa ce te inscrii pe un forum.
Plus ca e mai simplu de citit ce e nou daca ai un cont.
Iar daca eu scriu foarte putin e doar pentru ca nu vreau sa scriu mult si fara rost.

horia2008

Citat din: calator astral din  20 Octombrie 2011, 23:45:15
Acest forum a luat-o razna. Prea mult ezoterism, prea putina exobiologie si ufologie,aproape zero paranormal.
Unde sint discutiile pasionante de acum doi ani?...
Forumul este ostaticul unui grup de activisti new-age.
Un mare obstacol in calea Adevarului.

esti off-topic :fullmoon:

iarasi pui rezolutii categorice seniorule...
ia cauta tu prin postarile tale (inclusiv la cosul de gunoi, daca or mai fi...), vei gasi raspunsuri daca esti curios si obiectiv  :-)




horia2008

Eu m-am inscris pe forum ca sa-i curentez pe alde calator astral