Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Teoria relativitãþii ºi cãlãtoriile în timp

Creat de PaulR, 06 Decembrie 2005, 08:50:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

contemplatorul

#45
Vreti ca sa vedeti cum arata Masina=Motorul=Rotorul Timpului ?

Iat-o !

Ea permite ambele VIZIUNI, adica: atat REGRESIA=intoarcerile in timp, cat si EXTRA_POLAREA=proiectiile in timp, ele fiind raportate la=fata de ORIGINE=momentul actual=curent=prezent.

contemplatorul

Sirius,

N-am nimic personal cu nimeni, nici macar cu masonii, ci, vreau doar ca sa aflu cat mai multe, despre oricine, si tocmai de aceea provoc pe toata lumea, fara exceptie.

Iti multumesc pentru raspuns. 

darieglobur

Citat din: contemplatorul din  09 Iulie 2008, 00:03:15
Vreti ca sa vedeti cum arata Masina=Motorul=Rotorul Timpului ?

Iat-o !

aha! asa arata masina timpului?...ok, baga si tu ceva explicatii acolo ca io-s cam in ceata :cry:
...und Sie fliegen doch!

liteady73

#48
 Salut Forumiste si Forumisti RUFON !...

Salut Darieglobur !...

Dr. Ronald Mallett a conceput un dispozitiv cu ajutorul caruia sa modifice topologia spatio-temporala folosind exclusiv lumina, in speta, razele laser.
Sant doua modele ale dispozitivului, aflate inca in cercetare :

1. Un sistem care contine o incinta opaca cu mici oglinzi in interiorul acesteia, care ricoseaza spiralat razele laser;
2. Un sistem imbunatatit constand intr-o incinta transparenta in care sant proiectate raze laser.

Ideea este aceea de a produce o deformare observabila a structurii spatiu-timp din interiorul spiralei de lumina, aceasta putand fi constatata prin introducerea unei particule neutre d.p.d.v. electric (neutron), care in conditiile modificarii structurale ale spatiului si timpului din solenoidul luminos, ar produce la randul sau o modificare a topologiei spatio-temporale locale.

In cazul unui solenoid luminos lung de cativa metri - ideea originala -, efectele sant cu adevarat spectaculoase. Trenul de particule introdus in solenoid dispare. Daca dispare, inseamna ca solenoidul luminos pliaza spatiul. De asemeni si timpul.

Sant concluzii unanim acceptate in lumea stiintifica, conform carora un astfel de dispozitiv reprezinta cu adevarat prima masina a timpului.

PS : V-as fi recunoscator daca s-ar putea sa pastram acest topic in limitele unor conversatii care sa ne ajute pe viitor.

contemplatorul

#49
Darie,

Pai hai s-o luam mai soft asa, mai popular, si deloc academic, deoarece in cazul asta, nu va mai intelege nimeni nimic.

Deci, ia spune tu, nu cumva Masina Timpului seamana cu:

1) Cei doi pesti primordiali ?
2) Sau, cu Ying si Yang (2 forte OPUSE DAR CONVERGENTE, si IN NICIUN CAZ INVERSE, deoarece, in acest ultim caz nu ne-am mai putea afla in fata ADEVARULUI CREATIEI, ci am gasi doar SAMANTA DISCRIMINARII=DISTRUGERII=adica o svastica) ?
3) Sau, cu simbolul INFINITULUI (corect pozitionat, si nu orizontal) ?

Si daca Masina Timpului asa ti se pare si tie, atunci:

Nu cumva este cel mai probabil - acum fiind cat se poate de edificati in privinta reprezentarii REALE a unei SIMBOLISTICI ESOTERICE MULTIMILENARE - ca noi gresim enorm atunci cand ne consideram progeniturile unor maimute nevinovate asa cum sustine Charles Darwin ???

In loc sa fim convinsi de faptul, ca suntem RODUL EXCLUSIV AL UNEI CREATII SUPER_INTELIGENTE ???

contemplatorul

#50
Liteady,

Te rog sa observi ca sunt in topic, ba chiar Masina Timpului re_imaginata de mine, seamana foarte bine cu Masina Timpului descrisa inclusiv de catre Ronald Mallet, adica:

1) Are si ea un SOLENOID=O BOBINA=UN ROTOR (chiar asta si sugereaza VIZUAL graficul meu, chiar daca este un grafic doar bi_dimensional, si nu un grafic tri_dimensional ca cel al lui Ronald Mallet);

2) Si, intradevar, TIMPUL ESTE PLIAT=ASCUNS intre infasurarile=spirele=spiralele SOLENOIDULUI=BOBINEI=ROTORULUI, aceasta DIMENSIUNE FIZICA FICTIVA fiind "NASCUTA"=DEPENDENTA de evolutia celor 2 FORTE=CAMPURI OPUSE, reprezentate de Ogiva lui Verhulst, numita si Curba Cumulativa a Probabilitatilor Reciproce de Adevar, si Ogiva lui Galton numita si Curba Cumulativa a Probabilitatilor Reciproce de Eroare. 

lylyt_ice

 liteadi73, deci; introducand un tren de particule in solenoidul luminos, acestea dispar, iar asta demonstreaza deformarea(pliarea) observabila a structurii spatiu -timp din in interiorul acestei spirale de lumina. Intrebarea mea este: acele particule dispar si gata, sau apar din nou la iesirea din spirala respectiva, astfel demonstrand si faptul ca particulele pot apare instantaneu intr-un loc dinainte stabilit; in cazul de fata celalalt capat al spiralei?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

contemplatorul

#52
Darie si Liteadi73,

Ca sa nu va mai spun, ca daca va uitati si mai atent la graficul meu, veti avea chiar:

VIZIUNEA=IMAGINEA=REPREZENTAREA unui O.Z.N.=unui vehicul - SPATIO-TEMPORAL, cu care se poate CALATORI - APROAPE INSTANTANEU=deci, cu o viteza cel putin egala cu viteza luminii - IN DIMENSIUNEA REALA SI NU FICTIVA, NUMITA TIMPUL-SPATIU sau SPATIUL-TIMP.

P.S.
Lylyt_Ice,

Cele 2 curbe, Ogiva lui Verhulst si Ogiva lui Galton, fiind considerate mai recent de catre oamenii de stiinta - si zic si eu ca este chiar foarte corecta aceasta prezumtie a lor - drept:

CURBE AUTO_CATALITICE=AUTO_RE_GENERATOARE !


liteady73

#53
 Salut Lylyt_ice !...

Intr-adevar, este o problema spinoasa, in sensul ca exista doar presupuneri si modele teoretice care prezic disparitia spontana ale particulelor subatomice trecute prin acest dispozitiv.

Se presupune, folosind teoria relativitatii generalizate, ca lumina fortata sa se constitue sub forma unei spirale (fotonul nu are masa de repaus si este neutra electric, dar prezinta deasemeni si caracteristicile unei particule subatomice cu masa de repaus - vezi efectul Compton, presiunea luminii), poate produce  in cantitati infime, cumulate, un efect de distorsiune al structurii spatiu-timp.

Jetul de particule subatomice trecut printr-un astfel de solenoid, ar fi atras de lumina, si astfel , la randul sau, modifica topologia spatio-temporala locala. Acest tren de subparticule dispare la iesirea din solenoidul luminos, in cazul unei instalatii de dimensiuni foarte mari (solenoid de ordinul metrilor , zecilor de metri in lungime).

Nu se stie unde dispare acest tren de particule subatomice. E doar un model teoretic, dar e dovedit la scara mica (modele de laborator) de Dr. Ronald Mallett ca lumina poate modifica timpul si spatiul.

lylyt_ice

  Contemplatorul, schema prezentata de tine seamana mai mult cu curba histerezis dar nu stiu daca ase vre-o legatura cu aceste calatorii spatiu timp, ca din cate-mi aduc eu aminte aceasta curba histerezis masura permeabilitatea magnetica a elementelor?!?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

contemplatorul

#55
Lylyt-Ice,

Eu pot sa-ti dovedesc ca are legatura cu calatoriile in spatiu-timp, deoarece eu chiar obisnuiesc CA SA CALATORESC IN TIMP cu aceasta MASINA A TIMPULUI, adica:

1) Atat in TRECUTUL=ISTORIA unei evolutii. Procedeu ce poarta denumirea de REGRESIE=INTOARCERE IN TIMP, efectuata in folosul realizarii unei PRO_GNOZE despre evolutia unui fenomen oarecare, pe care astfel incerc si chiar si reusesc ca s-o cercetez=s-o de_codific=s-o descifrez destul de exact=precis=(utilizand notiunea de Best-Fit); 

2) Cat si in VIITORUL aceleiasi evolutii. Procedeu ce poarta denumirea de PRO_GRESIE=ANTICIPATIE IN TIMP, deci, sa si PRE_VAD=CUNOSC IN AVANS evolutia aceluiasi fenomen oarecare pe care am reusit ca sa-l PRO_GNOZEZ, si care este o evolutie

NE_CUNOSCUTA PROFANILOR NU DOAR PENTRU VIITORUL EI, CI LE ESTE CHIAR - PRECUM SI IN PRIMUL, DAR SI IN ULTIMUL RAND - INSUFICIENT CUNOSCUTA PROFANILOR, MAI ALES DIN TRECUTUL=ISTORIA EI ASCUNSA=SECRETA,


procedee care au loc ambele in aceeasi FICTIUNE=CONVENTIE=ILUZIE=PSEUDO_DIMENSIUNE (DE)NUMITA TIMP.

lylyt_ice

 Nu ...eu nu m-am referit la masina prezentata de tine, ca nu are legatura cu, calatoriile in timp si spatiu, ci la curba asta histerzis (care seamana ca forma cu masina din schema prezentata de tine).
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

contemplatorul

Lylyt_Ice,

Eu am inteles, si, desi ar putea parea si aceasta intrebare  a mea off-topic, ea este totusi on-topic, si tocmai de aceea risc s-o pun.

Dar tu ai inteles care este sensul luptei dintre Predator(i) (aliatii naturali ai omului) versus Alien(i) ???

lylyt_ice

#58
 cred ca da...lupta consta in incercarea de a pastra mentalul uman, inchis ca intr-o cutie Faradei, fara ca asesta sa perceapa ca se afla la mijlocul distantei dintre doua oglinzi paralele(copacul vietii la care nu avem acces). SAU m-a insel?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

Citate din Contemplatorul"
Citat"1) Are si ea un SOLENOID=O BOBINA=UN ROTOR (chiar asta si sugereaza VIZUAL graficul meu, chiar daca este un grafic doar bi_dimensional"

Cred ca sugereaza absolut orice vrei tu sa sugereze... ai auzit de pareidolia ?

Citat2) "Ca sa nu va mai spun, ca daca va uitati si mai atent la graficul meu, veti avea chiar:

VIZIUNEA=IMAGINEA=REPREZENTAREA unui O.Z.N.=unui vehicul - SPATIO-TEMPORAL"

Cum seamana, privit din perspectiva laterala?  iarasi dai bice pe pareidolie. Stii ce este aia?

Pai poate sa semene si cu o flacara de chibrit intoarsa, cu curba de histerezis si cu ce altceva binevoieste creatorul unor linii sa spuna ca seamana. Te crezi Picasso ?


Citat3) "Eu pot sa-ti dovedesc ca are legatura cu calatoriile in spatiu-timp, deoarece eu chiar obisnuiesc CA SA CALATORESC IN TIMP cu aceasta MASINA A TIMPULUI,"

Cee? Ai reusit tu sa calatoresti in spatiu-timp?!? Si asta in mod obisnuit?! Si nu ma refer la o calatorie in spatiu (ex: Braila-Bucuresti) si in timp (vreo 3 ore), ci ceva cu totul special, spui?!?

You are amazing=cool=brightest=no replica, man!

Pai daca ai facut asta, inseamna ca stii ce se va intampla in 2012, de exemplu... Nu ne spui si noua, ca o sa te credem? Sau nu ai voie?
Daca ai calatorit in timp, inseamna ca esti mai tare decat adunatura de oameni de stiinta ce se screme sa elaboreze doar niste rezultate teoretice... si daca da, sa inteleg ca forumul Rufon este atat de elitist si special, incat ai decis sa imparti tocmai cu noi aceste rezultate exceptionale? La OTV ai incercat?

Eu zic ca merge=se potriveste=are mari sanse la Topul Bazaconiilor.

Nu as cataloga cele spuse de mine ca si atac la persoana, ci ca o replica la adresa unui atac din partea ta asupra bunului simt al cititorului. Chiar asa mare nivel de naivitate crezi ca are forumul Rufon?

p.s. Imi place avatarul tau, este cool, demn de un calator in timp si spatiu real cum esti tu.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm