Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Război intr-un cuvant!!!!

Creat de angellla29, 05 Octombrie 2011, 19:46:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

   Da bine bre fiulploii, adica vi cu Melchisedecu' mitologic la brat ca sa ma tragi de pleata-mi blonda in timp ce eu faceam referinta la Drunvalo Melchizedek aka Bernard Perona, seful Fratiei florii de cires sau mai precis a Florii vietii... (http://en.wikipedia.org/wiki/Drunvalo_Melchizedek)
   Apai spune matale, drept ii ?

   Lui matalutza de mine ii displace a vedea cum nenea Bernie da cu nasul de cateva notiuni de invatatura egipteana/sumeriana/ sau pana la urma universala si fuge repede sa-si schimbe numele intr-unul cu rezonanta ancestrala pentru a vinde linistit niste carti si pentru a infiinta o grupara spirituala care sa explice neavizatilor circuitul aerului si-al apei in natura... Imi este cu neputinta sau ca sa ma exprim in mod chic - peste putintele mele - sa concep ca nenea Bernie este reincarnarea celui despre care vorbesti matale... Nu pot precum ca sa pricep de ce orice individ cu numele: Costica, Bobitza, Petrica, Gigel, odata ce-au apucat sa inteleaga in felul lor cate ceva din invataturile stravechi, isi aroga niste denumiri cu rezonanta mitica si incep sa-si caute adepti - Costica va deveni Krishna Hercules, Bobitza - Buddha Hermetic, Petrica - Philo Quetzalcoatl si Gigel - Gebeleizis Trismegistos... Nu-si pot transmite informatiile sub numele lor propriu  ???

   Cat despre Melchisedecul din Salem - Jerusalem ar fi multe de spus, in functie de acuratetea cu care s-au preluat miturile stravechi de catre religia iudaica. Sa nu uitam ca si pelasgii aveau Melchisedecul lor care traia o viata de om "perfect", vechii sumerienii aveau un preot Melchisedec care aducea legea noua necesara oamenilor noi de dupa potop, iudeii il aveau pe Melchisedecul prezentat in Biblie, un alt Melchisedec detinator al stiintei lui Thoth aparea si prin Egipt, iar la gnostici Melchisedec era asociat cu Iisus.
   Despre toate aceste infatisari ale lui Melchisedec avem intr-adevar niste piste interesante de cercetat  :wink:

p.s. - "bre" este folosit mai sus cu sensul de "mai draga, mai" (forma de alint) - dar n-am vrut sa oripilez privirea-ti cu o expresie neaos neo-comunista  :wink:
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

horia2008

OK cu Melchisedec-u' si cu Drunvalo, daca tot suntem offtopic, ceva despre Fratia Alba adusa in discutie de fiulploii? Eu mare lucru nu prea stiu afra de Deunov si Aïvanhov (superficial); poate Marea Fratie Alba a lui Thoth sau Scoala misterelor lui Isis si alte Fratii Albe mentionate de Siberia?



Arhanghelul

#47
A_stana a declarat razboi OM-ului ... Dumnezeu te vrea liber (sa faci uz de liberul arbitru) ...

jOG Bill Just Passed Makes FAA Clear Airspace for Military Drones in the U.S. Feb. 9, 2012.

http://theforbiddentruth.net/18178-new-bill-allow-30-000-drones-fill-american-skies-2020-a.html
_______________________________________________________

Un complex corporatisto-militaro-economic (kabalic/pagan) doreste sa domine viata dumneavoastra ...

Discursul lui Kennedy

Celebrul discurs al lui Benjamin Freedman

________________________________________________________

P.S.  :evil: Cate un pic,pic,pic ... o sa te facem  ... un nimic ...

>>xxx.youtube.com/watch?v=OPpZIuwjhC0&feature=related<<
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

horia2008

Citat din: horia2008 din  07 Februarie 2012, 14:46:39
OK cu Melchisedec-u' si cu Drunvalo, daca tot suntem offtopic, ceva despre Fratia Alba adusa in discutie de fiulploii? Eu mare lucru nu prea stiu afra de Deunov si Aïvanhov (superficial); poate Marea Fratie Alba a lui Thoth sau Scoala misterelor lui Isis si alte Fratii Albe mentionate de Siberia?
Referitor la fratiile albe mentionate pe aici, am gasit un articol sumar de-al lui Oreste (scurt post pe blogul lui) despre Fratia alba a esenienilor; il postez aici, fiind scurt, poate este de interes; de comentat nu ma bag pentru ca nu cunosc prea multe pe acesta tema
Citat
Fratia alba a esenienilor
Societate initiatica ermetica, fratia eseniana invaluita intr-o discretie absoluta pretindea candidatului o viata desavrasita, prin care sa-l celebreze pe Dumnezeu. Atributele unui esenian erau iubirea, pacea, armoniea si intelegerea tuturor formelor de viata. Modelul existential deosebit de auster in care postul era permanent pleda pentru o deschidere spirituala si culturala universale, spre deosebire de forma rigida si exclusivista a iudeilor. Dupa initiere, fratii invatau ca daca Cerul este lumea principiilor inalte care au generat toate formele existentiale, Pamantul este maica grijulie care hraneste si intretine viata din aceasta dimensiune. Si aici se intalnesc cele doua principii constitutive, purtand numele de Tatal ceresc si Maica Pamanteana. Omul este copilul chemat sa celebreze viata si sa lupte cu patimile care au dus la caderea adamica. Pentru esenieni dezideratul suprem era constructia unei lumi a pacii, libertatii si fraternitatii. (Din Evanghelia Eseniana, descoperita printre manuscrisele de la Marea Moarta reiese ca mantuitorul Iisus Hristos din Nazareth avea cunostiintele initiatice ale grupului).
Publicat de Oreste Teodorescu
Sursa: http://codulluioreste.blogspot.com/2012/03/fratia-alba-esenienilor.html


Xanadron

#49
http://www.ziare.com/international/siria/rusia-joaca-periculos-trimite-trupe-speciale-antitero-in-siria-1157083

Trupele rusesti trimise în Siria par sa fie celebrele "Spetznatz" (Spetzialnâi Naznacenia - Destinatie Speciala) si ar fi precursoarele altor trupe aeropurtate (dupa surse dezmintite de oficialii rusi). Cum am mai discutat p-aici, Rusia detine o puternica baza navala in Mediterana, in portul sirian Tartus.

Intentiile Moscovei de a-si sustine aliatul arab ar fi evidente, in perspectiva preconizatului rezbel americano-israeliano-iranian. :roll:
In declansarea caruia eu NU cred totusi (fiind extrem de riscanta pentru soarta planetei in definitiv) - cu exceptia cazului in care nu doar rusii-s adversari de forma ai "jandarmul" yankeu, ci si restul tarilor BRIC (India, China, Brazilia). 8-)
Si, evident, ar fi gind la gind cu depopularea en-gross a Terrei.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

elena78

Citat din: angellla29 din  05 Octombrie 2011, 19:46:02
SUA si Israel, ingrijorate de armele de distrugere in masa ale Siriei

    Statele Unite si Israel monitorizeaza indeaproape presupusul arsenal de arme de distrugere in masa detinut de Siria, fiind ingrijorate ca gruparile teroriste ar putea profita de revoltele din aceasta tara impotriva presedintelui Bashar al-Assad pentru a obtine arme chimice si rachete, sustin oficialii americani si israelieni.

    Israelul este ingrijorat de posibilitatea ca armata siriana sa transfere arme chimice catre organizatii teroriste precum Hezbollah sau Hamas, din cauza instabilitatii din Siria, a declarat ambasadorul israelian in SUA, Michael Oren, potrivit Haaretz. Intr-un interviu pentru Wall Street Journal, Oren a declarat ca Israelul "este foarte preocupat cu privire la situatia armelor de distrugere in masa detinute de Siria, inclusiv arme chimice", si ca atat Israelul cat si Statele Unite "monitorizeaza cu atentie aceasta situatie".

    Potrivit unui raport publicat sambata de Wall Street Journal, serviciile secrete americane cred ca Siria dispune de un intreg arsenal de arme chimice de diferite tipuri. Mai mult, SUA considera Siria unul dintre cei mai mari distribuitori de arme de distrugere in masa, alaturi de Coreea de Nord si Iran, si acuza regimul de la Damasc ca traficheaza arme catre Hezbollah si Hamas, inclusiv rachete cu raza lunga de actiune.

    Cu toate acestea, guvernul SUA nu are in acest moment nicio informatie care sa indice ca Siria a transferat arme chimice organizatiilor teroriste.

Iranul a reusit sa produca fibra de carbon, aflata sub embargou international, deoarece poate fi folosita in industria nucleara

    Iranul a reusit sa produca fibre de carbon, un material extrem de fin si de rezistent, aflat sub embargou international pentru ca poate fi utilizat in tehnologii militare sau nucleare, a afirmat sambata ministrul Apararii, Ahmad Vahidi, citat de AFP.

    "Asistam la concretizarea unui proiect strategic al ministerului Apararii", a spus generalul Vahidi, cu ocazia inaugurarii unei uzine care produce acest material.

    "Fibra de carbon poate fi utilizata pentru constructia motoarelor de rachete, sau pentru aripi si fuzelaje de avioane militare si comerciale", a spus acesta. "Iranul este de acum una dintre cele 10 tari care detin aceasta tehnologie (...) si acest lucru a fost obtinut pe plan intern, gratie capacitatii inginerilor din ministerul Apararii", a mai spus el.

    Fibra de carbon poate fi utilizata si in industria nucleara, in special pentru rotoarele centrifugilor destinate imbogatirii uraniului. Din acest motiv, vanzarea acestui material sau exportarea de tehnologii catre Iran care sa permita producerea lui a fost interzisa de comunitatea internationala.

Sunt aici mai multe articole  pe care daca doriti sa le cititi...

Dupa LIBIA, urmeaza Siria si IRANUL, spune jurnalistul Webster Tarpley/ TURCIA, GATA PENTRU OPTIUNEA MILITARA IN CONFLICTUL CU ISRAEL?

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2011/09/08/video-dupa-libia-urmeaza-siria-si-iranul-spune-jurnalistul-webster-tarpley-turcia-gata-pentru-optiunea-militara-in-conflictul-cu-israel/

Siria ameninta ca VA ATACA Israel daca occidentul intervine militar. RUSIA SI CHINA AU INFURIAT SUA


http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2011/10/05/siria-ameninta-ca-va-ataca-israel-daca-occidentul-intervine-militar-rusia-si-china-au-infuriat-sua/

Panetta, seful Pentagonului: INLATURAREA REGIMULUI DIN SIRIA E O PROBLEMA DE TIMP. Ce spune Rusia?

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2011/10/04/panetta-seful-pentagonului-inlaturarea-regimului-din-siria-e-o-problema-de-timp-rusia-gandeste-altfel/

LORZII RAZBOIULUI: pregatiri NATO pentru RAZBOI cu Siria si apoi cu Iran, conform reprezentantului RUSIEI la NATO

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2011/08/05/lorzii-razboiului-pregatiri-nato-pentru-razboi-cu-siria-si-apoi-cu-iran-conform-reprezentantului-rusiei-la-nato/

IRANUL, SCOS COMPLICE al Al-Qaeda pentru "atentatele" de la 11 SEPTEMBRIE


http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2011/08/21/iranul-scos-complice-al-al-qaeda-pentru-atentatele-de-la-11-septembrie-2001/

Rusia ameninta cu dezvoltarea fortelor nucleare daca nu se cedeaza in privinta scutului antiracheta, SUA impune sanctiuni Iranului

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2011/06/10/rusia-ameninta-cu-dezvoltarea-fortelor-nucleare-daca-nu-se-cedeaza-in-privinta-scutului-antiracheta-sua-impune-sanctiuni-iranului/

,,SUA si Israel, ingrijorate de armele de distrugere in masa ale Siriei,,

ei bine  parerea mea personala este ca  poate contrar asteptarilor  eu cred  ca Siria  este  ingrijorata  de armele   SUA si Israel,acum razboiul se conduce cu droni .. .eu nu inteleg aspectul  organizatia Nato sau Organizatia Natiunilor Unite  de ce se afla acolo???   ca sa alimenteze cat mai mult   razboiul de acolo??'ma tem ca da ,nu ma incred deloc in toate aceste organizatii :Uniunea Europeana , Nato ,FMI,s.a.m.d...Media  cei din televiziuni de ce nu vorbesc mai mult despre razboiul din Siria ?? De ce nu vorbesc despre radiatiile de la Fukushima??? De ce vorbesc asa de putin despre ele???De ce nu aduc adevarul la iveala?? de ce continua sa   ne manipuleze cu  filme  ,programuri televizive fara nici o valoare??? telejurnale in care expun  oamenilor  doar ceea ce le convine ,  oameni buni traim in manipulare  aproape totala ,vreau sa expun aici un video sa avem asa o idee despre  ce se intampla  in Siria... ..


Reports of 'massacre' in Syrian village

Xanadron

#52
Rusia trimite elicoptere de atac in Siria si Hillary-i indignata: 8-)
http://news.yahoo.com/blogs/lookout/russia-attack-helicopters-syria-hillary-clinton-191518289.html
Concluzie aparenta cel putin: portul sirian Tartus pare sa fie realmente important pentru rusi, ca unica baza militara de sprijin din Mediterana. Sa vedem daca rusii se rezuma SI acum doar la declaratii de protest (ca-n cazul rezbelului iugoslav, dar si-n altele). Eu ramin la convingerea ca-s in aceeasi gashca :evil: cu "jandarmii mondiali".

In paralel, teatrul (nu chiar scurt) al regizarii unei "lovituri a tarii de stat" :lol: in Siria, vorba lu' Nea Nicu, e-n plina desfasurare - ocheade aruncate-n spatele scenei pot fi de interes:
http://www.voltairenet.org/NATO-preparing-vast-disinformation

Aparent greu digerabile informatiile despre colaborarea agentiilor de presa oficiale cu IT-isti experti in CGI-uri si studiouri din Qatar & Arabia Saudita, dar cine-a vazut genialul film "Wag the Dog" cu Dustin Hoffman si De Niro (1997) deja stie cam ce va urma...

Wag the Dog (1997) - Trailer
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#53
Hai sa punem punctul pe I.
Interesant in aceste conflicte interne ale tarilor nord Africane nu este momentul acuzarii si eliminarii "tiranului" - ca in Egipt, Libia si cum pare a fi acum in Siria. Momentul crucial este acela in care o demonstratie pasnica a unor oameni care au unele nemultumiri economico-sociale se transforma peste noapte intr-o unitate de elita capabila sa tina piept "tiranului" cu armament greu, cu strategii de lupta si sustinere internationala (provocand distrugeri si pierderi de vieti omenesti comparabile cu cele ale "tiranului").
- Imi e greu sa cred ca pasnicii demonstranti au invatat peste noapte cum se manuieste o arma, cum se cucereste un oras, si ca ... au frecat Lampa lui Aladin pentru a obtine armament de greu, cu care sa faca fata unei forte de opresiune statale.
- Imi e greu sa cred ca in situatie similara, in SUA, bastionul democratiei, daca hispanicii, chinezii sau arabii ar iesi cu arma in mana pentru a impune o alta ordine de stat ... guvernul SUA i-ar primi cu flori si ar pleca de la putere.

Aici nu punem sub semnul intrebarii ordinea de stat. Ea exista si trebuie exercitata de cei in functie pana la varianta democratica a alegerilor. "Democratia cu arma in mana" indiferent cat este de uzata ca model de lupta impotrtiva "tiraniei" reprezinta o anarhie, un act terorist, un atentat la o ordine de stat deja existenta si orice legiferare, orice aparare a acestor demonstratii este un atentat la dreptul international. Ca noi imbracam in poleiala mediatica acest fapt e una (si de aceea am subliniat "forta media" in aceste situatii) - ca legiferam prin aprobarea unor decizii internationale ca o "demonstratie pasnica" sa se inarmeze peste noapte si sa devina "subiect de drept international" e cu totul altceva.
Cine i-a inarmat pe "rebeli" intr-o zona controlata strict de acordurile internationale de embargou ?
Cum au ajuns armele in mana "rebelilor" ?
Cine sunt cu adevarat acesti "rebeli" si care este planul lor de "democratizare", in realitate ?

Acestea sunt intrebari care trebuie sa jeneze ONU - daca vrem sa mai credem in aceasta organizatie in care toate statele sunt teoretic egale in fata ordinii de drept. Reperele "beligerantei" sunt clare in dreptul international ( si aceste repere ne-au salvat pe noi in 89 de la un deznodamant mai tragic - chiar daca acum ii pedepsim pe cei care ne-au salvat cu puscaria).
Daca embargoul international subliniaza doar interventia "tarilor foste comuniste" atunci suntem in eroare si aceasta eroare s-ar putea sa ne duca spre dezastru - pentru ca si acum, dupa 21 de ani de la caderea zidului Berlinului, mai suntem tributari imaginii mediatice ca cei rai sunt "doar de la rasarit" - si ca binele, indiferent de cadavrele si distrugerile pe care le lasa in urma - vine "doar de la apus".
Cum bine spunea cineva "Somnul ratiunii naste monstrii".
Putem sa ne facem ca nu vedem, putem sa ne amagim ca sprijinim binele, putem sa initiem si sa sprijinim manifestatii similare la noi sau aiurea, putem sa tacem sub semnul faptului ca "nu (ne) pricepem" - cand monstrul va incepe sa distruga tot ce e in jur vom regreta inutil ca "am fost orbiti de situatie". Raul va fi deja facut.
Parerea mea .

Xanadron

#54
Buna analiza de mai sus colega Ganditorule, fiindca facuta pe o "foaie de ceapa" rareori sau niciodata desfacuta de media mainstream.

E mult mai groasa :-D insa cred eu (si ceapa, si situatia), iar motivul si timing-ul scenariilor astora de vrajba implacabila, indiferent de pozitia "tzintelor" vizate spre eliminare si judecate mereu cu masuri diferite - ca sa nu mai vorbim de adevaratii scenaristi :evil: - ne ramin aproape intotdeauna necunoscute. Inclusiv "post-factum".

La originea primaverii arabe prelungite-n alte anotimpuri se vehiculeaza deci 1001 cauze.
Unele aparent clasic globalist-imperialiste (petrolul, alinierea la finantele rockefeller-rotschildiene etc) sau altele ceva mai oculte (controlul unor stargates :star: sau chiar anihilarea unor DJINI rebeli :lol: :fullmoon: etc), dar eu cel putin cred ca producerea asta etapizata de haos islamic e necesara pentru succesul "etapei iraniene", aminate cam mult deja.

Continuarea asteia doar o intrevad insa si mai astept citeva noi evolutii pin-o sa-mi mai dau p-aici cu parerea.
Nici vorba insa de "The Anglo-Saxon Mission" IMHO (pe scurt: mostenirea Terrei post-apocaliptice exclusiv de catre rasa alba - doar o alta intoxicare cu sferturi de Adevar, zic eu), ci mai degraba de-o ultima zvircolire pt. stergerea urmelor a... "arendasilor-testeri" ET-arhontici :-( cam prea abuzivi in ultima vreme, lasati aici cu o alta procura de tanti Sophia, :martiansad: plecata citeva milenii pe la studii prin alte galaxii. :ufo:

Si care-o sa fie cam oparita :-D cind o reveni si-o vedea ce-au facut p-aici toti "flecarii si gusatii":
Lord Jacob Rothschild Confronted
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

#55
Citat din: Xanadron din  13 Iunie 2012, 13:57:11

La originea primaverii arabe prelungite-n alte anotimpuri se vehiculeaza deci 1001 cauze.
Unele aparent clasic globalist-imperialiste (petrolul, alinierea la finantele rockefeller-rotschildiene etc) sau altele ceva mai oculte (controlul unor stargates :star: sau chiar anihilarea unor DJINI rebeli :lol: :fullmoon: etc), dar eu cel putin cred ca producerea asta etapizata de haos islamic e necesara pentru succesul "etapei iraniene", aminate cam mult deja.

Continuarea asteia doar o intrevad insa si mai astept citeva noi evolutii pin-o sa-mi mai dau p-aici cu parerea.
Nici vorba insa de "The Anglo-Saxon Mission" IMHO (pe scurt: mostenirea Terrei post-apocaliptice exclusiv de catre rasa alba - doar o alta intoxicare cu sferturi de Adevar, zic eu), ci mai degraba de-o ultima zvircolire pt. stergerea urmelor a... "arendasilor-testeri" ET-arhontici :-( cam prea abuzivi in ultima vreme, lasati aici cu o alta procura de tanti Sophia, :martiansad: plecata citeva milenii pe la studii prin alte galaxii. :ufo:

Si care-o sa fie cam oparita :-D cind o reveni si-o vedea ce-au facut p-aici toti "flecarii si gusatii":
Lord Jacob Rothschild Confronted

Chiar arata dubios omu ala.

Cat despre posibile explicatii mai oculte ale problemei siriene, pe langa eliminarea unui avanpost al Iranului si Rusiei in extenso, si legat poate de "stergerea urmelor" a altceva, iata ce se mai anunta de catre oamenii de stiinta

http://stirileprotv.ro/stiri/stiinta/cercetatorii-au-descoperit-ce-a-cauzat-disparitia-oamenilor-preistorici-si-a-animalelor-uriase.html

"Oamenii de stiinta au gasit dovezi convingatoare care indica faptul ca planeta noastra a fost lovita de o ploaie de meteoriti, in urma cu peste 12.000 de ani.
....Materialele au fost gasite intr-un strat subtire de roca, in SUA si Siria. Testele au confirmat ca acestea nu sunt de origine cosmica, vulcanica sau facute de om.

"Temperatura necesara pentru a produce acele materiale este egala cu cea cauzata de explozia unei bombe nucleare, adica suficient de ridicata pentru a topi nisipul", a declarat James Kennett, profesor de stiintele pamantului la Universitatea California, Santa Barbara.

Descoperirile realizate de echipa de cercetatori vin in sprijinul controversatelor teorii care sustin ca Pamantul a fost lovit de un asteriod, in urma cu 12.900 de ani, lucru ce a declansat un val de frig, care a cauzat extinctia pe scara larga a vietii umane si animale."

Dar poate ca nu a fost o cometa sau o ploaie de meteoriti (e ciudat ca o cometa sa loveasca zone din America si din Siria in acelasi timp), ci ceva rachete nucleare lansate cine stie de cine (din spatiu poate), pentru a "reseta" viata pe Pamant la acea data. A urmat "iarna nucleara" (ultima glaciatiune) si s-a scapat de "indezirabili" (scopurile se pot discuta, de la un "razboi civil" la teoria lui TVM in special).

Iar acum cineva vrea sa bage sub pres urmele, si sa fie sigur ca nu va iesi nimic serios la vedere. Sau poate ca mai exista ceva ascuns pe acolo (in zona parca sunt si niste adaposturi subterane, chiar orasele cu galerii sapate adanc in pamant), ceva nedistrus atunci. Altii vorbesc de chestii de prin (de sub) Carpati, de sub piramide (egiptene sau chinezesti, ultimele au fost cunoscute in vest chiar tarziu). Cine stie insa cat e de fapt simpla fantezie si cat e real

Desigur, astea sunt doar ipoteze, la fel de bine (sau mai probabil) ar fi ca Siria sa fie doar avanpostul si aliatul Iranului in zona, si o piesa necesara de scos din joc inainte de atacul asupra Iranului. Iranul "democratic" va face legatura cu Marea Caspica si va sufla de sub nasul Rusiei resursele de acolo (Azerbaidjan etc). Iar gazele si petrolul iranian (si azer) vor fi mult mai usor tranzitate prin Siria chiar la Mediterana. Prin asta e scoasa din joc si Rusia si Turcia chiar, care mai are idei crete din cand in cand.
De aia trag rusii cu dintii de portul ala din Siria, si ii ajuta cum pot pe cei ce conduc Siria acum, precum si pe iranieni. Nu fiindca sunt ei asa anti-americani sau anti-israelieni sau anti-vest, ci pentru ca le fuge o closca cu oua de aur din gradina.
Rusia e din ce in ce mai dependenta de exporturi de materie prima si asta ar fi o lovitura serioasa pentru ei.

Oricum nu cred ca Assad si ai lui vor rezista presiunii la nesfarsit, cred ca Siria e plina de trupe speciale gen SAS, Beretele Verzi, etc., si care ii instruiesc si inarmeaza pe rebeli.
Ce cred eu ca il tine inca pe Assad in functie sunt armele chimice destul de multe pe care le detine. Evreilor cred ca le e un pic frica sa nu faca vreo prostie cu ele, la disperare, de aia nici nu se prea baga ei acolo (nici oficial nici direct, nici macar declaratii nu prea am auzit de la ei).
In momentul cand alea vor fi cumva securizate sau neutralizate, va urma asaltul final, de la bombardamente aeriene la o implicare si mai mare la sol, in sprijinul rebelilor. 

Siberia

Imagini din Manualul armtei SUA 2010 - Tehnici de razboi neconventionale.
Poate o sa recunoasteti tehnicile folosite.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Ganditorul

Ceea ce cred ca trebuie punctat este faptul ca inceputul "etapei iraniene" va insemna sfarsitul UE si a extinderii cooperarii spre Asia. Si cum noi suntem la granita de est (adica la granita cu ... viitorul sustinator al iranului) e posibil sa devenim si teatru de razboi - cu tot ceea ce inseamna asta. Daca pana acum "s-a intarziat prea mult aceasta etapa" (si as spune ca aici am avut si noi un cuvant de zis, pentru acest surplus de zile de pace) de acum incolo provocarile vor fi din ce in ce mai evidente.
Dumnezeul  stramosilor nostrii sa ne ajute sa stim sa deosebim binele de rau, si pacea de razboi.

Siberia

#58
Cred ca ar trebui sa ne amintim cateva stiri din lunile trecute si sa le alaturam pe cele proaspete pentru a vedea tabloul din fata noastra:

Poate o sa radeti, dar in luna Februarie, fanii Madonnei cereau conducerii israeliene sa amane orice gand de razboi pana dupa concertul divei :-D
Ei bine, concertul a fost la sfarsitul lunii Mai 2012

http://articles.nydailynews.com/2012-02-10/news/31048173_1_madonna-show-madonna-fans-madonna-camp

   Pe la 5-6 Iunie 2012 ne-am minunat cu totii de tranzitul planetei Venus, nu-i asa ?

   In 7 Iunie 2012, Casa alba a terminat cu uimirea venusiana si a trecut la uimirea siriana :-D
" The future of Syria will be determined by the Syrian people, and the international community must come together in support of their legitimate aspirations. We call once more on all nations to abandon support for this brutal and illegitimate regime, and to join together to support a political transition in Syria—one that upholds the promise of a future for which far too many have already died."
   Va amintiti cumva si de viitorul irakienilor, egiptenilor, libienilor ? Ei, si ce daca va amintiti ?

http://www.cfr.org/syria/white-house-statement-syria-june-2012/p28466

   In 11 Iunie, Debka anunta o intalnire (nu lovitura) fulgeratoare intre domnii William Hague si Sergey Lavrov  pentru a cadea de acord in privinta Siriei... daca nu, urmeaza binecunoscuta faza "no fly zone".
"British Foreign Secretary William Hague is to meet urgently with Russian FM Sergey Lavrov Thursday for a last bid to gain Moscow's cooperation in stopping the violence in Syria, or else the three allies will unilaterally impose a no-fly zone over the embattled country. (DEBKAfile exclusively reported this option Monday, June 11.)  In Paris, French Foreign Minister Lauren Fabius said that the Assad regime had lost its right to exist and all measures including military action and a no-fly zone must be used to remove it. "

http://debka.com/newsupdatepopup/1328/

   Astazi:
   Sirienii anunta ca folosesc o noua moneda de schimb tiparita in Rusia, pentru a-si plati datoriile. Bancherii afirma ca asta a fost ultima solutie pe care au gasit s-o foloseasca, impinsi in aceasta directie de sanctiunile internationale.
"Syria is using a new currency printed in Russia to pay its soaring deficit, reports Suleiman Al-Khalidi of Reuters.
Four Damascus-based bankers told Reuters that the new cash has entered circulation because international sanctions have derailed oil exports and other government revenues. "


http://www.businessinsider.com/russia-is-printing-money-for-syria-to-pay-government-expenses-2012-6#ixzz1xgB0F0wk

   Statele Unite cer Rusiei - prin vocea doamnei Hillary Clinton - sa fie ACUM constructive in privinta Siriei.
"Russia says it wants peace and stability restored. It says it has no particular love lost for (Syrian President Bashar al-) Assad and it also claims to have vital interests in the region and relationships that it wants to continue to keep. They put all of that at risk if they do not move more constructively right now."

http://www.reuters.com/article/2012/06/13/us-syria-crisis-clinton-idUSBRE85C19Y20120613



Spuneam cu ceva vreme in urma ca astept tranzitia planetei Venus...


p.s. - acel Right NOW mi-a amintit de clipul chinezesc pentru EURO 2012.
         Mai tineti minte , NOW - tv ?  :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Intr-o gradinita din America , educatoarea le promite copiilor 2 $ daca vor raspunde exact la intrebarea: Cine a fost persoana cea mai importanta din istoria omenirii?
Se ridica Sean, irlandezul, si zice ca St. Patrick.
- Gresit, urmatorul la rand!
Se ridica McQueen, scotianul, si zice ca St. Andrew.
- Gresit, urmatorul...
Se ridica Shlomo, evreul, si zice ca Iisus Cristos.
Educatoarea ii da cei 2 $ pentru raspunsul exact si-l intreaba cum se face ca evreii il recunosc pe Isus ca cel mai important om din istorie. Raspunsul lui:
- Eu stiu de fapt ca cel mai tare din istoria umanitatii a fost MOISE, dar BUSINESS IS BUSINESS!

Un banc care explica si reflecta realitatea razboiului . Putem considera ca un razboi nu e pe bune ci este blat, un show PR . Ca exista si victime colaterale face parte din legitimitate
Piesele de domino  cad in continuare ...deocamdata .
Parerea mea ..