Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fortele malefice

Creat de fiulploii, 01 Septembrie 2011, 04:25:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tayka

Călătoriule-Un amic a păţit tot aşa ca tine şi a scăpat şi el trăgând câteva cruci cu limba,dar a doua oară babau a venit pregătit şi la prins de... limbă  :evil: :-P : Şi de atunci cică se descurcă... altfel, :-D :-o :? :crescentmoon:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Citat din: roxaline din  03 Septembrie 2011, 12:34:03
Hmm... adaug alti 2 cents: toti vedem, absolut toti. Constientizarea insa este alta etapa si se pare ca asta nu facem toti; unii "declanseaza" constientizarea folosind Biblia, altii alte tehnici. Oricum in toate cazurile tehnicile te intorc in interiorul tau si incepem sa fim prezenti la ceea ce este acolo. Din ceea ce-mi povestea un preot (calugar), cand deschide biblia vede , in acel moment de "acum" preponderent anumite cuvinte care declanseaza ceva in el, ca si cum ar declansa decodarea informatiei pe un subiect. O tehnica similara este in photoreading. 
Nu stiu ce sa zic referitor la popii cetitori prin buchii manati de nimereala degetului sfant insa nu sunt de acord cu treaba asta. Asa poti lua si o carte de bucate... ori poti citi in boabe, scoici sau banane. Poti vedea linii temporale in rahatzelu unei muste sau in scofala unui urs. Depinde de sculele cititorului... :lol: Daca si tu spui ca biblia e fara de valoare fiind un cod alterat...un CD zgariat... atunci care mai e sensul "sculei" biblice? :)  Inteleg eu la ce te referi cand spui ca fiecare vrajitor are factorii lui declansatori precum si ritualul specific prin care absoarbe atentia victimei prea-crezatoare reusind sa-i inghetze un gand si faurindu-i astfel o imagine-jalon din viitor. Dar fiecare cu drumul sau din marea calatorie prin clipa vietii. Mi-a sila de asa zisii preoti, deoarece preotia e de fapt o stare de constiinta, un foc mistuitor care nu necesita scule, mosmoande, fumuri, si tot ce mai presupune recuzita unei piese de teatru care mascheaza de fapt impotenta spirituala a unora care nefiind completi apeleaza la trucuri pt a se camufla utilizand energia celorlati oameni.
Exista totusi si oameni adevarati, cu adevarat preoti, cu adevarat ferestre catre eternitate.

Am si io o formula magica...ca orice incomplet care se respecta pusa la pastrare pentru clipa cand problema mea imi va depasi puterea personala. E o incantatie care evoca "intentia", moment in care cel care o rosteste va fi capabil sa se gandeasca la ceva despre care stia...fara sa stie nimic:

Sant deja daruit puterii care-mi stapaneste destinul.
Si nu ma agat de nimic, asa ca nu voi avea nimic de aparat.

Nu am ganduri, deci voi vedea.
Nu ma tem de nimic deci imi voi aminti de mine insumi.

Detasat si nestingherit,
Voi tasni pe langa Creator si voi fi liber.

dab270277




Nu de putine ori am fost in contradictie cu calator astral dar aici vreau sa ii dau dreptate. Am avut parte de multe "intamplari" pe care prefer sa nu le dau publicitatii in care doar spunand "Tatal Nostru" in gand (in realitate fiind intr-un fel de paralizie din care nu ma puteam trezi ma salvat). Nu vreau sa le dau o definitie acestor evenimente si nici spun ca au fost draci, satane, soparlieni, reptilieni, grey samd dar nu au fost evenimente sigulare. Unele sau intins pe o perioada de 10 ani.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

kefren

Citat din: dab270277 din  04 Septembrie 2011, 00:09:07


Nu de putine ori am fost in contradictie cu calator astral dar aici vreau sa ii dau dreptate. Am avut parte de multe "intamplari" pe care prefer sa nu le dau publicitatii in care doar spunand "Tatal Nostru" in gand (in realitate fiind intr-un fel de paralizie din care nu ma puteam trezi ma salvat). Nu vreau sa le dau o definitie acestor evenimente si nici spun ca au fost draci, satane, soparlieni, reptilieni, grey samd dar nu au fost evenimente sigulare. Unele sau intins pe o perioada de 10 ani.

   Ceea ce spui tu, mi s-a intamplat si mie.Chestia cu paralizia am patit-o si eu,in tinerete doar,de pe la 8-10 ani pana spre 22-23ani.Intr-adevar e o stare ciudata,treaz fiind,nu ma puteam nici misca ,nici scoate vreun sunet,aveam senzatia in tot acest timp ca cineva se afla langa mine desi nu il puteam vedea.Brusc,dupa cateva minute(sper,minute,se cam pierde notiunea timpului atunci),totul revenea la normal,vorba vine,pentru ca eram destul de speriat de ceea ce mi se intampla.

calator astral

Va multumesc pentru aceste pretioase marturii.
Bineinteles ca nu sint "fructul imaginatiei" voastre sau "materializarea subconstientului".
E real.
Citat din: kefren din  04 Septembrie 2011, 00:19:55
   Ceea ce spui tu, mi s-a intamplat si mie.Chestia cu paralizia am patit-o si eu,in tinerete doar,de pe la 8-10 ani pana spre 22-23ani.Intr-adevar e o stare ciudata,treaz fiind,nu ma puteam nici misca ,nici scoate vreun sunet,aveam senzatia in tot acest timp ca cineva se afla langa mine desi nu il puteam vedea.Brusc,dupa cateva minute(sper,minute,se cam pierde notiunea timpului atunci),totul revenea la normal,vorba vine,pentru ca eram destul de speriat de ceea ce mi se intampla.
Citat din: dab270277 din  04 Septembrie 2011, 00:09:07


Nu de putine ori am fost in contradictie cu calator astral dar aici vreau sa ii dau dreptate.
Am avut parte de multe "intamplari" pe care prefer sa nu le dau publicitatii, in care doar spunand "Tatal Nostru" in gand (in realitate fiind intr-un fel de paralizie din care nu ma puteam trezi) m-a salvat. Nu vreau sa le dau o definitie acestor evenimente si nici spun ca au fost draci, satane, soparlieni, reptilieni, grey, s.a.m.d, dar nu au fost evenimente singulare.
Unele s-au intins pe o perioada de 10 ani.

Din intuitie sau poate instinctiv v-ati indreptat catre portita de evacuare, dar multi nu au avut puterea voastra de a Rezista.
Nu v-ati pierdut cumpatul sub presiunea Fortei. Ati analizat situatia,v-ati "vizualizat" rapid si ati inteles ca sinteti "la strimtoare",si asta la propriu.
E bine ca mai stiti Tatal Nostru, e mai nasol pentru cei care l-au uitat. In fine, crede chestia asta,de ai inca Credinta sau nu: daca esti coplesit vreodata,surprins de Forta intr-un moment de tristete,singuratate,oboseala,stress extrem sau deceptie si obosit sau temator esti gata sa abandonezi,cind vezi ca nu te poti ridica sau nici macar deschide ochii,zi macar inceputul "Tatal nostru care esti in ceruri,sfinteasca-se numele tau,faca-se voia ta,vie imparatia ta precum in cer asa si pe pamint",macar asta iti poti aminti,si vei vedea ca presiunea se reduce simtitor,vei avea suficienta forta sa analizezi pozitia corpului,locul unde esti,eventual distanta pina la iesirea din camera, butonul veiozei sau mai simplu marginea patului,toate cai sigure de iesire,chiar numai de ajungi la marginea patului,tirindu-te centimetru cu centrimetru, si te lasi sa cazi,e suficient. Esti liber. Cel putin "inca" liber,caci Vrajmasul e perseverent si sigur daca a venit odata va mai veni si a doua oara,ca lupu la oi,pina ajunge sarmana mioara prada lui,ori,haituita,in fuga ei, sa cada intr-o prapastie.

fiulploii

#50
Citat din: calator astral din  03 Septembrie 2011, 15:33:54
..............Trebuie sa fii curajos si gata sa infrunti realitatea dura ca sa stai de vorba liber cu mine.
Hai sa vedem care e realitatea dura 

Am dat like la @calator astral , @dab270277 , @kefren  si la toti cei care au povestit experientele lor reale si care cauta o explicatie dincolo de draci, satane si baubauri crestinesti  :lol:
Iata o explicatie pe scurt  - cine vrea amanunte cu adevarat , va cauta singur caci altfel se intampla ca in urmatorul koan :
   ,, Eu iti arat unde e Luna iar tu te uiti la degetul meu ''
Deci , aceste trairi , ca si multe altele se produc in stari de constiinta modificate . Pentru mai multe detalii , aici :
http://www.scritube.com/sociologie/psihologie/Starile-de-constiinta-modifica203201485.php

Stari normale de constiinta -              Stari de constiinta modificata

-          Logica                                       - iluminare
-          gândire analitica                         - sinteza
-          testarea realitatii                        - sugestibilitate
-          practica, planificare                    - intuitie
-          evaluare                                    - creativitate
-          spirit critic                                 - evaluarea libera a informatiei
-          control voluntar                         -apreciere globala
-          comenzi determinate verbal        -procese cognitive paralele
-          încercari                                    -întelegere nonverbala

Bun , presupunand ca ati dat clik pe link macar de curiozitate atunci poate ati citit si restul informatiei   :lol:
Intr-o anumita stare a constiintei se deschid portile subconstientului care si acesta e structurat intr-un anume fel si contine diverse informatii ancestrale , printre altele se gasesc toate temerile si fricile stramosilor de pe intregul arboretum genealogic . Nemaifiind nici o frana in calea lor , navalesc peste tine in forme care mai de care mai ciudate si mai aiurea .
E foarte real ceea ce traiesti  insa numai pentru tine e real, totul se petrece in spatiul virtual creat de mintea ta si atentie,  cateodata au manifestari fizice - inca o dovada de creatie avem aici  .
Exista cateva modalitati de a deschide larg portile subconstientului primitiv in stare treaza fiind , insa nu le recomand pentru ca din treaba asta se iese doar in doua feluri : ori pe scut ori sub scut  - asa am auzit prin targ .
    Ceea ce au povestit colegii pe forum e doar un mieunat jalnic fatza de motoarele unui avion de vanatoare la decolare in fortzaj 
Cat despre acea paralizie si neputinta de miscare este foarte bine cercetata stiintific - sic! nu o sa dau link  - si se traduce prin relaxarea totala a muschilor si incercarea brusca de ai pune in miscare : de aceea nici nu poti sa strigi in somn daca ai un cosmar decat cu foarte mare fortare si scoti doar un sunet moderat fatza de ceea ce ai intentionat  :lol:
  Cand te vizualizezi  esti de fapt in afara corpului tau . Un caz interesant este atunci cand vezi scena din doua pozitii diferite si constientizezi asta - atunci ..suferi''  de bilocatie .
Cat despre rugaciuni sau mantre sau semne mentale ele nu sunt altceva decat ancore personale functie de credinta fiecaruia , ancore care iti permit sa iesi din starea de constiinta modificata , brusc si cu teama insa .
  @calator astral , nu am nimic cu matale , insa tu te erijezi in aparatorul credintei stramosesti amestecate cu reptilieni- ca daca i-ai fi povestit astea lui Vlad Tepes te-ar fi dat exemplu mintenash  :lol:
Ai incercat asa de curios si ca sa iti verifici puterea credintei ce o afisezi in primul rand tie insuti , ai incercat zic sa treci dincolo de fantasmele astea ? Sa vezi ce este dincolo ! te-ai intrebat daca nu cumva astea sunt doar un sistem de aparare implantat pentru a tine departe pe cei insuficient vibrationali ?  sau pe cei care nu pot percepe niste informatii ancestrale decat numai daca au un anumit nivel .
Vrajmasul si Divinul , sarmana mioara si lupul , amandoi sunt in acelasi loc ocupa acelasi spatiu si pana la un anumit nivel nu pot exista decat numai impreuna .

Asta e doar a mea convingere fundamentata  inclusiv pe stiinta actuala . Normal ar fi ca orice informatie receptata sa fie verificata si dupa aceea sa   atasam o eticheta , nu? 

dab270277



Primul meu post aici a fost despre o "experienta" mai ciudata sa spun asa. Nu am cautat raspunsuri la problema mea. Le cunosteam de cum sa terminat experienta. Am vrut sa fac parte virtual dintr-o comunitate de oameni care nu sunt doar niste "animale de companie si de studiu". Am mai avut o experienta in care desii totul era extrem de infricosator si desii la inceput plangeam si incercam sa ma ascund de "EI" care ma judecau pe mine (judecata de apoi??). Dar am vazut in ochii lor si am simtit ca lor de fapt le este frica de mine si ca sunt extrem de agitati. In clipa urmatoare am spus urmatorul lucru care poate ca a avut acelasi efect ca si o rugaciune. "Nu aveti nici un drept sa ma judecati si sa spuneti ca nu am voie sa trec dincolo. Marelui Arhitect (prefer sa nu spun Dumnezeu) nu ii este frica de nimic. In clipa urmatoare nu au mai avut nici un fel de forta asupra mea si am trecut dincolo. Ceea ce vreau sa spun de fapt este ca nimeni nu va venii sa ne salveze de soparlieni, reptilieni, draci, varcolaci grey etc. Avem totul in noi chiar daca "cineva acolo" se straduie sa ne limiteze aceste capacitati.  Este extrem de greu sa postezi acesand un computer via mobile phone si de asta imi cer anticipat scuze pentru ortografie.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

dida

#52

pentru fiulploii in special, urmare postarii tale de azi...

Hai sa incerc sa intru in subiectul tau:  paralela intre constientul normal si cel modificat(alterat)

Incep prin a spune, ca eu de felul meu eram un copil foarte vesel, atras spre simplitate(aveam fobie de Cunoastere..instinctiv), extrem de prietenoasa si spontana,  cu un simt al atractiei spre lumea animala si a plantelor, si nu in ultimul rind naiv de buna miloasa, comprehensiva si empatica la cei mai saraci(si material si presupus cognitiv).

Imi placea in scoala nu sa invat...desi aveam o mare capacitate de asimilare, dar mai mult imi placea sa-i ajut pe cei mai greoi la invatatura. Uram regulile,eram indrazneata in a spune in gura mare ceea ce nu apreciez , ceea ce eu perceam ca fiind nedreptate, dar si cu simt al raspunderii total, pina la suportarea oricarei pedepse...


In acelasi timp aveam si inca mai pastrez un singur cult: cel al prieteniei..
Aveam iarasi o capacitate de selectie foarte potrivita in alegerea prietenilor de suflet, dar pe parcurs am ingaduit in preajma mea si pe cei pe care nu-i simtea merituosi din punctul meu de vedere,  in a primi si oferi prietenie dezintersata.

Nu posedam, acea diplomatie de  a-mi urmari vre-un interes. Eram deschisa numai spre daruire.

In scoala generala, aceasta fire a mea a determinat formarea unui colectiv de clasa foarte unit, bataios, care sa ne apere 'ingenua' conditie si dreptul de a ne manifesta personalitatea impotriva tuturor sabloanelor impuse. Devenisem teribila clasa nonconformista, dar unita, si normal,....blamata, si cu cele mai mici note la purtare...dar ca si nivel de invatura, si cea mai buna...

Inafara de citeva tocilare ale clasei, restul nu urmare obtinerea de note mari, iar eu, care invatam doar atunci cind stiam, ca trebuie sa "ma asculte"...o incasam de multe ori , caci profesorii s-au prins si incepusera sa ma vineze...chestie care ma facea sa rid din tot sufletul cind luam nota 4..., dar....rezultatul meu la invatatura a fost mereu constant ...
dupa cele trei premii ce se acordau la sfirsitul anului aveam si eu totusi...prima mentiune....heee!

Trebuie sa recunosc si ca am facut parte dintr-o familie extrem de modesta, inceputul detinerii unei biblioteci realizindu-se cu primele carti primite ca premiu, de la scoala...

Aveam  iarasi, trebuie sa mentionez, o anume, nu zic mare,...sensibilitate,  iar in stradania mea de a face si lucrarile la disciplina 'desen'...am observat ca pot realiza desene dupa natura moarta, portrete extrem de fidele cu figura persoanei care imi statea "poza",...picturi de peisaje si pictura dupa tablouri celebre...Chestia asta sesizata de profesoara mea de desen a adus-o in pragul 'disperarii'  sa ma convinga sa dau la liceul de arte plastice Tonitza....unde am si reusit la probele eliminatorii, dar am renuntat la liceu, fiindca cele mai bune prietene ale mele , ( doua ), care m-au urmat spre examenul la acest liceu, nu au luat nici macar prima proba....asa incit am preferat sa ma alatur lor la un liceu teoretic din cartierul nostru.

Ce vreau sa spun este ca, in timp, mi-am dat seama, ca "talentul" meu la desen nu era de fapt talent, ci doar efectul unei extrem de bune observatii si redare a ceea ce observam....


Cind si cum a inceput calvarul Cunoasterii...........altadata.....in mai  multe episoade, daca nu va e cu suparare...si multe scuze ca e prea lunga si nepotrivita postarea, dar e bine sa o iau cu inceputul.....adica , 'bine' ,...in general pentru oricine, zic eu

:roll:

;























panta_rh_ei

@biss-'Exista totusi si oameni adevarati, cu adevarat preoti, cu adevarat ferestre catre eternitate.'
  Intru totul de acord. Restul, orice ar fi ,sunt elemente ajutatoare  prin care fiecare  reuseste sa se cunoasca intr-un final; Fiecare dintre noi este o fereastra-depinde ce lasam sa patrunda prin ea sau incotro ne luam zborul prin ea-asta daca reusim s-o deschidem cumva
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

mr

#54
In 1997 am fost in armata pana-n luna octombrie a acelui an. La inceputul anului am avut un vis foarte straniu. Eram semiconstient, stiam unde ma aflu, insa parca nu eram eu. O prezenta foarte apasatoare ma conducea, vedeam totul in nuante de maro. Perceptia mea asupra entitatii care ma "poseda" era una care nu o pot descrie in cuvinte. O simteam extraordinar de apasatoare, joasa si posesiva.
Apoi, prin martie, am mai avut un vis asemanator dar de o intensitate mai slaba a prezentei. Nu am dat atentie...
In august, fiind la graniceri pe atunci, eram intr-o misiune de patrulare aproape de granita cu un coleg. Plecasem la ora 22 si trebuia sa ne intoarcem la 06. Eram pe granita cu moldovenii undeva in judetul Galati. Ne-am facut noi treaba dar pe la 3 dimineata am zis sa ne asezam undeva si sa dormim putin. Am gasit o gramada de lucerna proaspat cosita ...si ne-am facut comozi. Vara, noaptea spre dimineata se face destul de rece. Ne-am asezat spate in spate si am adormit. De data aceasta, prezenta care a venit o simteam atat de joasa si neagra incat am paralizat la propriu. La fel, eram semi-constient, voiam sa-i spun colegului sa ma trezeasca sau sa-mi spuna ceva dar corpul nu ma asculta deloc. Eram coplesit de raul de pe mine. Nu stiu cat a durat, daca pot sa delimitez in timp dar a fost extrem de energofaga senzatia. Spre sfarsitul "visului" am inceput sa nu mai doresc, din strafundurile fiintei mele, prezenta acelei entitati. Nu stiu cum s-a terminat de a plecat pana la urma si m-am trezit transpirat si vlaguit. Am mai stat putin si am plecat spre baza. Pe drum, cand se crapa de ziua, ne-am intalnit cu niste tarani care se duceau sa stranga lucerna. Intamplator sau nu, unul dintre ei, m-a intrebat direct pe mine daca nu cumva ne-au vizitat serpii in noaptea aceea...

Prin luna noiembrie, deja eram acasa, am avut iar o experienta asemanatoare. Dar, spre deosebire de precedenta, cand am simtit ca vine negreala aceea, am spus un "nu" foarte puternic (asa imi imaginam in vis) si toata fiinta mea a respins creatura printr-o hotarare de care nu ma consideram capabil si ale carei "dimesiuni" le stiu si astazi. De atunci, lucrurile s-au aranjat altfel..si nu am mai fost "vizitat".

Peste ani am reflectat de multe ori asupra acelor experiente intense si, in completare cu alte evenimente ulterioare din viata mea, pot spune ca a fost necesara o astfel de experienta negativa. Traiesc cu sentimentul puternic ca ceea ce s-a intamplat  in acel an, a avut un scop "didactic" tocmai pentru a atinge personal, intr-un mod cat se poate de direct, "limitele" de jos ale medilului fizic. Totodata am "invatat" cum sa abordez ceea ce putem numi cu totii, fortele malefice si sa-mi constuiesc un caracter care sa nu le excluda (pentru ca este imposibil) dar nici sa le includa activ. Cred ca pana la urma totul se rezuma la a ne inlatura frica de ele si a ne activa dorinta de a nu le lasa loc de manifestare. Ele oricum exista, pentru ca pe de o parte sunt intretinute de noi in planul astral, ca rezultat direct a multelor forme de frici pe care le manifestam de cele mai multe ori inconstient,  iar pe de alta sunt necesare in procesul invatare al fiecaruia... pana la un punct. De aceea cred ca aceasta zona de univers este una corespunzatoare unei scoli spirituale...

Binenteles ca fiecare dintre noi, in functie de propria evolutie de pana acum, are perceptii unice asupra lumii negative (care intregeste dualitatea lumii fizice), perceptii care corespund "tineretii/batranetii" spirituale din momentul de fata, iar descrierile pot fi atat de antagonice incat sa determine cu usurinta o lipsa de consens asupra descrierii "necuratului".

De curand, un prieten foarte bun, mi-a povestit ca are acelasi gen de "vise" si a trecut de la faza de posedare completa pana la cea in care reuseste sa se elibereze prin rugaciune, dar experientele se repeta. In acest caz parerea mea este ca rugaciunea este un fel de unealta ajutatoare, care ridica intr-un mod protector vibratiile pe o anumita perioada de timp dar fara sustinerea lor continua si directa de catre cel implicat nu sunt decat precum algolcalminul la o durere fizica.  Pentru a ajunge la un control al situatiilor se pare ca este nevoie de perseverenta si efort personal care, in mare parte, se desfasoara in interiorul fiecarual dintre noi si nu se aliniaza logicii rationale ...spre care alunecam de multe ori.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

dida

marule,  "mr"

ai tras niste concluzii bune, si eu le percep asa..

dar uite, de exemplu, io, si cind aveam , acum, mai rar, insa, , ...asa vise de cosmar, trageam de mine sa ma trezesc; de cele mai multe ori reuseam,... un singur vis din care nu ma puteam trezi(dar pe care nu-l mai am de muuuuult) era acela, in care simteam o pasare imensa deasupra mea ce isi batea aripile cu atita putere si zgomot infernal, incit nu puteam face nimic, pina ....nu
se ducea ea de buna voie  de la mine din vis


apoi vise in care ma prabuseam, ori ma inecam si nu ma puteam trezi, dar imi spuneam: - gata, am murit...dupa care totul se estompa, vedeam, ca totusi nu am murit, ba chiar traiam bine mersi... :?

Casiopeea

#56
Citat din: dab270277 din  04 Septembrie 2011, 00:09:07
Nu de putine ori am fost in contradictie cu calator astral dar aici vreau sa ii dau dreptate. Am avut parte de multe "intamplari" pe care prefer sa nu le dau publicitatii in care doar spunand "Tatal Nostru" in gand (in realitate fiind intr-un fel de paralizie din care nu ma puteam trezi ma salvat). Nu vreau sa le dau o definitie acestor evenimente si nici spun ca au fost draci, satane, soparlieni, reptilieni, grey samd dar nu au fost evenimente sigulare. Unele sau intins pe o perioada de 10 ani.

Citat din: kefren din  04 Septembrie 2011, 00:19:55
   Ceea ce spui tu, mi s-a intamplat si mie.Chestia cu paralizia am patit-o si eu,in tinerete doar,de pe la 8-10 ani pana spre 22-23ani.Intr-adevar e o stare ciudata,treaz fiind,nu ma puteam nici misca ,nici scoate vreun sunet,aveam senzatia in tot acest timp ca cineva se afla langa mine desi nu il puteam vedea.Brusc,dupa cateva minute(sper,minute,se cam pierde notiunea timpului atunci),totul revenea la normal,vorba vine,pentru ca eram destul de speriat de ceea ce mi se intampla.

Aceasta stare se numeste paralizie de somn. Se intampla cand o persoana traverseaza doua stadii de trezire si somn, cand creierul se trezeste din starea de REM (rapid eye movement - miscare rapida a ochilor), dar corpul ramane in continuare nemiscat. Aceasta stare este foarte frecvent intalnita in stress, program de somn ce se schimba frecvent, dupa consum de substante cu potential stimulent puternic al sistemului nostru nervos central inainte de somn/ abuz pe intreaga zi,etc. A fost studiat si este demonstrat! Pt mai multe info...gugaluiti! :wink:
Va atasez doar un link care va poate fi de ajutor:
http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html
Totul porneste din capsorul nostru si este amplificat tot de noi! Weekend fain!

calator astral

Lasa cassiopeea ca nici doctorii habar n-au. Unde e explicatia stiintifica in minzgaleala aia?! Uite ce scrie chiar in linkul postat de tine! > :evil:

"Cum se manifesta?
In timp, simptomatologia acestei dereglari a somnului a avut parte de foarte multe descrieri si creionari.
Printre cele mai spectaculoase caracterizari se numara prezentele "malefice", cum ar fi vizita unor demoni nevazuti ai noptii care poseda trupul "victimei", vizita unei vrajitoare sau chiar a extraterestrilor,creaturi intunecate care baga spaima in oamenii neajutorati in timpul noptii.

Pe cat de numeroase sunt toate aceste povesti, pe atat de multe explicatii s-au cautat pentru a elucida cauzele acestor manifestari misterioase cel putin."

Deci s-au cautat si se cauta multe explicatii care nu au fost inca gasite....
Nu e suficient sa iei un aer serios de bunicuta sfatoasa care le stie pe toate si explica nepoteilor ce si cum, nu e indeajuns pentru a ne convinge ca ai toate raspunsurile,ti-am mai spus-o cassiopeea.

Casiopeea

#58
Citat din: calator astral din  04 Septembrie 2011, 15:55:39
Lasa cassiopeea ca nici doctorii habar n-au. Unde e explicatia stiintifica in minzgaleala aia?! Uite ce scrie chiar in linkul postat de tine! > :evil:

"Cum se manifesta?
In timp, simptomatologia acestei dereglari a somnului a avut parte de foarte multe descrieri si creionari.
Printre cele mai spectaculoase caracterizari se numara prezentele "malefice", cum ar fi vizita unor demoni nevazuti ai noptii care poseda trupul "victimei", vizita unei vrajitoare sau chiar a extraterestrilor,creaturi intunecate care baga spaima in oamenii neajutorati in timpul noptii.

Pe cat de numeroase sunt toate aceste povesti, pe atat de multe explicatii s-au cautat pentru a elucida cauzele acestor manifestari misterioase cel putin."

Deci s-au cautat si se cauta multe explicatii care nu au fost inca gasite....
Nu e suficient sa iei un aer serios de bunicuta sfatoasa care le stie pe toate si explica nepoteilor ce si cum, nu e indeajuns pentru a ne convinge ca ai toate raspunsurile,ti-am mai spus-o cassiopeea.

Calatorule, nu am batut in cuie acel link. L-am pus pur si simplu orientativ. Si studii sunt o groaza... de aceea am recomandat gugaluitul. Nu am vrut sa arat ca detin toate raspunsurile, pt ca nu e asa. Si in aceeasi situatie se afla oricine! Asta e doar punctul meu de vedere! N-am putut sa nu observ taria de a analiza fiecare propozitie...ca sa gasesti ceva ce nu-ti convine si sa-l expui. Consider ca pierzi prea multa energie sa descoperi si sa analizezi defecte...ai putea-o folosi mai constructiv! Te pup! :rainbow:

fiulploii

Lasa @calator astral nu mai da cu bota dupe altii .
Unde e EXPLICATIA STIINTIFICA LA 99% din tot ce ai postat tu?