Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Moartea : tranzitie catre o alta cunoastere !

Creat de dorel6, 16 Septembrie 2011, 15:12:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dorel6

 Sugerez ca in acest subiect sa discutam despre :
1. Ce este dupa moarte ?
2. Cum o sa privim lucrurile dupa moarte ?
3. Totul va fi doar un vid in care putem sa meditam ?
4. Cum priviti voi moartea ?


As dori ca fiecare dintre voi sa spuna tot ce crede ca este necesar.

Din punctul meu de vedere moarte este o tranzitie catre o alta cunoastere,o alta lume etc.
Doar atunci te poti conecta cu totul iar totul cu tine.
Devii aerul pe care altii il respira si ajungi sa ii cunosti si pe ei iar cand ii cunosti devii una cu ei si ei cu tine.
Ajungi ca totul sa iti fie ca un al doilea corp.Iar planetele,stelele etc vor fi ca organele pe care le-ai avut inainte sa mori.
Iar vietatile sa fie celulele si anticorpii.Cat despre atomi sa iti fie ADN-ul suprem pe care toti il avem.

"Cu totii stim ce urmeaza,dar este prea complicat sa spunem ceea ce simtim."
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

Nicipreaprea

Citat din: dorel6 din  16 Septembrie 2011, 15:12:14
Sugerez ca in acest subiect sa discutam despre :
1. Ce este dupa moarte ?
2. Cum o sa privim lucrurile dupa moarte ?
3. Totul va fi doar un vid in care putem sa meditam ?
4. Cum priviti voi moartea ?



1.O alta realitate.
2...........................................................
3.Totul va fi asa cum ti-ai imaginat si nu s-a realizat in viata asta sau altele trecute.
4.Privind-o ca un moment anticipat, moartea e o despartire de cei dragi. Obiectiv, moartea nu exista, dupa momentul mortii esti cel putin la fel de viu.

:rainbow:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

kefren

Citat din: dorel6 din  16 Septembrie 2011, 15:12:14
Sugerez ca in acest subiect sa discutam despre :
1. Ce este dupa moarte ?
2. Cum o sa privim lucrurile dupa moarte ?
3. Totul va fi doar un vid in care putem sa meditam ?
4. Cum priviti voi moartea ?




   1.Reintoarcerea acasa
   2.Aici e mai dificil,cred ca nu vom percepe trecerea la un nou mod de existenta pentru ca vom avea "hardul" sters,curat,ceva asemanator cu momentul nasterii.
   3............................................
   4.Cand esti tanar o privesti cu groaza si teama,crezi ca vei fii nemuritor,cu trecerea anilor incepi sa o intelegi si sa o respecti.

Tayka

#3
Citat din: dorel6 din  16 Septembrie 2011, 15:12:14
Sugerez ca in acest subiect sa discutam despre :
1. Ce este dupa moarte ?
2. Cum o sa privim lucrurile dupa moarte ?
3. Totul va fi doar un vid in care putem sa meditam ?
4. Cum priviti voi moartea ?

As dori ca fiecare dintre voi sa spuna tot ce crede ca este necesar.
Salut Dorel-Interesante întrebările tale.Iată şi părerea mea:
Omul dea lungul vieţii sale este ,,asistat mutual''de către cineva-ceva,hai săi zicem micro-cip,sau spirit dotat cu o hiper inteligenţă,şi care are în meniu ,,programul vieţii tale.''Astfel;Să-ţi aprindă la început kandela vieţii,apoi să te înzestreze cu toate cele necesare de-a lungul ei,formându-ţi corpurile material,eteric,astral,iar după ieşirea ta din pântecele mamei,să stingă uşor lumina vieţii anterioare,ştergând de pe hard ori ce ideie despre ea,şi întrerupând legătura cu existenţa ta anterioară prin dezactivarea chakre-lor.După care se întinde frumuşel în zona sakrală unde ostenit fiind după atâta muncă,va intra în stand-by pentru tot restul vieţii tale.La moartea omului,acesta se va reactiva,părăsind cadavrul împreună cu corpul astral care este de fapt partea ta spirituală.Eu-l tău.Acum dacă  întrebările tale fac referire strictă la fiinţa OM eu îţi răspund că pentru om nu mai există nimic după moarte.El moare pur şi simplu cam astfel;După oprirea funcţiilor vitale,se produce transferul conştienţei sale în corpul astral (sufletul),aşa că acesta se vede expulzat rapid undeva în afara corpului său,iar pentru ca acesta să nu intre în panică,bătrânul spirit are grijă de el proiectându-i toate frumuseţile lumii  în sistemul 3D şi pe ,,viu'' cu toate cunoştinţele intime din fosta sa viaţă pe poieni cu multe flori şi verdeaţă.(Paradis)
Dacă întrebi însă ce va face mai departe spiritul împreună cu..acel ceva ce a mai rămas din tine, :-D :-D,ei bine din auzite îţi pot spune că în scurt timp(circa 6 săptămâni)şi corpul astral(sufletul)se va destrăma în abisul astral,rămânând doar amprenta sa înscrisă undeva într-o magazie de date numită Akasha.
-Cum o să privim lucrurile după moarte?
prin ochii acelei entităţi numită spiritul omului,care după moarte ne-a captat conştienţa şi care se va identifica cu acesta.
-Totul va fi doar un vid?-nu ştiu ce va fii  :?
-Cum privesc moartea ?- Dapăi drept să-ţi spun mi cam ciudă că nu mă lasă să trăiesc cât mai mult.. :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#4
Citat din: dorel6 din  16 Septembrie 2011, 15:12:14
  "Cu totii stim ce urmeaza,dar este prea complicat sa spunem ceea ce simtim."
In umila mea opinie, habar n-avem ce urmeaza dupa momentul Marii Treceri - dar asta nu ne impiedica sa ne dam cu presupusul.  :wink:

Nici macar "expertii" in domeniu - de la initiatii antici si pina la Scarlat Demetrescu sau contemporanul Toni Victor Moldovan - nu cred sa fi ajuns la adevarul cu A mare al traiectoriei exacte a ceea ce ramine din noi neperisabil.
Fiindca ceva-cumva clar ca ramine si inclin sa cred ca-i mai mult decit o simpla inregistrare in Biblioteca Akashica (n-are rost sa intru acum in analiza contradictiilor formale, dar si de fond din ipoteza... deprimanta :-D a stimatului Tayka).

P.S. Si totusi... ce naiba amintiri din "existentza anterioara" ar trebui sa ne mai stearga micro-cipul ala omniprezent/potent postnatal, daca dupa 6 saptamini de la momentul mortii am fi "dezagregati" ireversibil ca C.S.-uri?! :roll:
Si implicit am avea, dupa logica asta, viatza asta si basta? :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Totul este viu, totul este Dumnezeu. Moartea nu există, noi am inventat-o după cum am inventat şi multe altele iar Sinele ne-a îngăduit să experimentăm totul. Oriunde am merge conştiinţa va crea o realitate după cum şi în aceasta stare în care ne aflăm, download-aţi într-un computer aflat la rândul său plasat într-un vehicul, asamblam una destul de clară.,. Ce sunt gândurile şi cine le priveşte? Ce se află în noi treaz şi tăcut şi care urmăreşte totul?
Cu siguranţă vom afla când ne vom aminti.,. 

Xanadron

#6
Citat din: @biss din  17 Septembrie 2011, 00:34:49
[...] Ce se află în noi treaz şi tăcut şi care urmăreşte totul? [...]


...Cum ce anume? - Micro-cipul, compadre @biss! :lol:

Pe care l-ar preocupa cica si starea noastra de confort psihic post-mortem, desi ar trebui sa-l doara-n cot de socul Corpului Astral (= suflet) din clipa mortii, din moment ce ne-am duce ireversibil pe Apa Simbetii, intr-o calatorie cu sens unic spre gropanul astral de gunoi.  8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

dorel6

Intrebarile mele nu fac referire doar la fiinta om.
Nimic nu exista atata timp cat nu ai cum sa arati de unde a inceput sau cum a inceput.
Eu fac referire la tot ce exista si nu exista ca un intreg.
Pot sa spun ca privesc universul si spatiul infinit ca o parte din ceva mai mare.Care la randul ei urmata de ceva si mai mare etc.
Ducand la o infinitate de posibilitati.

(Prin univers si spatiu ma refer si la viata si la moarte ceea ce cuprinde si necunoscutul)

Tayka nu ai de unde sa sti ca nu te lasa sa traiesti mai mult.Noi vrem cat mai multe cunostinte (sa facem ceva,sa vedem ceva nou etc.)
Deci nu ai de unde sa sti ca pur si simplu asa zisul organism pe care omul il vede si pe cel care nu il vede evolueaza si lasa in urma corpul.
Precum sarpele lasa in urma vechea "haina" si se imbraca cu una noua.
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

abyss

Universul şi spaţiul posibil infinit îl văd în opinia mea ca fiind învelişul exterior al lumii spirituale.

@Xanadron :) ... Aşa ziceam şi eu - contemplarea morţii ne omoară!

Siberia

Ca sa rezum tot ceea ce-am citit pana aici pe acest topic: Despre Moarte, numai de bine ! :-D
Ce cred eu in legatura cu subiectul asta ? - Moartea este ca o revenire acasa, dupa o zi de munca istovitoare, cand ti-arunci cat colo geanta si te lafai putin pe canapea, meditand la ce-ai facut, cine esti, si ce vrei sa mai faci (in ziua aceea). Este ca si pauza in care-ti bei cafeaua si tragi linistit din tigara, cu mintea zburdand aiurea pe coclaurile imaginatiei sau analizand noi perspective, intr-o nepasare totala fata de orice "problema" sau "necaz", intr-o contemplare tacuta a imaginilor vazute cu ochii inchisi.

Pe scurt: moartea este o clipa de libertate absoluta in care esti doar tu si cu tine-Universul.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

dorel6

Citat din: Xanadron din  17 Septembrie 2011, 00:29:32
In umila mea opinie, habar n-avem ce urmeaza dupa momentul Marii Treceri - dar asta nu ne impiedica sa ne dam cu presupusul.  :wink:

Nici macar "expertii" in domeniu - de la initiatii antici si pina la Scarlat Demetrescu sau contemporanul Toni Victor Moldovan - nu cred sa fi ajuns la adevarul cu A mare al traiectoriei exacte a ceea ce ramine din noi neperisabil.
Fiindca ceva-cumva clar ca ramine si inclin sa cred ca-i mai mult decit o simpla inregistrare in Biblioteca Akashica (n-are rost sa intru acum in analiza contradictiilor formale, dar si de fond din ipoteza... deprimanta :-D a stimatului Tayka).

P.S. Si totusi... ce naiba amintiri din "existentza anterioara" ar trebui sa ne mai stearga micro-cipul ala omniprezent/potent postnatal, daca dupa 6 saptamini de la momentul mortii am fi "dezagregati" ireversibil ca C.S.-uri?! :roll:
Si implicit am avea, dupa logica asta, viatza asta si basta? :-P

Vroiam sa zic ca desi putem sa ne dam cu presupusul,informatia la ceea ce va urma o avem dar access la ea nu.
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

SLEAH19

     
   Noi speram .

   "Deodată am auzit o voce bărbătească ce striga: «Gill!». Era o voce foarte drăguţă şi m-am gândit: «O nu, mă aflu în faţa lui Dumnezeu şi eu nici măcar nu cred în El». M-a întrebat dacă ştiu cine este şi i-am răspuns: «Da, dar mi-e teamă că nu pot să îţi pronunţ numele». S-a dovedit că avea un simţ al umorului dezvoltat, deoarece a chicotit la auzul răspunsului meu" a reluat aceasta.

............................

   Kevin Nelson, profesor de neurologie la Universitatea din Kentucky, a studiat timp de 30 de ani experienţele dintre viaţă şi moarte.

"Am considerat că ar fi indicat ca un neurolog să încerce să explice natura experienţelor spirituale, nu să aducă teorii false. Tratez cu foarte mare respect acest tip de experienţe, deoarece ele sunt foarte importante pentru cei care le-au avut. Acestea pot fi considerate cele mai influente experienţe pe care ar fi putut să le aibă vreodată" continuă profesorul.

"Aşadar trebuie să încerc să explic în termeni fiziologici cauzele şi modurile în care se produc aceste experienţe, dar aş putea demonstra că nu se află în contradicţie cu credinţa oamenilor în Dumnezeu, pentru cei religioşi" a declarat acesta.

"În fond, cine poate spune că acest mecanism nu a fost creat de Dumnezeu tocmai pentru a oferi oamenilor un confort atunci când aceştia au nevoie de el - momentul când se apropie de moarte?", încheie profesorul neurolog Kevin Nelson.



   http://www.descopera.ro/dnews/8268469-tunelul-de-lumina-dintre-viata-si-moarte-si-a-gasit-explicatia-stiintifica

In schimb Hawking spune ca moartea  e vesnica:

   "Privesc creierul ca pe un computer care va înceta să funcţioneze atunci când componentele sale se vor strica. Nu există rai sau viaţă după moarte pentru computere. Aceasta este doar o poveste pentru oamenii ce se tem de întuneric", a adăugat Hawking.

http://www.descopera.ro/dnews/8268362-stephen-hawking-raiul-este-o-poveste-inventata-pentru-oamenii-care-se-tem-de-moarte
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Tayka

#12
Citat din: Xanadron din  17 Septembrie 2011, 00:29:32
....In umila mea opinie,....
..... ceva-cumva clar ca ramine si inclin sa cred ca-i mai mult decit o simpla inregistrare in Biblioteca Akashica (n-are rost sa intru acum in analiza contradictiilor formale, dar si de fond din ipoteza... deprimanta :-D a stimatului Tayka).
Adevăr grăieşti Monser;cam umilă opinia ta de astă dată...  :x căci eu iată am un mare aliat al umilei mele opinii revelatoare dar şi cutremurătoare în sensul că după groapă nu mai e nimic de mişculat,Iată-l;Stephen Hawking  este un fizician englez,teoretician al originii universului și unul dintre cei mai mari cosmologi ...
Multi il considera cel mai mare om de stiinta de la Albert Einstein incoace, o
figura demna de a fi inclusa in galeria marilor savanti ai lumii, .
"Am trait cu spectrul unei morti timpurii in ultimii 49 de ani si nu imi este frica de moarte, dar nici nu ma grabesc sa mor fiindca mai am atat de multe de facut. Privesc creierul ca fiind un computer care nu va mai functiona atunci cand componentele sale se vor strica. Insa nu exista rai sau viata de dupa moarte pentru computere ''....
Amănunte aici:
http://science.hotnews.ro/stiri-creierul-8628615-stephen-hawking-nu-exista-rai-sau-viata-dupa-moarte-sunt-doar-povesti-pentru-cei-care-tem-intuneric.htm
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

@Lex

oare moartea e la fel pentru noi cum e si pentru un e.t? ce se intampla cu cu sufletul lui  cand moare? isi pune si el aceleasi intrebari despre momentul mortii ? oare daca am fi si noi mult mai evoluati spiritual ne ar mai fi frica de ''dansa'' stiind ca totul e energie care nu se dizolva niciodata? poate ca al nostru 'costum' se duce pe apa sambetei (la nivel fizic) dar la nivel atomic , acea energie care a fost se transforma in altceva si tot asa.Yo gandesc simplu si o iau logic: Totul e energie vibratorie(noi, casa , masa, pisica, apa, sufletul,gandul).Materia e alcatuita din corzi de vibratie si fara doar si poate, Cineva trebuie sa mimeze si sa puna in miscare materia si aici apare Constiinta .Nu materia mimeaza Constiinta si are o experienta de viata, ci Constiinta  are o experienta de viata in vibratie si modeleaza materia.  :-) :-)

Xanadron

Citat din: Tayka din  17 Septembrie 2011, 09:55:42
Adevăr grăieşti Monser;cam umilă opinia ta de astă dată...  :x căci eu iată am un mare aliat al umilei mele opinii revelatoare dar şi cutremurătoare în sensul că după groapă nu mai e nimic de mişculat,Iată-l;Stephen Hawking  este un fizician englez,teoretician al originii universului și unul dintre cei mai mari cosmologi ...
Multi il considera cel mai mare om de stiinta de la Albert Einstein incoace, o
figura demna de a fi inclusa in galeria marilor savanti ai lumii, .
"Am trait cu spectrul unei morti timpurii in ultimii 49 de ani si nu imi este frica de moarte, dar nici nu ma grabesc sa mor fiindca mai am atat de multe de facut. Privesc creierul ca fiind un computer care nu va mai functiona atunci cand componentele sale se vor strica. Insa nu exista rai sau viata de dupa moarte pentru computere ''....
Amănunte aici:
http://science.hotnews.ro/stiri-creierul-8628615-stephen-hawking-nu-exista-rai-sau-viata-dupa-moarte-sunt-doar-povesti-pentru-cei-care-tem-intuneric.htm
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

:-D Hehehe, normal ca nu-s la nivelul lui Hawking, draga Tayka - si, sincer, nici n-as vrea sa fiu - ca sa am credibilitatea lui in clipa cind l-as contrazice. Si totusi, cind spune:

http://www.ziare.com/magazin/inedit/universul-nu-are-nevoie-de-dumnezeu-pentru-a-exista-1076660

...tare aduce parerea lui (o simpla opinie nesustinuta de nimic "concret" in definitiv, ca si a mea sau a ta) cu idiotenia din spatele afirmatiei:  "nu Shakespeare a scris celebrele piese de teatru, ci altul - care se autonumea... Shakespeare". :lol:

Si afirmatia lui cu "vidul post-mortem" imi pare deci la fel de aberanta intr-un Univers fara inceput sau sfirsit (previzibil cel putin) si-n care e adevarat ca totul se transforma, dar - macar la nivel suprafizic zic eu - antientropic, adica NU in "gunoi astral". :star:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/