Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

China a lansat modulul Tiangong1! / Reactia Rusiei.

Creat de calator astral, 29 Septembrie 2011, 19:45:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

#15
Calatorul...

CitatImediat Rusia a reactionat prin canalul international RT -Russia Today : "China se pregateste sa cucereasca intregul Univers!"

Horia...
Citat
Era sa cad de pe scaun la reactia Rusiei   

Imediat Rusia a reactionat ?!!?? prin comentariul banal al unui jurnalist editor???   


Ce vrei, poate au si ei jurnalistii lor apocaliptici care vad in orice lucru sfarsitul lumii.
Ar fi interesant de vazut care a fost traiectoria profesional a acelui jurnalist... pun pariu ca e un basrabean care a facut "studii gratuite" la trusturile nostre de presa.  :evil:

Pana la urma cred ca aceasta lansare e un lucru bun ... adica se duce naibii monopolul actual al calatoriilor spatiale. Poate aflam si noi in sfarsit cum arata "fata nevazuta a Lunii" si se desumfla o parte din basmele cu care ne aburesc cei de la NASA.
Partea proasta ar fi ... sa nu transforme chinezii calatoriile astrale in sport national. Sunt totusi peste un miliard de chinezi. Daca jumtate ajung pe Luna e deja o problema... :evil: :lol:

ariel

#16
"Tiangong 1 este primul modul spatial pus pe orbita de catre chinezi care iau astfel o decizie majora de a concura cu statia spatiala internationala la care lucreaza NASA de cativa ani buni. Chinezii spera ca pana in 2020, statia lor spatiala sa fie functionala si capabila sa mentina viata in spatiu pentru proprii astronauti.
Urmatoarea lansare este programata peste fix o luna, atunci cand Shenzou 8 va andoca la modulul deja plasat pe orbita. De ce vrea China propria statie spatiala? Desi nici teoreticienii conspiratiei nu ne pot raspunde, un lucru este interesant de remarcat: statia spatiala chineza va avea aceleasi module de andocare ca si ISS, ceea ce inseamna ca o viitoare andocare cu statia spatiala construita de NASA nu pare a fi o actiune de ignorat."

sursa :http://www.itplay.ro/stiri/stiinta/china-a-inceput-constructia-la-propria-statie-spatiala-2033.html

.....America...China...parca- ncep sa semene din ce in ce mai mult cu niste personaje de pe la noi...care de "ochii lumii" se-njura ...iar apoi devin nasi...cumetri...
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

skycleaner

Eu cred ca China devine din ce in ce mai periculoasa. Dar este doar parerea mea...

Nox

Citat din: calator astral din  29 Septembrie 2011, 22:47:08
din pacate nu sint autorizat sa divulg sursa acestei informatii, precizez doar ca este extrem de fiabila.

Şi eu am o sursă la fel de fiabilă care zice că informaţia de mai sus e o bazaconie.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calator astral