Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Război intr-un cuvant!!!!

Creat de angellla29, 05 Octombrie 2011, 19:46:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Xanadron

#510
Odata cu venirea cu schepsis a lui Joseph Robinette Biden in Romanica, tembelizoarele or sa deverseze si mai multe tone de minciuni gogonat-predigerate-n laboratoarele dezinformarii (in care lucreaza probabil acum "tinerii turisti americani" cu care-a sporovait abyss acum 2 decenii - veniti intru tatonarea fragezirii eficiente a fostilor si viitorilor sclavi estici, dupa alti "turisti" din '89 - sovietici, evident, :-D dar si unguri, evrei, francezi, englezi etc.)

Un comentariu al f. inteligentului  - şi deloc... instinctiv-reactivului - Joseph Farrell poate clarifica insa unora (de fapt majoritatii instinctiv-reactive la stimuli pavlovieni media-induşi) strategia cîtorva din jocurile de culise din spatele "crizei ucrainiene", proiectata clar in scop de re-polarizare globala, dar si de start al unei noi "Curse Spatiale". :rocket:
Si asta simulata, evident, ca si precedenta din timpul la fel de simulatului Rezbel Rece.

http://gizadeathstar.com/2014/05/cold-war-act-two-scrapbook-france-ignores-sanctions-russia-bans-us-space-station/

Pasajele astea merita traduse - de voi sau moş Goagăl - că eu nu (mai) am timp nici să  mor:

So what is going on? I cannot help but entertain the idea that all this may be deliberate.
I've never seen such insanity and stupidity coming from Washington, not even in the years of the High Insanity and High Immorality of Lyndon Baines Johnson, for the US actions on the international stage are literally driving the creation of a new and much more powerful bloc than the old Soviet era bloc, and indeed, I cannot but help entertain the idea that they appear to be deliberately designed to do so.
And at the centerpiece here is a clever agenda: what is being shown as the weakest link in the American hegemon is precisely space, for look at what we are being asked to swallow:

We are being asked to swallow (1) NASA's "big plans" at the same time as (2) we have absolutely no publicly known conventional technology to accomplish it, and all technologies to do so were scuttled by the current administration.

That, of course, won't fly, and as I do not see any revelation of the hidden technologies any time soon, I suspect we are looking at a script unfolding Cold War, Act Two, and the new space race... we'd better get busy, and start funding those big rockets again, because as it is, those nasty Russians  are once again "ahead."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

 :-D interesant nume, Robinette hehe. Iar fiu-su am inteles ca e acum intr-o pozitie importanta la o companie de gaze din Ucraina, deci controleaza si el niste robinete.
Cum se potrivesc lucrurile in limba romana, chiar si la nivel international.

Interesant si ce spune domnu Farrell colo, cu noua "cursa spatiala" si posibilul nou "razboi rece".
Si desi aparent rusii sunt iarasi mai bine pozitionati cred ca de fapt mare parte din lucruri sunt doar de fatada. Mai ales dupa rateurile tuturor (inafara de NASA, ce surpriza  :roll:) legate de trimiterea de sonde pe Marte, sau chiar de recenta defectiune (indusa articifial daca e sa dam crezare filmuletelor din momentul incidentului) a rachetei rusesti Proton.
De fapt rusii au apucat sa trimita o sonda care a ajuns pana la Marte (in 1989 parca), dar aia a fost prima si ultima care a ajuns pana acolo (iarasi, inafara de cele americane) si s-a pierdut imediat legatura cu ea dupa ce a facut vreo 2 poze foarte interesante langa Phobos daca nu ma insel (un satelit natural al lui Marte).

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

...ci si-n nenumarate nuantzari - nu doar ale doctorului in fizica si patristica (ortodoxa, culmea) J.P. Farrell.

Citeva raspunsuri mai focusate pe postarile voastre insa:
1. Da, rusii au reusit atunci sa pozeze linga Marte un OZN trabucoid enorm - care ar fi trimis repejor un "fum" anesteziant ireversibil pentru sonda sovietica. 8-)
Nu mai revin cu imagini, care pot fi gasite pe topicurile dedicate lui Marte dar si Lunii, lui Cronos/Saturn etc.

2. Tot da, fronturi regionale vor fi deschise probabil mai multe - dar niciunul "nuke-prone". :star: Parerea mea cel putzin.

3. Per total ramine valabila stratagema pasilor maruntzi si-n geostrategia globala, dupa ultimul mega-deranj (WW-II), ale carui adevarate motivatii - dar si intelegeri "pe sub masa" - ramin in continuare ascunse publicului spectator. :lol:

Fiindca aceeasi stratagema functioneaza perfect in mai toate manevrele NWO. Suficient sa privim cit de insidios-neobservabila-i amputarea continua a puterii mioritice de cumparare dupa aderarea noastra benevol-entuziasta la UE, regina accizelor explozive, dar una atinsa de Alzheimer cind vine vorba de armonizarea la fel de... european-necesara a salariilor - nemuritoru' Mugur Itzikescu :evil: sa traiasca.
(ex. aleatoriu: un romanash "binisor platit" putea cumpara aproape 1.000 l benzina acum 6-7 ani din 2.000 RON lunar, iar acum - doar vreo 300, cu salariul "reintregit" cica.)

Mai mult ca sigur, cineva :martiansmile: ne vrea imobili.
...Dar nimeni vaz ca nu maraie nimic. :wink:

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Un articol care mi-a placut :

Dmitri Rogozin - Super-agentul de vanzari al NATO



Pare o idee trasnita in contextul "crizei ucrainiene" - dar sa privim o clipa lucrurile dpdv comercial si nu ...razboinic.
...........................
2014 - extinderea cooperarii UE - Rusia - Asia e "pe cai mari" si se dezvolta proiecte de colaborare tehnica, energetica, sociala ( tranzitia fortei de munca), agricultura, resurse etc.   Comert de armament ...ioc - iar curba scaderii comertului cu arme e evidenta.

- Apare "maidanul Kievului" cu violente stradale si mai eles cu arderea dosarelor de la Ministerul Justitiei din Kiev - moment din care nu mai conteaza cine a furat si cata furat - conteaza cine intra in schema pentru furturile urmatoare.

- Prognozatul Bau-Bau ucrainean, menit a pune mana pe armele nucleare din Crimeea nu se realizeaza iar armamentul nuclear cade sub incidenta si grija Rusiei - asa ca "Ucraina maidaneza" nu prea mai are cu ce sa-si umfle muschii, amenintand cu forta ( " sa aruncam cu bombe nucleare si sa distrugem Rusia" - Timosenko) - fapt pentru care comertul cu armament e tot in scadere.

- Apar primele tentative de ingrijorare - Premierul Moldovei, moldovean calm de felul lui - care priveste initial detasat situatia din Transnistria... devine brusc "ingrijorat" dupa o vizita la Moscova.

- Polonia si tarile baltice ... "lipsite de aparate in fata unui atac al Rusiei - pt ca in ultimii 24 de ani NATO n-a socotit rusia un adversar (mai degraba un partener cu care se si antrena in exercitii militare comune)

- La noi apare mai clar curentul anti - the - Vitzelu, pentru ca romanii incep sa constientizeze ca colectarea pe teritoriul Romaniei a tuturor focoaselor nucleare care ar trece spre "partenerii din vest" nu e tocmai o bucurie.
E drept ca sub actiunea materialelor radioactive cazute la sol prazul va creste cat stejarul ...dar oltenilor le vor cadea si dintii, si parul - asa ca ar prefera sa nu ajunga sa lumineze radiant  noaptea, ca licuricii - indiferent cat de mare e "licuriciul" care le propune asta.

- Asa ca pentru cresterea curbei vanzarilor de armament trebuie creeat un alt Bau-Bau care sa "convinga tarile aliate" ca e bine sa bage un ban si in cresterea bugetului militar (si daca o sa urmariti evenimentele din.acest p.d.v o sa vedeti ca toti "sunt ingrijorati" si baga mana in buzunar pentru "pocnitori merigane").

- Dl Dmitri Rogozin - fost ambasador al Rusiei la NATO, ca fost Reprezentant Special pentru apărare anti-rachetă și negocieri cu țări NATO, ca viceprim-ministru, responsabil de industria de apărare și spațiu, ca initiator al  Fundației ruse pentru Proiecte Avansate de Cercetare din industria de apărare - stie exact cat si cum sa spuna ceea ce trebuie pentru a deveni un "Bau-Bau de servici", pentru a incuraja comertul cu arme din industria de aparare de "dincolo" si "dincoace" de ... "bariera democratiei".

- Declaratiile domniei sale se incadreaza perfect in declaratiile pe care le-ar face un agent de vanzari al industriei de aparare al NATO sau al Rusiei. Pana aici totul justificabil si oarecum corect, daca aceste declaratii nu sunt oficiale (si cu siguranta nu sunt oficiale ci doar TWITER-iste -  ajutand diferiti factori politici din "tarile partenere" sa-si deschida baierele pungii si sa mareasca bugetul militar, acum cand personalitati ale lumii mondiale vin in zona sa ne explice cum sta treaba cu "extinderea colaborarii cu Romania" - contra cost, evident )

- Numai ca ultima declaratie TWITERR-ista lezeaza spiritul national si jigneste amintirea sutelor de mii de romani care si-au pierdut viata in al ll-lea razboi mondial, unde n-am primit nimic de pomana, nu ne-a eliberat nimeni si ne-am recastigat fiecare palma de pamant cu jertfa de sange si sacrificii.

Rogozin, sugestii pentru Ponta si Basescu: Sarbatoriti eliberarea Bucurestiului de fascistii romani

- Dl. Dmitri Rogozin va primi un raspuns oarecare din partea politicienilor romani, e traba lor sa ia sau nu in seama "oferta".

- Dl. Dmitri Rogozin este cu siguranta binevenit in Romania pentru orice aniversare care comemoreaza amintirea jertfei oamenilor care, sub diferite uniforme, au luptat impotriva violentei extreme si pentru o cauza a pacii si ordinii mondiale. Dar daca la aceasta vizita va uita respectul  pentru stramosii care si-au dat viata si va face din comemorare o prezenta sfidatoare, mult peste nivelul actiunilor domniei sale de super-agent de vanzari al NATO, atunci din piepturile mai multor romani va rasuna raspunsul :  

REMEMBER '68


... sau in limba materna a domniei sale : ПОМНИТЕ '68

Sursa : http://neinfrantii.forumactual.net/t192-dmitri-rogozin-super-agentul-de-vanzari-al-nato#830

abyss

#515
Da-mi voie sa iti reamintesc ca nu stau lucrurile dupa cum le prezinti. Si nu gasesc un motiv logic pentru acest lucru.
  Nato a negociat cu rusoii (care ne.au mitocanizat adn-ul) extinderea in europa de est si conditia a fost ca in aceste tari (Polonia, Romania etc) sa nu se faca baze militare multinationale. Mai pot presupune ca asa cum o mai cerea traditia, rusoii au vrut ca si garantie presedinti in acele tari est europene care sa fie pe gustul lor (a se vedea la noi cardasia extraordinara cu gazpromu care e strigatoate la....cotroceni mai ceva ca o cucuvea).
  Pe fondul pproblemelor noastre cu vecinii , eu personal nu vad nimic rau in a avea ceva tehnica militara.
  Iar aspectul cu cenusa radioactiva de care mereu pomenesti...mi se pare foarte deplasat. E insa o foarte buna gluma de altfel. Iar sentimentul anti-american s.a creat fiindca a iesit la suprafata faptul ca americanii au tinut la putere un presedinte care era frate cu rusu si asta impotriva vointei exprimate de milioane de oameni dezamagiti. Asta arata ca nici nu conteaza ce gandim, ce dorim. Daca insa am face impotriva vrerii acestor straini samavolnici pun pariu ca invatam toti ungureste :) sau stingem lumina.  Personal nu imi mai doresc decat o iesire onorabila din viata.

Ganditorul

Abyss
CitatIar aspectul cu cenusa radioactiva de care mereu pomenesti...mi se pare foarte deplasat.

Eu zic ca nu e "deplasat" ci nediscutat clar, cu aspecte concrete si efecte.

Sa zicem ca trecem peste teoria care spune ca poti intercepta din zbor si distruge glontul plecat din pusca adversarului cu o pusca sofisticata, o minune a tehnicii actuale - caci in principiu asta e definitia scutului = o pusca cu care tragi sperand sa lovesti din zbor glontul plecat din pusca adversarului (si daca nu ma insel e vb de viteze de deplasare mult, mult mai mari decat a glontului )

Dar sa spunem ca asta se poate ...dincolo de o teorie neverificata in practica.
INTREBARE - cele doua obiecte materiale dispar in neant - si vb de  proiectilul si contraproiectilul, din care cel putin unul are incarcatura nucleara ?   Unde cade incarcatura atomica nefolosita si distrusa/dispersata la impact ? Si-o ia inamicul inapoi inainte de a cadea pe sol ? :evil:

Ori acest lucru inseamna niste riscuri de care trebuie sa fim constienti - pentru ca aceste riscuri au niste costuri.
Nu ca ar conta foarte mult - la un asemenea conflict cei "din spatele scutului" castiga cel mult 2 luni de viata normala - vantul, ploaia si curentii de aer uniformizand pericolul, indiferent de tabara in care se afla.
- Interesant este ca in loc sa dam uitarii aceste teorii ale pericolului confuntarii atomice, in loc sa mergem pe dezvoltarea unei relatii de colaborare, cu costuri de colaborare stiintifica, tehnica, sociala ne indreptam cu pasi repezi spre "costuri de inarmare", costuri pentru obtinerea sigurantei strategice (desi nimeni nu poate fi in siguranta intr-un conflict atomic ),  relatii de "atac si aparare", confruntari posibile intre est si vest.
Concluzia o trage fiecare.

Arhanghelul

#517
Citat din: abyss din  21 Mai 2014, 00:51:17
  Iar aspectul cu cenusa radioactiva de care mereu pomenesti...mi se pare foarte deplasat.

Nu este vorba de cenusa radioactiva ... ci substanta radioactiva (bomba murdara) ... explozia nucleara ar consuma cel mai mult din substanta si restul ... ar permuta restul de materie radioactiva ... pe elemente chimice mai usoare ... pe cand distrugerea sau caderea unei ogive ce nu explodeaza ... face mai multe victime in viitor ... decat numarul celor in explozia initiata ... si gata ... Hiroshima si Nagasaki sunt exemple de locuit ... dupa nenorocire ... Cernobal si alte accidente nucleare civile si militare sunt dovada ca mai bine bubuie decat sa cada ... asa ca Deveselul ... este VAseLUL ...

La ciuperci inainte ... la munca inapoi ...

P.S. MArE mirare sa reziste carcasa unei ogive la o cadere aproape libera din atmosfera inalta peste 80Km ... chiar gandindu-ma ... ca cel care lanseaza isi autodistruge vectorul purtator ... acum sper ca ingineri ""dusmanosi"" au gandit si acest lucru si-au facut o carcasa a ogivei superstrong ... mira-ma-s ... ar trebui sa fie din fier-carbon(otel) plin ... sa reziste deformarilor si ... energiilor de impact ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

Citatar trebui sa fie din fier-carbon(otel) plin ... sa reziste deformarilor si ... energiilor de impact ...

Fiind vb de un proiectil care sa aduca distrugeri maxime adversarului ... ce interes ar avea sa faca asta ?

Arhanghelul

#519
Alta erata
Citat din yahoo messenger : "" m-aş mira. Deci, corect e mira-m-aş."'

Ce mai ... ne omoara ... inversiunea ... agramata(nu anagramata ... K ... deobicei) ... mai bine matematica ...

Mea culpa.   
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

abyss

#520
Citat din: Ganditorul din  21 Mai 2014, 10:22:34
Abyss
Ori acest lucru inseamna niste riscuri de care trebuie sa fim constienti - pentru ca aceste riscuri au niste costuri.
Nu ca ar conta foarte mult - la un asemenea conflict cei "din spatele scutului" castiga cel mult 2 luni de viata normala - vantul, ploaia si curentii de aer uniformizand pericolul, indiferent de tabara in care se afla.
- Interesant este ca in loc sa dam uitarii aceste teorii ale pericolului confuntarii atomice, in loc sa mergem pe dezvoltarea unei relatii de colaborare, cu costuri de colaborare stiintifica, tehnica, sociala ne indreptam cu pasi repezi spre "costuri de inarmare"
Concluzia o trage fiecare.
@Ganditorul

    Subiectul "scutul anti-racheta" a devenit unul electoral de cand americanii se pare ca si-au luat mana de pe acel lider de stat PRO-Vest dar cu clientela Gazprom. Asta fiindca acel lider pro vest pe care eu il numesc Dl Goe a facut tot posibilul (intentionat) sa bage marmelada in galoshi americanilor prin faptul ca a sabotat timp de zece ani orice tip de mediere, conlucrare productiva si progres sanatos.
Practic sentimentul anti-american din romania a crescut fantastic. Aici dl. Goe are 10-0 !!  Asta evident e doar parerea mea.

    Nato s-a extins dupa o negociere in care Rusia a cerut ca in noile tari sa nu existe baze militare multinationale. Cu ce drept cere Rusia asa ceva? Cu dreptul Stapanului asupra unor FERME. Noi am fost ferma rusiei timp de 80 de ani. Prin urmare noi suntem in Uniunea Europeana doar TURISTIC! 
- Nu avem dreptul la armata
- Nu avem dreptul la investitii sanatoase
- Nu avem dreptul la a ne guverna singuri. Votul a 7 MILIOANE de oameni este nul...
concluzie: suntem o FERMA RUSEASCA si spatiu de tranzit pentru Nato.

   Mie nu-mi convine asa ceva!


PS - Acum ca se pune problema inarmarii Romaniei nu mai convine ...cui? Dar faptul ca suntem in fundul gol cui convine?

       S-a marit bugetul armatei pe acest an cu 170 milioane de euro, e mult? Dar 1,2 MILIARDE euro date ministerului dezvoltarii in 2010, minister al lui tanti Nutzi spaima Kgb-ului vi se pare putin? Ce a dezvoltat Nutzika, maimutzika?

       Sa nu uitam ca s-a incercat aceeasi revolutie portocaliu-americana de succes si in Ukraina care nu a reusit fiind inabusita de parghiile rusoilor. Acum se pare ca a reusit, si evident rusoii comenteaza pe aceeasi linie in care au facut-o vizavi de Irak: ca nu e un guvern legitim, ca sunt "maidanezi" etc. Legitim era daca era un guvern PRO-Rusia. Legitim era si guvernul Romaniei daca era Pro-Rusia. Acum ca nu mai este cum era cel prezidential dintr-o data nu e bun. Asca ca:
- trebuie demonizati pe rand: americanii, NATO, englezii, U.E. etc.
- trebuie pus in carca premierului faptul ca este pro-vest si nu face politica rusoilor.

PPS - Faptul ca dintr-un coridor de tranzit si o ferma ruseasca devenim si noi ceva in sfarsit, pe cine deranjeaza?

          Iar spaima cu norul radioactiv ar trebui sa o aibe rusii...ca nu stii cum bate vantul!!!
          Iata un posibil raspuns la titlul acestui topicu, dat de .: M.M. Xanadron :.  :rainbow:  :
Citat din: Xanadron din  20 Mai 2014, 12:32:40
Hai să mai scriu o postare prea lungă, dar şi prea... deprimantă poate ca să fie citită.
Nu (mai) cred deci că vreun salt tehnologic oricît de radical poate conduce la o urcare măcar c-o treapta mai sus - pe scara moralităţii umanităţii-n primul rînd.

Primo: fiindcă numitele salturi high-tech sînt de fapt demult făcute, dar imediat atent "îngropate"  şi clasificate-n scopuri exclusiv militariste. Nu însă doar pentru conflicte inter-naţionale întru dominarea fraierilor oneşti de către şmecherii funeşti, ci mai mult ca sigur şi pentru unele cotonogeli galactice - cu aceleaşi scopuri submisive, zic eu.

Secondo: "cineva" a decis demult că "miracolele" accesibile prin noile tehnologii trebuie rezevate exclusiv puţinilor indivizi (anti)selectaţi care formează deja gaşca Omenirii v.2.0 (The Breakaway Civilization) şi nu Turmei. Motivele prezumtive le-am mai comentat noi p-acilea, cel puţin pe felia Free Energy - nu doar că sîntem deci permanent dijmuiţi de 75-80% din muncă (v. linku' "Sîntem sclavi la Stat"), ci din ăia 20-25% rămaşi prestăm majoritar pentru energia conţinută-n orice "consumăm", de la case ori mobilă, maşini sau gadgeturi la haine şi alimente.

Terzo: deturnarea prin varii metode NWO-parşive a oricărei intenţii de utilizare practică pe scară largă a oricărei invenţii benefice mulţimilor e demult exersată şi implicit garantată. Mai concret, (pre)văd de ex. apariţia unor legi cu pedepse dure-n cazul deconectării oricui de la reţeaua distribuirii clasice de curent, dacă numărul utilizatorilor de maşinării supraunitare ar depăşi cîndva cîteva procente din totalul sclavilor energetici - şi nu tocmai energici. :-D

Adevarul pentru noi esta ca nu cunoastem nimic din ce vor rusii si americanii. Deocamdata, si asta fiindca reusesc cumva sa-si oculteze cu succes intentiile.

Arhanghelul

#521
Cand este rece bate de la nord-est ... cand este cald din ambele part opozabile cu ascedent sudic de la Sahara-turcia ... foarte rar ajunge din zona Atlantica ... asa ca sa nu vina iarna nucleara ...
c-am ... S ... feclito ...

P.S. Este vorba de curenti si celulele majore atmosferice in functie de anotimp ... pe si inspre teritorul Rumaniei ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

#522
De obicei cand vrei sa ai o analiza obiectiva asupra subiectului urmaresti traseul banilor.
Restul e perdea de fum

CitatIar spaima cu norul radioactiv ar trebui sa o aibe rusii...ca nu stii cum bate vantul!!!

Nu-mi aduc aminte sa fi spus ca trebuie sa le fie frica meriganilor de norul radioactiv. Iar de asta trebuie sa ne fie frica in primul rand noua - ca aici va cadea prima data in cazul imbecilei teorii a razboiului atomic - de care ne tot ferim, la care tot cautam solutii "sigure" si umbrele imbatabile. Nu exista asa ceva pentru nimeni - odata pornit prapadul e valabil pentru toti, difera doar timpul pana cand mierlim si in ce conditii. Punerea in discutie, iar, a echilibrului prin "inarmare atomica" e cea mai neproductiva directie pe care o putem apuca de aici incolo.

- Am inteles propaganda pentru sustinerea unui aparat militar mondial care nu-si mai gaseste locul in noua configuratie mondiala. Am inteles si cotizatiile pe care trebuie sa le plateasca, iar, tot tarile din fostul bloc socialist. Am inteles si faptul ca o industrie de aparare nu poate fi peste noapte convertita (desi mari concerne militare au inceput sa investeasca in industria medicamentului) si ca aceasta convertire trebuie sustinuta pentru ca acest colos industrial sa nu cada"cu valuri" - dar de aici pana la faptul ca UE, SUA s trebuie sa se  "ia de par" cu rusii de dragul unor maidanezi de la Kiev e distanta mare.

Numai ca orgoliul ca "avem solutii sigure de siguranta" poate da motive de incepere a unui conflict din cauza unor pacalici care cred ca pot "mitralia" avioane civile/diplomatice in zbor - asa cum a dat startul si "imbatabila linie de aparare Maginot". Bani aruncati in vant - pentru un efemer element de "siguranta".
- Cum am spus "daca urmarim traseul banilor" o sa avem o imagine mai exacta - iar vizitele in Romania a personalitatilor  mondiale au avut ca scop exact pe aceasta directie - "atentie la coruptie, Noi (UE, SUA) am inchis "robinetele" coruptiei catre centre de violenta - faceti si voi la fel, daca vreti sa fiti un stat de drept, un stat puternic. Nu alimentati marile retele transnationale ale coruptiei."
Restul imaginii  cu Bau-Bau-Rusia & Co sunt doar perdea de fum.
- Cred ca se cauta blocarea discreta a unei a treia forte - cea care creeaza constant si periodic "crize" in sistemul de state mondial si blocheaza/conditioneaza orice cooperare inter-state de cheltuieli militare. Parerea mea.

P.S. Credeti ca intamplator a aparut acum intrebarea "Credeti ca, coruptia din Romania poate creea o situatie similara cu a Ucrainei?" Credeti ca toti ceilalti (SUA, UE)  sunt tampiti cand ne spun asta ? Credeti ca se refere doar la"termopanele lui Bombo & Co " si alte banalitati similare ?

Xanadron

...Sau chiar patru ("Sturm und Drang") :wink:
Cu riscul deci sa ma repet, cite-o dreptate avem cumva fiecare si nimeni-niciodata n-o sa poata creiona macar 51% fidel paienjenisul de manevre/relatii de pe planeta asta pe cit de miraculos proiectata-n diversitate, p-atit de inexplicabil lasata-n grija Nefirtatului. :evil: (atentie, i se zice deseori si MAESTRU :-D)...
Nu pot acum - dar nici nu mai vreau - sa va mai agasez cu alte 1001 evenimente "mascate" de deranjul ucrainian, in desfasurare alerta din Vietnam sau Japonia pina-n Iran ori Brazilia.

Nu pot fi totusi de acord cu prezumtia c-am mai fi inca preponderent "ferma ruseasca", desi oligarhovii :lol: mai mulg inca pe ici-pe colea post-Lovilutzie, mai ales in industria aluminiului (Slatina) si ceva neferoase (Tulcea).
Incomparabil mai putin insa decit austro-ungaria de ex., care prin OMV a devenit probabil cea mai profitabila extractoare de petrol (ieftin) vindut pe urma scump acelorasi fraieri care i l-au cedat pe mai nimic. :x Pina si Raiffesien are insa caninii solid infipti in jugularele noastre - inclusiv, sau mai ales pe felia deloc cunoscuta a intermedierii cumpararii gazului... rusesc, da-da. 8-)

De acord insa macar partial ca "nu cunoastem [MAI] nimic din ce vor rusii si americanii. Deocamdata, si asta fiindca reusesc cumva sa-si oculteze cu succes intentiile."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#524
Putem sa ne imbatam cu apa rece fiecare din fantana sa proprie, insa facturile pe care le platim acum sunt in mare parte ale istoriei noastre de natiune duplicitara.

Parerea mea este ca ar trebui sa ne situam intr-o tabara macar acum in ultimul ceas.

Citat din: Ganditorul din  21 Mai 2014, 14:38:45
P.S. Credeti ca intamplator a aparut acum intrebarea "Credeti ca, coruptia din Romania poate creea o situatie similara cu a Ucrainei?" Credeti ca toti ceilalti (SUA, UE)  sunt tampiti cand ne spun asta ? Credeti ca se refere doar la"termopanele lui Bombo & Co " si alte banalitati similare ?
Nu, eu cred ca se refera la banalitatile care tin de evidenta faptului ca s-a facut si trafic de arme prin filiere aflate la varf, recompensate apoi de rusi. Mai cred ca se adreseaza si acelui Nucleu care face si desface de la lovilutzie incoace, si care e prezent atat in stanga cat si in dreapta.

Urmarisem un film american "Alerta de gradul 0" in care intareau spusele tale Ganditorule si anume ca acest complex militar industrial finanteaza toate campaniile politice, ale ambelor parti.