Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

cat de periculoasa este intalnirea cu extraterestrii?

Creat de HUNNAM, 30 Septembrie 2011, 12:03:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HUNNAM

daca oamenii si extraterestrii s-ar intalni, omenirea ar fi amenintata? Sunt extraterestrii creaturi periculoase sau pasnice?
In cadrul Conventiei SETIcon, care a avut loc la California in perioada 13-15 august, experti in domeniul astronomiei si in cautarea de viata extraterestra s-au contrazis in legatura cu siguranta populatiei, odata ce pamantenii ar da nas in nas cu fiinte din afara Terrei. Unii experti au subliniat faptul ca este riscant sa le trimitem semnale asupra existentei noastre, iar altii au subliniat faptul ca, oricat de periculosi ar fi extraterestrii, nu este foarte posibil sa fim afectati de la distante interstelare.

tractorbeam

Ce ne facem daca la primul contact dupa ce ne strangem mainile/labutzele/inotatoarele/alte variate apendice folosite la salut (pot fi f. variate in functie de cultura, la noi eskimo isi freaca nasurile, nu?) ne alegem cu o RAIE care nu trece cu nici o alifie?  :evil:
Zic ca orice organism saprofit de pe epiderma lor sau a noastra poate deveni agresiv in contact cu o epiderma neobisnuita cu un asemenea contact. Ma gandesc ca mancarimea de genul asta se poate produce in diverse zone ale corpului si parca vad cu ochii mintii o intreaga populatie scarpinandu-se de zor prin partile blanoase, fara oprire si cu o mimica sugestiva.
Va mai arde de vreaun contact?  :-o
 

ariel

#2
Citat din: HUNNAM din  30 Septembrie 2011, 12:03:38
daca oamenii si extraterestrii s-ar intalni, omenirea ar fi amenintata? Sunt extraterestrii creaturi periculoase sau pasnice? ....

....lucrez intr-o mare ferma de pui...si eu ma ocup de prepararea hranei ,am fost curioasa acum ceva timp sa merg intr-o hala cu puiuti mici...abia populati....cand am intrat, in prima faza, au "fugit" toti spre capatul halei, m-am asezat jos si am asteptat...dupa 8-9 minute au venit spre mine curiosi...au inceput sa ma ciuguleasca...imi mancau furaj din palma, unii mai curajosi stateau sa ii mangai....
ma-ntreb ce gandesc acei puiuti....care apoi devin pui dolofani...ei ne percep ca pe "cei" ce le aduc mancarea....ca pe "mama" ce n-au intalnit-o niciodata....cei ce iarna instaleaza "niste chestii" care le fac cald...vara instaleaza niste chestii care le fac racoare.....le fac curat zilnic...
....si care dupa aprox. 40-42 de zile...ii taie si-i mananca...

...Hunnam...sper c-am fost destul de explicita
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

HUNNAM

#3
..ai fost destul de explicita..dar nu vad legatura .. ce legatura au reactiile unor animale care.. sunt animale  ..cu niste oameni care au discernamant, care gandesc , au sentimente.. nu cred ca daca ar veni un extraterestru toti o sa ne retragem undeva intr-un colt ,dupa care o sa venim sa-i mancam din palma , sa stam sa ne " mangaie" ..si nici nu cred ca vre-unu din noi se gandeste la extraterestrii ca fiind niste parinti ce ne hranesc, care instaleaza dupa cum ai zis tu " niste chestii " care ne incalzesc etc. .. nu am inteles nimic din comparatia facuta de tine..sau din exemplul dat.. vezi nici macar nu stiu ce este..

tractorbeam

#4

Citat din: HUNNAM din  30 Septembrie 2011, 12:03:38
daca oamenii si extraterestrii s-ar intalni, omenirea ar fi amenintata? Sunt extraterestrii creaturi periculoase sau pasnice? ....
Citat din: ariel din  30 Septembrie 2011, 13:53:38
....ma-ntreb ce gandesc acei puiuti....care apoi devin pui dolofani...ei ne percep ....ca pe "mama" ce n-au intalnit-o niciodata....si care dupa aprox. 40-42 de zile...ii taie si-i mananca...

- ce bine ca noi oamenii suntem de partea care trebuie a cutzitului, cum era oare daca erau galinaceele la putere?

- asta e avantajul speciei dominante  :evil: poti sa-ti alegi de care parte a lamei cutitului sa te asezi

- simt o fascinatie morbida gandindu-ma ce senzatie are puiul cand i se suceste gatul; cand eram copil si mama taia pasari in chiuveta din bucatarie, obligatoriu cu ligheanul deasupra pasarii zicea ea, sa nu stropeasca peretii, suspectez ca o facea deoarece ii repugna sa vada direct cum lama taie si singele tasneste, incercam un sentiment ciudat, un mix de excitare nervoasa care provenea din caracterul extraordinar si ireversibil al evenimentului si o anumita placere - care avea legatura cu gustul grozav al supei de pui pe care il anticipam; mai era poate si senzatia de hunting-killing dar ce pot eu sti, eram doar un copil;

HUNNAM

Citat din: tractorbeam din  30 Septembrie 2011, 15:43:00
- simt o fascinatie morbida gandindu-ma ce senzatie are puiul cand i se suceste gatul; 
.. c sadic  :lol: .. cred ca esti un criminal in serie.. cati oameni ai omorat pana acum??  :lol: .. omg

kefren

[. Unii experti au subliniat faptul ca este riscant sa le trimitem semnale asupra existentei noastre.
[/quote]

    Pai,daca au vreo cateva mii,daca nu milioane de ani avans,iar tehnologia lor le permite sa stie cam tot ce se petrece in Univers,nu vad de ce isi mai pun o asemenea problema.Hmm,daca i-ar auzi ce le trece prin cap expertilor,s-ar prapadi de ras. :-D

fiulploii

Din cele expuse pana acum pe acest topic cred ca sunt in asentimentul majoritatii ca numele topicului sa fie schimbat in :
Cat de periculos este pentru extraterestrii sa se intalneasca cu un uman ?

cred ca nu mai trebuie sa adaug nimic . :wink:

calator astral

Citat din: fiulploii din  30 Septembrie 2011, 21:10:21
Din cele expuse pana acum pe acest topic cred ca sunt in asentimentul majoritatii ca numele topicului sa fie schimbat in :
Cat de periculos este pentru extraterestrii sa se intalneasca cu un uman ?

cred ca nu mai trebuie sa adaug nimic . :wink:

O foarte foarte buna initiativa,fiul ploii,subscriu!
Intr-adevar intilnirile de gradul 3 - 4 pot avea consecinte suparatoare pentru ambele specii...inclusiv pentru "ei".
Cred ca,dupa o temeinica analiza a situatiei actuale, sint si eu la rindul meu in asentimentul tuturor daca propun SOLUTIA urmatoare:
Nu ar fi mai bine pentru toata lumea sa stea fiecare la casa/planeta/galaxia lui?
Chiar tu urlai deunazi,impreuna cu amicii tai,ca,va citez "cind vii ca musafir la cineva in casa respecti gazda si regulile bunului-simt", deci stai cumintel,nu furi aurul,plantele sau animalele sarmanului,de asemenea nu-i rapesti omului copiii sau femeia sa le faci Doamne-iarta-ma mai stiu eu ce....
Deci ar fi bine sa ne mai slabeasca si sa se duca in pustiu unde or vedea cu ochii,la furat pe alte planete,daca tot sintem un astfel de "pericol" pentru ei...
Parerea mea...

fiulploii

Citat din: calator astral din  30 Septembrie 2011, 23:03:06
......
Nu ar fi mai bine pentru toata lumea sa stea fiecare la casa/planeta/galaxia lui?
De ce nu dai exemplu personal la fel ca si cu fotografia ? Federatia Planetelor Nelocuite subscrie si ea .
Citat din: calator astral din  30 Septembrie 2011, 23:03:06

Chiar tu urlai deunazi,impreuna cu amicii tai,ca,va citez "cind vii ca musafir la cineva in casa respecti gazda si regulile bunului-simt", deci stai cumintel,nu furi aurul,plantele sau animalele sarmanului,de asemenea nu-i rapesti omului copiii sau femeia sa le faci Doamne-iarta-ma mai stiu eu ce....
Tu urlai pe aici despre karma , apoi despre sistemul like , apoi despre cat de persecutat esti , si alte cele - si asta este o anumita tipologie  ..cazuistica .
Citat din: calator astral din  30 Septembrie 2011, 23:03:06

Deci ar fi bine sa ne mai slabeasca si sa se duca in pustiu unde or vedea cu ochii,la furat pe alte planete,daca tot sintem un astfel de "pericol" pentru ei...
Parerea mea...
Corect .
Insa , nu suntem in masura  sa impunem asta ... deocamdata .

angellla29

Daca extraerestrii sunt cu aprox 10000 de ani avans fata de noi...pentru ei nu suntem decat un musuroi de furnici pe o autostrada galactica....Credeti ca s-ar complica cu niste "furnici"...sa le ia in seama sau sa aiba "legaturi diplomatice"? Ma indoiesc....Cand este de ajuns...sa"treaca' peste noi...fara nici un sentiment de regret....Sau daca ei sunt chiar creatori nostri...atunci sper sa nu ne fii ajutat si supravegheat ca sa sfarsim ca acei pui din ferma Arielei...Nu de alta ...dar ar fi pacat...Foarte interesanta acea comparatie...ar trebui sa ne puna pe ganduri...

jean

Citat din: HUNNAM din  30 Septembrie 2011, 12:03:38
In cadrul Conventiei SETIcon, care a avut loc la California in perioada 13-15 august, experti in domeniul astronomiei si in cautarea de viata extraterestra s-au contrazis in legatura cu siguranta populatiei, odata ce pamantenii ar da nas in nas cu fiinte din afara Terrei.
Este normal, parerile sunt impartite atata timp cat nu stim mai nimic despre acesti ET. Ca un bun inceput cred ca, trebuie numai sa fim atenti si vigilenti pentru a putea sesiza pe ET si actiunile lor. Numai dupa ce avem anumite informatii putem sa ne gandim la o strategie. Cum sa abordam aceasta problema.
Adevarul este dincolo de noi

@Lex

#12
angela angela angela , uite exact DE ASTA  nu vor e.t sa dea mana cu pamantenii  si sa faca in sfarsit mult asteptata ''dezvaluire''.Tu chiar crezi ca ei mai gandesc cum spus tu mai sus ''Credeti ca s-ar complica cu niste "furnici"...sa le ia in seama sau sa aiba "legaturi diplomatice"? Ma indoiesc....Cand este de ajuns...sa"treaca' peste noi...fara nici un sentiment de regret....'' GRESIT.  Daca si ei ar gandii asa si ar proceda cu fiecare rasa mai putin evoluata decat ei la fel,   s-ar duce drq universul asta.Din contra, cum arata ei ca sunt mai ''batrani'' ca noi , in nici un caz nu iau toate planete in 'okean' si incep sa traga  :-) :-)

HUNNAM

#13
Citat din: calator astral din  30 Septembrie 2011, 23:03:06
Intr-adevar intilnirile de gradul 3 - 4 pot avea consecinte suparatoare pentru ambele specii...inclusiv pentru "ei".
Deci ar fi bine sa ne mai slabeasca si sa se duca in pustiu unde or vedea cu ochii,la furat pe alte planete,daca tot sintem un astfel de "pericol" pentru ei...
Parerea mea...

asa periculosi ii vezi tu pe pamanteni , incat sa se teama de noi, niste fiinte care se spune a fi cu mult peste noi in orice domeniu?  cei ce vor avea de suferit in cazul unei intalniri de gradul 3-4 , asta daca se presupune a fi un atac cv, suntem noi.. nimeni altcineva..

angellla29

Citat din: @Lex din  01 Octombrie 2011, 10:39:05
angela angela angela , uite exact DE ASTA  nu vor e.t sa dea mana cu pamantenii  si sa faca in sfarsit mult asteptata ''dezvaluire''.Tu chiar crezi ca ei mai gandesc cum spus tu mai sus ''Credeti ca s-ar complica cu niste "furnici"...sa le ia in seama sau sa aiba "legaturi diplomatice"? Ma indoiesc....Cand este de ajuns...sa"treaca' peste noi...fara nici un sentiment de regret....'' GRESIT.  Daca si ei ar gandii asa si ar proceda cu fiecare rasa mai putin evoluata decat ei la fel,   s-ar duce drq universul asta.Din contra, cum arata ei ca sunt mai ''batrani'' ca noi , in nici un caz nu iau toate planete in 'okean' si incep sa traga  :-) :-)

Pai sa stiti ca nu e nevoie neaparat sa "ne stearga" de pe harta Universului.....Ci doar sa ne ignore, dar asta numai daca nu au vreun interes in a ne cuceri sau a exploata cam ce se gaseste pe aici si EI au nevoie...A ne cuceri numai daca cumva sunt un Imperiu..Dar eu totusi sper sa apucam in cursul acestei vieti sa le putem deslusi intentiile adevarate....Cu atat mai bine daca sunt mai avansati ca noi...poate reusim sa invatam ceva bun de la ei...Si inca ceva daca sunt razboinici...am incurcat-o....la propriu....Apropos domnilor am urmarit "Ancient Aliens: Evil Places" si este un episod foarte interesant mai ales fragmentul din Siberia, mai exact Yakutia, unde sunt niste "tunuri" care distrug tot ce prind ca invadeaza acel spatiu aerian al Siberiei....Foarte...foarte interesant.... Abia astept urmatorul epsod...le-am urmarit pe toate si sunt foarte...foarte incantata....in sfarsit am inteles cum ca toata istoria pe care noi o cunoastem din scoala ....e o mare minciuna...Si eu cred ca acei oameni de stiinta chiar au dreptate....Sunt convinsa ca "Elderii" au fost aici din totdeauna...dar ma enerveaza ca nu se "arata la fatza" sa ii vedem si noi....Eu dintodeauna i-am asteptat....sper sa ii intalnim cu totii...pe cei buni....