Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Voyager 1&2

Creat de StarDust, 14 Mai 2010, 11:52:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Dat fiind faptul ca s-au adus in discutie la sectiunea "Legaturi catre stiri interesante" problemele intampinate de sonda Voyager2 am decis sa deschid acest subiect, cu un link spre pagina oficiala a acestor doua misiuni care au contribuit f. mult la explorarea sistemului nostru solar:

http://voyager.jpl.nasa.gov/
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

   In articolul din SHOW BUZZ se spune urmatoarele: Hartwig Hausdorf sustine ca sonda Voyager 2, lansata in spatiu acum 33 de ani, fara personal uman, a inceput sa transmita semnale ciudate, indescifrabile. Pare ca exista cineva care a luat controlul sondei sau a reprogramat-o, desi e posibil sa nu stim acum tot adevarul", a spus germanul in cotidianul Bild.
  Din cele de mai sus rezulta ca sonda Voyager 2 nu mai functioneaza normal, asa rezulta in urma semnalelor, datelor primite. Mai jos se spune, pare ca cineva a luat controlul sondei. Nu rezulta de aici ce se spune in titlu ca: Extraterestrii au preluat o nava NASA si acum incearca sa contacteze populatia Pamantului. Titlul articolului este un titlu gen bomba de presa care nu are nimic comun cu informatiile din articol. Ce spune StarDust legat de stirea respectiva:
CitatPersonal, cred ca i-au cam venit radiatiile de hac... da' cine stie...
Tot ce este posibil. Ce cred eu? Sa nu uitam ca, toate corpurile din sistemul solar pana la norul de comete de la marginea lui sau poate mai departe sunt cuprinse in heliosera solara. Deci aceste corpuri sunt inglobate in acea sfera a enrgiei emisa de Soare. Este adevarat ca, densitatea acesteia scade spre periferia acestuia. Noi avem o mica idee cum interactioneaza un corp cu mediul din sistemul solar, dar in afara lui? Mai sunt valabile legile cunoscute si intuite de noi? Poate da poate nu, daca nu, atunci este normal ca sonda sa se comporte anormal. Sa nu uitam distanta sonda-Pamant, acele unde (radio) sufera perturbatii si pierdere de energie, psibilitate care poate duce la alterarea respectivelor semnale.

 
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Teoretic, sondele Voyager, vor parasi heliosfera peste aprox. 4 ani. Totusi, Voyager2 fata de Voyager1(care dupa trecerea de Saturn a fost deviata perpendicular pe planul sistemului solar) si-a luat o doza in plus de radiatii de la planetele Uranus si Neptun doza de radiatii care e posibil sa fi slabit mult electronica interna. Din cate am citit, langa planeta Jupiter sondele au incasat radiatii de peste 1000x peste doza letala unui om. Intr-adevar, cred ca la periferia heliosferei unde se afla acum sondele, aceasta e cu siguranta mult mai slaba ca intensitate, deci e posibil ca ele sa fie expuse deja radiatilor interstelare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Citat din: StarDust din  14 Mai 2010, 22:35:28
Totusi, Voyager2 deviata perpendicular pe planul sistemului solar) si-a luat o doza in plus de radiatii de la planetele Uranus si Neptun. e posibil ca ele sa fie expuse deja radiatilor interstelare.
Din cate stiu planetele orbiteaza Soarele aproximativ in acelasi plan. Daca dupa Saturn sonda a fost deviata perpendicular pe planul orbital, nu inteleg cum Uranus si Neptun a putut iradia aceasta sonda. O asemenea manevra indepartand practic sonda de planetele respective, asta ne mai tinand cont de pozitia lor pe orbita, Ele avand poziti diferite fata de Soare, adica nu se aflau pe traectoria sondei.
Citatdeci e posibil ca ele sa fie expuse deja radiatilor interstelare.
Ma gandesc ca, unele tipuri de radiatii cosmice pot fi deviate de Soare asa cum face Pamantul cu vantul solar si acestea ocolesc sistemul solar. Din aceasta cauza noi nu cunoastem efectul lor, daca sonda a iesit sau este aproape de iesirea din heliosfera, atunci este expusa acestor radiatii si poate sa functioneze anormal sau chiar sa fie distrusa.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Jean, cred ca nu m-am exprimat eu corect, Voyager1 a fost deviata perpendicular pe planul sist. solar. Voyager2(cea cu probleme), si-a continuat drumul, explorand planetele Uranus si Neptun, e unul din motivele pentru care am presupus ca e posibil sa se fi defectat din cauza radiatiilor. Binenteles, e o prsupunere, nu inseamna ca si am dreptate, poate fi si o banala defectiune tehnica aparuta din cine stie ce motiv... Dar imi vine greu a crede ca niste ET ar alege o asemenea cale de a ne da de stire ca ei exista.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Adevarul este dincolo de noi

jean

   Problemele intampinate de sonda Voyager2 nu vin de la capturarea ei de catre extraterestri, se pare ca vin de la niste amarati de biti care din anumite motive au binevoit sa-si schimbe starea. Vezi citatul de mai jos:
CitatProblema pare a fi câțiva biți care au trecut pe neașteptate din 0 în 1 sau invers, modificând structura datele spre Pãmânt.
Cel putin asa se spune pe:  http://www.parsec.ro/2010/05/voyager-2-%C8%99i-formatarea-datelor/
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Sondele Voyager au descoperit o structura "spongioasa" a campului magnetic solar aflat la limita de contact cu mediul galactic, structura care nu a fost anticipata si reprezinta o surpriza pt. comunitatea stiintifica.
Detalii:

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2011/09jun_bigsurprise/
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Arhanghelul

#8
Citat din: jean din  17 Mai 2010, 21:25:56
  Problemele intampinate de sonda Voyager2 nu vin de la capturarea ei de catre extraterestri, se pare ca vin de la niste amarati de biti care din anumite motive au binevoit sa-si schimbe starea. Vezi citatul de mai jos:Cel putin asa se spune pe:  http://www.parsec.ro/2010/05/voyager-2-%C8%99i-formatarea-datelor/

Este  foarte bun linkul expus de @jean si explicatia unui user ce scria referitor la subiectul din acest link  ...sunt de aceasi parere ... afectarea stari informatiei datorita radiatiilor ...

"Claudiu spune:
14 mai 2010 la 08:18

Se pare cã într-adevãr, Voyager 2 îºi trimite acasã software-ul de la bord bit cu bit, însp cu 1200 de biþi pe secundã. Cum reþeaua de antene Deep Space din SUA este în reparaþii capitale, semnalele sunt primite din antene similare din Australia. Nu se trimite un bit pe zi, ci 1200 de secunde. Oricum, trec 13 ore pânã biþii ajung la noi, plus pazele cauzate de moementele când antena din Australia nu este îndreptatã spre Voyager. În prezent, "memory dump"-ul a fost încheiat cu succes. Urmeazã patch-ul. Cel mai probabil, cauza bitului modificat este un foton gama din radiaþia cosmicã care a reuºit sã penetreze sistemul de protecþie al sondei ºi sã ajungã direct în memoria acestuia, cauzând puþin haos."


Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

StarDust

Conform ultimelor date se pare ca Voyager1 a luat contact pentru prima data cu spatiul interstelar in luna august 2012.

Detalii aici: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/12sep_voyager1/
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

S-a confirmat ca Voyager 1 navigheaza deja prin spatiul interstelar, asta pe baza observatiilor si datelor primite de la sonda in legatura cu CME emisa de soare in Martie 2012:

http://www.space.com/26462-voyager-1-interstellar-space-confirmed.html?cmpid=514630_20140708_27443976
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

skyhawk

Pentru cei care inca nu stiu, Nasa ofera un soft foarte interesant care permite urmarirea in timp real a diferitelor misiuni spatiale active in acest moment, intre care si Voyager 1 si 2 + multe altele, vi-l recomand.

Se numeste Eyes on the Solar System si se poate downloada de aici:


http://eyes.nasa.gov/download.html