Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Moartea : tranzitie catre o alta cunoastere !

Creat de dorel6, 16 Septembrie 2011, 15:12:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Basicaly colega   @Siberia

Am si eu o curiozitate , daca o sa stii raspunsurile exacte la toate intrebarile , ce te astepti sa urmeze ? cum crezi ca iti va folosi si nu in ultimul rand , ce ai face cu aceste raspunsuri  - presupunand ca o sa le si intelegi - pentru ca eu cred ca raspunsurile ne depasesc puterea de intelegere , suntem cumva limitati la o spirala din care f. greu putem iesi .
  Iar atunci cand esti capabil sa intelegi raspunsurile nu mai te intereseaza sa pui intrebarile  :-D
  Cam filozofica exprimarea insa fara voie .
:rainbow:

Siberia

@fiulploii, sa inteleg ca n-ar mai trebui sa-mi satisfac curiozitatea ?
Sau ca sunt incapabila sa inteleg raspunsurile din moment ce continui sa intreb ?

Nu de alta, dar pun intrebari doar pentru a afla rationamentul altor persoane in ceea ce priveste subiectul... cu toate c-as putea sa nu le mai pun si sa-mi vad de treaba mea.

Cat despre raspunsuri exacte... sunt exacte pentru cine si pentru cat Timp ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

@Siberia  , ma refeream in general , inclusiv la mine .
Curiozitatea este impulsul necesar cunoasterii si cred ca eu sunt si mai curios decat multi  :lol:
Poate ca raspunsurile sunt la indemana noastra numai ca nu suntem capabili sa le vedem, la asta ma refeream fiindca de obicei cautam departe ceea ce se afla chiar langa noi .
Exacte- la modul absolut adica asta e calea de trecere numai ca fiecare o vede functie de credinta lui , functie de capacitatea de a intelege fenomenul pentru ca , nu-i asa ca nu dai tot tratamentul unui bolnav intr-o singura doza ci treptat, in doze zilnice , impartite si alea sau nu .
Si da , din rationamentul altora se pot invata multe , ca doara de aia si eu is cetitoriu pe forumu asta de cativa ani  :-D

Alte intrebari la care caut raspunsuri :
- ,,prana'' vine din alta lume-univers . De ce ?
- noi fiind niste fiinte spirituale care au o experienta fizica stau si ma intreb , de ce divinitatea are nevoie sa se imparta in particele minuscule pe care sa le trimita sa evolueze , sa experimenteze ca in final sa urce pe nivelul urmator nu inainte de a se reintoarce inspre Sinele-care-a-fost-si-este  sa descarce microcipul dar nu prin stergere ci prin copy/paste si apoi hai copilu ,treci la treaba  :lol:
  Pentru ca asta este realitatea . Si atunci inseamna ca avem un divin local care evolueaza prin noi care suntem particele din El .
Si mai inseamna ca eu cel putin nu caut divinul local ci Divinul .
Iar religiile vorbesc doar despre divinul local, chiar daca local inseamna aici tot universul perceput de noi, senzorii lui.

Ei bine , eu vreau in audienta direct la Alamare, pe el il caut eu . Tot asa, prin intrebari , citind despre experienta altora sau alte metode .

Cum ajung acolo , eh ?       

arckadii

#33
Ajungi acolo experimentand tu insuti si traind ceea ce altii au trait insa nu prin trairile lor ci prin ale tale. Ceea ce citesti tu legat de experientele altora, nu iti poti insusi si in nici un caz nu poti sa retraiesti cu exactitate ce au trait altii pentru ca fiecare are drumul lui si felul lui de a percepe lumea.
Iata spre exemplu cum noi doi, desi recunoastem culoarea verde, o vedem diferit in functie de diversi factori (ex: calitatea vederii, asocierea culorii cu ceva anume, impactul luminii asupra retinei...etc).
La fel, o experienta de viata, comunicarea cu Dumnezeu, nu pot fi dobandite decat prin libera practica. Rugaciune, meditatie, stat in cap cu ochiul drept inchis si o mana pe buric...nu stiu, fiecare cum simte ca ar trebui sa faca insa independent, individual si constant.
Intr-adevar, raspunsurile sunt in noi, este greu sa le accesam pentru ca nu ne putem lasa liberi. Suntem constransi de regulile pe care le urmam inca de cand ne-am nascut si de mentalitatea pe care am dobandit-o in timp. Nu este insa imposibil, doar putin mai greu la inceput:)

Ark

LE: si pana la urma, noi cautam raspunsuri insa la ce intrebari?:)

kefren

   Pentru ca tot ati adus vorba despre nemurire,imi aduc aminte de mama mea,pe care-Dumnezeu sa o ierte-am ingropat-o in februarie,si care avea o vorba:Nu ma tem de moarte ci de nemurirea ei.

abyss

#35


Citat din: fiulploii din  19 Septembrie 2011, 18:05:51
Am si eu o curiozitate , daca o sa stii raspunsurile exacte la toate intrebarile , ce te astepti sa urmeze ? cum crezi ca iti va folosi si nu in ultimul rand , ce ai face cu aceste raspunsuri ....................
In opinia mea raspunsurile iti ofera calea de intoarcere catre "acasa", asa cum toate picaturile se intorc pana la urma in oceanul din care provin. Cum iti vor folosi si ce vei face dupa... Iarasi si iarasi te vei intoarce in procesul acesta care are loc fără întrerupere si in care ceea ce e treaz in tine acum ori in cazurile de decorporalizare/dedublare ori chiar moarte aparenta nu face altceva decat sa-si expandeze granitele constientizarii, sa-si imbogateasca paleta experientelor personale si prin aceasta sa devina capabil sa inteleaga ori sa realizeze/constientizeze la nivelul unei intelegeri profunde a fenomenelor universului cauzal, a conjuncturilor ce deriva neincetat din exercitarea liberului arbitru, nivele de manifestare a constiintei din ce in ce mai complexe si mai rafinate. E o calatorie fara de sfarsit, se pare...


Citat din: fiulploii din  19 Septembrie 2011, 18:05:51
Iar atunci cand esti capabil sa intelegi raspunsurile nu mai te intereseaza sa pui intrebarile
Ba da, le pui in mod retoric aceste intrebari in special cand ti se cer raspunsurile. Si asta doar pentru ca aceste raspunsuri se afla in fiecare fiinta constienta indiferent de locul in care se afla in univers si doar oferindu-i intrebarile potrivite fiinta isi va raspunde singura constientizand raspunsurile si faptul ca deja le detinea. Asta e ceea ce ne uneste pe toti, noi fiintele constiente din univers.

Desigur, acestea doar in viziunea mea si nedorind sa le apar cumva , deoarece nu am nimic in posesie ce as putea apara. Fiecare nuanta a  manifestarii are menirea ei.


Citat din: fiulploii din  19 Septembrie 2011, 19:01:56
@Siberia  , ma refeream in general , inclusiv la mine .
Ei bine , eu vreau in audienta direct la Alamare, pe el il caut eu . Tot asa, prin intrebari , citind despre experienta altora sau alte metode .

Cum ajung acolo , eh ?       
Priveste in oglinda la chipul tau si apoi inchide ochii si priveste la soarele interior. Tu esti Alamare... trebuie sa-ti amintesti!... Depinde cat de mult poti da drumul lumii tale personale si/sau inventarului uman personal.
Intrebarea ar fi aici - ce te-ar putea retine sa faci acest lucru?

fiulploii

Citat din: arckadii din  19 Septembrie 2011, 19:08:48
LE: si pana la urma, noi cautam raspunsuri insa la ce intrebari?:)

In cazul meu , cum trec peste divinul local , direct mai sus  :lol:
Pentru ca , am scris si in postarea precedenta , toate tehnicile de care ai amintit - si altele care mai exista -  nu te duc decat numai la Dumnezeul de care vorbesc toate cartile sfinte ale diferitelor popoare care, dupa parerea mea , este un divin local ce are nevoie sa evolueze prin noi, senzorii lui .

Citeste te rog cu atentie postarea mea precedenta ca sa nu repet ca poate ma penalizeaza  :lol:

Tzipi

Se zice ca Universul e o holograma. Noi suntem holograme : poate ca suntem doar un joc pe computerul cuiva... sau traim ca intr-un film in 3 D...

Nicipreaprea

Citat din: Tzipi din  19 Septembrie 2011, 20:14:48
Se zice ca Universul e o holograma. Noi suntem holograme : poate ca suntem doar un joc pe computerul cuiva... sau traim ca intr-un film in 3 D...

Te afli intr-un spatiu virtual creat. Evoluezi o bucatica de spirit spre desavarsire. Esti un critic prin esenta ta, tu stabilesti ce este perfectiunea si cum trebuie sa arate ea. Esti nemiscat in mersul tau pe strada. Esti tacut, observand cu atentie vorbele care-ti ies din gura. Nici macar respirabil nu te poti numi atunci cand observi ca altceva te respira. Cine esti tu dincolo de "holograma" ? Ramane de aflat... nu mai e mult :fullmoon:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

jean

Citat din: Tzipi din  19 Septembrie 2011, 20:14:48
Se zice ca Universul e o holograma. Noi suntem holograme : poate ca suntem doar un joc pe computerul cuiva... sau traim ca intr-un film in 3 D...
Nu cred, omul prin micimea sa raportata la univers nu este capabil de al intelege. Iar viata noastra raportata la varsta universului.....Nici nu existam.
In opinia mea, moartea este intradevar o tranzitie. Spiritul evolueaza pe parcursul mai multor vieti. O viata fiind asemanatoare unei clase de scoala. Ai terminat, treci la urmatoasea etapa, clasa, care la un moment dat ar putea fi chiar pe o alta planeta. Spiritul este nemuritor prin comparatie cu corpul, haina spiritului, care este muritor si se intoarce la materia din care a fost creat. In pamant.
Adevarul este dincolo de noi

@Lex

Tayka, cum adica este activata viata? vrei sa spui viata activeaza 'embrionul' dar asta numai dupa 3 luni din ce stiu si  ma refer la CS/Constiinta  care intra in embrion si isi ia in primire 'vehiculul'.materialul genetic oricum formeaza embrionul pentru ca astea sunt legile naturii dar in primele 3 luni 'fatul' nu are constiinta proprie/CS, suflet sau cum vrea fiecare sa i zica. Boon  in ultima faza, am ajuns la concluzia ca dupa spusele tale, noi traim pe planeta asta degeaba, dupa ce murim  se inkide lumina si gata,a noastra constiinta dispare cu ultimul strop de lumina si ne evaporam in pustiul universului.Poi si atunci care mai e treaba??totul e materie vibratorie care se creeaza si se distruge si tot asa la infinit? ce se intampla cu constiinta dupa moarte? unde se duc informatiile care raman dupa noi, dispar si ele? Poi si ???? care e scopul si planul Universului?? doar atat ,energia ia forme infinte, se distruge si apoi o ia de la capat? hmmm, nu's de aceeasi parere  :-) :-)

Aliosa

Citat din: @Lex din  19 Septembrie 2011, 22:00:45
Tayka, cum adica este activata viata? vrei sa spui viata activeaza 'embrionul' dar asta numai dupa 3 luni din ce stiu si  ma refer la CS/Constiinta  care intra in embrion si isi ia in primire 'vehiculul'.materialul genetic oricum formeaza embrionul pentru ca astea sunt legile naturii dar in primele 3 luni 'fatul' nu are constiinta proprie/CS, suflet sau cum vrea fiecare sa i zica. Boon  in ultima faza, am ajuns la concluzia ca dupa spusele tale, noi traim pe planeta asta degeaba, dupa ce murim  se inkide lumina si gata,a noastra constiinta dispare cu ultimul strop de lumina si ne evaporam in pustiul universului.Poi si atunci care mai e treaba??totul e materie vibratorie care se creeaza si se distruge si tot asa la infinit? ce se intampla cu constiinta dupa moarte? unde se duc informatiile care raman dupa noi, dispar si ele? Poi si ???? care e scopul si planul Universului?? doar atat ,energia ia forme infinte, se distruge si apoi o ia de la capat? hmmm, nu's de aceeasi parere  :-) :-)
Scopul e perpetuarea si evolutia speciei, fiecare are un rol marunt intr-o mare schema.

socrate

Deci....moartea "trupului carnal",tranzitie catre o alta cunoastere....a trupului creat,de creator.
Spiritele sunt nemuritoare,deci moartea nu le afecteaza decit posibilitatea de manifestare,TRUPUL.
Ma intreb!?...despre ce continuitate in "evolutie" sa aiba parte creatii si creatorul!!?,acum ca se stie ca UNIVERSUL este un ORGANISM VIU,care are capacitatea de a NASTE VIATA.
Altfel spus,de ce sa li se mai dea o posibilitate de "manifestare" createlor spirite si trupurii!!!,ca sa spuna in continuare ca sunt creatia creatorului!? si ca legea si nu DREPTATEA,trebuie respectata in relatiile sociale interumane!!?,HA, HA, HA...deci,miile de ani de "evolutie patriarhala",NU sunt SUFICIENTE....ar mai fi nevoie de inca citeva mi de ani.... de EVOLUTIE CREATIONISTA pt.ca creatii si creatorul sa RECUNOASCA ca sunt  NASCUTII... si ca de fapt, DREPTATEA si nu legea trebuie RESPECTATA... HA,HA,HA....

Nicipreaprea

Citat din: socrate din  19 Septembrie 2011, 22:45:30

Spiritele sunt nemuritoare,deci moartea nu le afecteaza decit posibilitatea de manifestare,TRUPUL.

... si ca de fapt, DREPTATEA si nu legea trebuie RESPECTATA... HA,HA,HA....

Mdea....  :mrgreen:
Care-i diferenta intre Dreptate si Lege ? Dreptatea e o judecata, si Legea o alegere. Nu e acelasi fenomen ? Fa-ma sa inteleg...

ps. Spiritul craciunului este nemuritor ? Ce parere ai ?  :star:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Tayka

Observ cu plăcere că acest subiect interesează pe mulţi colegi,unii întreabă,alţii îşi expun părerile,eu pot să afirm că studiez acest subiect de peste 40 de ani,că am f. multe cărţi în domeniul acesta,unele chiar rare,altele confecţionate de mine pe vremuri,dactilografiate foaie cu foaie,din traduceri franceze interzise la comunişti.Am avut un prieten profesor de franc.şi care a reuşit la acea vreme să înfrunte prin regim naturist un cancer de stomac aflat în metastază,intuia totuşi că va trebuii să moară în curând,i-a spus şi Popa Valeriu acelaşi lucru, dela el am câteva cărţi valoroase.
Citat din: Siberia din  19 Septembrie 2011, 17:46:56
Mai am intrebari:
    Cei despre care spui ca s-au intors de dincolo sunt cei care au fost in moarte clinica, nu ?
1. A venit vreunul dintre cei care s-au intors si a vorbit despre CC, CE, CA si CS ? Sau au vorbit doar despre corp si suflet ?
Avem - dupa spusele tale - CC, CE, CA si CS.
2. De unde au aparut acestea ? De unde a aparut "prana" si ce este ea ? Au aparut din nimic, cumva ? Daca n-au aparut din nimic, chestia din care au derivat de unde a aparut ?
Cei care au experienţa morţii clinice au realizat-o involuntar,aceştia nu erau pregătiţi, nu aveau cunoştinţe temeinice pentru a studia terenul pe acolo şi nici nu ştiau dacă vor mai revenii vreodată,majoritatea însă au regretat profund reântoarcerea spunând că dincolo e minunat, dar noi care cunoaştem din postările anterioare faptul că milostivul ,,înger păzitor''(CS) pentru a nu ne speria,ne proiectează în jurul nostru peisaje feerice,fiinţe dragi nouă cu care chiar dialogăm,ne îmbrăţişăm,etc.Noi cunoaştem însă că totul e doar un vis frumos,şi dacă medicii reuşesc să ne readucă la adevărata viaţă,înţelegem acum dece sântem supăraţi că am revenit,este un sindrom similar efectului de drog,doar că e mai intens, mai apropiat de real.Şi cel ce se droghează regretă revenirea din starea sa euforică,şi face orice să reintre acolo.
Există însă oameni care reuşesc în timpul vieţii să studieze fenomenul,ei au ajuns la concluziile pe care ţi le-am relatat.Şi se consideră datori a le expune,unii îi înţelegem alţii nu pot înţelege,alţii i-am înţelege dar ne este teamă să deschidem cutia pandorii.Iar alţii urmăm doar drumul crucii.
Citat din: Siberia din  19 Septembrie 2011, 18:31:44
.... pun intrebari doar pentru a afla rationamentul altor persoane ...
Adică vrei doar să mă tragi de limbă... :wink: :-D
Citat din: fiulploii din  19 Septembrie 2011, 19:01:56
Alte intrebari la care caut raspunsuri :
- ,,prana'' vine din alta lume-univers . De ce ?
Nu vine din altă lume ea este rezultanta reacţiei dintre fotonii emişi de soare şi ionosfera terestră;un fel de ozon folosit ca hrană pentru corpul astral.
În Ayurveda,se spune că lumina soarelui ce tranversează atmosfera înaltă crează o sursă de prana.
Citat din: fiulploii din  19 Septembrie 2011, 19:01:56
- noi fiind niste fiinte spirituale care au o experienta fizica stau si ma intreb , de ce divinitatea are nevoie sa se imparta in particele minuscule pe care sa le trimita sa evolueze
Dacă (prin absurd)noi oamenii am începe acum un ciclu ultra-rapid de evoluţie,copii noştrii nu ar mai reuşii să asimileze în şcoli toate învăţăturile necesare vieţii chiar dacă ar învăţa intens întreaga lor viaţă şi încă vreo două trei la rând.Şi atunci ce-i de făcut???:revenim la viteza dinainte sau căutăm un alt sistem de învăţământ capabil să ţină pasul cu noul ciclu evolutiv.Atunci ce facem;STOCĂM ŞI COMPRIMĂM INFORMAŢIA,şi astfel procesată o aplicăm direct în conştienţa elevului,iar pentru ca acesta să nu mai aibe nevoie şi de recreaţii,vacanţe,distracţii,familie,părinţi,etc,ÎL CREEM ŞI PE EL DIRECT MATUR,ŞI GATA ÎNVĂŢAT,eliminând astfel timpul pierdut,vom reuşii să ţinem pasul cu noua viteză a vieţii.Convinşi fiind că altă cale NU EXISTĂ.Practic iată cum procedăm;
Desfiinţăm sexele,familia şi obligaţiile ei.Desfiinţăm naşterea naturală şi complicaţiile ei.Desfiinţăm copilăria şi adolescenţa cu toate necazurile ei,creiem urmaşii noştrii pe cale artificială direct adulţi,dotaţi cu inteligenţă şi experienţă superioară de viaţă preluată şi stocată dela fiinţe create de noi în acest scop....
şi uite aşa noi am devenit ...NOI ...Restul se înţelege.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).