Sectiune pentru limba româna > Cafenea

Ce cărţi ştiinţifico-fantastice citiţi? Recomandări.

(1/9) > >>

Nox:
În principal subiectul este despre cărțile științifico-fantastice (science-fiction) și aş dori să țineți cont de acest detaliu. Poate reușim sa facem un schimb de gânduri sau poate simțiți sau ați vrea să recomandați o carte colegilor care credeți că merită citită. Precizați următoarele aspecte: Ce carte SF citiţi în prezent sau ce ați citit recent. Ce carte v-a impresionat/marcat din ceea ce ați citit până acum. De asemenea nu uitați sa precizați titlul complet, editura și anul tipăririi, cât și formatul în care preferați să citiți (tipărită sau electronic). Puteți sublinia câteva idei ce sunt prezente în carte. Nu sunt admise linkurile externe în acest subiect. Dacă citiți/preferați alt gen de literatura puteți să postați ce anume va place și să dați exemple în acest sens. Dar nu uitați că subiectul se adresează în mod special științifico-fantasticului.

Am creat și un sondaj în acest sens. Poate o să vi să pară neobișnuit sau amuzant, dar e făcut pentru a valida seriozitatea celor care participă la el.

Tzompa:
Citesc si recitesc binenteles seria Dune (Frank Herbert) care este cu siguranta cartea de capatai a geniului SF apoi seria Fundatia (Isaac Asimov).Am citit si posed colectii impresionante ale unor autori legendari ai genului, A.E.van Vogt , A. Heinlein, Norman Spinrad, Vladimir Colin.....Din vechea  colectie Science fiction de la editura Brancusi am citit si posed o multime de carti de diversi autori de calitate mai buna sau mai putin buna....

andrei:
 Salut!
 Pentru mine cartea de capatai, care mi-a deschis apetitul pentru S.f. a fost Seniorii Razboiului de
Gerard Klein,aparuta la editura Univers,  Bucuresti-1975.Tot cam in aceeasi perioada am citit Hobbitul,aparuta la noi sub titlul ,,O poveste cu un hobbit".Desigur,cativa ani mai tarziu,am reusit sa gasesc ,,Stapanul inelelor".Totusi , nun cred ca voi uita niciodata ,,Almanahul Anticipatia".Cred ca pastrez cateva numere si sper ca vre-o data voi reusi sa intru in posesia numerelor care i-mi lipsesc.Au urmat ani in care am citit cam tot ce a aparut la noi(asa cred cel putin).Oricum,recomand cartile aparute inainte de,, revolutie",cel putin pentru traducerile  mai complete si parca mai pitoresti.,,Hobbitul"cel putin, aparut in 1975 la ,,Biblioteca pentru toti copii"e ..fantastic.

fiulploii:
Regret dar varianta mea de raspuns nu e prinsa in sondaj si anume ,  am citit literatura SF , recitesc atunci cand am timp , destul de putin de altfel- ca parca asa se zice La varsta mea nu mai citesti ci recitesti   :lol: - si parca azi nu mai ai ce citi sau poate am ramas eu in urma . Prefer sa citesc in format tiparit , in format electronic atunci cand sunt in deplasare , ca doara nu o sa port cuferele cu mine  :-D
  Asimov -  seria Fundatia - 7 carti
             - seria Eu, Robotul

Clarke-seria Rama - 4 carti
           -seria Odiseea spatiala - 4 carti
           -Sfarsitul copilariei
           - Sentinela
           -Orasul si stelele

Jules Verne - toate romanele

Arkadi si Boris Strugatki - Picnic la marginea drumului

Gerard Klein - Seniorii razboiului
                     - Sceptrul hazardului   

Stanislaw Lem - Solaris
                        - Catirul

Bernard Werber - Furnicile
                          - Revolutia furnicilor

A.E. van Vogt - seria Non-A , 3 carti
                       - Fauritorii de arme
                       - Arsenalele din Isher

Frank Herbert - seria Dune - 6 carti
                      - seria Pandora - 3 carti

John Brunner - Oile privesc in sus
                     - Rabdarea timpului
                     - Retelele infinitului

Larry Niven - Lumea Inelara - 4 carti

Philip K. Dick - Vanatorul de recompense

Poul Anderson - Ziua reintoarcerii lor
                      -  Operatiunea Haos
                      - Pazitorii timpului

Ray Bradbury -   Fahrenheit 451
                       - Cronici martiene

Victor Kernbach - Luntrea sublima 

Vladimir Colin - Pentagrama

Colectia Almanahul Anticipatia  .

Cam atat am reusit sa imi aduc aminte dintre cele mai valoroase dupa a mea parere .         

Nox:
Am înțeles, fiulploii. Chiar dacă nu vă regăsiți în opțiunea respectivă 100% alegeți-o pe cea mai apropiată.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version