Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Impreuna pentru a lume mai... buna ?

Creat de Siberia, 23 Septembrie 2011, 09:53:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

socrate

CitatDe ce mai vreti sa schimbati ceva ? Sunteti exact cum trebuie sa fiti, neprogramati, superficiali, indivizi adaptati perfect lumii acestea stricate !
Adevarul graiesti Siberia,as complecta ceva ce pare ca ti-a scapat, daca nu te superi:sclavagismul a "fost schimbat",cu feudalisuml iar acesta cu capitalismul si in final sa constatat exploatarea moderrna a OMULUI  de catre OM,desobirea consta doar in "stilul" de EXPLOATARE si acesta se intelege, in functie de stadiul de CUNOSTINTA(evolutie a stiintei) din care a rezultat aceias stare de "constiinta patriarhala" exploatatoare,nedreapta si nedemna.
Sa demonstrat,Siberia..... doar DOUA SISTEME,IDEOLOGII de Viata Sociala au GUVERNAT OMENIREA,nu trei ca sa fie greu de "numarat",acum,este ADEVARAT, au aparut....de unde?...!!!!,SPIRITE cu o CUNOSTIINTA despre cele DOUA SISTEME din care REZULTA o CONSTIINTA care "enunta fraze" aproximative cu ce-a pe care ai enuntat-o si eu am inserat-o,altmiterii cine sa CONSTATE cele petrecute in fiecare "generatie patriarhala" si efectele acestei nefaste guvernari si in final sa DEPUNA MARTURIE despre cele constatate.

sorinede

Deci ,revin si voi face o analogie la ce am scris mai sus :
Aveti in fata un leu (POLITICUL) si dv. sunteti o simpla prada in fata lui...bun, el gandeste ca e satul sa-l prinda sau nu (deci de nevoie sau din distractie ), iar voi totusi ganditi asa :este mai mare ca mine . mai rapid, este sfarsitul meu, atunci sa fug  sau sa stau...varianta 2 : e mare .e rau dar voi face galagie si ma vor auzi altii (E.T. ) si ma vor salva si in sfarsit voi fi liber ........si inca o intrebare : daca E.T. vor apare aici in mod oficial ,va face o evaluare a umanitatii si desigur ne vor impartii in slabi si puternici ,in conducatori si condusi...ce credeti cine va avea de castigat :primii sau urmatorii ? sau daca ne vor pune pe aceeasi linie conducatorii nu vor avea impulsuri de impotrivire sa fie in acelasi plan cu ceilalti?

@Lex

Poi tocmai aici e ideea, o civilizatie cu adevarata evoluata si care vrea binele fiecarui om, ii ofera sanasa sa si aleaga singur destinu;l , sa faca ce vrea el , sa fie slab sau puternic, conducator sau condus si in nici un caz nu vine la mine un e.t sa mi zica unde si ce sa fac pentru c anua re nici un drept.in cel mai bun caz imi da o mana de ajutor si papa te am pupat pe buletin in nici un caz nu face treaba in locul meu  :-) :-)

paulz

Ma poate ajuta cineva cu o traducere exacta a acestei fraze?
"They will never reach the higher realms, for the killing of their own kind will prevent passage to the realm of enlightenment."
Multumesc.

zana@M

Citat din: paulz din  26 Septembrie 2011, 13:51:49
Ma poate ajuta cineva cu o traducere exacta a acestei fraze?
"They will never reach the higher realms, for the killing of their own kind will prevent passage to the realm of enlightenment."
Multumesc.

"Ei nu va atinge niciodată tărâmurile superioare, pentru uciderea de felul lor va preveni trecerea la domeniul de iluminare."
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Rayden

apai mister @paulz, cred ca si cu google translate ai o idee exacta despre cam ce spune / afirma fraza cu pricina..

so, dupa mine, deci Traducerea si Adaptarea dupa Rayden  :mrgreen: suna cam asa:

Nu vor atinge niciodata planurile (de existenta) superioare, uciderea semenilor lor ii va impiedica trecerea in planurile superioare.

tu ce traducere (si adaptare) exacta cauti?
cam asta e si parerea mea...cum poti sa "te ridici la cer" daca doresti raul semenilor?! e un act impotriva creatiei, impotriva divinitatii..si faptul ca ne facem rau unii altora e probabil unul din motivele principale pentru care nu reusim sa iesim din mocirla asta..in care ne tot afundam, si din care speram sa iesim cu ajutorul unei franghii aruncate de ET..
schimbarea - apocalipsa - in primul rand vine din interiorul nostru, noi trebuie sa intelegem cine suntem, sa constientizam cine suntem, si cum trebuie sa ne purtam cu noi insine ca civilizatie, ca oameni individual..apoi va veni si schimbarea - apocalipsa - la scara planetara cand vom avea ocazia unui contact cu o civilizatie ET.
acum, daca e sa aibe loc un scenariu dintr-asta nasol, preferat de multi colegi de pe forum, cred ca numai divinitatea decide, cand si cum va avea loc; pana atunci, eu ma pastrez optimist si imi manifest dorinta divina creatoare pentru un viitor stralucit; eu unul, vreau sa fie pace, armonie si ..sa (re)ajung la stele, cu sau fara amicii ET  :mrgreen:



fiulploii

#51
Citat din: Rayden din  26 Septembrie 2011, 14:34:06
.....speram sa iesim cu ajutorul unei franghii aruncate de ET..
schimbarea - apocalipsa - in primul rand vine din interiorul nostru, noi trebuie sa intelegem cine suntem, sa constientizam cine suntem, si cum trebuie sa ne purtam cu noi insine ca civilizatie, ca oameni individual..apoi va veni si schimbarea - apocalipsa - la scara planetara cand vom avea ocazia unui contact cu o civilizatie ET.
.

Putem considera ca se implementeaza noua religie si unica de fapt , a NOM si anume , Credinta in ET si mai ales , credinta in salvarea noastra de catre ET .

Totul a inceput , in logica mea , atunci cand primul parinte i-a spus copilului sau ca se va intoarce repede , el trebuind sa plece dupa hrana sau la munca . Astfel s-a pus bazele unui sentiment de asteptare - salvare , sentiment transmis generatiilor viitoare . Si e posibil ca asta sa se fi intamplat atunci cand adamul a fost alungat din rai   , chestie inevitabila pentru ca crescuse si trebuia sa-si intemeieze un camin propriu .
I'll be back , (soon) !
fraza-cod implementata in creierele umane , inca o dovada a creatie non-divine , extraterestre sau poate terestre ( sic! ) a omului .
Asta a zis si Quetzalcoatl- Sarpele cu Pene , si Orianna sau Oanes , si alti zei   civilizatori regionali si aceeasi fraza a fost pusa si in religia iudaica si asa s-a format Arhetipul Efectul Mesia .
  Pe un fond de asteptare a unui parinte , a unui izbavitor , a unui salvator , a unui rezolvitor ale problemelor umane s-a putut grefa foarte usor condimentul catastrofic . Mai ales ca catastrofe au existat in istoria Terrei si deci , desi au fost locale , ele s-au perpetuat in traditii , si au devenit revelatii divine spre adanca multumire a ... unora .
  Creierul uman are o ciudatenie  :x  orice informatie negativa primita este receptionata imediat , fara discernamant si vibreaza si se amplifica singura - exista studii care au demonstrat asta . In schimb , orice informatie pozitiva receptionata este trecuta prin furcile caudine si daca ele nu ajung , mai sunt si alte metode de anihilare-minimalizare  :evil: , nu-i asa ?  Inclinatia ancestrala spre catastrofic ma indreptateste sa zic ca este o bariera mentala pusa de .. nu-stiu-cine, evident ... in vederea unui anume scop .


Fiecare persoana are o cale unica. Ea se numeste Viata.
Multi vad Lumina fie prin meditatie, fie in experienta dinaintea mortii, insa pentru a captura esenta Luminii si a o mentine un timp in forma corpului uman nu este usor.Altii asista pe cineva care vede Lumina si ... nu prea inteleg ce se intampla . 
Acest lucru nu trebuie confundat cu experientele iesirii din corp sau din timpul somnului . Acestea sunt metode ale corpului astral , foarte fascinante, insa, din nefericire, corpul energetic astral nu va supravietui dupa moarte deci, nu foloseste in mod real .

Fiecare este propriul lui Mesia , spus pe intelesul din ziua de azi . Si asta este se pare , adevarata invatatura din cartile sfinte transmise pana azi . Si asta inseamna si spargerea regulilor pentru accederea la un nivel superior si asta inseamna si divinul din om . Pentru ca daca acceptam ca esenta noastra este divina , atunci cum putem gandi ca divinul are nevoie de alt divin pentru a se mantui , indiferent ce inseamna mantuire .

Apoi, despre trezire si egalitate ( - fraternitate - libertate)   :lol:
Din ceea ce stim pana acum , singura modalitate de a trezi sau salva pe toti cei 7 miliarde si ceva de pamanteni este sa-i omori pe toti  :roll: pentru ca se pare , numai prin moarte vezi Lumina , nu?  Si sa nu uitam, ca si atunci , fiecare se pune singur in balanta , adica , fiecare se situeaza pe un anumit nivel , egalitatea mai ales la nivel spiritual este o prostie  :lol: , o himera . Ca , sa ne aducem aminte , parca s-a convenit ca suntem aici pentru a evolua , Divinitatea care ne-a creat evolueaza prin noi, senzorii Lui , deci noi nu ne apartinem  :lol: noua insine , suntem o parte din ceva , parte dotata cu cateva grade de libertate .

Da, putem face ceva impreuna , de fapt putem face ORICE impreuna . Greutatea mare e .... ghici ce ?

:fullmoon: 

Sa nu ne bazam pe salvarea noastra de catre ET pentru ca nimeni nu ne poate salva in afara de noi insine . Blue beam ?  ET ? Radiatii ?
Foamete ? Criza financiara? Criza sociala ?

Bineinteles , doar parerea mea ....

Nicipreaprea

Citat din: fiulploii din  26 Septembrie 2011, 21:42:59

Fiecare este propriul lui Mesia , spus pe intelesul din ziua de azi . Si asta este se pare , adevarata invatatura din cartile sfinte transmise pana azi . Si asta inseamna si spargerea regulilor pentru accederea la un nivel superior si asta inseamna si divinul din om . Pentru ca daca acceptam ca esenta noastra este divina , atunci cum putem gandi ca divinul are nevoie de alt divin pentru a se mantui , indiferent ce inseamna mantuire .

un divin, alt divin ... nu ti se pare cam aberant ce spui ?  :fullmoon:

Citat din: fiulploii din  26 Septembrie 2011, 21:42:59
Apoi, despre trezire si egalitate ( - fraternitate - libertate)   :lol:

Si sa nu uitam, ca si atunci , fiecare se pune singur in balanta , adica , fiecare se situeaza pe un anumit nivel , egalitatea mai ales la nivel spiritual este o prostie  :lol: , o himera .

Fiecare se pune singur in balanta dupa cum a fost programat. Spiritualitatea e o himera prietene, nu egalitatea.

Citat din: fiulploii din  26 Septembrie 2011, 21:42:59
Ca , sa ne aducem aminte , parca s-a convenit ca suntem aici pentru a evolua , Divinitatea care ne-a creat evolueaza prin noi, senzorii Lui , deci noi nu ne apartinem  :lol: noua insine , suntem o parte din ceva , parte dotata cu cateva grade de libertate .


Divinitatea care ne-a creat ? Cum ai aflat ca esti creat ? Asta sa fi fost o revelatie pentru tine ?!?! Daca Divinitatea evolueaza, inseamna ca are un creator, deci nu-si apartine ei insesi, are cateva grade de libertate in plus.

Dar noi ... dincolo de "senzori"... defapt care noi ?!  :fullmoon:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

tractorbeam

Bre oameni buni!

Treziti-va si lasati caii verzi pe pereti acolo unde le este locul! In luna octombrie a.c. populatia Terrei atinge 7 mld. locuitori insa interesant ca trecerea de la 6 mld. la 7 mld. s-a facut in NUMAI 12 ANI. Ce ziceti de o prognoza de tipul: in cat timp din 7 mld. ne facem 8 mld. ? Eu zic ca in mai putin de 8 ani. Asia este principalul rezervor. Pai cand s-o revarsa Asia peste noi atunci sa vedeti Apocalypse Now! Adevar va zic voua: puneti mana si invatati chineza, nici nu stiti ce folositoare va va fi intr-o zi.  :fullmoon:


fiulploii

#54
Citat din: Nicipreaprea din  26 Septembrie 2011, 23:32:39
un divin, alt divin ... nu ti se pare cam aberant ce spui ?  :fullmoon:
Nu mi se pare aberant  :lol: incercand sa folosesc concepte simple pentru a explica ceva transcedental . Daca foloseam concepte sofisticate , poate ca eram catalogat prea ..enigmatic . 

Citat din: Nicipreaprea din  26 Septembrie 2011, 23:32:39

Fiecare se pune singur in balanta dupa cum a fost programat. Spiritualitatea e o himera prietene, nu egalitatea.
evident , parerile sunt impartite si ...vom  trai si vom vedea cum e de fapt  :lol:
Citat din: Nicipreaprea din  26 Septembrie 2011, 23:32:39

Divinitatea care ne-a creat ? Cum ai aflat ca esti creat ? Asta sa fi fost o revelatie pentru tine ?!?! Daca Divinitatea evolueaza, inseamna ca are un creator, deci nu-si apartine ei insesi, are cateva grade de libertate in plus.
Fiecare are revelatiile lui , nu-i asa? si Calea lui .
Si apoi, dincolo de critica binevenita ar fi interesant sa expui si propria ta revelatie .
Citat din: Nicipreaprea din  26 Septembrie 2011, 23:32:39

Dar noi ... dincolo de "senzori"... defapt care noi ?!  :fullmoon:
Ai raspunsul insa.. nu il vezi ? sau nu vrei sa il vezi ?
Bineinteles, doar o parere ! .

P.S. Vezi cum e cu egalitatea ? Foarte ..diversificata .  :-D

Citat din: tractorbeam din  26 Septembrie 2011, 23:50:33
Bre oameni buni!

Treziti-va si lasati caii verzi pe pereti acolo unde le este locul! In luna octombrie a.c. populatia Terrei atinge 7 mld. locuitori insa interesant ca trecerea de la 6 mld. la 7 mld. s-a facut in NUMAI 12 ANI. Ce ziceti de o prognoza de tipul: in cat timp din 7 mld. ne facem 8 mld. ? Eu zic ca in mai putin de 8 ani. Asia este principalul rezervor. Pai cand s-o revarsa Asia peste noi atunci sa vedeti Apocalypse Now! Adevar va zic voua: puneti mana si invatati chineza, nici nu stiti ce folositoare va va fi intr-o zi.  :fullmoon:



Fiecare cu caii lui , colega @tractorbeam . Daca tu ii vezi verzi , ma rog , chestie de gustibus . Se pare ca se profileaza la orizont niste cai ..galbeni, nu?-  cel putin pentru unii . Ce atata spaima ? Ce creste se dezvolta si apoi moare . poate sosit-a clipa .
Arigato !

P.S. Ce zici de o prognoza de tipul : in cat timp din 7 miliarde ne facem 5 miliarde?  :evil:

andrei

[quote author=socrate
Sa demonstrat,Siberia..... doar DOUA SISTEME,IDEOLOGII de Viata Sociala au GUVERNAT OMENIREA,nu trei ca sa fie greu de "numarat",acum,este ADEVARAT, au aparut....de unde?...!!!!,SPIRITE cu o CUNOSTIINTA despre cele DOUA SISTEME din care REZULTA o CONSTIINTA care "enunta fraze" aproximative cu ce-a pe care ai enuntat-o si eu am inserat-o,altmiterii cine sa CONSTATE cele petrecute in fiecare "generatie patriarhala" si efectele acestei nefaste guvernari si in final sa DEPUNA MARTURIE despre cele constatate

  Prietene, daca adevaratul Socrate ar citi aceasta extraordinara expunere, ar consuma nu un pocal,ci inclin sa cred eu, un butoi intreg de cucuta.Bine ca a fost elaborata,enuntata si in final inserata pentru posteritate, ca nu cumva sa se risipeasca in neant aceasta formidabila  monstra de filosofie rational-umanitarista.Un sfat daca il accepti:-Schimba-ti nickname-ul.Spune-ti Gheorghe.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

abyss

Citat din: fiulploii din  26 Septembrie 2011, 23:57:53
Arigato !
Ma tem ca domnul Arigato e in Japan... mai multa atentie.
Cred ca ai vrut a spune "Xièxiè", mein freund.

Tayka

Citat din: fiulploii din  26 Septembrie 2011, 21:42:59
.. Fiecare este propriul lui Mesia , spus pe intelesul din ziua de azi . Si asta este se pare , adevarata invatatura din cartile sfinte transmise pana azi . Si asta inseamna si spargerea regulilor pentru accederea la un nivel superior si asta inseamna si divinul din om . Pentru ca daca acceptam ca esenta noastra este divina , atunci cum putem gandi ca divinul are nevoie de alt divin pentru a se mantui , indiferent ce inseamna mantuire .
....
Citat din: Nicipreaprea din  26 Septembrie 2011, 23:32:39
un divin, alt divin ... nu ti se pare cam aberant ce spui ?  :fullmoon:
Nicipreaprea-eu cred că te-ai grăbit puţin cu caracterizarea pentru că Fiulploii tocmai acelaşi lucru a enunţat;adică nu poate fi un divin condus de alt divin,în sensul că noi fiind în esenţă o creaţie divină nu putem obţine mântuirea cerşind-o de-la alţii mai evoluaţi,când EI tocmai pentru aceasta ne-a creat, pentru a ne realiza mântuirea prin evoluţie proprie.
Citat din: Nicipreaprea din  26 Septembrie 2011, 23:32:39
Fiecare se pune singur in balanta dupa cum a fost programat. Spiritualitatea e o himera prietene, nu egalitatea.
Eu cred că a fi programat înseamnă să ai un destin de urmat.Şi atunci chiar că s-a dus dracului toată truda...Marilor creatori de oameni. :-D
Cât despre credinţa ta cum că spiritualitatea ar fi doar o himeră mă ..uimeşte dea-dreptul.ea fiind după părerea mea caracteristica de bază a vieţii. :lol:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

 :lol: multumesc pentru ajutor , nu stiam cum e in ceainiza    si am folosit tot ceva  .. galben .

Iata un exemplu mic de cum putem impreuna .

abyss

#59
Cred ca unul din raspunsurile la intrebarea topicului ar fi... oare avem de ales?
Cine e pentru impreuna si cine nu? pt ca e de stiut ca Dacii sau cum se mai numeau popolatziile indigene prefereau sa traiasca fiecare pe dealu´ lui...ori chiar pe varf de munte.

De exemplu eu as prefera o insula tropicala unde sa fiu impreuna cu o femeie juma´ din sufletul meu.  :lol: