Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Moartea : tranzitie catre o alta cunoastere !

Creat de dorel6, 16 Septembrie 2011, 15:12:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

#75
Citisem candva o teorie "materialista" despre moarte - "viata e drumul dintre doua gauri : dintr-una iesi, in ailalta intrii".
Daca la "iesire" ai toata viata sa filozofezi pe tema asta, a rolului tau pe acest pamant... la "intrare" mai pot filozofa doar cei care raman pe afara. Si tu o poti face "spiritual" si "spiritist" - dar oare te aude cineva ?
Interesant ar fi daca ai putea sti momentul "intrarii" : as lasa material de conferinte indelungi si filozofie pentru toti creditorii mei ramasi cu "buza umflata", basca cateva impozite anuale neplatite (sa aiba ce filozofa ... guvii). As lasa purtatorii de robe fara tainul religios cuvenit si m-as duce la Doamne-Doamne pe drumul cel mai scurt - adica ars si fum pe cosh. Pana la urma e o fapta buna pt ca las urmasilor amintirea mea glumeatza si nu un monument funerar care sa le macine prin tristete viata.
Dac-o fi adevarat cu cele "40 de zile" am sa stau printre prietenii adunati la masa inspirand pentru ultima data aroma pamanteana a bucatelor calde si parfumul unui vin de soi... susurand la urechea petrecaretilor cate un cantec deocheat care sa le aline suferinta si dorul de mine. Daca si-ar aduce aminte ca cenusa trebuie imprastiata pe un varf de munte ...inseamna ca voi avea un ultim popas intr-o poiana frumoasa, printre brazi.
In rest, ce-o fi mai incolo - sunt convins ca exista o Divinitate care-mi va arata calea. Si am s-o urmez, ca si pe cea din viata, cu zambetul pe buze .
Si uite asa am confirmat teoria dacica a "iesirii din scena" razand.

Xanadron

#76
Citat din: fiulploii din  16 Octombrie 2012, 14:25:09
Asta este una din barierele puse de cineva - ca daca zic annunnaki iar ma cearta colega @Siberia  , daca zic arhonti iar ma atentioneaza colegul @Xanadron    :lol: .
Bariera pusa in calea evolutiei umane.
Evident, doar parerea mea..
Fara sa intram in lungi dizertatii sterile: moartea-mi pare, dimpotriva, un ajutor in evolutie. De care, indiferent cum i se zice (mantuire sau impacare cu sinele de ex) nu scapa [aproape] nimeni - inclusiv Scaraotchi. :evil:
Totul - in ciuda obstacolelor/capcanelor cosmice si/sau ispitelor/iluziilor suplimentare "puse-n scena" de pomenitii Arhonti - care-s si ei in definitiv slujbasi-testeri sirguinciosi ai aceluiasi Creator.

De fapt, sirul de morti (fara numar, :-D intre vieti asemenea) ar fi nu doar o binemeritata odihna a Spiritului  :star: nestresat de constringerile temporo-materiale uzuale, ci si un gen de "acumulare discreta" a cunostintzelor, experientzelor si energiilor necesare unui salt cuantic spre "alt substrat vivant" mai subtil decit asta cam grosier-material in care ne lafaim (sau mai ales ne chinuim) acum - salt posibil insa numai la un moment dat.
Moment pe care majoritatea auto-indulgentilor traitori de pe Terra cred ca l-au atins deja, cind de fapt... ioc/vax albina etc.

P.S. Fiecare din aiurelile de mai sus ar fi evident mai bine scrise cu cite un "se pare ca" inainte.  :wink:

P.S. @ Ganditorul: adevarata senzatie de Eliberare din gaura neagra a Matrixului o sa incepi s-o simti abia cind n-o sa fii la zi cu NICIUN impozit - ca mine de ex. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

Citat din: Ganditorul din  16 Octombrie 2012, 14:55:30
...Dac-o fi adevarat cu cele "40 de zile" am sa stau printre prietenii adunati la masa inspirand pentru ultima data aroma pamanteana a bucatelor calde si parfumul unui vin de soi... susurand la urechea petrecaretilor cate un cantec deocheat care sa le aline suferinta si dorul de mine. Daca si-ar aduce aminte ca cenusa trebuie imprastiata pe un varf de munte ...inseamna ca voi avea un ultim popas intr-o poiana frumoasa, printre brazi.
In rest, ce-o fi mai incolo - sunt convins ca exista o Divinitate care-mi va arata calea. Si am s-o urmez, ca si pe cea din viata, cu zambetul pe buze .
Si uite asa am confirmat teoria dacica a "iesirii din scena" razand.

Superbe nostalgii din viitor Ganditorule.
Noi credem că zeii trăiesc veşnic .
Musca efemeră trăieşte o zi pământeană .Pentru ea  noi suntem zeii şi ea ,,crede,, că noi trăim veşnic.
Privind din ,,unghiul meu,, ,omul a fost creat să trăiască veşnic  dar a păcătuit şi s-a dat verdictul: - Plata păcatului este moartea.
Vom muri şi vom fi liberi?

  După liberare , vreau să mă retrag undeva în afara spaţiului şi a timpului , într-o lojă de unde pot să privesc ca pe o arenă , totul: începutul, cuprinsul şi sfârşitul. Şi atunci o să postez pe Rufon , cine a fost mai întâi, oul sau găina.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  16 Octombrie 2012, 20:15:22
Musca efemeră trăieşte o zi pământeană .Pentru ea  noi suntem zeii şi ea ,,crede,, că noi trăim veşnic.
Privind din ,,unghiul meu,, ,omul a fost creat să trăiască veşnic  dar a păcătuit şi s-a dat verdictul: - Plata păcatului este moartea.
Vom muri şi vom fi liberi?

  După liberare , vreau să mă retrag undeva în afara spaţiului şi a timpului , într-o lojă de unde pot să privesc ca pe o arenă , totul: începutul, cuprinsul şi sfârşitul. Şi atunci o să postez pe Rufon , cine a fost mai întâi, oul sau găina.
Asta cu pacatuirea omului este o alta mare bariera mentala. Daca zici ca plata unui pacat este Moartea atunci pui echivalenta intre Moarte si Pedeapsa ?
  Zeii cer ofrande si ritualuri de colectare a energiei de un anumit tip ; din cate stiu eu , oamenii nu cer asa ceva efemeridelor  :-D .
  Unii zic ca stelele sunt entitati vii insa pentru noi , ele sunt moarte . Pentru ele noi nu suntem nici macar efemeride  :lol: .
  Atunci cand o sa stai in loja , nu o sa te mai intereseze postarile pe forum , tot asa cum acum nu te intereseaza viata si gandurile unei furnici pe care calci fara sa o vezi , fara sa o simti .
  Atunci o sa fii Intregul insa mai e de lucrat  :lol:
  Parerea mea.. insa 'om trai si 'om vedea cine are dreptate   8-)

SLEAH19

#79
Citat din: fiulploii din  16 Octombrie 2012, 20:42:06
Asta cu pacatuirea omului este o alta mare bariera mentala.
  .....................tot asa cum acum nu te intereseaza viata si gandurile unei furnici pe care calci fara sa o vezi , fara sa o simti .
 

  Chiar, păcatul a intervenit prin jocuri de culise , forţându-se aflarea secretului creaţiei .
Cum crezi că e mai bine , secretul creaţiei să-l deţină autorul patentului sau şi un al doilea care vrea şi el să se ,,joace cu cuburile,, creind generice?
Pe care din cei doi îi interesează gândurile furnicilor?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !


fiulploii

Citat din: Xanadron din  16 Octombrie 2012, 14:58:12
Fara sa intram in lungi dizertatii sterile: moartea-mi pare, dimpotriva, un ajutor in evolutie. De care, indiferent cum i se zice (mantuire sau impacare cu sinele de ex) nu scapa [aproape] nimeni - inclusiv Scaraotchi. :evil:
Totul - in ciuda obstacolelor/capcanelor cosmice si/sau ispitelor/iluziilor suplimentare "puse-n scena" de pomenitii Arhonti - care-s si ei in definitiv slujbasi-testeri sirguinciosi ai aceluiasi Creator.

De fapt, sirul de morti (fara numar, :-D intre vieti asemenea) ar fi nu doar o binemeritata odihna a Spiritului  :star: nestresat de constringerile temporo-materiale uzuale, ci si un gen de "acumulare discreta" a cunostintzelor, experientzelor si energiilor necesare unui salt cuantic spre "alt substrat vivant" mai subtil decit asta cam grosier-material in care ne lafaim (sau mai ales ne chinuim) acum - salt posibil insa numai la un moment dat.
Moment pe care majoritatea auto-indulgentilor traitori de pe Terra cred ca l-au atins deja, cind de fapt... ioc/vax albina etc.

P.S. Fiecare din aiurelile de mai sus ar fi evident mai bine scrise cu cite un "se pare ca" inainte.  :wink:

P.S. @ Ganditorul: adevarata senzatie de Eliberare din gaura neagra a Matrixului o sa incepi s-o simti abia cind n-o sa fii la zi cu NICIUN impozit - ca mine de ex. :-D

   Se pare ca este un ajutor in evolutie insa nu e vorba despre evolutia noastra, a oamenilor  :lol:
   Iar sirul de morti fara numar , in conditiile in care esti resetat si nu iti mai aduci aminte nimic, ar fi util altora si nu omului . Evolutia sau acumularea de cunostiinte sau de constiinta , se produce individual, nici o data in grup si nici la gramada si ar avea ca singur scop doar mentinerea in capcana matriciala a fermei .
 
   Asta ca sa completez aiurelile de si mai sus  :lol: 
   Ce ar fi de facut?

fiulploii

#82
Câte ceva despre mărimea recoltelor . In clipul de mai jos fiecare figurină reprezintă un soldat mort in prima zi a unei batalii din timpul Marelui Război așa cum e numit Primul Război Mondial , in total 19.240 de "spice". Si asta reprezintă doar recolta din partea Aliaților .
https://www.facebook.com/forcesbible/videos/1792140697683707/