Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

GHERLA - 14 Septembrie: un OZN cade din cer

Creat de calator astral, 15 Septembrie 2011, 12:58:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#15
Citat din: Ganditorul din  15 Septembrie 2011, 22:24:33
Pai bine mai omule, lasi volanu' ca sa "filmezi" , faci traseul Moreni-Targoviste-Campulung ca sa urmaresti "noru" (  vre-o 50km , daca nu si mai mult ...) si nu faci tu o excursie de 2 m - pana in portbagaj - ca sa scoti 1... 2 camere mai ca lumea, sa dotezi 'prietenii' cu tehnica video !!!
Cand crezi ca te mai intalnesti cu sansa asta ? (cum ti-am spus nu inghit bombonele de la primul venit... oricat de pitoresc povesteste  "pescaru" :evil: )

Pe tine nu te-a invatat mamica ... sa nu iei "bobo" de la straini ... ca te "fura" ... :lol: :evil: :-) :martiansmile: ... nu e pentru ganditori ...  :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

operatoru

Legat de primul film:
1. Filmul a fost facut cu un handycam, de un amator. La zoom optic 40x folosit aproape de maxim, fara trepied, poti sa zici mersi ca s-a filmat asa.
2. Filmarea s-a facut in soare puternic. Obiectul a fost prins pe camera cat era pe cer, dar la trecerea de linia orizontului s-a pierdut in decor, se observa ca tot mai rar este prins in imagine, la nimereala. Ultimele secunde din film au fost facute neintentionat, pe ecranul led nu se vedea obiectul, si totusi s-a prins apropierea de sol.
3. Cativa oameni au cautat 2 zile (miercuri dupa eveniment si joi) obiectul, pe o arie larga de cateva sute de metri. Nu s-a gasit nimic.

fiulploii

#17
1. Bun, filmul a fost facut de un amator insa ce profesionist pune un logo exact pe centrul imaginii sa mareasca ,,abureala'' ? Daca era ceva serios , nu puneai eticheta pe mijloc, parerea mea . Ideea e sa se vada cat mai bine, mai mult si mai clar .
2. S-a prins apropierea de sol, insa eu cel putin as fi insistat pe locul unde as fi crezut ca a aterizat chestia, as fi baleiat toata zona  cu ,,zumu'' la aproape maxim si as fi sprijinit aparatu pe ceva ca doara nu trebuia sa merg sa iau flori pentru nimeni  :-)
3. Cati oameni si cum au cautat? asa, la plesneala, adica cam de acolo si pana acolo ?  Si oricum, a doua zi era prea tarziu asta faci doar daca vrei sa fii sigur ca nu dai de nimeni si de nimic  :lol:

Parerea mea .

operatoru

#18
1. Logo-ul de pe film a fost aplicat de site-ul care l-a pus pe net, n-are legatura cu cel care a filmat. Secvente din film fara logo au aparut la stiri la B1 la mai multe buletine de stiri de joi, vezi aici http://www.b1.ro/video/gherla-posibil-ozn-descoperit-pe-cer-de-un-fotograf-amator-10678.html
2. Pauzele in filmare, in care camera pare ca se misca aiurea, au fost pentru cautarea unui sprijin, normal, negasit pe varful dealului. Cu camera video, cand pe ecranul de cativa cm bate soare puternic si nu se vede mai nimic (camera n-are ocular), poti face cel mult baleiaj in gol, nu departe de modul in care s-a facut. Imediat dupa "aterizare" zona a fost scanata cu un binoclu pentru a gasi si a filma obiectul cazut, fara rezultat insa.
3. Au cautat trei oameni, incepand chiar dupa cadere pana s-a facut noapte si nu s-a mai vazut nimic. A doua zi la fel, plus intrebat 2-3 oameni aflati in zona daca au vazut, auzit, gasit ceva. Nimeni nimic.

Cautatorul

Citat din: operatoru din  16 Septembrie 2011, 09:53:43
3. Au cautat trei oameni, incepand chiar dupa cadere pana s-a facut noapte si nu s-a mai vazut nimic. A doua zi la fel, plus intrebat 2-3 oameni aflati in zona daca au vazut, auzit, gasit ceva. Nimeni nimic.

Depinde ce cautau. Daca cautau extraterestrii ori nave spatiale, normal ca n-au gasit nimic. Probabil sacul de gunoi de plastic a fost ignorat.

Xanadron

Citat din: Cautatorul din  16 Septembrie 2011, 10:18:30
Depinde ce cautau. Daca cautau extraterestrii ori nave spatiale, normal ca n-au gasit nimic. Probabil sacul de gunoi de plastic a fost ignorat.

Perfect punctat, Cautatorul! :wink:
Fiindca nu tre'sa fii expert in analiza imaginilor ca sa observi miscarile pasiv-aleatorii ale "OZN-ului".
Zic asta fara sa contrazic eventuala realitate a ALTOR relatari de fenomene stranii petrecute prin zona Gherla.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fratelelup

#21
cine a vazut un "plastic" purtat de vant nu va crede niciodata ca este ozn....modul planat de cadere, modificarile de pozitie si viteza,etc. demonstreaza suficient ca este un corp f. usor,purtat de vant

ce mi se pare interesant,faptul ca userul "operatorul" si-a facut cont in toiul dezbaterii pentru a sustine aceasta ineptie (parerea mea)

operatoru

Citat din: fratelelup din  16 Septembrie 2011, 10:33:14
cine a vazut un "plastic" purtat de vant nu va crede niciodata ca este ozn....modul planat de cadere, modificarile de pozitie si viteza,etc. demonstreaza suficient ca este un corp f. usor,purtat de vant

ce mi se pare interesant,faptul ca userul "operatorul" si-a facut cont in toiul dezbaterii pentru a sustine aceasta ineptie (parerea mea)

Forumul asta prezinta interes pentru mine doar de cand a fost postat acest topic, pe care nu l-am deschis eu. Am facut cont pentru ca nu aveam, la asta nu te-ai gandit, era prea simplu. N-aveam cum sa ghicesc cu trei zile inainte ca va aparea obiectul la Gherla, sa-mi fac cont, ca sa fii tu impacat si sa nu descoperi aceste dedesubturi senzationale (de doi lei).
Faptul ca cataloghezi drept ineptie o chestie filmata, asupra careia esti invitat sa-ti dai cu parerea arata limitele reduse de care din pacate beneficiezi. Daca e o punga, foarte bine, dar pana la a fi asta o ineptie !?!? e cale lunga. Sau poate nu stii ce e aia ineptie. Nu-mi raspunde, te rog, sunt lamurit, cine stie ce ineptii mai debitezi.

operatoru

Citat din: Cautatorul din  16 Septembrie 2011, 10:18:30
Depinde ce cautau. Daca cautau extraterestrii ori nave spatiale, normal ca n-au gasit nimic. Probabil sacul de gunoi de plastic a fost ignorat.

Incep sa regret ca am intrat sa dau detalii. Am crezut ca aici sunt binevoitori care pot veni cu observatii pertinente, cu pareri de bun simt. Cand colo e plin de suficienti, care daca erau ei la fata locului, faceau totul ca la carte.
Ca sa nu ramai neluminat, am cautat ORICE ar fi putut semana cu obiectul filmat, asa cum ar fi facut orice om sanatos la cap. Sau excluzi ca altii pot gandi, ai monopolizat toata gandirea logica si restul sunt prosti?
Ia-ti o vacanta, ca iese fum. Si nu-mi raspunde, nu e nevoie, am vazut cat poti duce.

Siberia

#24
Acuma, fara suparare, cand am vazut clipul postat am crezut ca este vorba despre un sac cu dejectii de la vreun avion...sau probabil ceva aruncat dintr-un avion.
Ma gandeam ca ar fi trebuit sa se dezintegreze totusi, dar poate ca avionul zbura la joasa inaltime. Nu are cum sa fie un obiect cazut din spatiu, si am rezerve cu privire la teoria "pungii goale".

(daca am spus vreo ineptie, nu ma bagati in seama... :-D )
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

calator astral

Siberia nu te baga. Stii ca apreciez calitatile tale umane si imaginatia ta stiintifico-fantastica dar aici e vorba de alte forte (colective) care se opun prin pseudonime (individuale).
Revin foarte rapid cu o scurta analiza a imaginilor caderii SOIMULUI 6.

fiulploii

#26
Citat din: calator astral din  16 Septembrie 2011, 14:37:11
Siberia nu te baga. Stii ca apreciez calitatile tale umane si imaginatia ta stiintifico-fantastica dar aici e vorba de alte forte (colective) care se opun prin pseudonime (individuale).

Am de invatat de la tine colega @calator astral ce inseamna politetea . :lol:
Folosind exprimarea ta de mai sus, spun si eu :
Calator, nu te arunca cu capul inainte fara sa gandesti  :lol:  La secunda 9 din extra-ordinarul film al colegului @operatoru se vede clar un avion de mici dimensiuni in coltul sus dreapta numai ca ...ala era neinteresant , nu? Am folosit un monitor de joace cum se exprima un coleg azi-noapte . 
Ori a fost o farsa de genul , vezi ca eu trec cu avionul- inchiriat sau nu -si arunc ceva si tu filmezi , ori e doar o coincidenta si asta e .

horia2008

#27
Citat din: calator astral din  16 Septembrie 2011, 14:37:11
Siberia nu te baga.....
da' de ce?  si ea e senior... :-D

Xanadron

#28
Cu riscul de-a fi inclus in "fortza colectiva pseudonim-anonima" 8-) care neaga prosteste realitatea OZN-ului pe care unii-l vad "nuts & bolts" si l-au botezat deja "SOIMUL-6" :-D (de ce nu 666 ? :evil: - aici m-ai pierdut de tot, moncher calator), constat ca parerile de bun-simt au fost destul de clare.

Evident ca-n sensul analizei elementare a aspectului si miscarii aleatorii a "obiectului" deloc enigmatic, dar si a conjuncturii filmarii - vorbesc de avionul pe care eu nu l-am putut distinge, cum bine a facut fiulploii.

Ar fi deci, zic eu, cazul inchiderii topicului asta - no hard feelings din vreo directie.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

#29
Citat din: calator astral din  16 Septembrie 2011, 14:37:11
Siberia nu te baga. ..............................
caderii SOIMULUI 6.

Ba' are toate motivele sa se "bage", nu-ti place, demonstreaza ca greseste cu dovezi pertinente! Bag seama ca urmaresti cum iti scade nivelul de warn si vrei sa plusezi...
ON-TOPIC: Si eu zic ca e vorba tot de o punga de plastic negru. "Antena" nu e decat o fasie de plastic care se vede ca ramane in urma pungii care are o traiectorie descendenta. Deci, parerea mea e ca "SOIMUL 6" e un "gogoloi" de plastic
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16