Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un nou nivel - propunere

Creat de fiulploii, 09 Octombrie 2011, 02:21:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

horia2008

Citat din: Siberia din  09 Octombrie 2011, 11:56:438. Nu sesisez ironia raspunsului tau, fiindca raspunsurile tale nu sunt construite conform unei ironii fine. Ironia este scuza pe care o arunci pentru a-ti salva imaginea, atata tot. Daca vrei ca lumea sa perceapa altceva din raspunsurile tale, construieste-le in alt mod.
De acord cu Siberia, umbli cu manipulari ordinare, si cand esti prins o dai la-ntors si te dai lovit
Cum iti permiti, nesimtitule, sa vii cu afirmatii din astea


Citat din: calator astral din  09 Octombrie 2011, 05:17:12Nu e nimic de discutat cu voi, bai, sinteti mult prea diferiti de noi,sinteti inselatori si incapatinati,mincinosi si extremisti in vorba si in fapt,aceasta experienta de dialog cu voi este un ESEC datorita voua, voi sinteti cei "involuati", nu puteti intelege in veci firea omeneasca, nu ati dat dovada de nici un fel de bunavointa,ati raspuns extrem de negativ la tentativa noastra de a va integra, de a va intinde mina prieteniei si cooperarii intre Lumile noastre.
E loc pentru toti sub soare da uite ca nu aveti nici o limita, va erijati in arbiter'i elegantiarum cind de fapt prostiti naivii pierduti pe dificila cale a Implinirii si Cunoasterii.
Nu ati stiut sa pretuiti mina intinsa,vi s-a urcat democratia la cap si acum ne calariti de parca Terra ar fi planeta voastra.
Oricum numai aveti timp deloc sa prostiti lumea, va iesi fum din voi foarte curind, nimeni nu-L mai poate opri,de data asta se intoarce cu biciu si sabia in mina,va pling de mila lighioane spurcate.
Pe posedatii pacaliti ii vom salva noi, la maniera forte, s-au jucat cu Dracu si s-au infectat, trebuie spart buboiu cu puroi si curatat intregul organism, dupa o scurta convalescenta vor redeveni Oameni.
sau
Citat din: calator astral din  09 Octombrie 2011, 03:27:36Sinteti o gramada lobotomizati si stiu ca nu aveti incotro...
Pana sa-l demasti tu pe Tayka (spre dezamagirea ta ti-a si raspuns) fa bine si raspunde la marlaniile la care n-ai catadixit sa-mi raspunzi

Citat din: horia2008 din  05 Octombrie 2011, 17:58:02
Citat din: calator astral din  05 Octombrie 2011, 12:41:49
Mai sa fie....parca ieri-alaltaieri ii ridicati osanale si ma stigmatizati ca "nu inteleg" cit de "destept si informat" este handicapatul (cind va spuneam, ma autocitez "habar n-are mosulica paralitic pe ce lume traieste,metoda lui? :" de douazeci de ani stau pe scaun nemiscat ore in sir,zi si noapte,ma gindesc la toate cele si pe loc imi vin toate raspunsurile la absolut toate intrebarile!" pentru mine are ZERO CREDIBILITATE!")
Dar vreau sa vad reactia lu biss&co,care m-au facut cu ou si cu otet ca m-am luat de mentorul lor...
la asta n-ai raspuns :-( :-(
iti raspund eu ca vad ca bagi strambe si incerci sa te scoti cu diversiuni, cu autocitarea ta te refereai la 'mosulica' Bob Dean, nu la 'mosulica' S.H.; sau esti si dislexic :? :?
si mai ales

Citat din: horia2008 din  22 Septembrie 2011, 14:06:07
Citat din: calator astral din  22 Septembrie 2011, 13:36:25
Nox,nu ripostez. Observ doar ca fantasmele tale homosexuale revin mai tot timpul.
Horia> esti un zero barat,de o debilitate impresionanta. Foarte curind vei intelege semnificatia verbului "a tavali".
________

Am regasit dialogul meu cu regretatul SHADOWMAN ....

____________

"Buna seara, domnule Shadowman, va raspund la interpelarea publica;
Sînteti liber sa dialogati pe acest forum, sa postati orice mesaj, aici, pe rufon,....
ce inseamna asta?
de ce citezi selectiv si nu integral lasand afara pasaje care schimba sensul citarii (daca tot ai citat)?
n-am nici o treba ca ma ameniti si jignesti pe mine; dar sa-l terfelesti pe Shadowman....
chiar nu ai pic de rusine??

Citat

    Rog moderatorii sa ma autorizeze sa raspund, asa nu se mai poate, pai e drept sa legi fedeles un Om si sa-l lasi la dispozitia oricarui trecator?!
    __________________________________________________
    Oooo....Bravo tie shadowman, ai fost cumintel, jos palaria,se pare ca stii mai bine ca mine adevaratele "motive" ale "moderarii" (cu lanturi si botnita, legat la ochi & urechi),dar umbli cu d-astea,observ,atunci hai sa facem repede o întrecere de raspunsuri similare, care dintre noi e mai lingusitor, eu propun un scurt Raspuns în stilul tau dar mai perfectionat  :wink: , acu la repezeala :
    ---------------------------------------------------------
    Buna seara, domnule Shadowman, va raspund la interpelarea publica;
    Sînteti liber sa dialogati pe acest forum, sa postati orice mesaj, aici, pe rufon....
    ......


lasati-l va rog sa raspunda la nemernicia asta

Dupa ce umpli cu mizerie vii incerci sa te scoti cu patetisme emotionale cum bine te-a citit Nox http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3840.msg64530.html#msg64530

Faci caz de schimburi epistolare private
Citat din: calator astral din  09 Octombrie 2011, 11:19:37.....sint alte schimburi epistolare private care sper sa nu fie divulgate de nici un rufonist.
alta abordare subversiva marsava de a-ti vace prozeliti si a-ti ataca colegii; nu ti-am raspuns si sa faci bine sa ma scutesti de asemenea abordari daca nu vrei s-ajungi pe prima pagina
Bine ca-l trimiti tu pe Corut la consult psihiatric, dar cand mai multi iti spun ca esti patologic sari in sus; cand te modereaza esti oprimat, dar cand scapi o iei de la capat, ca-ti merge, cainii latra, caravana seniorului merge inainte
Ti se atrage atentia repetat si in diverse moduri, dar tu nu o dai 'nainte cu dusul in derizoriu
Poate o moderare sa nu zic mai stricta, dar nu asa permisiva, ar reusi sa elimine asemenea manifestari
Sper totusi sa ajungem daca nu la un nou nivel, macar la nivelul la care era si prin care s-a remarcat acest forum, inainte de aparitia unor calatori astrali....





Aliosa

Citat din: fiulploii din  09 Octombrie 2011, 02:21:03
Motivatie . Am ales sa particip la discutiile de pe acest forum din urmatoarele motive :
                        - este romanesc
                        - este open - deschis spre schimb de idei pe teme stiintifice , paranormale , oculte , ezo-exo-esoterice , teologice , etc .
                        - pentru a purta dialoguri de un anumit nivel intelectual cu colegii forumisti pe teme diverse fara patima si fara injurii , ca daca voiam jeg si vorbarie scursa din materia maronie dupa exprimarea unui distins co-forumist mergeam la birt , comandam un mish-mash si o capshunata , dadeam doua randuri la toti mesenii si deschideam discutiile respective . Daca voiam afurisenie si blestematii ma contram in parcuri cu aia de te acosteaza avand reviste in mana sau purtam discutii cu calugari din manastirile-ranch ale ortodoxiei incrancenate .
                        - existenta unei anumite distinctii in postarile majoritatii forumistilor activi sau fosti  activi .
                        - existenta unui anumit nivel de politete si respect in exprimare pentru fiinta umana care nu e de acord cu opinia personala
                       
Constatare . In ultima vreme toate cele de mai sus stricatu-s-o din varii motive .

Propunerea. Daca softul permite existenta unei zone separate unde sa poata posta in voie birtasii     :lol: sau agentii de recrutare   apocaliptico-mesianici si spurcati la gura  :lol:
                            Sau invers , cei care se dovedesc birtasi-otevisti sau amenintatori cu iezerul de foc ori alte asemenea dragalasenii sa nu aiba acces in zona linistita visceral .
                            Cand ai cateva mere putrede in cosul cu mere proaspete , ce faci ?

Nu supun la vot , nu deschid sondaj , nu fac segregare de nici  un fel . Pur si simplu doresc o caracterizare a forumului din partea proprietarilor si o delimitare a lor in privinta tendintelor ...vremurilor . Nu doresc excluderea nimanui , fiecare e valoros . Doresc doar respectarea unei minime decentze indiferent de conceptiile exprimate liber pe forum pentru ca atunci cand nu mai exista argumente , in loc sa spui : bre, poate ca ai dreptate, aparent ai dreptate insa eu am anumite convingeri formate din anumite experiente , convingeri care par antagonice cu ale tale , deci, in loc sa spui asa sau ceva analog , tu vii si dai cu chilotul personal sau anunti ca trimiti energii negative de pedepsire a ereticului sau iti permiti  sa etichetezi colegii ca fiind satanisti sau in alt fel abject ca vezi tuamne cine esti matale .
    Deci , astept cu interes un raspuns de un anumit nivel .
Cu consideratie ,
      fiulploii

P.S. S-a constatat practic ca un regulament trebuie impus a fi respectat prin coercitie atunci cand nu exista auto-control  , vezi Germania .
De acord cu ceea ce spui dar pe cate forumuri am fost si cate online "chestii" am vizitat, toate avand un regulament, o chestie am vazut, cu cat devenea mai stufoasa partea "regulilor" cu atat se strica si imputea treaba.
Un sfat de la mine, incearca sa nu mai vezi ceea ce te "scarbeste" .
O singura regula trebuie mentinuta cu strictete "limbajul porcos" .

Ganditorul

Cea mai simpla regula - Sa nu inventezi o regula care nu se poate respecta/aplica.

diluna_coa

Citat din: fiulploii din  09 Octombrie 2011, 02:21:03
Pur si simplu doresc o caracterizare a forumului din partea proprietarilor si o delimitare a lor in privinta tendintelor ...vremurilor .
    Deci , astept cu interes un raspuns de un anumit nivel .

In principiu sunt de acord cu mare parte a mesajului tau dar, totusi, sa pretinzi raspuns de la proprietari? Caracterizare a forumului in ce sens? Adica sa spuna clar ca se poate discuta despre orice "stiinta" de frontiera numai sa nu fie despre religii si credinte? Si delimitare a proprietarilor.... fata de ce/cine? Delimitarea, un alt fel de limitare.
Ah... si cine oare poate stabili ad initium care sunt "tendintele vremurilor"? Acestea se schimba continuu, ceea ce se scrie acum in lume si aici pe forum nu se scria acum 3-5 ani si probabil ca in urmatorii ani iar se vor schimba tendintele.


Citat din: Ganditorul din  10 Octombrie 2011, 09:50:24
Noi forumistii trebuie sa facem selectia si sa propunem promt scoaterea unui text din forum, aruncarea lui la gunoi si banarea - eventuala - a unui forumist. Noi avem timpul necesar sa disecam orice text ... tocmai pt ca suntem multi si abordam textele in functie de pasiunea/pregatire profesionala a fiecaruia.
Putem merge pe varianta filozofica discutand despre care text sau topic trebuie sa ramana si care trebuie sa dispara...
Eu as alege insa calea practica - apare un topic, il disecam un timp (o saptamana de ex.) si la sfarsitul perioadei trimitem votul lal administratie cu DA  - ne place/e util sau NU - e o idiotenie/trebuie sa dispara.
Eficient, democratic, cu efecte imediate. Iar actiunea mediatorilor este astfel ecoul interesului nostru pe subiect - fara sa ridice controverse de "tiranie", despotism" " masuri arbitrare ale administratiei"
(sublinierile mele)
Adica un fel de cenzura: "eficienta, democratica, cu efecte imediate" "Noi forumistii"...adica o mana de useri care au timp sa citeasca, sa scrie si sa hotarasca (tiranic si despotic?  :-D ) intr-o saptamana pe toate subiectele....  sa hotarasca pt. ceilalti "noi forumistii" sau neforumistii care cu placere citim forumul de ani de zile sau chiar pt cei care in treacat pica pe vreun subiect ce-i intereseaza?
Oare cati in timp nu au intentionat sa isi dea cu parerea - ca noi toti dealtfel - ueori proasta, dar de multe ori interesanta, si au renuntat in cateva comentarii, dupa ce le-au sarit in cap cu ironii, suficienta, zeflemea si apostrofari atoatestiutorii in toate domeniile?

Citat din: AndreiASM din  09 Octombrie 2011, 10:55:12
Total de acord cu banarea oricaror referiri, trimiteri, ..., religioase, (.........) acest forum este si trebuie sa fie in continuare un loc propice evolutiei spirituale si mentale,
si
Citat din: @biss din  09 Octombrie 2011, 10:42:24
Propun ca toate referirile şi trimiterile la religii ori alte sisteme de credinţe să fie banate.

Cum adica, nici macar referiri? nici trimiteri? Nici pro nici contra?
Imi pare rau ca ma repet, dar tot ce propuneti se numeste CENZURA - cenzurarea unor concepte in functie de parerile/credintele/ideile unui grup, in defavoarea parerilor/credintelor/ideilor altui grup.
Personal consider ca termenii folositi de voi: "referirile si trimiterile la religii sau alte sisteme de credinte" sunt mult prea ampli si cuprinzatori pt a nu crea confuzii la eventuala banare/cenzurare, si cred sincer ca excluderea conceptelor pe care le includ acesti termeni poate dauna si saraci aproape majoritatea subiectelor discutate aici.

Cred ca cel mai simplu mod de a nu dezvolta un subiect care nu ne place este de a nu-i "da apa la moara", dar e cam greu, ma rog...
Propunerea mea:
De exemplu mi-ar placea sa am posibilitatea sa elimin din afisarea comentariilor pe unii useri. adica sa ma duc pe user si sa am in stanga SI optiunea "nu afisa comentariile lui x,y,z" - cred ca sunt in asentimentul multora - astfel subiectele ar fi mai usor de citit, mai curgatoare, ca sa zic asa.



Daca crezi si nu exista n-ai pierdut nimic, dar daca nu crezi si exista atunci ai pierdut totul.

mr

#19
Citat din: fiulploii din  09 Octombrie 2011, 02:21:03
Constatare . In ultima vreme toate cele de mai sus stricatu-s-o din varii motive .

Daca eram cu totii doar niste androizi guvernati de o gandire bazata doar pe o logica rationala corespunzatoare, cred ca ar fi fost foarte usor sa ne intelegem. Dar nu suntem! Mai posedam cel putin 2 parti la fel de importante si dezvoltate inegal in multi dintre noi: Ego-ul si Spiritul.  Acestea evolueaza pentru a lucra unitar. Noi, fiecare in parte, suntem elemente ale aceleeasi Unitati. "Voi" si " Noi" suntem doar intr-o gandire bolnava. Cu tot respectul pentru toate partile!
Majoritatea gandesc la nivelul psihismului, la nivelul unei abstractizari sarace, dominati foarte usor de ego si care considera ca orice iesire din aceste tipare rationale inseamna orice forma de boala psihica. Ei reactioneaza printr-un limbaj violent si denigrador la orice le este superior eliminand astfel orice implica notiunea de bun simt.
In acest contex, minoritarii, "nebunii", cei care au indraznit sa-si acceseze si armonizeze toate partile componente,  nu prea au ce sa le faca pentru ca forta majoritatii reprezinta un ascendent iar manierele mai cizelate nu-i lasa sa coboare si sa reactioneze pe masura. Daca ar riposta cu aceleasi "arme" cu ce s-ar deosebi de majoritate?

Revoltele de acest gen sunt de multa vreme in ultimile versiuni de omeniri, incepand cu practicantii magiei negre ai atlantilor, revoltele castei regale hinduse impotriva celei sacerdotale, revoltele castelor militare egiptene impotriva faraonilor (vezi venirea la putere lui Horemheb), rastignirea lui Isus, Inchizitia ...si nu in ultimul rand domnia politica a mediocrilor lumii moderne (exemplul Romaniei este graitor cu ale sale partide de azi).

Nu trebuie sa ne miram ca aceeasi tendinta va lasa vreun loc neatins, inclusiv acest forum.  Si tendinta e din ce in ce mai pronuntata. Unde se va ajunge? Un lucru este cert: lumea nu a fost creeata de mediocri ...si nici pentru orgoliul lor nemasurat. Situatia actuala....este doar una temporara.

Forumul va functiona in continuare, dar nu intr-un fel armonios, ci pe sectiuni paralele si cu mult prea multe contre. 
Cu totii facem parte din aceasta lume, chiar daca in proportii diferite, si putem alege inca, cu cine, ce, cat si cum sa vorbim...pana cand una din parti va atinge masa critica si va determina schimbarea. :)
 
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Ganditorul

#20
Citat din: diluna_coa din  10 Octombrie 2011, 15:15:01
Adica un fel de cenzura: "eficienta, democratica, cu efecte imediate" "Noi forumistii"...adica o mana de useri care au timp sa citeasca, sa scrie si sa hotarasca (tiranic si despotic?   ) intr-o saptamana pe toate subiectele....  sa hotarasca pt. ceilalti "noi forumistii" sau neforumistii care cu placere citim forumul de ani de zile sau chiar pt cei care in treacat pica pe vreun subiect ce-i intereseaza?



Ai scos din context ce ti-a convenit si ai schimbat sensul propunerii. Iar asta duce la o ... disfunctionalitate mai mare.

1. Moderatorii sunt ca numar oricum mai putini decat cei care ar vota ...si automat ar apare acuzatia de "cenzura" pe partea lor de activitate. Nu conteaza ca userul bate campii pe subiecte care prin regulament si traditie sunt dezavuate - Stergem prin moderator un subiect si automat vor fi multi care sa strige  CENZURA pe Rufon Forum

2. Moderatorii mai mult ca sigur nu au posibilitatea sa citeasca in amanunt fiecare text. Si eu si tu si altii intra pe forum si citesc selectiv  ... impulsionati de timpul avut la dispozitie. De ce crezi ca sondajul de opinie (nu cenzura...) care arata cat de interesant este un subiect in viziunea userilor care sunt activi este un criteriu de selectie fals, despotic, arbitrar ?
Oricum ultimul cuvant il are moderatorul ... care face  sinteza voturilor.

3. Cel mai important mi se pare insa felul in care se poate distruge un forum - Se aduna 3 useri de la Manastirea Trei Craci Lungi, incep sa discute aprins pe zeci de topicuri despre  "credinta" - adica un prozelitism religios, asa cum se intampla acum cand orice subiect ai aborda tot la Biblie si Apocalipsa ajungi - se creeaza imaginea ca exista activitate pe forum - dar in realitate sunt  cam aceiasi care duc discutia de fiecare data spre "draci", "ingeri" "satane","pocainta" "dreapta credinta" etc etc.
Cine intra pe for, citeste, pleaca scarbit fara sa comenteze (decat daca e prea singur pe acasa si se plictiseste...) sau da doua vb in gluma ( gluma pe care "cuviosii" de la Manastirea Trei Craci Lungi n-o baga in seama si comenteaza "credincios" mai departe...).
Moderatorii au astfel vigilenta adormita de linistea si pasivitatea de pe forum si ...probabil in 1-3 ani aici se va discuta doar despre "Sfanta liturghie" a presfintitului Ierahie cel Potent si despre Soarele care se invarte in jurul Pamantului - ca in "Cartile Sfinte".
Ori eu am vrut sa pun in valoare prin vot si pe cei care doar intra, citesc, si pleaca scarbiti fara sa comenteze topicurile deschise de userii de la Manastire. Ceea ce mi se pare infinit mai democratic decat acapararea discutiei de catre 2-3 useri care gasesc in orice subiect o "cale spre mantuire"... si se chinuie sa-i atraga pe toti pe aceasta cale .
Dar, ca orice om care gandeste liber, sunt in asteptarea oricarei solutii mai bune ca asta... sau mai bune ca cea care ne desparte intre Noi si Voi etc etc.
Oricum, cum bine spunea cineva mai sus, cand se va atinge "masa critica" de nemultumiti... forumul va intra in criza si se vor face "reforme" . Exact asta am dorit sa evit - o coordonare concertata si intentionata spre masa critica (situatie care va cere decizia ferma, imediata si in pripa a userilor) eliminand din mers factorii de conflict si disconfort de pe forum, eliminand tendinta asta evidenta spre dogmatism a topicurilor "active".

P.S. Am uitat sa va spun de ce nu agreez acest dogmatism religios, aceste discutii fara cap si fara coada despre religie si subiectele religioase - Simplu - Cine are credinta ...si-o tine in suflet ca pe ceva pretios.
N-o afiseaza public expunand-o pe garduri pentru uzul tuturora, pentru orgoliul si fala personala. De obicei aceste lucruri le fac fariseii sau cei care au intentii ascunse.
Am zis.

zana@M

Va propun sa  citim ce a vrut sa spuna OCTAVIAN PALAER .Sper sa se termine aceste certuri inutile ,RUFOn-ul este un site  foarte serios si asa trebuie sa ramana.

Octavian Paler - Avem timp
08 Mai 2006

Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,
avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile,
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta - murim.
Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua !!
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pase.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata
Ci PE CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute
Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca
Ci cu ceea ce poti tu sa faci
Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor
Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva
Am invatat ca oricum ai taia
Orice lucru are doua fete
Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde
S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi
Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti
Am invatat ca EROI  sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie
Indiferent de consecinte
Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
Dar nu stiu s-o arate
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am dreptul sa fiu suparat
Dar nu am dreptul sa fiu si rau
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu
Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten
Oricum te va rani din cand in cand
Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii
Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti
Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc
Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc
Si nu faptele sale
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
Si pot vedea ceva total diferit .............
.........
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

horia2008

Citat din: zana@M din  10 Octombrie 2011, 17:54:59
Va propun sa  citim ce a vrut sa spuna OCTAVIAN PALAER .Sper sa se termine aceste certuri inutile ,RUFOn-ul este un site  foarte serios si asa trebuie sa ramana.

Octavian Paler - Avem timp
08 Mai 2006

Avem timp pentru toate......
Frumos, nimic de zis, zana@M, insufletitor de altfel, desigur, ca si ultimul clip postat de calator astral.....
...si, uite asa... ramane cum am stabilit :-(




universis

"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

horia2008


OK si asta... merge pe orice topic  :-(




zana@M

Citat din: horia2008 din  10 Octombrie 2011, 18:09:51
Frumos, nimic de zis, zana@M, insufletitor de altfel, desigur, ca si ultimul clip postat de calator astral.....
...si, uite asa... ramane cum am stabilit :-(


Nu vreau sa ramana ''cum am stabilit'' horia2008 ,hai sa mai citim putin ....
''Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua !!
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pase.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi .....''

Cand cineva  scrie pe acest forum  precum 'calator astral'' trebuie ignorat , iar moderatorii sa  rezolve situatia.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

horia2008

#26
Citat din: zana@M din  10 Octombrie 2011, 18:34:21
Nu vreau sa ramana ''cum am stabilit'' horia2008 ,hai sa mai citim putin ....
......
Cand cineva  scrie pe acest forum  precum 'calator astral'' trebuie ignorat , iar moderatorii sa  rezolve situatia.

...deci "ramane cum am stabilit"; in felul asta ei isi vad de treaba, si lucrurile vor merge asa cum vor  :-(






Siberia

N-avem Timp !
Octavian Paler are acuma tot timpul din univers... noi inca n-am ajuns acolo, deci N-avem Timp !
   Observ ca se trece la trendul global de agitatie, de aruncare a unor vorbe pline de un entuziasm care nu spune nimic, de separare a oamenilor. E vina noastra ? E vina Timpului ? Asa trebuie defapt sa fie in ordinea pecetluita a lucrurilor ce vor veni ?
   Nu stiu ce sa zic... stiu doar ca incep sa constat cu uimire cat de putini Oameni sunt pe planeta asta...De ce e atat de greu sa fii Om ? De ce e atat de greu sa ne dam seama ca toti suntem Oameni si sa ne comportam ca atare ? De ce e atat de greu sa ne respectam reciproc ?
   Cand o sa invatam ca Unul exista doar prin existenta a Toti si Toate si ca Unul nu poate exista singur ? Cand o sa invatam ce inseamna toleranta ? Cand o sa invatam sa nu mai fim prefacuti ? Cand o sa invatam sa colaboram ?
Cand o sa intelegem ca n-avem timp daca nu ne trezim acum ?

   Cineva imi reprosa mai demult ca nu dau dovada de compasiune vis-a-vis de oameni cand analizez anumite situatii. Sunt Om si eu pana la urma: cata rabdare si cata compasiune sa mai am cand vad ca oricate alte sanse ar avea unii dintre noi, nu vor sub nici un chip sa le valorifice ? Cata rabdare sa ai cand vezi ca un semen de-al tau te considera inuman, lighioana, limitat sau programat ? Si pentru ce ? De cate ori trebuie sa mai dau dovada de compasiune ? de cate ori vom relua aceleasi discutii pentru ca mai apoi unii sa arunce niste videoclipuri care ne infatiseaza niste Oameni Adevarati, altii arunca niste videoclipuri cu trei cantari suave care nu-si au locul, altii mai arunca doua versuri si trei pamflete si uite-asa, o luam de la inceput.
Un cerc vicios, pe care-l pot caracteriza si eu in versuri pline de amuzament: Ursul latra, cainii merge, noi cu drag culegem perje !
Si totusi... Om fiind, de fiecare data mai arunc un ochi pe-aici sperand ca poate, poate, invatam sa fim Oameni !

De cand nu s-a mai discutat ceva interesant pe acest forum ? De cand nu s-a mai discutat despre OZN-uri, conspiratii, evenimente astronomice, lucruri ascunse de NASA, lucruri descoperite acum 30 de ani si date publicitatii in saptamana trecuta ?
De ceva vreme singurele discutii se invart mereu si mereu intre frustrarile unora sau altora, intre deceptiile unora sau altora si tot asa... mai scapa cateva stiri din Click sau Realitatea, nu mai avem timp sa traducem texte din alte limbi, nu mai avem chef sa gandim, nu mai stim sa analizam fiindca ne inglodam in aceleasi discutii.
Asta vrem sa ajunga acest forum ? O bula de discutii nesfarsite fara nici un rezultat ?

Pentru ce ne mai invartim pe aici ? Sa ne mai dam inca o sansa pe care s-o calcam in picioare ?

Nu mai e Timp...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

#29
Citat din: zana@M din  10 Octombrie 2011, 18:34:21

Nu vreau sa ramana ''cum am stabilit'' horia2008 ,hai sa mai citim putin ....
''Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua !!
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pase.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi .....''

Cand cineva  scrie pe acest forum  precum 'calator astral'' trebuie ignorat , iar moderatorii sa  rezolve situatia.


:wink:

Foarte serios...: mai ai in stoc?

(l-ai dezamagit pe horia2008, care cit pe ce sa reuseasca sa impuna asocierea subliminala calator astral - zana@m...vezi cum esti,strici planurile unora cu dezinvoltura asta exuberanta).