Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Război intr-un cuvant!!!!

Creat de angellla29, 05 Octombrie 2011, 19:46:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tractorbeam

Citat din: kandaon din  13 Iunie 2012, 15:43:04
...Ce cred eu ca il tine inca pe Assad in functie sunt armele chimice destul de multe pe care le detine. ...
In momentul cand alea vor fi cumva securizate sau neutralizate, va urma asaltul final, de la bombardamente aeriene la o implicare si mai mare la sol, in sprijinul rebelilor.

As zice ca mr Assad are 2 solutii: sa faca cum a facut Gadhaffi si sa sfarseasca cu un batz infipt in dos  :evil: si un glonte-n capatzana tras de un tanar rebel dornic de afirmare  :-o sau sa o stearga englezeste  :ufo: cu tot cu sotia british catre Yemen sau alt islamic dispus sa-i acorde azil lui si familiei. Tertium non datur.

Siberia

   Pe Assad il tine-n functie doar... ora exacta.
   Orice spectacol debuteaza la o data si o ora fixa pe care producatorul o alege in functie de factorul sa-i zicem... feng shui.

   Cat despre solutii...
   E uimitor unde-am ajuns si ce solutii gasim.
   Dar ce e mai trist, e cat de repede am uitat ca toti am avut aceeasi parinti.
   
Poate daca ne-am aminti, am mai avea o sansa...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Ganditorul

Subscriu la ce au scris colegii dar ar mai fi si solutia 3 - sa lasam un pic mai in planul 2 strategiile astea catre care suntem, teoretic si practic, impinsi, sa incepem sa punem intrebari si sa stopam cumva valul asta de "democratie cu arma" care se poate extinde oriunde in alta parte a lumii cu efecte dintre cele mai negative. Teoria sub care 'democratizam" fortat invatandu-i pe negrii ca practica albilor e cea mai buna, invatandu-i pe arabi ca ar trebui sa poarte pantofi pe nisip in loc de papuci - asa cum poarta ei traditional - duce la o struto-camila neacceptata de nimeni si la tensiuni inutile. Globalizarea se face, e un proces in desfasurare dar uniformizarea comportamentului socio-uman se face treptat si prin imbinarea noului cu vechiul - nu prin forta armelor generatoare de noi conflicte.
Nimic din  ceea ce s-a intamplat in ultimii 20 de ani nu a fost altceva decat creearea unor noi focare de conflict, creearea unor tensiuni sociale latente care mocnesc si care vor izbugni parjolind totul in cale la un moment dat. Totul - de la Irak '90 la Siria 2012 - nu este decat o amanare a unui conflict ce sta sa izbucneasca. Nu am "democratizat" nimic, nu am "restabilit pacea" nicaieri, nu am avansat omenirea cu un singur pas spre progres. Am pregatit doar "cadrul legal" pentru un conflict mult mai mare.
Asa ca as fi mai atent la "solutiile finale" aruncate pe piata ca panaceu universal, pentru ca ne apropiem de un prag critic de la care nimic nu mai poate fi previzibil in termenii unei dezvoltari normale. Si ne-o cam facem cu mana noastra sub diferite lozinci "eliberatoare" iar regretele de mai tarziu vor fi tardive.

Interesant e faptul ca toate tensiunile si tendintele de "schimbare a regimului" apar la mari distante de fratele cel mare de peste ocean - care  pana la urma e "stalpul de rezistenta" in promovarea acestor practici, desi si pe continentul american ar fi destule motive de nemultumire si "democratizare" - plantatiile de droguri care ne otravesc la nivel mondial, functioneaza in sistem semi-sclavagist la doi pasi de jandarmul mondial, care prefera sa sprijine "schimbarea regimului" in desert decat pe plantatiile de coca. Iar asta e un semn de intrebare .

Tayka

Syria poate fi doar un motiv pentru declanşarea rapidă a unei conflagraţii mondiale.Ori în acest caz noi sântem cam prinşi la mijloc..
Se ştie că în problemele strategice care contau de-a lungul vremilor  pentru ELITE, blocul estic si-a dat mereu mana cu cel vestic. Restul era tam-tam pentru mase, carora li se prezenta o lume bipolara. In mod real, PAPUSARII n-au scapat din mana Uniunea Sovietica nici un moment: de la revolutia bolsevica si pana la Gorbaciov. Si consider ca nici dupa Gorbaciov, Rusia nu-i de capul ei ... :wink:
Şi dacă s-a aprobat cumva ideia (salvatoare!!)că acum e momentul pentru a fii stârpită o bună parte din populaţia planetei,atunci ori ce altă încercare va fi inutilă.
Dar aceasta este doar părerea mea supusă greşelii. :|
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Siberia

   E ultimul raspuns pe care-l mai dau pe subiectul razboiului - oricare ar fi el. Nu mai vreau sa vorbesc despre oameni ucisi fara mila in masinatiunile intereselor financiare a unui grup restrans de oameni, nu mai vreau sa vorbesc de minciunile care ni se servesc pe tava, nu mai vreau sa vorbesc despre eliberarea popoarelor si transformarea campurilor detinute de noile popoare libere si democratice in culturi de maci, in transformarea cladirilor detinute in tabere de instruire a teroristilor nevazuti care darama guverne si darama vieti. Nu mai vreau sa vorbesc despre inumanitatea umanitatii. Oricum, lucrurile ce se vor intampla sunt demult planificate.
   Singurul lucru pe care vreau sa-l mai supun atentiei voastre pe acest subiect este un mesaj vechi de 70 de ani, dar care este inca de actualitate:
   
Discursul final din filmul Dictatorul

"Imi pare rau, dar nu vreau sa fiu un imparat. Asta nu este treaba mea. Nu vreau sa conduc sau sa cuceresc pe nimeni. Mi-ar placea sa ajut pe toata lumea, daca s-ar putea. Gentili, negri, albi. Toti vrem sa ne ajutam intre noi. Asa sunt oamenii. Toti vrem sa traim prin fericirea altora, nu prin nefericirea lor. Nu vrem sa ne uram sau sa ne dispretuim intre noi. E loc in aceasta lume pentru toata lumea. Si bunul Pamant este bogat si ne poate intretine pe toti. Viata noastra poate fi frumoasa si libera, dar ne-am pierdut calea.

Lacomia a otravit sufletele oamenilor, a baricadat lumea cu ura, ne-a inregimentat in mizerie si varsare de sange. Am dezvoltat viteza, dar ne-am inchis in noi insine. Masinariile care ne aduc abundenta dar care ne lasa doritori de mai mult. Cunoasterea ne-a facut cinici, desteptaciunea ne-a facut duri, inraiti. Gandim prea mult si simtim prea putin. Avem nevoie de umanitate mai mult decat de masinarii. Avem nevoie de bunatate si gentilete mai mult decat de desteptaciune. Fara aceste calitati, viata va fi violenta si irosita. Avioanele si radioul ne-au adus impreuna. Esenta acestor inventii plange in cautarea bunatatii omului, a fratiei universale, pentru unitatea noastra, a tuturor.

Chiar acum, vocea mea ajunge la urechile a milioane de oameni, milioane disperate de barbati, femei si copii, victime ale unui sistem care-l face pe om sa tortureze si sa intemniteze oameni nevinovati. Tuturor celor care pot sa ma auda le spun "Nu disperati". Nefericirea care ne inconjoara nu este altceva decat marsul lacomiei si amaraciunii oamenilor care se tem de progresul umanitatii. Ura omului va trece, dictatorii vor muri si puterea pe care au luat-o de la oameni se va reintoarce la oameni. Si atat timp cat oamenii vor muri, libertatea nu va disparea.

Soldati! Nu cedati brutelor, oamenilor care va dispretuiesc si va inrobesc, care va inregimenteaza viata, va spun ce sa faceti, ce sa ganditi si ce sa simtiti! Care va antreneaza, va rationalizeaza, va trateaza ca pe animale domestice, va folosesc ca si carne de tun! Nu cedati acestor oameni nenaturali – oameni-masinarii cu minti de masinarii, cu inimi de masinarii! Voi nu sunteti masinarii! Voi sunteti oameni! Aveti o dragoste pentru umanitate in inimile voastre! Voi nu urati! Numai ce-l ce nu este iubit, uraste, doar cel neiubit si cel nenatural.

Soldati! Nu luptati pentru sclavie! Luptati pentru libertate! In cap. 17 din Sf. Luca sta scris "Imparatia lui Dumnezeu este in om", nu intr-un singur om, nici intr-un grup de oameni, ci in toti oamenii! In voi! Voi, oamenii, aveti puterea, puterea de-a crea masinarii, puterea de-a crea fericire! Voi, oamenii, aveti puterea de-a face aceasta viata frumoasa si libera, sa faceti din aceasta viata o aventura minunata. Deci, in numele democratiei, haideti sa folosim aceasta putere.

Haideti sa ne unim cu totii. Haideti sa luptam pentru o lume noua, o lume decenta care-i va da omului sansa sa munceasca, care-i va da tanarului un viitor si batranului securitatea necesara. Brutele s-au ridicat la putere promitand aceste lucruri. Dar ei ne mint! Nu-si tin promisiunile! Niciodata nu si le vor tine! Dictatorii se elibereaza pe ei insisi dar ii inrobesc pe oameni! Haideti sa luptam sa implinim acele promisiuni! Haideti sa luptam sa eliberam lumea! Sa scapam de barierele nationale! Sa scapam de lacomie, de ura si de intoleranta! Haideti sa luptam pentru o lume motivata de dreptate, o lume in care stiinta si progresul vor conduce spre fericirea tuturor oamenilor.

Hanna, ma auzi? Oriunde ai fi, priveste-n sus, Hanna! Norii se ridica! Soarele patrunde printre ei! Iesim din intuneric la lumina! Venim intr-o lume noua, o lume noua buna, unde oamenii se vor ridica deasupra urei lor, a lacomiei lor si a brutalitatii. Priveste-n sus, Hanna! Sufletul omului a primit aripi si in sfarsit a inceput sa zboare. El zboara in curcubeu. In lumina sperantei! In viitor! Viitorul glorios! Care ne apartine mie, tie si noua, tuturor. Priveste-n sus, Hanna! Priveste!"
   

   -   Charlie Chaplin, 1940   -


"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Arhanghelul

#65
Mi-am marit ... stocul de bere, seminte si floricele ... pentru Campionatul Mondial "de ce vreti voi" 2012 ... ce se va tine(daca se va mai tine) in Orientul Mijlociu ...

                                       
                                       



Se anunta o participare selecta, deosebita, nemaiintalnita ... in rolul principal perechea Rusia - China(fluieraturi) impreuna cu gazda "foarte primitoare si darnica" Siria (aplauze) ... si un prieten cutezator Iran (ragaieli) ... vin impreuna cu 90.000 de soldati ,1.000 de avioane si 400 de tancuri ... si ceva barcute si balenute ucigase ...

In continuare(A) ... evenimentelor ... va dorim ... vizionare placuta ...  :mrgreen:


http://rumaniamilitary.wordpress.com/2012/06/20/rusia-china-si-iranul-aduc-militari-si-tehnica-de-lupta-in-siria/
http://english.farsnews.com/newstext.php?nn=9103082690
http://www.ziuaveche.ro/top-secret/armata-2/rusia-china-si-iranul-aduc-militari-si-tehnica-de-lupta-in-siria-101821.html
http://www.pncvirtual.ro/rusia-china-si-iranul-se-antreneaza-impreuna-pentru-apararea-siriei/
http://www.pncvirtual.ro/rusia-dezmite-informatia-despre-organizarea-unor-exercitii-militare-in-siria/
http://www.resboiu.ro/2012/06/20/iranul-coace-zece-noi-clase-de-nave-de-lupta/
http://english.alarabiya.net/articles/2012/06/19/221583.html
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

Stirea asa-ziselor manevre-mamut sino-ruso-siriene a fost deja dezmintita oficial (oricum parea gogonata :-D din start cu 90.000 soldati, 400 avioane, 1000 tancuri etc).

Eu continui sa cred ca si tarile BRIC sint in aceeasi gashca NWO cu jandaru' mondial :evil: si vor fi doar declaratii de protest la invadarea Siriei - ca si la posibila atacare ulterioara a Iranului, care n-are cum sa se "mondializaze" dupa mine decit in cazul unui plan globalist bine concertat de depopulare masiva a Terrei - Doamne feri de scenariul asta.
Altfel, conflictul israelo-iranian va ramine unul cel mult regional zic eu, cu pisalogeala concentrata pe instalatiile nucleare persane, drone cita frunza si iarba si nexam invazie terestra.

In rest, mega-biznisul vinzarii de arme (contra petrol in cazul relatiei China-Iran) merge uns, in ciuda oricaror embargouri.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#67
Meciul "sportiv" de care ziceai merita poate ceva mai multa atentie pentru ca mancatul linistit al semintelor in tribune poate fi intrerupt de o ciomageala mondiala intre galerii.
Nu poti sa te uiti la "activitatea sportiva" din teren iar in tribune cei care se afla la linia de demarcatie intre jucatori, Rusia, China, Iran etc pe de-o parte si tarile occidentale, democratice, NATO pe de alta parte  (ooops ... si noi ne aflam pe linia asta de demarcatie  :evil: ) sa stea lejeri, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
Ceva, ceva masuri de restrictionare o sa apara si la granite si pe teritoriul tarii noastre ( nu suntem singurii pe "granita" , dar fiecare cu grijile lui ...) - ca sa nu mai spun ca exista posibilitatea ca suporterii adversi sa vina sa vada de aproape "baza de antrenament de la Deveselu" sau "avioanele de ajutor sanitar" de pe Kogalniceanu. In aceste conditii ciomageala mondiala de care vb colegul Xanadron ca fiind imposibila... devine chiar probabila - chiar daca papagalul nostru, pardon, ministrul nostru de externe s-a dus sa cotcodaceasca despre necesitatea cooperarii romano-ruse in casa americanului de la "nati-o".
Si asta-i varianta optimista a problemei. Varianta pesimista este ca cocoseelul nostru de la Bucuresti nu intelege ca "plagiatul" scos in public de nemti inseamna un avertisment sever  dat de "locomotiva germana" si nu de marinarul sef, si ca nu are ce cauta la discutiile UE - care numai economice n-or sa fie, in conditiile acestei noi crize care se prefigureaza.
Acolo, la consfatuirea "economica" a UE trebuia sa trimitem o curva batrana care sa fie unsa cu toate alifiile si sub moaca de prost sa obtina ceva avantaje, ca si pana acum, pentru Romania.

Fac pariu si pun la bataie sutele de randuri de injuraturi care o sa le iau pentru fraza de mai sus contra sutelor de zile de suferinta care-i asteapta pe romani din cauza orgoliului cocoselului de la Bucuresti ... ca acesta din urma n-o sa fie bagat in seama de loc la viitoarea consfatuire europeana pe "probleme economice" si ca delegatia noastra se va intoarce cu un superb "jumatatea lui 5" in buzunarul de la spate al pantalonilor, plus retragerea urgenta a tuturor investitorilor dintr-o tara care tinde sa devina nesigura, ca Romania (cu tot alaiul de urmari care inseamna acest lucru - scumpiri, inchideri/lichidari de firme, somaj, noi restrictii in spatiul comunitar etc ).

Xanadron

#68
@colegul Ganditor:
Unu: "ciomageala mondializata" cu punct de plecare Siria sau chiar Iranul n-am zis deloc c-ar fi imposibila, ci doar improbabila (doar dupa mine asta, clar).

Doi: "papagalul" de la Externe afla de la mine (si asta nu-i acum doar o parere cu aproximatii de iluzie-aluzie-confuzie) ca-i mai mason/illuminat cu multe mii de Wati :lol: pe linie nemtzeasca decit "c.rva batrina" khazara T.B. - la care probabil te refereai cu oaresce admiratie.
Si pe care intr-adevar il sustin inca alti licurici importanti, :evil: surprinsi cumva de caderea deloc programata a guvernului altui "candidat manciurian" pregatit indelung in laboratoarele alogene - de arogantul robotzel UTC-isto-liberal :-D MRU vorbesc.
Fiindca faza dezgroparii plagiatului "cocoselului" dimbovitean - cu nimic mai bun, dar nici mai rau ca fostii claponi pitici - pare activata la ordinul unei aripi a "sforarilor" doar aparent germana si extrem de preocupata de eventuala compromitere a gazduirii moca p-aici a 1,5-2 milioane de "alesi" en-gros de Sus De Tot :star: cica.
Baieti ce-ar vrea sa ramina doar taiati imprejur :-P si nu... de tot in cazul unei inghesuieli toxice la ei acasa (minuscula casa, clar), dupa posibila detonare a problemei iraniene.

Trei: oricum deja nu mai exista-n epoca asta globalist-uniformizata-n jos (cu minore exceptii ale unor genii pustii :-D) lucrari de doctorat originale - eventuale sapaturi in doctoratul cameleonicei Angela Merkel de pilda te-ar convinge de asta. Problema-i cine-ar dori sapaturile astea in cazul fiicei de prelat agenta STASI si-un pic fiziciana pe la colturi. Nimeni - deocamdata cel putin...

Patru: as fi si mai offtopic ca pin-acu' (si vigilentul alx m-ar faulta :lol: sigur pe considerente de politizare - din partea amicului @biss nu-mi fac insa griji) daca ti-as mai descoji citeva "foi de ceapa" si mai aiuritoare dincolo de comediile sub vraja carora cadem ca mustele-n fatza TV-ului, asa ca ma opresc aici.
Nu de alta, dar tre'sa-mi fac timp sa aflu totusi motivul pentru care... mereu alt IP imi acceseaza si citeste aproape zilnic e-mailurile, desi-mi schimb parola tot aproape zilnic. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#69
1. Nu-i admiratie ci calcul simplu, ca si pana acum - intre 2 rele alegi lucrul cu cel mai putin impact negativ. Pana cand vom ajunge sa tinem noi "painea si cutitul" la impartirea portiilor mai e ... deocamdata ne strecuram printre feliile de tort taiate de altii. Dar cel mai simplu e sa lasam viitorul sa valideze una sau alta dintre variante - vom constata probabil ca nici unul din noi n-are dreptate.
2. Chestia cu e-mail-ul e relativ veche (sa vezi la telefoane ce "amuzant" e lucrul asta ). Eu am scapat relativ de necaz scriind parola in word pe un alt calculator si aducand-o la autentificare cu copy/paste de pe un stick. Nu stiu de ce viermele-spy cu care se citeste parola nu poate citi decat introducerea litera cu litera a parolei - la copy/paste da eroarea care iti asigura o relativa siguranta de 1-2 luni.
Spargerea parolei nu ar trebui sa aiba nici o amprenta sau culuoare politica - hackeri sunt destui iar interese care sa o faca si mai multe. Si cum bit-ul de informatie nu are miros ...o poate face oricine si din orice scop.

Siberia

Am si eu o intrebare: care-i faza cu ascultatul si cititul e-mailurilor ? Ce se intampla daca le citeste cineva sau imi asculta cineva convorbirile ?
Vine bau-bau sa ma sperie noaptea, sau ce ?
Ce se intampla daca ma doare-n cot de ascultari si citiri ?

Intreb si eu...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

#71
Ca le citeste nu-i bai  :-D  desi e un amator daca el le citeste primul , o fi pe la liceu si exerseaza pentru job  :lol:
Ce te faci daca le sterge selectiv si tu nu ai habar  :roll:
Razboi intr-un cuvant si sa nu-i aranjezi mufa cand il prinzi?  :lol:
Parerea mea ..

Siberia

#72
Eu am o parere diversa...
Din punctul de vedere umil al unui necunoscator, stersul prafului (chiar si selectiv) nu produce daune majore :-D
Reteta succesului este mai perfida: stergi 50% din ce-ai citit si inlocuiesti cu 50% de altceva care sa faca preparatul mai condimentat, gustos, etc.
Pastrarea procentului de amestec in limite cat mai apropiate retetei, da nastere unui preparat mancat si digerat cu placere de toata lumea.

Asa cam ce mai conteaza o stersatura, acolo ? :-D

Zic si eu...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

SLEAH19

#73
   Bănuiesc că majoritatea dintre noi , după ce am încercat pe comp la vremea noastră jdemii de jocuri ne ataşăm de unul şi de câte ori vrei să pui ordine în gânduri sau aşa antistress dai drumul la un joc . Eu m-am ataşat de Empire Earth şi de câte ori îmi permite timpul bag un joc.
  Pentru cei care nu l-au jucat  , jocul e de strategie  poţi începe din epoca preistorică ,epoca pietrei, dark age, renastere, epoca industrială etc  şi să ajungi la submarine nucleare , bombe atomice şi mai apoi la nanotehnologie. Personal joc doar până în epoca actuală adică : Atomic Age -Modern
Esenţa jocului este bătălia pe resurse, le cucereşti te dezvolţi mai repede şi îţi permiţi armate mai complexe şi upgradate. Cam ca în realitate.

Interesant este că după epoca pe care o trăim noi acum , în joc la optiunea Choose Civilization nu mai apar la apar naţiunile UE sau SUA ci doar China, Novaya Russia şi ....Rebel Forces. !!?? ( ataşez prit screen).
Ţinând cont că până în epoca în care trăim civilizaţiile şi naţiunile sun reprezentate corect în joc ,poate fi vreo premoniţie pentru viitor?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Ganditorul

#74
Ca sa continui discutia aparent off-topic inceputa mai sus, discutie care vizeza cuvantul pe care-l avem de spus acum in Europa (cand cred ca se va transa o pozitie ferma fata de un conflict ce sta in asteptare de prea mult timp...) adaug o imagine a felului cum suntem vazuti/perceputi acum in lume. Daca asta ne va apara sau ne va oferi sansa unei alte pozitii decat "ciocul mic si stati in banca voastra" o sa judece fiecare. Insa cand "pe masa" este miza numita Romania si cand un atuu care s-ar putea juca inteligent este anulat de aceasta "imagine de tara" nu cred ca se mai poate comenta nimic, cu atat mai mult nu se mai poate astepta nimic bun.

http://directproprietar.ro/Jurnalist-FAZ-Premierul-romn-trebuie-prins-furnd-argintria-UE-pentru-ca-lumea-s-neleag-cine-este


#Pentru ca ai continuat in mod constient off-topicul "aparent" inceput mai sus ai primit WARN 20%
   Va rog sa incetati cu propaganda indiferent de coloratura politica.
   Multumesc pentru intelegere!
   @biss

REGULAMENT:
1.9. POLITICA SI DISCUTIILE POLITICE SUNT STRICT INTERZISE PE ACEST FORUM.Cei care nu respecta aceasta prevedere vor fi sanctionati in consecinta! Sanctiunile pot ajunge pana la moderare sau in caz de recidiva,pana la banare!