Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fortele malefice

Creat de fiulploii, 01 Septembrie 2011, 04:25:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#75
Citat din: Psaudon din  03 August 2013, 17:56:50
Vazand ca s-a reactivat acest topic, m-am gandit ca ar fi cazul sa imi spun si eu povestea.

Bine ai venit...

Incearca sa nu mai faci salata/shaorma ... de/din crestinism-hinduism-budism ... ori una ori alta ori ailalta ... nu le mai amesteca ca ... tiganca voodoo ...

Acum sa vin si cu ceva mai folositor ... pentru de .... "seara" (la alti dimineata)...i-a studiaza matalutza ...tot topicul aista (afisat mai jos cu albastru) si vei gasi si ceva soluti romanesco-crestine... sau si-ailalta cale :-) :evil: :martiansmile:... acum matalutza ...  banuiesc ca esti "vaccinat" asa ca decide ... dar intai citire si dupa "lovire" ... bafta ...

P.S. Evita "sarmaile" si salata "spirituala" ... ca poti s-o furi rau ... mai "batraneste " ... ca este mai sanatros ...


http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4419.0.html

Reclama Bucovina Shaolin HD
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

alx

@Arhanghelul
Am rugamintea sa nu il iei asa tare pe noul nostru coleg...stii si tu ca prima data se merge pe  prezumtia de nevinovatie...
Eu cred ca doar graba de a prezenta toate intamplarile alea intr-un singur post l-a facut sa le mai...amestece.Asa ca asteptam mai multe detalii,finețuri,adica...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: Psaudon din  03 August 2013, 17:56:50
Vazand ca s-a reactivat acest topic, m-am gandit ca ar fi cazul sa imi spun si eu povestea.
......

  Povestea spusa de tine  e interesanta . Daca numai atat este, stai linistit . Toate alea sunt doar creatiile mintii tale surescitata de anumiti stimuli inainte de culcare - de obicei dar nu obligatoriu- sau de faptul ca '' te joci'' cu diverse concepte fara sa le intelegi prea bine si fara sa ai un indrumator.
Si poate ca se adauga si nerabdarea de a obtine efecte imediate . Eu zic ca ar trebui sa te relaxezi, viata nu e o cursa de viteza ci una de anduranta si pentru asta cultiva-ti rabdarea.

  Parerea mea...

Psaudon

 Salut din nou. In primul rand, vreau sa spun ca am citit toate mesajele din linkul sugerat de userul Arhanghelul. Pot afirma cu tarie faptul ca am aflat lucruri noi de acolo, lucruri pe care nu le stiam. Mai ales ca vorba aia, toata viata inveti. Asa ca mersi mult.

Acum, referitor la ce au spus userii alx si fiulploii, cu privire la mai multe detalii. Nu as putea spune exact ca ceea ce am vazut / auzit pana acum noaptea, tot ce am descris in mesajul anterior au fost declansate neaparat de ceva anume, la un moment dat. Mai degraba amplificate pe parcurs sa spunem asa. Am spus ca nu stiu exact ce le-a declansat, avand in vedere ca prima data s-a intamplat in jurul varstei de 10 dupa cum am spus in primul mesaj. Iar la varsta aia nu ma uitam la filme horror, materiale cu aceasta tenta, nu pierdeam ziua in fata televizorului ( cum faceau alti copii ), era liniste si pace in familie, etc. Repet, desi nu stiu ce a putut cauza acel lucru, stiu bine ca in acea clipa am realizat ca vazand acea aparitie ce se uita la mine, intr-un fel sau altul, imi va marca anii ce vor urma. Nu am povestit la nimeni in acea vreme ce vedeam / auzeam noptile, pt ca nu vroiam ca lumea sa ma creada nebun. Pt ca marea majoritate daca nu vad cu ochii lor, nu se vor convinge niciodata. Abia pe la 20 ani, acum avand 23, am inceput sa spun asa usor usor familiei, si asa cum ma asteptam, nu prea m-au crezut. Ba chiar mi-au spus sa merg la doctor.

Dar sa revenim. La scurt timp dupa primul " eveniment ", sora mea ( este mai mare decat mine ) a inceput sa fie pasionata de lucruri paranormale, energii, calatorii astrale etc. Citea carti despre asa ceva, articole, imi arata si mie. Desi mi se pareau interesante, nu prea ma atrageau. Pana intr-o zi cand mi-a spus ca intr-o noapte, a reusit sa faca o calatorie astrala si chiar sa se intoarca in trecut pt o scurta perioada de timp. La varsta aia, n-am stiut ce sa cred. Pe de o parte mi se parea imposibil, iar pe de alta era fascinant. Cam de atunci am inceput sa acord mai multa atentie acestor lucruri, dar nu intr-un mod constiincios. In fine, timpul a trecut, ea a lasat complet aceasta latura si si-a vazut de altele. Anii treceau, eu cresteam, si evenimentele nocturne isi tot faceau aparitia. Uneori mai des, uneori mai rar, pana in ziua de azi.

Vreau sa spun ca unul din bunicii mei a fost preot. El si cu bunica au locuit in Suceava, eu cu parintii in Braila, unde ma aflu si acum. Mergeam in vacante sa ii vizitam. Il iubeam si respectam, atat pt ca era bunicul meu, cat si pt ca era preot. Vorbesc la timpul trecut despre el, pt ca nu se mai afla printre noi. Dumnezeu sa il odihneasca. Cum noi in casa nu aveam Biblia, s-a oferit el sa ne-o dea pe a lui. Trebuie sa recunosc faptul ca nu am dat foarte multa importanta acestui lucru decat pana acum aproximativ doi ani, cand am aflat ca atunci cand m-am nascut eu, sau in fine, la o perioada dupa, s-a facut acel " ritual " in care mi s-au adus mai multe obiecte, lucruri pe o masa, ca sa vada lumea pe ce pun mana prima data, crezand cu tarie cu respectivele lucruri pe care le voi alege imi vor influenta viata. Mi s-a spus ca unul dintre cele alese de mine a fost o cruce. Apoi, am mai aflat ca mai toate rudele se gandeau si vroiau ca eu atunci cand voi creste, sa ma fac preot, precum bunicul meu. Afland toate astea, am simtit o puternica datorie sufleteasca si am inceput sa dau mult mai mare atentie credintei. Nu ca inainte nu as fi facut-o. Am inceput cu lucruri simple, rugaciuni dimineata si seara, uneori chiar si la masa, ma inchinam oricand simteam nevoia, am inceput sa citesc Biblia si sa reflectez asupra ei. Am inceput sa gandesc ca oriunde sunt, Dumnezeu este cu mine. Credinta mi s-a accentuat si mai tare in momentul in care am aprins o lumanare ce imi fusese adusa de la mormantul sfant, dupa cum mi se spusese. Am aprins-o si am inceput sa ma rog pt binele meu,pt curatirea sufletului, puterea de a rezista ispitelor. Tin minte ca efectiv am izbucnit in lacrimi de bucurie cand in timp ce ma rugam, flacara lumanarii a inceput sa se inalte tot mai mult, ajunsese la circa 10-15 cm inaltime si la un momentdat a inceput sa iasa un fum ce se ducea spre tavanul camerei. Era un fum neobisnuit, pt ca era extrem de dens, urma parca un drum anume, nu se dispersa. Nu mai vazusem asa ceva pana atunci.

Totusi, cam din acea perioada au inceput sa se amplifice mai tare evenimentele nocturne, incat au aparut si entitatile albe si transparente dupa cum am spus in primul mesaj, sunete etc. Am inceput sa cred ce auzisem la televizor cum ca in momentul in care iti indrepti atentia spre Dumnezeu, tocmai atunci isi baga si necuratul coada pt a te face sa renunti. Dar nu am de gand sa o fac

Iar legat de ce am spus in finalul primului mesaj, legat de exercitiile de energie, chakre etc. Incepusem sa fac niste mici exercitii, sa o iau usor, sa ma acomodez, fara sa fortez. Sa vad cum reactionez, si daca cumva ma vor ajuta sa merg mai departe, sa devin mai puternic spiritual. Este vorba de unele prezentate aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,961.0.html . Iar legat de rabdare, niciodata nu am vrut sa fortez ceva, sau sa trec peste vreo etapa. Indiferent de ce am facut in viata

fiulploii

@Psaudon
   Si din tot ce ai relatat pana acum unde vezi tu forte malefice?

Psaudon

 Mesajul meu de mai sus nu contine nimic in legatura cu fortele malefice, daca pot spune asa. In mesajul anterior doar am oferit niste detalii, am incercat sa fiu mai concret cu privire la o latura din viata mea. Legat de ce am experimentat in privinta lucrurilor, sa le spunem ciudate, am facut-o in primul meu mesaj, de pe pagina anterioara. Acum, intr-un fel sunt linistit ca am avut parte doar de atat...

Arhanghelul

#81
Citat din: Psaudon din  04 August 2013, 13:24:34
Salut din nou. In primul rand, vreau sa spun ca am citit toate mesajele din linkul sugerat de userul Arhanghelul. Pot afirma cu tarie faptul ca am aflat lucruri noi de acolo, lucruri pe care nu le stiam. Mai ales ca vorba aia, toata viata inveti. Asa ca mersi mult.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vreau sa spun ca unul din bunicii mei a fost preot. El si cu bunica au locuit in Suceava, eu cu parintii in Braila, unde ma aflu si acum. Mergeam in vacante sa ii vizitam. Il iubeam si respectam, atat pt ca era bunicul meu, cat si pt ca era preot. Vorbesc la timpul trecut despre el, pt ca nu se mai afla printre noi. Dumnezeu sa il odihneasca. Cum noi in casa nu aveam Biblia, s-a oferit el sa ne-o dea pe a lui. Trebuie sa recunosc faptul ca nu am dat foarte multa importanta acestui lucru decat pana acum aproximativ doi ani, cand am aflat ca atunci cand m-am nascut eu, sau in fine, la o perioada dupa, s-a facut acel " ritual " in care mi s-au adus mai multe obiecte, lucruri pe o masa, ca sa vada lumea pe ce pun mana prima data, crezand cu tarie cu respectivele lucruri pe care le voi alege imi vor influenta viata. Mi s-a spus ca unul dintre cele alese de mine a fost o cruce. Apoi, am mai aflat ca mai toate rudele se gandeau si vroiau ca eu atunci cand voi creste, sa ma fac preot, precum bunicul meu. Afland toate astea, am simtit o puternica datorie sufleteasca si am inceput sa dau mult mai mare atentie credintei. Nu ca inainte nu as fi facut-o. Am inceput cu lucruri simple, rugaciuni dimineata si seara, uneori chiar si la masa, ma inchinam oricand simteam nevoia, am inceput sa citesc Biblia si sa reflectez asupra ei. Am inceput sa gandesc ca oriunde sunt, Dumnezeu este cu mine. Credinta mi s-a accentuat si mai tare in momentul in care am aprins o lumanare ce imi fusese adusa de la mormantul sfant, dupa cum mi se spusese. Am aprins-o si am inceput sa ma rog pt binele meu,pt curatirea sufletului, puterea de a rezista ispitelor. Tin minte ca efectiv am izbucnit in lacrimi de bucurie cand in timp ce ma rugam, flacara lumanarii a inceput sa se inalte tot mai mult, ajunsese la circa 10-15 cm inaltime si la un momentdat a inceput sa iasa un fum ce se ducea spre tavanul camerei. Era un fum neobisnuit, pt ca era extrem de dens, urma parca un drum anume, nu se dispersa. Nu mai vazusem asa ceva pana atunci.

Totusi, cam din acea perioada au inceput sa se amplifice mai tare evenimentele nocturne, incat au aparut si entitatile albe si transparente dupa cum am spus in primul mesaj, sunete etc. Am inceput sa cred ce auzisem la televizor cum ca in momentul in care iti indrepti atentia spre Dumnezeu, tocmai atunci isi baga si necuratul coada pt a te face sa renunti. Dar nu am de gand sa o fac

I-ar nu-ti dai seama ... ca te grabesti ... Atentie!... la neatentie! ...

Citat din: Arhanghelul din  03 Septembrie 2011, 18:47:45
@plimbaretule ... fereste-te grav de "Incornorat" ca se pare ca pe tine te viziteaza mai des ... prin terti ... zice intr-o marturisire " neconfirmata" Arsenie Boca... ca cu cat avanseaza omul catre  Dumnezeu cu atat mai tare (evoluat /desfasurat/dezvoltat) se arata "Tatal inselaciunilor " si acolitii lui ingeresti "decazuti"... ia zi tie nu-ti "shade" nici unul pe "pieptul ala frumos de 30 si ceva de ani: ...

Citat:
"159. Ce intelegem prin ispite si de ce este lasat omul sa fie ispitit ?

Ispitele sunt incercari care vin asupra omului de la diavol si de la slugile lui, oamenii cei rai ( Iacob I, 13; Matei 4, 1; 16, 23; Marcu 8, 33; I Corinteni 7, 5; II Corinteni 11, 3; I Tesaloniceni 3, 5 ) . Omul este ingaduit de Dumnezeu sa fie ispitit " spre incercarea dragostei fata de Dumnezeu " ( Deuteronom 13, 3 ) ; spre incercarea supunerii noastre ( Deuteronom 8, 2 ) ; spre incercarea nedoririi de castig ( Iov 1, 9; 12 ) . De fapt, ispitele corespund intotdeauna slabiciunii firii omenesti. Celor mai tari in credinta, le randuieste Dumnezeu ispite mai grele, ca sa sporeasca in sfinftenie si sa se invredniceasca de cununi mai mari. Iar celor mai slabi in credinta si rabdare le randuieste pronia divina ispite usoare, ca sa le poata birui si sa nu deznadajduiasca. Iata ce spune Sfantul Apostol Pavel : " Ispita pe voi nu va ajuns, decat ispita omeneasca. Dar credincios este Dumnezeu care nu va va lasa pe voi sa va ispititi mai mult decat puteti; ci impreuna cu ispita va face si sfarsitul ei, ca s-o puteti suferi " ( I Corinteni 10, 13 ) . Acelasi lucru spune si proorocul David : " Nu va lasa Domnul toiagul pacatosilor peste soarta dreptilor pana la sfarsit, ca sa nu-si tinda dreptii spre faradelegi mainile lor " ( Psalm 124, 3 ) . Dreptul Iov spune ca cei credinciosi sunt impovarati cu diferite ispite prin ingaduinta lui Dumnezeu ( Iov 7, 8; Iacob l, 2; I Petru l, 6 ) . Dar niciodata Dumnezeu nu ingaduie la cei alesi ispite peste puterile lor.
"

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri7.htm
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Psaudon

#82
 Sa vedem daca am inteles bine. Dumnezeu da la fiecare atat cat poate duce, niciodata peste puterile lui. Ingaduieste omului sa fie ispitit, cu scopul testarii credintei in El. In sensul ca il lasa pe om sa aleaga, dar nici nu il lasa de izbeliste. Am citit ce mi-ai dat referitor la tipurile de ispite. Dar am senzatia ca imi scapa ceva. Mai ales referitor la ce ai accentuat in mesajul meu. Daca asa este, te rog sa imi explici, pt ca n-as vrea sa raman cu goluri

fiulploii

Citat din: Psaudon din  05 August 2013, 21:11:48
Daca asa este, te rog sa imi explici, pt ca n-as vrea sa raman cu goluri
Spitele unei roti nu ar putea functiona fara golul dintre ele . Bineinteles ca poti zice : o roata poate fi realizata astfel incat sa fie plina , fara goluri. insa te-as intreba daca esti sigur ca e chiar asa. O roata plina nu are aceeasi eleganta ca si una cu goluri.
Orice plin este ''impanat'' cu goluri fie si numai daca ne gandim la imensul gol care exista in interiorul unui atom.   :-D

  Cat despre ispite , acestea evolueaza odata cu vremurile  :lol:  Pana nu demult se considera in anumite cercuri ca scula numita calculator este o ispita diavoleasca menita sa sminteasca pe drept-credincios. Ca sa nu mai aduc in discutie ca d.p.d.v. ortodox joaca sau aplecarea spre cele sfinte taine asiatice - vechi stiinte stravechi - este complet eretica . :-)
  Sau pur si simplu discutarea celor 7 sfinte taine din crestinism tot asa e catalogata.
 
  Ziceam despre ispite ca evolueaza cu vremurile . De fapt , ele evolueaza in acelasi timp cu stiinta si constiinta umana. Si sunt functie de credinta omului. Faptul ca omul are nevoie de o credinta , are nevoie sa-si exprime admiratia sau veneratia fatza de '' un aspect al lumii'' , faptul ca omul are nevoie sa simta ca apartine unui grup , unei idei, unei miscari este o alta ''problema'' care tine de niste ''setari'' ancestrale.
  Exprimandu-si aceasta nevoie sub diverse forme si nume , canalizand parte importanta din energia sa catre aceasta latura a vietii lui si cautand sa-si afle adevarata menire omul cauta de multe ori in departari ceea ce se afla chiar langa el.
  Fiecare se simte singur fiindca are amintirea cuplului primordial . Iar acest cuplu primordial este sub forma de parabola in Biblia crestina ca fiind adam si eva.
  Daca mai zic si ca ordinea reala  pare a fi  Eva si Adam  :lol: cred ca am bulversat destul spatiul sacru stabilit prin canoane.
  Ajunge deci pentru o perioada. Vorba unui coleg  :wink:

uforever

Salutare Psaudon si bine ai venit in gasca RUFOn :-) O sa-mi expun nitel si eu parerea vis-a-vis de experientele tale. Simt ca iti doresti un "miracol", influentat fiind de credinta ta, ce pare a fi iudeo-crestina, gresesc?  :-D Ma gandeam fix la experienta cu lumanarea, care brusc si nefiresc a crescut in intensitate ca luminozitate, in timp ce tu aveai o "relatie(ritual) deosebit de intima cu Divinitatea". Intrebarea mea e: Crezi cu adevarat ca Divinitatea a infaptuit acea "minune" sau pur si simplu anumite mecanisme, ce tin de organismul tau au facut posibila situatia?  In functie de raspunsul tau, putem discuta mai departe. E sunt de parere ca Divinitatea nu se ocupa cu asemenea "scamatorii", asta ca un indiciu a ceea ce vreau sa spun mai departe.

Psaudon

#85
Citat din: uforever din  06 August 2013, 00:06:21
Crezi cu adevarat ca Divinitatea a infaptuit acea "minune" sau pur si simplu anumite mecanisme, ce tin de organismul tau au facut posibila situatia?  In functie de raspunsul tau, putem discuta mai departe

Ca sa iti raspund sincer, eu sunt de parere ca Divinitatea a contribuit la acel moment. Moment ce nu a fost singular, ci s-a mai repetat de 2 ori. In una din dati fiind precedat din nou, de acel fum " ciudat " sa ii zicem. Din ce am observat, tot acest eveniment s-a petrecut doar atunci cand eram complet concentrat pe rugaciune, si imi doream cu tarie sa fiu ascultat. Si s-a petrecut indiferent ca tineam ochii deschisi sau inchisi / ma uitam direct la lumanare sau in jos. Stiu ca s-a modificat exesiv flacara / fum si in momentele cand nu luam contact vizual cu aceasta, prin simplul motiv pt ca l-a final cand m-am uitat, am gasit-o in stadiul acesta. Am spus ca s-a petrecut doar cand eram foarte concentrat pe ceea ce faceam, pt ca in cazurile cand nu am putut sa imi limpezesc mintea de alte ganduri sau era galagie prin preajma mea, flacara a ramas in stadiul initial, mititica, fara nici cea mai mica urma de modificare. Acum, nu exclud varianta expusa de tine, cea referitoare la anumite mecanisme din mine, doar ca mie mi-ar placea sa fie cu adevarat prima varianta. Si pt a putea accentua spusele mele, aduc inca 2 exemple. Primul: fix langa blocul unde stau, este o biserica. Din casa, eu am vedere la ea din 3 incaperi: bucatarie, dormitor, baie. Asa ca atunci cand ma inchin la ea, si sunt in casa, am de unde alege  :-D A fost o noapte cand m-am trezit dupa un vis neplacut, m-am trezit si m-am dus la geam sa fac o cruce si sa spun o rugaciune. Precizez ca in momentul ala era innorat afara, deci luna nu se vedea, toti vecinii aveau lumina stinsa, iar becurile de pe strada, culmea, erau si ele stinse atunci. In schimb, am vazut ca o latura a acoperisului bisericii, acoperisul avand forma unul con, era extrem de luminata. Dar nu era o lumina obisnuita, ci una argintie, stralucitoare usor. Deci lumini in jur nu erau, innorat afara, bezna, si totusi o latura a acoperisului, ce-i drept nu mare, dar lunga avea acea culoare. Sincer, m-am bucurat in sinea la mea cand am vazut asta si m-am mai linistit. Iar a 2lea exemplu, nu stiu cat de concludent este, dar hai sa il spun. Daca o sa vi se para hilar sau aiurea, n-am ce-i face. Era o perioada cand schimbam instalatiile de apa in baie. Unde mai pui ca s-a intamplat in momentul ala sa fie si o defectiune la teava principala ce alimenta blocul, aceasta fiind defecta. Deci nu mai aveam apa. Chiar si asa, robinetele din baie ( ciuveta / dus / tevi ) erau inchise bine, unu la mana ca se faceau reparatii prin baie, doi la mana ca cine stie cand teava principala se repara si sa nu avem vreo surpriza, chiar si mica. Ce vreau eu sa spun,este ca nu avea cum sa curga deloc apa in momentul ala, indiferent ce s-ar fi intamplat. Cum ma aflam in baie, si avand vedere la acea biserica, m-am inchinat, zis rugaciune privind de pe geamul de acolo. Si culmea, deci nici apa pe teava nu mai ramasese, pt a spune ca s-ar fi scurs, la finalul rugaciunii, si de data asta eram la fel de concentrat, a inceput sa tasneasca vreo 2 secunde un jet de apa din dus. Normal ca am tresarit, stiind ca absolut toate sursele de apa erau blocate, apa fiind oprita de la sursa principala din cauza tevii blocului defecta si absoluti toti robinetii inchisi ( acestia fiind in stare buna ). Acum nu stiu cat de concludent este acest exemplu, dar l-am expus si pe el

Urban

Citat din: Psaudon din  05 August 2013, 21:11:48
Sa vedem daca am inteles bine. Dumnezeu da la fiecare atat cat poate duce, niciodata peste puterile lui. Ingaduieste omului sa fie ispitit, cu scopul testarii credintei in El. In sensul ca il lasa pe om sa aleaga, dar nici nu il lasa de izbeliste. Am citit ce mi-ai dat referitor la tipurile de ispite. Dar am senzatia ca imi scapa ceva. Mai ales referitor la ce ai accentuat in mesajul meu. Daca asa este, te rog sa imi explici, pt ca n-as vrea sa raman cu goluri

Dumnezeu nu da la nimeni nimic pentru simplul fapt ca nu exista o asemenea entitate asa cum religia incearca sa propavaduiasca.
De ce ai nevoie sa crezi in cineva anume?...Ar fi mai simplu sa crezi in tine in primul rand.
Liberul Arbitru e o gogorita, s-a mai discutat pe aici despre asta...ai senzatia ca ai liberul arbitru, realitatea e cu totul alta.
Am un amic care a inceput ca si tine, cu rugaciuni, cu Biblia si asa mai departe...astazi este un veritabil fanatic religios.
Ti-as spune ca ai dreptul sa alegi dar te-as minti.
Succes!

mr

Citat din: Urban din  06 August 2013, 08:43:47
Ti-as spune ca ai dreptul sa alegi dar te-as minti.
Eu as zice ca are ce sa aleaga!
Sa nu aleaga panta iluzorie a oricarui tip de fanatism. Dar pentru asta trebuie sa cunoasca si altceva ca sa poata alege in cunostinta de cauza. Multa munca... cu crezutul in sine! Si un drum tare alambicat...
Vorba ta... s-a discutat pe aici destul de mult pe tema asta!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

  Dar poate ca a venit in existenţă sa experimenteze o anumita conjunctură. Sfaturile nu pot inlocui cunoasterea/trairea in sine a fenomenului. Legile sau codurile morale stabilesc jaloane pe un anumit traseu. Libertatea consta in a rătăcii pe oriunde  intentioneaza aripile perceptiei individuale...pana la Marea Plictiseala Eliberatoare. Harta nu este fizică. Pana la perceperea directa a realului totul poate fi adevarat sau fals, plasmuire sau substanţă.
   

fiulploii

 Despre dorinta si nevoia omului de a crede intr-un punct de sprijin exterior lui ar fi multe de discutat. Cert este ca efecte  in planul fizic se pot obtine doar prin interfata credintei omului respectiv, indiferent de obiectul si natura credintei.
  Ceea ce poate duce catre ideea ca important este sa crezi si sa traiesti efectul implinirii inainte de a se fi implinit. Este un fel de bucla spatio-temporala.

  Asa cum zicea @abyss  '' Sfaturile nu pot inlocui cunoasterea/trairea in sine a fenomenului.'' Totusi eu imi permit sa sugerez un sfat : nu vorbi cu preoti sau calugari despre aceste fenomene. Fiindca ''afara e vopsit gardul insa inauntru  shade leopardul''  :evil:

  Daca se doreste pot sa explic si de ce.  8-)

Parerea mea..