Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Moartea : tranzitie catre o alta cunoastere !

Creat de dorel6, 16 Septembrie 2011, 15:12:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Citat din: Tayka din  17 Septembrie 2011, 09:55:42
Privesc creierul ca fiind un computer care nu va mai functiona atunci cand componentele sale se vor strica. Insa nu exista rai sau viata de dupa moarte pentru computere ''....
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Si ENERGIA ori informatia care anima acel computer de unde vine? Din mancarica de fasole?
:ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo:

Nicipreaprea

Citat din: Tayka din  16 Septembrie 2011, 22:47:33

:-D,ei bine din auzite îţi pot spune că în scurt timp(circa 6 săptămâni)şi corpul astral(sufletul)se va destrăma în abisul astral,rămânând doar amprenta sa înscrisă undeva într-o magazie de date numită Akasha.


De ce 6 saptamani si nu 9 luni ?  :mrgreen:

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Siberia

Citat din: Nicipreaprea din  17 Septembrie 2011, 13:13:18
De ce 6 saptamani si nu 9 luni ?  :mrgreen:



E vorba de cele 40 de zile... 40 de zile pe care le lasa si religia / biserica ca si timp pentru ca sufletul sa-si gaseasca calea; 40 de zile in care sufletul are timp sa bantuie pe Pamant, in locurile dragi, in locurile pe care ar fi vrut sa le viziteze, etc., dupa care - in mod obisnuit - ar trebui sa-si termine vacanta Pamanteana si sa intre in Lumina sau in Intuneric aka Rai sau Iad.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Nicipreaprea

Citat din: Siberia din  17 Septembrie 2011, 14:42:34
E vorba de cele 40 de zile... 40 de zile pe care le lasa si religia / biserica ca si timp pentru ca sufletul sa-si gaseasca calea; 40 de zile in care sufletul are timp sa bantuie pe Pamant, in locurile dragi, in locurile pe care ar fi vrut sa le viziteze, etc., dupa care - in mod obisnuit - ar trebui sa-si termine vacanta Pamanteana si sa intre in Lumina sau in Intuneric aka Rai sau Iad.

6 saptamani * 7 zile = 42 ...........  :x :x :lol:

Mdea.... 2 zile s-au pierdut la socoteala...

Asta cu lumina si intunericul e o mare gogoasa. Oriunde te-ai afla, tu faci lumina, prin prezenta ta.
:rainbow:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Siberia

 :-D ... Acuma si tu... religia (si nu doar ea) e plina de gogosi :)

Ma gandeam de ceva vreme ca si "intratul in lumina" e o gogoasa ... Stii, toata frenezia cu care se vorbeste despre faptul ca sufletul trebuie sa intre in lumina pentru a-si gasi "calea". Ok, dar daca nu intra in lumina, ce se intampla ? Exista cumva posibilitatea sa nu fie "curatat" si s-o ia de la capat ? Exista posibilitatea sa ramana "liber" ?
De ce trebuie neaparat sa ni se serveasca propaganda asta cu "Go into the Light" ???
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Nicipreaprea

Citat din: Siberia din  17 Septembrie 2011, 15:34:20
:-D ... Acuma si tu... religia (si nu doar ea) e plina de gogosi :)

Ma gandeam de ceva vreme ca si "intratul in lumina" e o gogoasa ... Stii, toata frenezia cu care se vorbeste despre faptul ca sufletul trebuie sa intre in lumina pentru a-si gasi "calea". Ok, dar daca nu intra in lumina, ce se intampla ? Exista cumva posibilitatea sa nu fie "curatat" si s-o ia de la capat ? Exista posibilitatea sa ramana "liber" ?
De ce trebuie neaparat sa ni se serveasca propaganda asta cu "Go into the Light" ???


Nu stiu, o fi cu pretentii de far pentru cei rataciti. Ma duce cu gandul la oitele cu leduri din clipul ala...  :-D
Peste tot e lumina, dar lumina pe care o percepem e reflexia luminii pe care o emitem. In lipsa formelor, lumina nu se mai reflecta, si cam ala ar fi intunericul mult hulit. Cunoastere pura, fara forma.

Parerea mea...  :rainbow:

ps. Iti spune ceva propozitia "Isus s-a varsat intru mantuirea noastra"  ? S-a varsat...  :star:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

EveryoneIsRight

Citat din: dorel6 din  16 Septembrie 2011, 15:12:14
Sugerez ca in acest subiect sa discutam despre :
1. Ce este dupa moarte ?
2. Cum o sa privim lucrurile dupa moarte ?
3. Totul va fi doar un vid in care putem sa meditam ?
4. Cum priviti voi moartea ?




1, 2 si 3  .Nu stiu ce este dupa moarte dar cand ma gandesc .. "ceva " imi spune ca o sa fie ceva bun .. asa simt ( tin sa mentinoez ca nu cred eu in Dumnezeu cand ma gandesc la Dumnezeu si ce inseamna el nu simt nimic dar subiectul asta legat de Credinta e pentru alt topic )
2.Probabil ca da ...viata e doar inceputul iar moartea e un loc in care poti sa i observi pe ceilalti cum isi desfasoara ei viata )


panta_rh_ei

 MOARTEA=marea necunoscuta- printre atatea altele-  care...  are darul de-a ne  speria cam pe toti, cam asa se ' vede'.
  Cum se vede EA? Presupun ca la majoritatea oamenilor  -cand se gandesc la moarte- in coltul dr.sus al 'monitorului PC' apare poza aia  cu o lady in negru  a carei ocupatie de baza este cositul( in timpul liber, daca-l are , ce-o fi facand ?) si care tine in descarnatele-i maini obiectul muncii=coasa.
  Intotdeauna mi-a fost frica de aceasta necunoscuta si cu cat imi era mai frica cu atat ma bantuia mai mult, pana la ingrozire, imaginea asta .
  A venit insa un moment in care brusc m-am vindecat de aceasta 'boala'-un episod dureros, moartea neasteptata a tatalui meu ; n-am incercat niciodata o explicatie a fenomenului dar de atunci nu ma mai ingrozeste si imaginea 'doamnei' nu ma mai tortureaza .
  Ceea ce numim moarte, dupa parerea mea, are influenta numai asupra componentei materiale a fiintei noastre si nu este neaparat o distrugere ci o transformare in elementele chimice de baza care intretin alte forme de viata si am putea spune ca.. inca existam in felul asta.. mult si bine.
  Mai avem componenta aia care.. ne cam 'scapa' printre degete atunci cand  ne straduim s-o cunoastem . O numim suflet, corp astral, etc,-oricum, o forma energetica superioara  .
  Nimeni nu poate spune cu certitudine ce se intampla cu acest suflet:
  -in cele 40 de zile e posibil sa bantuie dezorientat intre , hai sa zicem, cele doua lumi diferite si.. cele cu o memorie mai buna a lumii astea materiale poate sunt captate de acel turn de pe luna- cum spune(si) Xanadron in vederea unei reveniri.
-cele care... nu stau bine cu memoria.. se adapteaza mai usor la 'realitatea' lumii noi.
  Daca privim moartea ca o separare a celor doua  componente energetice cu niveluri de vibratie diferite , dupa moarte nu cred ca mai putem percepe nimic din ce am perceput pana atunci.   
  Ne intrebam ce este moartea si ce-i dincolo de ea in ideea ca stim ce este viata ?
Chiar asa, CE ESTE VIATA ?
Oare ce numim viata nu-i cumva tocmai...Moartea ?( idee intalnita la N.Breban)     
Aterizam in viata asta racnind.. .in timp ce toti se bucura, murim apoi cate putin in fiecare clipa si... decolam... spre lumi necunoscute ...in plansetele celorlalti  dar.. singuri si tacuti.
  De ce intram in viata asta    plangand ?   De ce , in traditia unor popoare, la nasterea unui copil se plange si la moartea unui om... se petrece ?
    Sincer.... nu stiu ce este moartea, nu stiu ce-i dincolo de moarte si nu vreau sa ma gandesc la asta(prefer sa cred ca este de fapt...un salt in alt tip de existenta) pentru ca... incerc un raspuns la intrebarea : ce este viata ?
Culmea culmilor este ca... voi afla raspunsul exact in momentul trecerii in ceea ce numim nefiinta ?
     
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Tayka

#23
Pentru că ideia vieţii de dincolo,a fost şi probabil că va mai rămâne încă multă vreme în stadiul de presupunere,şi pentru că dela bun început paremi-se că ne-am cam înţeles să nu ne luăm la păruială decât pentru fapte clare,dovedite,voi încerca aşa dar să-mi apăr..presupunerea:
Ziceam eu  că după umila mea părere din ansamblul OM nu va mai rămâne în final decât o amprentă a efemerei sale trăiri,înscrisă undeva/ceva,pe care eu am denumit-o magazie de date..ideie cu care @Biss nu este de acord revendicând pretenţia că -atenţie-acel ceva pe care eu l-am asemănat doar cu un micro-cip(şi nu l-am definit ca atare),musai numai de cât să fie alimentat la o sursă de energie,ne mai catadixind însă să şi specifice cam ce fel de energie ar crede D-sa că ar avea nevoie ca să mai şi funcţioneze;electrică,eoliană,solară,hidro.telurică,nucleară,astrală,etc etc.Răspunsul ar putea fi unul simplu; s-ar putea ca acel ceva să fie el însuşi un thor receptor de energie (Kundalyni),dar uite că renunţ să-i răspund la provocare,şi scot steagul alb,nu înainte însă de a pune şi eu o ,,mică''întrebare:
Ştim că aproximativ 3,4 oameni se nasc in fiecare secundă pe Terra.şi că mor vreo 3,38.Admiţând ideia că ar exista viaţă după moarte iar acea viaţă fiind o răsplată,aceasta va fi desigur veşnică,iar ca să nu fim catalogaţi stupizi sau cârcotaşi,vom admite desigur ideia vieţuirii de dincolo într-un corp energetic,neperisabil,mai închidem ochii şi la ideia existenţei unui înger păzitor,precum şi a unui complet de judecată,(mă rog admiţând absolut tot tacâmul) vom constata o afluenţă colosală de,,turişti care vin şi se stabilesc definitiv''(numai de pe Terra), într-un ritm continuu de de 3,38/secundă.
Întrebare (mică):Cum este controlat,verificat,judecat,pus în drepturi,legalizat,
administrat,fiecare individ din acest ,,ţnami''de pretendenţi la viaţa veşnică-Mulţumesc anticipat.
:evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil: :mrgreen: :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

@Lex

o parere: noi cand ne nastem si 'inchiriem' corpul pe care fiecare il detinem ,al nostru suflet vibreaza la o anumita frecventa fiecare fiind mai mult sau mai putin evoluat dar cu diferente cuprinse intre anumiti parametrii de evolutie stabiliti pentru  Terra.Boon,cat timp traim pe aici si facem 'treaba de calitate' dupa moarte, sufletul trece la 'nivelul doi' daca a depasit acei parametrii impusi deja pentru incarnarea aici, mai pe scurt daca evoluam spiritual incat depasim acea bariera, trecem la un alt plan cu o alta vibratie, mai ridicata.dupa mine, nimeni nu sta sa judece ce si cum unde se duce, sufletul sau constiinta(dupa ce scapa de ceea ce a reprezentat omul,mai ramane decat acel bagaj de date,informatii care spun ''ia sa vedem ce ai invatat tu aici'' daca nu ai luat examenul stai jos 4 si  mai repeti o data, daca ai luat nota de trecere mergi mai departe sa inveti pentru nivelul urmator) se duce acolo unde se vibreaza cu nivelul ei de frecventa (inapoi pe Terra sau urmatorul pas).Nassim H. in teoria stringurilor zice ceva si despre asta si mai pe intelesul tuturor  :-) :-)

Tayka

#25
Citat din: @Lex din  18 Septembrie 2011, 22:15:04
o parere: noi cand ne nastem si 'inchiriem' corpul pe care fiecare il detinem ,al nostru suflet vibreaza .....
Iată şi o altă părere;Noi înainte de a ne naşte fizic nu,, închiriem'' nimic ci creem noi  pur şi simplu locuinţa vremelnică fiind activată viaţa şi respectiv construcţia ,,vehicolului'' ei încă în organul femeii însărcinate de către acel ceva denumit CS(corp spiritual)în baza unor date avute şi culese de acesta dela părinţi,rude,etc.date cu care formează şi închide lanţul genetic.Şi aşa cum pentru zidirea unei case e nevoie de o temelie,temelia construcţiei noului om este CE(corpul energetic) pe acesta se formează şi se depune materia (carnea).Odată terminat,acesta este înzestrat cu ,,inteligenţă proprie limitată la necesităţile vieţii pe Terra)'' altfel spus va fi creat şi un ..şofer''care să conducă de capul lui(după liber-arbitru)acest ,,vehicol''iar acesta se numeşte CA (corp astral,sau în termeni pământeni religioşi-suflet).Religia iudeo- creştină însă nedorind să explice realitatea creaţiei,ascunde existenţa spiritului creator existent în fiecare fiinţă, propovăduind existenţa unui creator unic,amestecând astfel existenţa spiritului cu cea a sufletului,şi înălţând-ul pe acesta din urmă la rangul de nemuritor.Pentru propovăduirea acestei mari minciuni, fiecare popă ar trebuii după părerea mea cel puţin spânzurat de limbă,căci iată cu această crasă mistificare,sa reuşit frânarea evoluţiei fiinţei umane de-a lungul existenţei sale.Să revenim însă strict on-topic:sufletul după moartea omului nu mai trece pe altă freqvenţă pentru că în mod normal nu mai are timp,la destrupare el menţine conştienţa originală,gândeşte la fel ca şi în viaţă,poate este doar mai speriat de procesul părăsirii ,,maşinii''sale pe care a condus-o,şi care acum este avariată.Ia rămas însă acum doar vederea astrală şi ca atare poate,,vedea'' cum în jur cad mereu oameni şi se ridică entităţi asemănătoare lui,de obicei reuşeşte să se resemneze într-un termen mai lung sau mai scurt( aproximativ  6 săptămâni)după care i se preia informaţia de către CS după care se destramă în învelişul astral al pământului înveliş din care a fost creat cândva de către CS.În anumite situaţii CA refuză plecarea şi persistă un timp mai lung sau mai scurt să rămână în zona lumii oamenilor,reuşind chiar să intre în legătură cu ei,dar acestea nu sânt reveniri la viaţă ci doar anomalii temporare,cât despre plecarea sa spre alte lumi cu nivele superioare,nu cunosc amănunte dar nu cred că ar putea-o face,el fiind creat doar dintr-o energie mai puţin specială(energia astrală).Singurul capabil de astfel  de voiaje cred că este doar marele CS.Personal sânt însă convins de faptul că nici unul nu este nemuritor.acest termen fiind atribuit doar personajelor fictive din ...basmele şi poveştile nemuritoare,Iar pentru cei care mai cred în nemurire nu văd cum aş putea să-i consolez altfel decât spunîndu-le părerea mea cum că toate împreună cu totul este ..relativ,chiar şi teoria stringuri-lor.Nu bag mâna în foc însă şi pentru soarta amprentei trăirii unei vieţi umane depusă la păstrare undeva  în adâncurile vreunui spaţiu probabil atemporal. :-) :martiansad: :mrgreen: :martiansmile: :-)
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Siberia

   Tayka, nu te supara, dar poti sa-mi explici si mie cum ai ajuns la parerile / convingerile astea ?
De ce vorbim despre anomalii temporale cand totul este relativ, chiar si timpul ? Ce rol are timpul dupa moarte ?
Si pana la urma s-a intors cineva sa ne explice care C a facut si care n-a facut, unde s-a dus CS si unde s-a ascuns CA, cine s-a destramat si cine nu ?
Intreb, fiindca sunt chestii pe care nu le pricep.

Nemurirea poate fi explicata prin fraza lui Lavoisier (varianta condensata): "Nimic nu se pierde, totul se transforma" ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

#27
Citat din: Siberia din  19 Septembrie 2011, 10:23:41
   Tayka, nu te supara, dar poti sa-mi explici si mie cum ai ajuns la parerile / convingerile astea ?
Foarte simplu fica mea;citind în stânga si-n dreapta... :-D
Citat din: Siberia din  19 Septembrie 2011, 10:23:41
  De ce vorbim despre anomalii temporale cand totul este relativ, chiar si timpul ?
Păi eu nu tot aşa ziceam?Prin anomalii temporale a se înţelege unele devieri dela regulă care nu ţin decât un scurt timp limitat, exemplu concludent;durerile temporale de dinţi sau de cap...  :-o ..deci în nici un caz nu m-am referit acolo  la devierea timpului planetar...
Citat din: Siberia din  19 Septembrie 2011, 10:23:41
   Si pana la urma s-a intors cineva sa ne explice care C a facut si care n-a facut, unde s-a dus CS si unde s-a ascuns CA, cine s-a destramat si cine nu ?
Intreb, fiindca sunt chestii pe care nu le pricep.
Da s-au întors chiar foarte mulţi de pe acolo,dar explicaţiile lor ţin de sfera incredibilului şi de aceia nu prea sânt crezuţi.Această neîncredere este însă strict necesară omului pentru că altfel ar intra în panică,analizând altfel rostul vieţii care nu va mai avea nici un sens pentru el.De aceia îi este sădită cu grijă încă dela naştere această neîncredere împreună cu alte trăsături majore ale caracterului uman,menite să-i ţină mereu activă dorinţa de viaţă.
Citat din: Siberia din  19 Septembrie 2011, 10:23:41
  Nemurirea poate fi explicata prin fraza lui Lavoisier (varianta condensata): "Nimic nu se pierde, totul se transforma" ?
Desigur;corpul carnal redevine materie,cel eteric se scutcircuitează, cel astral redevine prana,iar cel spiritual energie Kundalini pentru ca apoi fiecare luate separat vor reclădii o nouă viaţă.Totul se transformă-nimic nu e veşnic.Şi EI creatorii sânt trecători,că au reuşit să-şi prelungească viaţa cu câteva mii de ani,este neconcludent cu veşnicia,până şi cei care au ,,amorsat'' viaţa pe Terra sânt probabil trecuţi de mult de luntraş dincolo..iar urmaşii LOR,se tot întreabă ce dracu să facă cu noi,care probabil le-am devenit o povară... :lol: :evil: :|
Citat din: Siberia din  19 Septembrie 2011, 10:23:41
  ..... Intreb, fiindca sunt chestii pe care nu le pricep...
Foarte bine- întreabă fata taichii,dar nu uita că eu nu-ţi pot proba veridicitatea celor expuse,căci ele sânt doar idei care converg cât de cât cu realitatea(se leagă oarecum),spre deosebire de alte convingeri trăsnite cum ar fi aceia că,, totul este creat din nimic..şi nimicul crează ..totul.''  :? :roll: :-o :-D
În episodul vieţii de după moarte nu vei putea găsii însă vreodată răspunsuri ci doar ipoteze mai mult sau mai puţin concludente. :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Aliosa

Moartea este mai degraba(a mea parere) o tranzitie de la haos la liniste deci exclus cunoastere.

Siberia

#29
Ooookeeeeeey @Tayka :)

Mai am intrebari:
    Cei despre care spui ca s-au intors de dincolo sunt cei care au fost in moarte clinica, nu ?
1. A venit vreunul dintre cei care s-au intors si a vorbit despre CC, CE, CA si CS ? Sau au vorbit doar despre corp si suflet ?

    Avem - dupa spusele tale - CC, CE, CA si CS.
2. De unde au aparut acestea ? De unde a aparut "prana" si ce este ea ? Au aparut din nimic, cumva ? Daca n-au aparut din nimic, chestia din care au derivat de unde a aparut ?

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti