Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Spargerea Regulilor

Creat de fiulploii, 10 Septembrie 2011, 04:21:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Intentie.       
          Acest topic se doreste o discutie despre posibilitati , probabilitati , metode si tactici de spargere a regulilor - atunci cand e nevoie- pentru a face ceea ce se numeste ,, jump to the next level '' adica simplu spus , pentru a progresa intr-o actiune , gandire sau eveniment in mod creator , eficient si de ce nu, pozitiv.

Incadrare  .
          Ma refer strict la dimensiunea umana si tot ce e legat de ea fara a conceptualiza prea  mult notiunea de sistem si regulile lui de functionare . Omul traieste intr-un mare sistem care este bula noastra de Univers .   alcatuita la randul ei din o multime de alte sisteme mai mici , interconectate si ajungand pana la sistemul global terestru ce a capatat o influenta enorma fatza de inceputul secolului XX de exemplu. Sistemul global uman bineinteles ca e alcatuit din alte sisteme la randul lui cum ar fi sistemul stratificarii in colectivitate , sistemul traiului de zi cu zi , sistemul ideilor si credintelor religioase , etc . Acestea 3 mi se par mie cele mai importante , om ce a uitat multe lucruri despre sine incat traieste acum intr-un cerc inchis - evident , parerea mea .


dida



Da, uite un topic la care ader , totalmente..

Si am sa vorbesc tot despre mine, deci, nu la modul general, pentru ca, dragilor, insasi formula asta a voastra care a devenit o regula de aur..."in opinia mea", " parerea mea" e obositoare...

Consider ca am deja formate "covingeri" si nu simple pareri,...cum si de ce?...e alta poveste...si e poate treaba mea

Am mai spus, ca de copil nu am simpatizat cu regulile.  Am chiulit prima data de la scoala in clasa intai(..ca nu mi se parerea firesc sa merg io, in fiecare zi intr-un loc si-un spatiu care nu ma atragea...nu-mi spunea mie, mare lucru..cind mai bine ma simteam sa DORM>..

Si atunci am mintit 'oficial' prima data: - i-am spus invatatoarei ca n-am avut pe unde sa traversez spre scoala (era vorba de bd., ori strada Uranus, pe unde treceau tramvaie si am prezentat in fata clasei motivul(scenariul) pentru care lipsisem cu o zi inainte:--


- Tovarasa, erau tramvaiele oprite unul dupa altul pe toata strada de suuuuuuuuuuuuuus si pinaaaa jos,(bulevardul fiind in panta), unul in fundu altuia, si n-am avut pe un' sa trec...  ............copiii erau uimiti, tacere deplinaaaaa....tanti invatatoare zice,...zimbind..--- bine, draga Mariana, dar sa scrii ""o compunere""" despre patania ta...

Apoi,.................dupa apoi, nu mai zic de 'intirzieri',....pe care toata viata le-am avut...in special la servici..., dar niciodata  la intilnirea cu prietenii...chiar si aia de joaca,

Pe vremea lu' Ceasca, cind intrasem in cimpuu muncii, era asa, cite un sef mai cu mot, care odata, ii venea pe chelie si ne anunta simbata, ca trebuie sa venim la servici si maine..(Duminica!!)

Pai, nene, le ziceam, io nu vin!. Si nu vin pentru ca mi-am indeplinit toate sarcinile incredintate...si sint chiar in avans...

Pe chestii d'astea( ca , ca,  chiuleam, intirziam, ma certam cu toti sefii  timpiti  (ca d'aia normali nu am prea apucat),  ca nu mergeam la sedinte...nu de partid, ca n-am avut de-a'face...dar la sindicat...demonstratii..etc...nu ma prindeai..neam!...Nici nu va inchipuiti cite sanctiuni mi-am tras, imi facusera astia la Bucuresti...(desi si la Resita dupa absolvirea "Dreptului"..!?....unde am lucrat vreo 8 luni....),  UN DOSAR DE CADRE....gros cit o biblie....


Cum am ajuns sa fac Dreptuuuuuuuuuuuuu... e o alta  poveste intimplatoare...dar tot cu tilc,...ca de n-as fi intrat din prima....nici ca mai dadeam a doua oara...

Acu',...cum e cu SPARTU ASTA DE REGULI, pe care excelent il sesizeaza si-l incadreaza Fiulploii...

Cu siguranta ca el nu-si doreste asa ceva(banuiesc...na!)....AICI, pe forum...unde io tocmai asa am inceput ca d'aia mi-am atras si sanctiunea :  "moderata" de catre insusi Maria Sa , moderatorul Capitan...ori, General... repet asta pina scap de sanctiune, ori ei de mine...

Dar in general, acum, o iau cu GENERALU....mmmmmiiiiiiiiiiiiiiiihahaaaaaa(fac ca calu)..., avem nevoie de aceasta iesire din limite

Mie, una, spartu' limitelor mi-a adus numa' belele' , aseeea, la prima vedere(dar si la modul real, in sensul grav..) , insa mi-a deschis si niste 'portite'  spre o altfel de cunoastere,....aia....de care cre' ca  pomeneste fiulploii...si fara de care nu sint ceea ce sint..

o nebuna...sincera!

hai ca iar v-am plictisit, dar tot mai am de povestit.

ps

daca e cineva pe forumul asta cu numele Alexandru Dan Balan, il rog sa-mi dea aici...pe MP....un semn...ca se intimpla ceva ciudat...

roxaline

Citat din: fiulploii din  10 Septembrie 2011, 04:21:46
Intentie.       
          Acest topic se doreste o discutie despre posibilitati , probabilitati , metode si tactici de spargere a regulilor - atunci cand e nevoie- pentru a face ceea ce se numeste ,, jump to the next level '' adica simplu spus , pentru a progresa intr-o actiune , gandire sau eveniment in mod creator , eficient si de ce nu, pozitiv.

Incadrare  .
          Ma refer strict la dimensiunea umana si tot ce e legat de ea fara a conceptualiza prea  mult notiunea de sistem si regulile lui de functionare . Omul traieste intr-un mare sistem care este bula noastra de Univers .   alcatuita la randul ei din o multime de alte sisteme mai mici , interconectate si ajungand pana la sistemul global terestru ce a capatat o influenta enorma fatza de inceputul secolului XX de exemplu. Sistemul global uman bineinteles ca e alcatuit din alte sisteme la randul lui cum ar fi sistemul stratificarii in colectivitate , sistemul traiului de zi cu zi , sistemul ideilor si credintelor religioase , etc . Acestea 3 mi se par mie cele mai importante , om ce a uitat multe lucruri despre sine incat traieste acum intr-un cerc inchis - evident , parerea mea .

O discutie teoretica sau despre ceea ce a functionat la fiecare? Evident cu explicarea a ceea ce a insemnat "next level" pentru acea persoana + abtinerea celorlalti de a judeca next-level-ul celuilalt.
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

dida

#3
Citat din: fiulploii din  10 Septembrie 2011, 04:21:46
Intentie.       
          Acest topic se doreste o discutie despre posibilitati , probabilitati , metode si tactici de spargere a regulilor - atunci cand e nevoie- pentru a face ceea ce se numeste ,, jump to the next level '' adica simplu spus , pentru a progresa intr-o actiune , gandire sau eveniment in mod creator , eficient si de ce nu, pozitiv.



Referitor la intentia ta,...cu acest topic prin care vrei puncte de vedere cu metode, tactici, etc de spargere a conventiilor...vreau sa comentez ca asta  nu tine prea mult de mari teorii(asa cum intreaba si Roxaline..

ci,,,,,,,de la bun inceput tine chiar de INTENTIE....

Daca nu posezi intentia, ....nu ai cum sa iesi din constringeri, limite,...Bula noastra de univers

fiulploii

Citat din: fiulploii din  10 Septembrie 2011, 04:21:46
Intentie.       
          Acest topic se doreste o discutie despre posibilitati , probabilitati , metode si tactici de spargere a regulilor - atunci cand e nevoie- pentru a face ceea ce se numeste ,, jump to the next level '' adica simplu spus , pentru a progresa intr-o actiune , gandire sau eveniment in mod creator , eficient si de ce nu, pozitiv.


Precizare necesara citatul de mai sus pentru ca trebuie sa facem o distinctie clara intre teribilism si spargerea de reguli , necesara la un anumit moment evolutiv al fiecaruia . Si sa-mi fie cu iertare dar aici nu vorbesc despre anarhie , despre placerea de a fi contra   doar asa de chestie ca eu sunt mai na, altcumva  :lol: Si nu ma refer nici la ,,hai sa daramam ca nu e bun insa nu avem ce pune in schimb - sic '' .
   Regulile trebuie urmate - in general si trebuie sparte - in particular , in mod creator si nu anarhic . De exemplu, daca mergi pe munte - faci niste trasee , mai ales de alpinism , numai o singura data poti gresi , adica sa nu respecti regulile .
   Mai precis , ma refer la spargerea anumitor tabuuri de mentalitate care se pare ca ne mentin la stadiul actual de Omenirea in versiunea 1.0.

Citat din: roxaline din  10 Septembrie 2011, 10:38:42
O discutie teoretica sau despre ceea ce a functionat la fiecare? Evident cu explicarea a ceea ce a insemnat "next level" pentru acea persoana + abtinerea celorlalti de a judeca next-level-ul celuilalt.


Subscriu cu conditia exprimata mai sus - fara teribilisme sau anarhisme . E important de stiut - in masura in care pot fi spuse pe un forum public - ce s-a ars in mentalitate si ce s-a descoperit ca exista in urma acestei curatiri  .
     Si apoi bineinteles ca fiecare are convingeri formate in urma experientei personale insa aceste convingeri sunt valabile la momentul prezent si nu sunt imuabile . Ca precautie , in special pentru respectul de sine si pentru momentul cand navaleste peste tine o intamplare care va zdruncina din temelii convingerile , e bine sa folosim parerea mea , opinia mea . Chestie de supravietuire- zic eu  :lol:

dida

#5
.......eram aproape sigura de sublinieri 'necesare'  ca : teribilism, anarhie,...gigi contra,...etc, parerea mea,,,

Nu e vorba nici sa darimam, de dragul de a darima...

Eu una da, vorbesc din experienta, din asumarea riscurilor si din convingerile pe care mi le-am format, pe si din bucati, tot ascultind, citind , vazind, reactionind, tacind, acceptind, razvratit s.a.m.d,.......si cu toata nerabdarea mea,....ele sint si rezultatul punerii mele la incercarea de a ""rabda nerabdarea"" timp de 20  ani!

prima deschidere a portilor  mi-a fost data in anul de gratie...1991.....cind s-au furisat in mintea, sufletul si trairile mele, tot felul de informatii...care de care mai intortocheate  si din orice sfere......groaznic si tulburator

Ce spun Acum, e musai sa spun,...fara sa incit la anarhie...dar timpul probabilitatilor, pentru mine a trecut..ca o sa mai treaca un Alt Timp si-mi voi fi ""revenit...""", nu conteaza

......




romulus

Citatgandire sau eveniment in mod creator , eficient si de ce nu, pozitiv.
De obicei unul care sparge reguli nu este mai deloc privit "pozitiv si creator " - ci dimpotriva ,aprox. ca un paria , chit ca scopul este nobil (privit prin ochii celui care incalca)insa a nu se uita ca, atunci cand te opui unor regul, cam faci impotriva vantului,  si (obligatoriu ) te uzi pe nadragi  :-D(parerea mea) !
Citatfara teribilisme sau anarhisme .
Cam dificil de discernut monsher ; ca "spargi" regulile din teribilism ori pentru a ajunge la "next level" !
Asta numai posteritatea poate concluziona! Si impricinatul poate fi atunci oale shi ulcele !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Urban

Citat din: fiulploii din  10 Septembrie 2011, 04:21:46
...posibilitati , probabilitati , metode si tactici de spargere a regulilor - atunci cand e nevoie- pentru a face ceea ce se numeste ,, jump to the next level '' adica simplu spus , pentru a progresa intr-o actiune , gandire sau eveniment in mod creator , eficient si de ce nu, pozitiv...

Singura regula e ca nu exista nici o Regula.

dida

 Urban....  "Singura regula e ca nu exista nici o Regula."

frumos in teorie,....praftica ne omoara..

io cum nu mai am nici o teorie trecui la practica...

Romulus!  nu pot sa-ti dau like,...ca se 'poate' interpreta,...hihaaaaaaaaaaa 8-)




fiulploii

Citat din: romulus din  10 Septembrie 2011, 15:53:32
...., cam faci impotriva vantului,  si (obligatoriu ) te uzi pe nadragi  :-D(parerea mea) !Cam dificil de discernut monsher ; ca "spargi" regulile din teribilism ori pentru a ajunge la "next level" !
......
Neluind in considerare lungimea picioarelor si unghiul facut de ele precum si forta cu care faci impotriva vantului , da, ai dreptate  :lol:
Si totusi , poate de aia scotienii poarta kilt  :wink: Deci, solutii exista .

Citat din: Urban din  10 Septembrie 2011, 16:16:24
Singura regula e ca nu exista nici o Regula.
Daca dai si cel putin doua exemple valabile ma convingi . Si apoi daca accepti sa explici ceea ce ai zis, in ale mele alte 2 exemple inseamna ca deja suntem Omenirea in varianta 2.0

Vorbeam totusi de mentalitati si tabuuri .


Nu exista nimic

Yamaoka Tesshu, un tanar invatacel zen, vizita un maestru dupa altul. Asa a ajuns la Dokuon din Shokoku. Dorind sa arate cat este de invatat i-a spus: ,,Mintea, Buddha si fiintele sensibile, pana la urma nu exista. Adevarata natura a fenomenelor este goliciunea. Nu exista realizare, nu exista iluzie, nu exista intelepciune si nu exista mediocritate. Nu exista darnicie si nimic ce trebuie primit."

Dokuon fuma linistit si nu spunea nimic. Dintr-o data la pocnit pe Yamaoka cu pipa, iar acesta s-a infuriat.

"Daca nu exista nimic", a spus Dokuon, " de unde vine aceasta furie?"

abyss

#10
Citat din: dida din  10 Septembrie 2011, 08:23:15
daca e
cineva pe forumul asta cu numele Alexandru Dan Balan, il rog sa-mi dea aici...pe MP....un semn...ca se intimpla ceva ciudat...

Are vreo legatura cu calu/iapa ce tot necheaza prin postarile tale?
Si tot ai pomenit de INTENTIE... da de "a doua atentie" ai idee cum se combina cu intentia?

Nicipreaprea

Citat din: @biss din  10 Septembrie 2011, 20:51:43

Si tot ai pomenit de INTENTIE... da de "a doua atentie" ai idee cum se combina cu intentia?

Ce-i aia "a doua atentie" ? Inconstienta ? Sau ?
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

fiulploii

Citat din: @biss din  26 Decembrie 2010, 12:31:26
.......... Fundamentul Sistemului este constiinta pervertitã a omului.

Citat din: Xanadron din  02 Ianuarie 2011, 18:37:51
.......Solutia evolutiei individuale :star: continui sa cred ca-i cea optima.
Din multiple motive. .......



citatele de mai sus sunt din topicul colegului @Urban care zic eu ar trebui citit/recitit
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3157.0.html


andrei

    Nu exista reguli!Exista morala,prejudecati si FRICA.Regulile sunt doar niste conditionari.Cand esti dispus sa treci peste primele nu mai exista cele din urma.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

abyss

Citat din: Nicipreaprea din  10 Septembrie 2011, 21:53:56
Ce-i aia "a doua atentie" ? Inconstienta ? Sau ?

In urma celor spuse de Dida mai sus mi-am amintit de vorbele unei persoane. Nici eu nu am inteles exact cum e cu "a doua atentie" si de aceea am crezut ca Dida stie mai mult.

Tot ce am gasit eu referitor la asa ceva este aici=>20.MEMORIA SECUNDA, A DOUA ATENTIE SI STAREA ELEVATA DE CONSTIINTA