Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Impreuna pentru a lume mai... buna ?

Creat de Siberia, 23 Septembrie 2011, 09:53:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

#120
Citat din: Siberia din  11 Octombrie 2011, 11:51:30
Pentru a inchide acest subiect, adaug doar ceea as vrea sa regasesc intr-o lume noua: ceva ce s-a pierdut din lumea veche.

"Vad copaci verzi... vad si trandafiri rosii
Ii vad inflorind... pentru mine si pentru tine
Si ma gandesc... ce lume minunata !

Vad cerul albastru... si norii albi
Zile luminoase binecuvantate... si nopti negre sacre
Si ma gandesc... ce lume minunata !

Culorile curcubeului... atat de frumoase pe cer
Se regasesc pe fetele oamenilor trecatori
Vad prieteni ce-si dau mana... zicand: ce mai faci ?
Cand ei defapt zic: Te iubesc !

Aud bebelusi plangand... ii vad crescand
Vor invata mai multe... decat stiu eu vreodata
Si ma gandesc... ce lume minunata !
"

What a wonderful world - LOUIS ARMSTRONG.


Daca mai continuam cu poluarea abuziva si cu autodistrugerea...cantecull acesta draga colega Siberia va fi doar o amintire.Atat lumea noastra cat si noi...

Ganditorul

#121
Iar in acest caz ar fi mai nimerit acest cantec  de exceptie in care unele imagini amintesc de practica solomonarilor - ruga pentru Pamant.

Michael Jackson - Earth Song

Siberia

Poate-si mai aminteste cineva mesajul lui Michael Jackson dinainte de-a muri (din cadrul repetitiilor la This is it!) precum ca mai aveam la vremea aceea 4 ani ramasi pentru a ne iubi unii pe altii, pentru a incerca sa vindecam Pamantul si pentru a incerca sa avem grija de el.... dupa aceea... lucrurile nu vor mai putea fi schimbate.
Au mai ramas doi ani ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

darksid3

Daca stau sa ma uit, multi ii "urmeaza" sfatul. Se iubesc toti ca dracii, unde iubirea este asemuita sexului. Au inceput cat mai multi sa se iubesca de la varste fragede, internetul e PLIN de "iubire" in toate pozitiile.

Fraza de mai sus e un pamflet, bineinteles.

Cati inteleg ca iubirea e ceva neconditionat? Extrapoland de la ideea asta, cum sa fie o lume mai buna ???
11.11

Rayden

La fel cum bine spune Siberia mai jos, si eu cred ca am pierdut ceva din lumea veche..respectul pentru natura si pentru viata, si din pacate si ...multe altele..
Cred ca atata timp cat nu respectam viata si natura (fara de care nu putem trai), respectand mother Geea, nu vom ajunge nicaieri, asta e primul pas, primul prag, primul test ca sa trecem mai departe si nasol e ca, timpul curge..si curge in defavoarea noastra..
Eu cred ca vom reusi sa ne incadram in timpul ramas, si vom trece testul spre un nou nivel, nivel care poate ne va deschide usa catre stele..

Va doresc lumina pe calea spre adevar.
Rayden

fiulploii

Citat din: Rayden din  06 Noiembrie 2011, 17:01:47
La fel cum bine spune Siberia mai jos, si eu cred ca am pierdut ceva din lumea veche..respectul pentru natura si pentru viata, si din pacate si ...multe altele..
Cred ca atata timp cat nu respectam viata si natura (fara de care nu putem trai), respectand mother Geea, nu vom ajunge nicaieri, asta e primul pas, primul prag, primul test ca sa trecem mai departe si nasol e ca, timpul curge..si curge in defavoarea noastra..
Eu cred ca vom reusi sa ne incadram in timpul ramas, si vom trece testul spre un nou nivel, nivel care poate ne va deschide usa catre stele..
Va doresc lumina pe calea spre adevar.
Rayden
Usa catre stele e deschisaa si nu a fost niciodata inchisa. Insa omul - in general vorbind - are un uimitor sistem de a-si pune singur piedici , de a-si crea singur obstacole si de a nu vrea sa iasa din intunericul in care s-a refugiat . Trebuie sa mergi- sa zicem - din punctul A in punctul B pe o cale relativ dreapta, lina si fara mult efort. Dar nu !
   E prea simplu , nu se poate asa ceva. Trebuie sa fie mai complicat, imbarligat si plin de pericole, ispite si spurcaciuni .  :lol: Si gata creatia , dupa principiul cere si ti se va da   cum e formulat in cea mai recenta compilatie renumita. Fiindca vechile invataturi trebuie rescrise periodic la fiecare inceput de ciclu , cand vechile obiceiuri, descoperiri si adevaruri trebuie distruse si ingropate in aburii acizi ai Timpului si in mocirla Spatiului  :lol: - ce exprimare dura mi-a reusit  :-D
   Si cum ziceam, vine omul pana la usa, pana la primele raze de lumina si fuge speriat inapoi, in  protectia linistitoare a intunericului privind cu teama catre lumina. Asta pana se gaseste un dashtept sau mai multi sa inverseze intelesul lucrurilor pentru a perpetua Sistemul din care nimeni nu scapa si asta fiindca desi nu exista gard , nu exista paznici si nici oprelisti exterioare , exista marea opreliste interioara - din educatie, cultura sau presiunea societatii. Lucru care nu e valabil pentru toti . Si ca de obicei, exceptiile confirma regula sau regulile. 8-)

  Lumea veche s-a dus , lumea noua va fi si intre timp ramanem blocati in prezent asteptand o inaltare  comuna , la gramada , o dezvaluire senzationala insa atentie - suntem de acord cu Disclosure cu conditia ca sa nu ne fie rasturnate crezurile si valorile- ci sa le intareasca  :lol: Hai ca e absurd !

Parerea mea ..

Rayden

Citat din: fiulploii din  27 Martie 2013, 03:10:22
... inaltare  comuna , la gramada , o dezvaluire senzationala insa atentie - suntem de acord cu Disclosure cu conditia ca sa nu ne fie rasturnate crezurile si valorile- ci sa le intareasca  :lol: Hai ca e absurd !

Parerea mea ..

hmm...colega fiulploii, eu unul nu am nicio problema cu rasturnarea actualei paradigme, si bag sama sunt din ce in ce mai multi oameni care constientizeaza asta - chiar daca nu o arata - ca o revelatie a adevarului ascuns cat si contactul cu o forma de viata (sau mai multe!!! - cu atat mai bine  :mrgreen: ) vor aduce o rasturnare de convingeri si mai mult ca sigur si o rescriere a istoriei!

cred ca a venit vremea sa traim in adevar, oricare ar fi el..avem frati intru ratiune care se plimba intro veselie printre stele, ba ne-au vizitat in trecut de nenumarate ori..si, de ce sa nu ne plimbam si noi cu ei?


uforever

Citatcred ca a venit vremea sa traim in adevar, oricare ar fi el..avem frati intru ratiune care se plimba intro veselie printre stele, ba ne-au vizitat in trecut de nenumarate ori..si, de ce sa nu ne plimbam si noi cu ei?

Individual suntem foarte "frumosi", dar la gramada suntem ingrozitor de "urati". "Fratii intru ratiune" se plimba prin stele, dar pe alese, cati dintre noi sunt pregatiti sa renunte la propiile valori? :| crezi ca "a venit vremea sa traim in adevar"? suna bine, doar ca momentan civilizatia terrana e condusa de "toanele propiului subconstient", teama, hrana, reproducere...etc. Sunt niste "frati" paciulea care exploateaza aceste "toane", dupa cum vezi fugim pana si de propiile valori, dapai de adevar. Nicidecum nu suntem pregatiti pentru asa ceva, la gramada. Cati dintre noi pot suporta adevarul, oricare ar fi el? Oooo, pai ar fi un "SHOCK", mai ceva ca la otv.

Aseneth

Sau putem distruge planeta in continuare, dupa metoda secarii fantaniilor si arderii lanurilor de pe vremea lui Fanica.
Si cand vor veni aliensii ii asteptam la Possada, unul cate unul, le dam cu ozeneul in cap. Cu ala construit de noi  :fight:

Rayden

cred ca pregatirile pentru un disclosure au inceput de cativa ani cu pasi mari si ceva mai repezi decat ..asa cum erau vremurile prin '47 - '50..
cum bine puncta cineva pe aici pe forum..copiii de exemplu vorbesc fara reticenta despre extraterestrii si ozn-uri..ba mai mult, cred ca peste 50% din populatia lumii e convinsa de existenta lumilor extraterestre..fara sa mai vorbim de lumea a 3a care are o legatura cu ...supranaturalul si spiritualul mai buna decat o avem noi cei care beneficiem din plin de tehnologie..
desi cineva incearca sa impuna o schimbare cu iz mai ...cataclismic..cred ca se simte in aer dorinta de o schimbare pe care lumea o asteapta, numa' ca daca nu faci nik..si astepti sa..pice para malaiatza in gura lu' ...nu vreau sa creez o unda cu scenariul ce ar fi urmat  :mrgreen:

fiulploii

#130
Citat din: Rayden din  27 Martie 2013, 17:17:39
cred ca pregatirile pentru un disclosure au inceput de cativa ani cu pasi mari si ceva mai repezi decat ..asa cum erau vremurile prin '47 - '50..
cum bine puncta cineva pe aici pe forum..copiii de exemplu vorbesc fara reticenta despre extraterestrii si ozn-uri..ba mai mult, cred ca peste 50% din populatia lumii e convinsa de existenta lumilor extraterestre..fara sa mai vorbim de lumea a 3a care are o legatura cu ...supranaturalul si spiritualul mai buna decat o avem noi cei care beneficiem din plin de tehnologie..
desi cineva incearca sa impuna o schimbare cu iz mai ...cataclismic..cred ca se simte in aer dorinta de o schimbare pe care lumea o asteapta, numa' ca daca nu faci nik..si astepti sa..pice para malaiatza in gura lu' ...nu vreau sa creez o unda cu scenariul ce ar fi urmat  :mrgreen:
Si totusi cred ca nu va fi vorba de nici o disclosure reala  :-D
Copiii sunt adaptati vremurilor asa cum bunica mea zicea ca omul nu are cum sa mearga pe Luna si totul e o plasmuire draceasca fiindca cum sa mergi in Cer ?
Asteptarea generala este sinonima cu asteptarea lui Mesia . Aceeasi Marie cu alta palarie.
Parerea mea..

P.S. nu vine nimeni sa ne sape gradina deci mana pe harlet si miscare ritmica din brate  :lol:

Rayden

Citat din: fiulploii din  27 Martie 2013, 23:56:19
Si totusi cred ca nu va fi vorba de nici o disclosure reala  :-D
Copiii sunt adaptati vremurilor asa cum bunica mea zicea ca omul nu are cum sa mearga pe Luna si totul e o plasmuire draceasca fiindca cum sa mergi in Cer ?
Asteptarea generala este sinonima cu asteptarea lui Mesia . Aceeasi Marie cu alta palarie.
Parerea mea..

P.S. nu vine nimeni sa ne sape gradina deci mana pe harlet si miscare ritmica din brate  :lol:

Dar...crezi ca e musai venirea lor cu statul nostru cu mainile-n san??
Nici pe departe..D-zeu iti da, dar nu iti baga si-n traista..si, nu cred ca noi ca civilizatie suntem atat de puturosi si de batuti in cap incat sa credem ca chiar nu va trebui sa facem nimic..
Vorbeam cu cineva de pe la tara acum vreo luna..si mai in gluma mai in serios zicea cam asa: "extraterestrii cu treaba lor..poate sa vina nu am nimic cu ei, eu tot o sa ar pamantul si o sa pun porumb si grau ca animalele tot trebuie sa manance..."
Eu zic ca disclosure-ul nu va veni brusc ca o placinta-n fata..doar ca s-a accentuat foarte mult..si e un efort comun cumva  ET/EBE + sforarii aia obositi..

Deci..in incheiere, colega fiulploii, tot tre' sa pui osu' la treaba  :mrgreen:

socrate

Citat din: fiulploii din  27 Martie 2013, 23:56:19
Asteptarea generala este sinonima cu asteptarea lui Mesia . Aceeasi Marie cu alta palarie.
Parerea mea..

P.S. nu vine nimeni sa ne sape gradina deci mana pe harlet si miscare ritmica din brate  :lol:

Paiii...n'a venit "mesia"?!...ce vorbesti tu acolooo...care "mesie" sa mai vina,zau asa :-D!!!...nu lasa "el" vorba...sapati'va uni pe alti...iertativa....apoi...de la capat...tot asa...sapati... pana la 70x7/zi,cu parerile de rau ,de "rigoare"...dar luatii seama zice "mesia"....neghina...sa nu care cumva sa o "sapati".
Evident,"saparea" din radacina a neghinei afecteaza grav,ba chiar ar distruge sistemul "iubirii" rautatii,banuiesc din aceasta "dragoste" se sapa de zor intre ele creaturile/patriarhale.
...aaa...'na!!!,ca'mi venii idea....care va sa zica....e de asteptat "mesia" sa vina sa constate cat sa "sapat" de vartos la subinarea Pricipiilor Dreptatii(Dreptul Natural),cine a suportat consecintele "iubirii rautatii",d-zeu sfintu,sfintii sau prosti si alte dal'de astea.... :wink:

PS. Se vede treaba... "vorba" are mai multe intelesuri,de unde si sapaturile sunt de mai multe feluri,amintim....de eradicare si de intretinere.... :-D