Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Elemente spectaculoas descoperite de arheologii din Alba Iulia:

Creat de zana@M, 25 Septembrie 2011, 17:00:58

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zana@M

Arheologii din Alba Iulia au descoperit, în perioada august - septembrie, elemente spectaculoase din castrul Legiunii a XIII-a Gemina, specialiştii identificând vase ceramice, monede din acea perioadă, inscripţii şi ştampile pe piatră ale legiunii.

Au fost descoperite fragmente de vase, fragmente de monumente între care şi un fragment de coloană votivă dedicată probabil lui Jupiter, numeroase ţigle cu ştampile ale legiunii a XIII-a Gemina de tipul LEG XIII G, un fragment de antefix, trei monede romane dintre care două emise pe timpul lui Hadrian".

Cetatea din Alba Iulia a fost construită la începutul secolului al XVIII-lea, între anii 1714-1738, fiind considerată cea mai reprezentativă fortificaţie bastionară de tip Vauban din România. Înainte de a se ridica fortificaţia de tip Vauban, pe acest loc au existat un castru roman (al legiunii a XIII -a Gemina, anul 104) şi o cetate medievală.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

socrate

Au mai gasit de asemenea, in cetate arheologii si un templu dedicat Zeitei Nemesis precum si o statueta ce reprezita Zeita.De remarcat ar fi faptul ca Templu Zeitei se afla la citiva metri sub pamint,cine a acoperit Templul ZEITEI si cu ce scop!!!!,ar fi intrebarea?
In imediata apropiere,se afla doua temple patriarhal-crestine situate deasupra pamantului si la o inaltime considerabila,usor de remarcat fara sa trebuiasca serviciile arheologice spre evidentierea lor,intrebarea ar fi!?,cit sa mai dureze oare pina va veni timpul ca aceste temple patriarhale sa-si gaseasca locul cuvenit la citiva zeci de metri sub pamintul care acopera Templele Matriarhale!!?

zana@M

Alte descoperii la Cetatea Alba Iulia, gasiti aici ...
http://www.mediafax.ro/cultura-media/descoperiri-spectaculoase-arheologice-care-ofera-informatii-noi-despre-castrul-legiunii-a-xiii-a-gemina-8792375

In urma săpăturilor au fost descoperite mai multe construcţii, una dintre acestea având şi un sistem de încălzire sub podea "hypocaust" şi o curte pavată cu dale mari de piatră, dar şi canale de evacuare a apelor pluviale şi uzate.

Arheologii albaiulieni au descoperit în aceeaşi zonă un şir de postamente, dar şi fragmente ceramice, câteva monede, fragmente de monumente arhitectonice, o inscripţie întreagă datând de la începutul secolului III d.Hr., precum şi un bloc masiv dintr-o a doua inscripţie, cel mai posibil tot din secolul III d.Hr.

"Inscripţia întreagă este foarte importantă. Ea confirmă faptul că împăratul Marcus Aurelius Antonius (Caracalla) a fost în Dacia împreună cu mama sa Iulia Domna. Mai mult se confirmă prezenţa împăratului la Apulum. Şirul inscripţiilor tipice legate de această vizită imperială constituie un şir complet de la Veţel - la Porolissum".
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

mm

 Foarte laudabile eforturile arheologilor de a descoperi urmele romanilor si nu urmele românilor (dacilor care suntem si azi)! De ce nu ma mir?

De ce oare cineva se straduieste foarte tare pentru a sterge pana si amintirea românilor din arealul lor geografic (care cuprindea toata Europa Centrala inca, pe vremea lui Burebista)?
- Nu stim! Nu stim! Zisera ei.

In schimb, se fac eforturi colosale din banii românilor pentru a reconstrui cetatile feudale ale dusmanilor lor (fosti sau actuali), pentru a dezgropa urmele trecerii dusmanilor românilor pe aici si se cheltuie bani seriosi pentru ca sa se treaca sub tacere tot ce este românesc.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

fiulploii

Ideea de baza e ca tara  noastra e cutreierata de echipe de arheologi straini , britanici, germani si americani cu cate unul sau doi romani , si aia sapa si cerceteaza istoria noastra straveche de pana la razboaiele daco-romane . Si uneori mai si publica studii in
strainatate  , numai la noi in tara nu . La noi, exista un  consens al tacerii printre istoricii romani si nu cred ca e vorba de vreo directiva externa . Daca ar fi asa, atunci nu s-ar publica nici in strainatate anumite studii care sustin cu dovezi arheologice ca spatiul vechii Dacii a fost intr-adevar Axis Mundi .
:fullmoon: :fullmoon: :fullmoon:

zana@M

Citat din: mm din  26 Septembrie 2011, 18:10:41
Foarte laudabile eforturile arheologilor de a descoperi urmele romanilor si nu urmele românilor (dacilor care suntem si azi)! De ce nu ma mir?

De ce oare cineva se straduieste foarte tare pentru a sterge pana si amintirea românilor din arealul lor geografic (care cuprindea toata Europa Centrala inca, pe vremea lui Burebista)?
- Nu stim! Nu stim! Zisera ei.

In schimb, se fac eforturi colosale din banii românilor pentru a reconstrui cetatile feudale ale dusmanilor lor (fosti sau actuali), pentru a dezgropa urmele trecerii dusmanilor românilor pe aici si se cheltuie bani seriosi pentru ca sa se treaca sub tacere tot ce este românesc.


Adevarat tot ce scri  ,mm .
Un roman plecat din tara de mult timp in SUA ,Napoleon Savescu a facut multe eforturi pentru a ne arata adevarata noastra istorie ,de unde ne tragem cine sunt dacii .In fiecare an are loc un Congres International de Dacologie la Bucuresti ,are o revista ''Dacia Revival'' . A scris multe carti pe aceasta tema .Cea mai importanta este ''Noi nu suntem urmasii Romei'' .
Mai multe amanunte aici...http://dacia.org/nucleus/
sau aici....http://www.enciclopedia-dacica.ro/grup2/dacia.htm
Aici veti citi despre  ....''http://filmedocumentare.com/mostenire-dacilor-pe-apa-sambetei/

Chiar dacă sunt protejate prin lege, cetăţile dacilor din Munţii Orăştie, vestigii de o valoare excepţională, incluse în patrimoniul mondial al UNESCO, sunt angrenate într-un proces de distrugere iremediabilă, consecinţă atât a lipsei de implicare a instituţiilor abilitate, a sustragerii pieselor de valoare din siturile arheologice, cât şi a mutilărilor deliberate.

Patrimoniul dacilor pe apa sambetei (Rafael Udriste) partea 1.avi

Despre Tracii,dacii, getii, gotii, pelasgii, arimii, noi romanii, astia suntem noi, asta este istoria noastra. Dacia, Romania - casa noastra.

Pelasgii-tracii-dacii-getii-gotii

Si aici despre ''Originile dacilor si ramanilor''
Dacia REvival - Originile Dacilor si Romanilor
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

zana@M

Citat din: fiulploii din  26 Septembrie 2011, 21:57:02
Ideea de baza e ca tara  noastra e cutreierata de echipe de arheologi straini , britanici, germani si americani cu cate unul sau doi romani , si aia sapa si cerceteaza istoria noastra straveche de pana la razboaiele daco-romane . Si uneori mai si publica studii in
strainatate  , numai la noi in tara nu . La noi, exista un  consens al tacerii printre istoricii romani si nu cred ca e vorba de vreo directiva externa . Daca ar fi asa, atunci nu s-ar publica nici in strainatate anumite studii care sustin cu dovezi arheologice ca spatiul vechii Dacii a fost intr-adevar Axis Mundi .
:fullmoon: :fullmoon: :fullmoon:

Completez la ceea ce ai scris ....

Dacia preistorica-Documentar

Ce limba vorbeau dacii.....
Ce limba vorbeau Dacii

Triburile de traci din care ne tragem

,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

mm

Multumesc pentru informatii, zana@M!
  Cunosc f. bine activitatea de exceptie a dr. Savescu. Si saitul dacia.org pe unde mi-am permis sa postez cate ceva desi nu e specialitatea mea nici istoria si nici arheologia.
  Ca si fiu al zonei Muresului mijlociu, cu neamuri de sange in Craiva (provin din neamul Borza), am urcat de cateva ori pe Piatra Craivii, am parcurs cu piciorul Muntii Orastiei in toate directiile, am dormit pe Sureanu (nu odata) si chiar si la POARTA RAIULUI, am amusinat locurile fostelor batalii dintre romani (fratii românilor) si daci la Varful Negru si pe traseul respectiv (pe care s-au strecurat romanii spre Sarmisegetuza) si chiar mi-am permis sa fac unele masuratori de pe varfurile cu cetati dacice. Am sute de veri si alte neamuri in Alba si in satele apropiate.
  Si tot degeaba. Am verificat cu de-amanuntul ca neamul acesta maret e pe cale de disparitie rapida, din cateva motive subiective si obiective. Si se vede cu ochiul liber.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

roxaline

Citat din: mm din  26 Septembrie 2011, 18:10:41
Foarte laudabile eforturile arheologilor de a descoperi urmele romanilor si nu urmele românilor (dacilor care suntem si azi)! De ce nu ma mir?

De ce oare cineva se straduieste foarte tare pentru a sterge pana si amintirea românilor din arealul lor geografic (care cuprindea toata Europa Centrala inca, pe vremea lui Burebista)?
- Nu stim! Nu stim! Zisera ei.

In schimb, se fac eforturi colosale din banii românilor pentru a reconstrui cetatile feudale ale dusmanilor lor (fosti sau actuali), pentru a dezgropa urmele trecerii dusmanilor românilor pe aici si se cheltuie bani seriosi pentru ca sa se treaca sub tacere tot ce este românesc.

Problema nu este numai la noi; celelalte popoare patesc la fel - ma refer la falsificarea sau / si deturnarea istoriei; ceea ce se studiaza si mai ales cum se studiaza si ce concluizii se trag de acolo servesc aceluiasi obiectiv - oamenii sa nu-si aminteasca / sa nu se dumireasca cine sunt.

Oare de ce este atat de important sa stii si sa constientizezi - adica sa traiesti - cine esti, de unde vii? Poate ca niciodata nu voi putea sa ajung in punctul B ca dezvoltare a mea, a fiintei care sunt, daca nu stiu punctul A. Poate ca "secretul" sta in importanta acestei cunoasteri. Poate ca aceasta cunoastere deschide "porti" altfel inchise.

Din ceea ce-mi amintesc (daca am timp in weekend caut referintele) atat in tablitele orfice cat si in Pistis Sophia ( ca exemplu, mai sunt si alte texte) apare ideea de "password" ca sa ajungi intr-un anumit "taram", sa treci dintr-o lume in alta. Prima si cea mai importanta "cheie" este sa stii sa raspunzi la intrebarea "Cine esti si de unde vii". Intr-o redare aproximativa ( deh .. memoria mea inca nu este ceea ce ar putea fi) raspunsul atat in tablitele orfice cat si in Pistis Sophia este ceva de genul "I am the Son of Earth and starry Heaven. My race/ lineage is heavenly". Si abia dupa ce spune asta, are acces la "lacul Mnemosyne" aka memoria completa.

Ar mai putea cineva impiedica in vreun fel evolutia / ascensiunea/ iluminarea etc fiintei umane si a constiintei colective daca stim si credem cine suntem si ne amintim tot?  Hmmm.....  :rainbow:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

fiulploii

Citat din: roxaline din  27 Septembrie 2011, 14:44:24
Ar mai putea cineva impiedica in vreun fel evolutia / ascensiunea/ iluminarea etc fiintei umane si a constiintei colective daca stim si credem cine suntem si ne amintim tot?  Hmmm.....  :rainbow:

Da, insusi fiinta umana - tematoare in esenta fatza de schimbare si fatza de necunoscut . Ea insasi isi pune piedici pentru a nu-si atinge scopul pe care si l-a fixat singura .
Asta zic eu ca e cercul vicios

Asta a fost total offtopic  :-D
Ontopic.La Alba-Iulia -n cetate , ceas de miaza-noapte bate . Interesant este ca romanii si-au pus tabara peste o asezare geto-daca   :-D

roxaline

Citat din: fiulploii din  27 Septembrie 2011, 14:52:49
Da, insusi fiinta umana - tematoare in esenta fatza de schimbare si fatza de necunoscut . Ea insasi isi pune piedici pentru a nu-si atinge scopul pe care si l-a fixat singura .
Asta zic eu ca e cercul vicios


:-D asta doar in cazul in care Darwin &co au dreptate. Si ne trezim brusc cu amintirile "maimutei" si frica "maimuteasca". Dar si daca Darwin was wrong si ne trezim cu toata lumina invadand mintea? Unde se mai ascunde frica atunci?   :martiansmile:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

fiulploii

Citat din: mm din  26 Septembrie 2011, 18:10:41
.......
De ce oare cineva se straduieste foarte tare pentru a sterge pana si amintirea românilor din arealul lor geografic (care cuprindea toata Europa Centrala inca, pe vremea lui Burebista)?
- Nu stim! Nu stim! Zisera ei.


Imn dacic

zana@M

Citat din: mm din  27 Septembrie 2011, 11:24:01
Multumesc pentru informatii, zana@M!
  Cunosc f. bine activitatea de exceptie a dr. Savescu. Si saitul dacia.org pe unde mi-am permis sa postez cate ceva desi nu e specialitatea mea nici istoria si nici arheologia.
  Ca si fiu al zonei Muresului mijlociu, cu neamuri de sange in Craiva (provin din neamul Borza), am urcat de cateva ori pe Piatra Craivii, am parcurs cu piciorul Muntii Orastiei in toate directiile, am dormit pe Sureanu (nu odata) si chiar si la POARTA RAIULUI, am amusinat locurile fostelor batalii dintre romani (fratii românilor) si daci la Varful Negru si pe traseul respectiv (pe care s-au strecurat romanii spre Sarmisegetuza) si chiar mi-am permis sa fac unele masuratori de pe varfurile cu cetati dacice. Am sute de veri si alte neamuri in Alba si in satele apropiate.
  Si tot degeaba. Am verificat cu de-amanuntul ca neamul acesta maret e pe cale de disparitie rapida, din cateva motive subiective si obiective. Si se vede cu ochiul liber.

Este laudabila totusi ,munca unor oameni privitor la istoria noastra .Am sa postez  referiri despre cel de-al XII -lea CONGRES INTERNATIONAL de DACOLOGIE BUCURESTI DIN 13 AUGUST 2011....
SURSA..http://casanoastra-romania-dacia.blogspot.com/2011/08/cel-de-al-xii-lea-congres-international.html
Interesant....
O țară are nevoie de modele în toate straturile societății. Degeaba așteptăm să ne recunoască alții (de ce ar face-o, mă întreb)dacă nu ne cunoaștem și nu ne recunoaștem noi înșine. Iar conștiința de sine vine prin cunoașterea de sine.

"Reînvierea Daciei" îi reinstaurează românului rostul lui originar. Înainte, românul era numai român, adică un material uman alcătuit din adormiri și umilințe. Dacul este un român de substanță, un român inteligent, un prieten sincer pentru cei cinstiți, o amenințare pentru cei lipsiți de onestitate. Într-o nație de umili și de umiliți, el, Dacul, introduce onoarea și orgoliul clădit pe o măreață istorie. El, Dacul, este un om a cărui mândrie suferă de insomnie, dar care construiește cu răbdare o Românie bazată pe adevărul istoric de netăgăduit și care-i va aduce odihna binemeritată în analele etnicității naționale.
    El, Dacul, dă viitorului Adevărul!
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

mm

  Se mai gasesc si romani harnici ce lucreaza pentru continuarea spiritului strabun. Imi place si  semnalez aceasta revista:
http://www.noidacii.ro/Noi%20Dacii%20nr.15/Ziar5.pdf
  Cu autori de valoare. Dar ceea ce se intampla in teritoriu nu pare sa mearga deloc pe linia avantului si bunelor lor intentii.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

zana@M

Citat din: mm din  02 Octombrie 2011, 23:56:25
  Se mai gasesc si romani harnici ce lucreaza pentru continuarea spiritului strabun. Imi place si  semnalez aceasta revista:
http://www.noidacii.ro/Noi%20Dacii%20nr.15/Ziar5.pdf
  Cu autori de valoare. Dar ceea ce se intampla in teritoriu nu pare sa mearga deloc pe linia avantului si bunelor lor intentii.

Multumesc pentru informatii .Nu stiam de existenta acestei reviste .Bunele intenti nu prea sunt luate in seama , oare de ce/??
Aceasta revista este un izvor nesecat de ISTORIE ROMANEASCA.

,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,