Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fortele malefice

Creat de fiulploii, 01 Septembrie 2011, 04:25:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dida

Chestia cu 'rugaciunea'  , ori semnul crucii facut (in orice fel, de catre mireni),...nu este chiar infailibila, am citit despre multi calugari ispititi si  'indraciti' chiar, de catre 'satana', si cum bine stiti si voi, insusi Iisus a trecut cu greu...

as putea spune, ca poate numai Dumnezeu..,nu poate fi ispitit, supus,.....doar daca o face vorba, aia, --asa cum am mai citit-o si pe forum si cu care sint total  de acord,---ca sa nu se pliciteasca...se joaca si El.

Am o carte...deocamdata am dat-o 'cu imprumut' dar fac demersuri sa o recuperez, in care este vorba despre niste interpretari 'populare' romanesti, din care ar rezulta faptul ca binele si raul, Dumnezeu si maleficul(Satan) sint frati...

foarte draguta si interesanta era apelarea unuia catre celelalt;  adica Satan (Dracu) ii spunea lui Dumnezeu - mai, firtate, iar Dumnezeu ii raspundea: - mai  nefirtate...

In carte se relateaza apoi un fel de dialog intre cei doi, fiecare 'laudindu-se'  cu ce a creat mai mulot si mai bine.....e destul de comica povestea, dar relevanta pentru orice logica..

intre altele vreau sa spun, ca da, maleficul se poate manifesta si poate aduna spirite pe care sa si le supuna.., iar, ce a povestit Sleah stiu ca exista...de ce si cum...au explicat altii dintre voi, mai bine;


Autorului acestui topic  -Fiulploii,-  am doar sa-i spun deocamdata ca, 'trosnirea'  mobilei in casa, nu tine neaparat de creierul, ori frica noastra, ci ea este si consecinta 'aciuarii' unor spirite-energii ce pur simplu,  'reactioneaza' (dar nu numai), la ce anume vede pe buneeeeeeeeeeeeee si  la ce "aude in ginduile noastre"( tot pe bune).

.....o sa mai revin cu povesti adevarate....







fiulploii

Citat din: roxaline din  02 Septembrie 2011, 11:37:27
... Ganditi-va la populatiile inca in conectare cu natura - baza ( dintre simturile cu suport fizic / biologic recunoscut ) sunt auzul, mirosul si vazul, in proportii cam egale. Ar fi fost si cam greu prin padure sa se bizuie doar pe vaz ... ca nu vedeau dincolo de a 3-a frunza  8-) . Chiar si antrenamentele de arte martiale au "capitole" de desprindere de vaz, pentru ca vazul te inseala cel mai rau.  In relatiile interumane, baza era cuvantul dat-vorbit si ascultat-primit.
Cand vorbeam de importanta  vazului pentru a crede ma refeream la credinta intr-un zeu .  Chiar si populatiile la care faci referire au in vatra satului sau in cortul vraciului cel putin o reprezentare totemica a zeitatii- vezi de exmplu mashtile si alte obiecte de cult de pe la indigenii africani sau australieni  din muzeele lumii . In aceeasi idee se incadreaza dupa mine si mastile populare de la noi , care reprezinta la baza animalul sau entitatea  totemica a tribului sau a gintei , candva , intr-un oarecare trecut .

Citat din: roxaline din  02 Septembrie 2011, 11:37:27

M-a amuzat ca ai scris "pagane" intre ghilimele. Nu stiu de ce acest cuvant a ajuns sa aiba conotatii negative, avand in vedere ca sensul lui real este de satean, locuitor din zona rurala. In alta ordine de idei, din cate am citit eu, crestinismul are extrem de putine simboluri / ritualuri care sa nu fie "pagane".
In  general, toate simbolurile sau cuvintele sau traditiile sau cunostiintele care nu au putut fi integrate in obiceiurile, filozofia sau profitul cuceritorilor au fost demonizate , rasturnate in intelesul lor de catre cuceritori si astfel istoria a fost rescrisa de mai multe ori . Exemple sunt cu duiumul , incepand cu faraonii Egiptului si oprindu-ma la crestinism - ca sa nu vin pana in istoria contemporana ca poate fi ,,deranjant''  :-D

Citat din: roxaline din  02 Septembrie 2011, 11:37:27

...In sine, un simbol este un mic / sau mai mare portal energetic ( adica o structura informationala si energetica pe alte criterii si care permitea alti parametri de energie, timp, densitate de lumina, viteze, alte directii ale timpului, alte unghiuri, alte armonici) . Ca un fel de "ceva" ( imi cer scuze, dar imi lipseste vocabularul tehnic ) ce-ti schimba "banda" energetica, te trece pe alta frecventa.
Putin idealizata   problema , dupa mine . Portalul functioneaza atat timp cat este incarcat-initiat cu energie  de catre cineva ,,priceputu'' la un nivel minim de functionare - functie de rolul proiectat . Apoi, incarcarea minima trebuie improspatata periodic fie de proprietar fie de alt ,,priceputu''   :roll: Si aici vorbesc de simbolurile ,,la purtator'' :lol: . Cu alea ,,in comun'' e alta poveste ! Apoi, o problema scapata din vedere de multi :  orice obiect sau simbol vizualizat poate fi incarcat cu energie subtila de orice orientare insa puterea lui in timp poate varia foarte mult functie de ,,sursa'' la care este conectat - sau functie de ,, principiu''  dupa formularea unui alt coleg forumist  - de aceea multe din ele isi pierd valabilitatea sau puterea , mai devreme sau mai tarziu .
    Interesanta este continuitatea unor ,,focare'' sau ,,puncte fierbinti''  de amplasare a anumitor edificii sacerdotale sau sacrificiale indiferent de ocupantul vremelnic al  spatiului respectiv ,

Citat din: roxaline din  02 Septembrie 2011, 11:37:27

..... Clerul initiat  deschidea destul de usor astfel de "portaluri" si cei care se conectau cu mai mare acuratete, experimentau ceea ce spuneau clericii. Lucrurile functionau usor atata vreme cat exista acord ( aka multimea credea ceea ce spuneau clericii) pentru ca nici credinta clericilor nu era atat de limpede si bine asezata, asa ca aveau nevoie de "muuuult" / "tone" de acord . Periodic, constiinta colectiva facea salturile sale si apareau modificarile acordului colectiv; asa ca devenea mult mai greu sa "deschizi" "mini-stargate-uri " ca sa-l conectezi pe om acolo unde voia muschiuletzu' preotului sau unde-i spunea "mica voce din cap" etc. Si uite asa mai jucau leapsa preotimea cu multimea "natanga". Ca orice tool de conectare - si simbolurile, icoanele etc raspund la parametri / adresa sursei "formata". Partea nashpa este atunci cand crezi ca ai "format" bine dar ....

Ai putea sa completezi putin punctul tau de vedere vizavi de cele de mai sus raspunzand la intrebarea  de ce nu functionau si nu functioneaza rugaciunile si icoanele decat numai in putine cazuri si cum iti explici functionarea in acele putine cazuri? pls  :-D
:star:

fiulploii

Citat din: dida din  02 Septembrie 2011, 11:43:50
.........Am o carte...deocamdata am dat-o 'cu imprumut' dar fac demersuri sa o recuperez, in care este vorba despre niste interpretari 'populare' romanesti, din care ar rezulta faptul ca binele si raul, Dumnezeu si maleficul(Satan) sint frati...

foarte draguta si interesanta era apelarea unuia catre celelalt;  adica Satan (Dracu) ii spunea lui Dumnezeu - mai, firtate, iar Dumnezeu ii raspundea: - mai  nefirtate...

In carte se relateaza apoi un fel de dialog intre cei doi, fiecare 'laudindu-se'  cu ce a creat mai mulot si mai bine.....e destul de comica povestea, dar relevanta pentru orice logica..

Mitologie romana  - Romulus Vulcanescu   :-D iar Firtatul-Nefirtatul este cuplul ce provine din mitologia geto-daca analog se pare la  origini cu Plin-Gol sau Yin-Yang de pe alte meleaguri , antropomorfizate  normal pentru  perpetuarea lor in timp . Crestinismul cand nu a putut sa stearga anumite credinte stravechi , le-a adaptat pentru a trage foloase. Exemple mai multe pe un site ce il recomand cu respect pentru munca depusa de autor si pentru alte elemente
http://silentiumlink.blogspot.com/2009/11/taina-tainelor.html


Citat din: dida din  02 Septembrie 2011, 11:43:50

.....o sa mai revin cu povesti adevarate....

Astept cu interes ceea ce ai de povestit si cred ca si alti colegi gandesc la fel .

P.S.  scuze pentru dubla postare dar imi era teama sa nu uit ce am de zis  :lol: ca era pacat, nu?  :-)

Rayden

Citat din: dida din  02 Septembrie 2011, 11:43:50
Chestia cu 'rugaciunea'  , ori semnul crucii facut (in orice fel, de catre mireni),...nu este chiar infailibila, am citit despre multi calugari ispititi si  'indraciti' chiar, de catre 'satana', si cum bine stiti si voi, insusi Iisus a trecut cu greu...

apai, dati-mi voie sa impartasesc si eu o "patzanie" de pe vremea studentiei..acum, uitandu-ma inapoi..mi se pare destul de comica si ..nu pot sa imi explic ce s-a intamplat de fapt..

deci, cum spuneam, eram student si pe timp de vara, sa mai fac si eu un ban cinstit, lucram la o firma vestita de bauturi racoritoare carbogazoase (nu dau nume sa nu fac reclama  :mrgreen: ) si..dupa o zi de alergatura prin Bucuresti, vin rupt in caminul din Regie si ..ma pregatesc sa fac un dush racoritor si..sa ies cu colegii la o pizza si o bere, doua..etc..
dusurile in camin erau la capetele holului..si tocmai in ziua aceea fie erau becurile arse, fie le "imprumutasera" colegii..ideea e, ca era intuneric bezna..iti bagai degetele in ochi..
m-am inchis in baie si am inceput sa fac dus  :-D si...for the record - nu mi-e frica de intuneric deloc - si in timp ce faceam dus..deodata m-a cuprins un sentiment de nedescris, frica cumplita cum nu mai simtisem niciodata, si au inceput sa-mi apara in cap o imagine fooarte aiurea, rau de tot..in sensul ca simteam ca era ceva rau, o prezenta malefica in baie si ca..chiar in cabina unde stateam eu se deschidea un fel de tunel unde mii si miii, multeeeeee maini de oameni se intindeau catre mine sa ma traga in jos catre ei..nu reuseam sa vad in "imaginea asta" capetele sau alte parti ale corpului, doar maini, si sunete de oameni chinuiti si parca se apropiau si mai mult de mine, si sentimentul care il simteam atunci se intetea incat abia mai puteam face fata la ceea ce simteam..
cand nu m-ai credea ca rezist, mi-am adus aminte o chestie dintr-un film SF (al carui titlu nu il mai tin minte din pacate) si am zis cu voce tare o fraza, fraza care a avut un efect "miraculos" si care a facut ca totul sa revina la normal, sentimentul acela anormal si malefic a disparut ca prin farmec si ..am putut sa continui dusul..
am iesit revigorat si parca pluteam prin aer, eram mai increzator in mine si ..culmea e ca, pana si colegii cu care am iesit la bere au remarcat ca sunt schimbat, mai ferm, mai increzator ..
fraza pe care am spus-o, a devenit un fel de motto al meu, si cred in lucrurl asta fara nici cea mai mica indoiala; iar ceea ce am spus, suna cam asa: "In mine zace scanteie divina, sunt fiinta divina, iti poruncesc orice ai fi sa piei din fata mea si sa nu ma mai deranjezi!".

oare o fi fost "ceva", o prezenta malefica in momentul acela in incapere? :?
i guess i'll never know.. :moon:

romulus

Citatiar ceea ce am spus, suna cam asa: "In mine zace scanteie divina, sunt fiinta divina, iti poruncesc orice ai fi sa piei din fata mea si sa nu ma mai deranjezi!".
In ce limba ai spus asta monsher ?
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Rayden

:))
in limba lu' nea Eminescu colega @romulus

cred ca suntem stapanii lumii noastre, noi cream forme in universul ce ne inconjoara; cateodata ne cream si demoni iar daca ii cream tot noi avem putere asupra lor, tot noi ii putem intoarce in nefiinta..
ne sta in putere sa modelam universul dupa "chipul si asemanarea noastra" numai ca..am uitat cum sa facem asta..si probabil am uitat cu un motiv..sau am uitat ca "cineva" a dorim sa uitam.. :star:

romulus

Citatin limba lu' nea Eminescu colega @romulus
E in regula . Intrebam pentru ca stiu de unii care o zic in limba latina !
E de retinut si pentru altii in situatii similare. Chiar functioneaza .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

dida


mie, una, limba latina imi repugna din start...

poate , mai mult, de cind am fost studenta la drept,


nu stiu decit, atit: in liceu faceam fata invatarii limbii latine, apoi, in anulpremergator inceperii facultatii)am facut  un fel de voluntriat obligatoriu la Nazarcea-cules de struguri-, unde, ...am avut pentru prima data ' intilnirea, ocazia) de a auzi intr-o noapte in dormitorul cu n...paturi, o tipa, care in somn, vorbea limba latina...

a doua zi, noi, citeva care o auzisem, tipa a zis ca nu e posibil, nu are nici cea mai mica legatura cu aceasta limba..


Eh,...si tot la Nazarcea, fie anul 1978 ....se petreceau lucruri foarte ciudate pentru mine...dar pe care nu o sa le uit niciodata

- de exemplu: :...noaptea, ne adunam spre distractie tinereasca, sa facem orice...de amuzament:

Numai ca, unul dintre profesorii ce aveau sa ne devina dascali la universitate,....impuneau un anume joc:

si anume:- zicea el, ca are puterea de a ghici gindurile , noastre..., iar jocul se rezuma la urmatoarea regula:

- tu , subiect...te gindeai la un cuvint pe care nu-l impartaseai nimanui....
- apoi, trebuia sa parasesti incaperea in care ti-ai implemnentat in gind...acel cuvint...

- la revenire, nu mai tin minte cit timp trebuia sa fii inafara incaperii,....cineva, iti spunea cuvintul la care te-ai gindit;


In toate cazurile, inclusiv mie, mi s-a adeverit acel gind (cuvint)...


........despre limba latina,... am sa va mai spun si alte intimplari....


scuze, daca gresesc in exprimare....ma cam grabesc,,;



roxaline

Citat din: Rayden din  02 Septembrie 2011, 20:50:37
:))
in limba lu' nea Eminescu colega @romulus

cred ca suntem stapanii lumii noastre, noi cream forme in universul ce ne inconjoara; cateodata ne cream si demoni iar daca ii cream tot noi avem putere asupra lor, tot noi ii putem intoarce in nefiinta..
ne sta in putere sa modelam universul dupa "chipul si asemanarea noastra" numai ca..am uitat cum sa facem asta..si probabil am uitat cu un motiv..sau am uitat ca "cineva" a dorim sa uitam.. :star:

Mai stii jocurile din copilarie cand ne prefaceam ca suntem altceva? Si regula jocului era (pre)"fa-te ca esti X" .  Si ne (pre)faceam ca suntem tata, mama, hotul, vanatorul, balena, eroul, vanatul, invinsul, victima, salvatorul, agresorul etc si ne jucam jocul fiind in joc 100%, cu tot  sufletelul. Si daca toti respectau regulile si-si tineau cuvantul si se (pre)faceau a ceea ce promisesera ca se (pre)fac, fara sa se judece si fara sa-si inchipuie ca-i judeca altii, ne jucam ore in sir, apoi se incheia jocul si ajungeam acasa cu o imensa satisfactie si raspunsul la intrebarea "ce-ai facut afara" era un "M-am jucat" plin, viu si complet, gata pentru nivelul urmator. 

Ne prefaceam si uitam cine suntem, ca suntem copii. Uitam pentru o perioada de timp, cat de un joc sau o joaca  :-D Si daca se intampla sa apara un adult, in 90% din situatii adultul intervenea dintr-o pozitie de superioritate ( ca asa se credea el ), ne punea la punct si ne intrerupea jocul si ne dadea ordine.

Cam asa si cu uitatul descris de tine. Am uitat pentru ca asa era regula jocului nostru. Doar ca a intervenit cineva care s-a dat superior si l-am crezut, am crezut ca stie mai bine, eram taman in mijlocul uitarii, in mijlocul jocului nostru. Si acel ce s-a dat superior, ne-a bagat in jocul lui, in care el/ ea este superior si noi inferiori; doar ca jocul acelui cineva nu este "pe bucurie" ci pe suferinta. Si l-am crezut si am inceput sa jucam jocul acelui cineva pentru ca am uitat ca mai uitasem deja inainte si am uitat ca totul este un joc inventat, un joc in care ne cream cum voiam si experimentam asta. Cu bucurie.

Si fiecare adult reia procesul si-l reface de cate ori intrerupe jocul copiilor cu ceva de genul "Da' ce faceti voi acolo? Vai, te-ai murdarit ca un porc. Ce prostie sa te joci de-a balena. doamne, cand ti-o veni mintea la cap.". Uneori adultii se si minuneaza, dar nu-si pot infrana programul de a se cocotza pe post de "superiori" in fata copiilor. Stii cand se minuneaza? Cand, de exemplu, tu ca adult speli vasele in bucatarie si STII ca copilul tau este singur si se joaca in camera cealalta. Si este singur. Dar el a creat o lume a lui, a creat cu atata putere incat ai senzatia ca nu-i singur in camera si te apuca frica / nesiguranta si te duci sa vezi "ce se intampla". Si copilul doar se crease pe sine ca balena intr-un ocean de clestar. Dar, pentru ca primul reflex al adultului este sa intre in competitie cu copilul si sa-i arate ca-i mai tare si mai mare, intri in camera si NU CREZI in creatia copilului, il asculti cu jumatate de ureche, ochiul baleiaza camera si mintea trage concluzia ca totul este in regula, adica este asa cum credeai tu ca este si este, in esenta,  neschimbat si spui da, da si pleci la spalat vase. Doar pentru o secunda daca credeai in creatia copilului, aveai onoarea de a sta alaturi de o balenna intr-un ocean de clestar.

Intre timp am mai uitat ceva. Cine suntem. Am uitat ca suntem Lumina. Si uite asa, din uitare in uitare .... devenim "adulti"  :-D

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Arhanghelul

Citat din: Rayden din  02 Septembrie 2011, 20:50:37
:))
in limba lu' nea Eminescu colega @romulus

cred ca suntem stapanii lumii noastre, noi cream forme in universul ce ne inconjoara; cateodata ne cream si demoni iar daca ii cream tot noi avem putere asupra lor, tot noi ii putem intoarce in nefiinta..
ne sta in putere sa modelam universul dupa "chipul si asemanarea noastra" numai ca..am uitat cum sa facem asta..si probabil am uitat cu un motiv..sau am uitat ca "cineva" a dorim sa uitam.. :star:

C-am asa imi vine si mie sa cred ... sunt temerile noastre ce prind "viata" ...

Am patit "ceva"de cateva ori in decursul a mai multor ani (in medie odata la 1-2 ani)  ...
In ce consta acel ceva ... ce intotdeauna se petrece in intervalul orar 01 AM - 04 AM , ti-n sa mentionez ca am un somn foarte profund (poti sa dai petrecere in camera sau sa bati la toba ca nu ma trezesc) ... devin brusc constient (treaz) ca ceva ma apasa pe piept sau pe spate (in functie de pozitia de somn din acel moment) , o senzata de rece extrem (frig)  , chiar daca este luna iulie si termometru de afara arata 29 de grade ...
De multe ori am vrut sa deschid ochi si nu reuseam  si decate ori reuseam vedeam in intunericul din camera deasuprea mea o silueta neagra ca smoala de consistenta unui fum , fara chip ... dar totusi sesizam ca se uita fix la mine find catarata pe pieprul meu ... atunci im fac cruce cu limba de 3 ori si spun in gand rugaciunea Tatal nostru si se departeaza foarte iute la fereastra si nici nu termin sa spun prima rugaciune ca dispare si incepe sa trosneasca tot in camera . Chestia cu trosnitul dureaza dupa maxim 1-3 minute ... aproape pana termin sa spun a 3 rugaciune ...
Deja m-am obisnuit cu "protocolul" cand mi se mai intampla asta si nu imi mai este nici asa mare frica ... acum mai mult o simt ca teama si iritare ...
Pe la ultimele dati cand "fumuriul " era ushchit la fereastra am incercat sa ma misc repede sa aprind o lumina sa-l  vad ,dar n-am reusit niciodata sa ma misc (parca eram paralizat) ... puteam misca doar ochi nici macar buzele (sa-l injur putin) ... toate astea se petrec in cateva zeci de secunde (subiectiv ) ... dupa care dispare fumuriul si pot sa ma misc foarte rapid si sa aprind lumina si sa fac de veghe pana la 4AM - 5AM cu TV aprins pana ma ia dinou somnul si se incalzeste camera (doar v-am specificat ca in momentul aparaitiei e foarte rece in camera) ...
Si v-am spus povestea mea ... :evil:



Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

SLEAH19

   Apreciez atitudinea de compasiune dar nu asta cautam. De mult timp, de la inceputul adolescentei, m-am detasat si nu mai  sunt influentat de acele lucruri ,  incerc doar sa le inteleg de aceea la aparitia topicului am neglijat riscul ridicolului si am relatat o parte din evenimentele credibile pe care le cunosc.

   Ce cred eu ca ar trebui analizat , sunt acele capacitati de prezicatori a preotilor ,, care deschid cartea''. Sunt multe persoane care apeleaza la acesti preoti mai ales femei .
E o mare greseala daca sunt pusi in acelasi standing cu chivutele cu ghioc care aburesc la fraieri pana se potriveste ceva . In primul rand trebuie sa ai motive grele si credinta ,pentru ca ei sa faca acest lucru iar daca ei personal, nu au o viata aproape de sfinti , nu li se arata nimic. Cand ,,deschid cartea'' vorbesc clar , dau nume si fapte care exista si s-au intamplat in viata solicitantului , si prevad intamplari din viitor care se adeveresc , asa cum s-au adeverit cele de care am aflat cu zece ani inaintea implinirii lor , mai mult, mai este o prezicere,  pe care as pune-o scrisa cu notarul de fata intr-un plic sigilat in seiful bancii si cand se va implinii , deschid plicul cu martori .

   De unde au aceste puteri acesti preoti ?  Oare Dumnezeu isi pierde timpul cu asa ceva ?

     Cel mai cunoscut caz de vindecari , profetii , preziceri din Romania este a lui Petrache Lupu de la Maglavit , care a reusit sa adune si 70 000 de oameni in jurul lui , si sunt mii de marturii ale unor persoane care s-au vindecat doar rugandu-se impreuna cu P. Lupu.  Am asistat la o discutie acum ceva ani , unde o persoana mai in varsta pe  care o mai intalnesc si acum a povestit ca a mers in tineretea lui cu un grup numeros din satul lui din Oltenia la Maglavit  , multi cu nevoi , multi din curiozitate . Petrache Lupu statea intro odaie si era tare guraliv spunand fiecaruia cate ceva fara sa ii intrebe de ce au venit . La un moment dat Petrache a strigat :...,,- Gata , ati trecut toti pe la mine? , - Toti, raspunsera oltenii. , - Da tu Marine de ce nu intrii ? Ce te apasa ? , Crima pe care ai facut-o , ucigasule , asai?  ,,
Respectivul, Marin a albit pe loc si consatenii lui au aflat de la P. Lupu  si cum a fost ucis , si unde a fost ingropat un om disparut din satul lor, de peste 20 de ani la acea vreme.
   
  Dumnezeu stie cate forme imbraca lupta diavolului pentru a zadarnicii lucrarea lui Hristos .
Poate face minuni care pot fi atribuite bisericii.

   
   P. S.   ...   abiss, ai pomenit de multe ori de evenimente teribile pe care le-ai trait , si din frazele tale transpare o gravitate mare a faptelor la care ai fost prezent. Ai putea sa expui macar una din aceste intamplari ?
   
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

roxaline

Citat din: SLEAH19 din  02 Septembrie 2011, 22:19:26
   Apreciez atitudinea de compasiune dar nu asta cautam. De mult timp, de la inceputul adolescentei, m-am detasat si nu mai  sunt influentat de acele lucruri ,  incerc doar sa le inteleg de aceea la aparitia topicului am neglijat riscul ridicolului si am relatat o parte din evenimentele credibile pe care le cunosc.

   Ce cred eu ca ar trebui analizat , sunt acele capacitati de prezicatori a preotilor ,, care deschid cartea''. Sunt multe persoane care apeleaza la acesti preoti mai ales femei .
E o mare greseala daca sunt pusi in acelasi standing cu chivutele cu ghioc care aburesc la fraieri pana se potriveste ceva . In primul rand trebuie sa ai motive grele si credinta ,pentru ca ei sa faca acest lucru iar daca ei personal, nu au o viata aproape de sfinti , nu li se arata nimic. Cand ,,deschid cartea'' vorbesc clar , dau nume si fapte care exista si s-au intamplat in viata solicitantului , si prevad intamplari din viitor care se adeveresc , asa cum s-au adeverit cele de care am aflat cu zece ani inaintea implinirii lor , mai mult, mai este o prezicere,  pe care as pune-o scrisa cu notarul de fata intr-un plic sigilat in seiful bancii si cand se va implinii , deschid plicul cu martori .

   De unde au aceste puteri acesti preoti ?  Oare Dumnezeu isi pierde timpul cu asa ceva ?


O sa incerc sa raspund cat de cat inteligibil, desi este greu sa descriu in cuvinte ceea ce vad uneori.

Este interesant ca nu ai distins ca NU ai primit compasiune ci recunoastere si o propunere de sprijin foarte clara ( de la Tayka ) cu toate precizarile de rigoare, adica specificat clar conditia de depasire a situatiei.  Din ceea ce ai scris mai sus imi este clar cum ai "transat" problema - detasarea este resemnare. As vrea sa fie foarte clar: acest mesaj NU este o critica ci incerc sa fie un reper pentru tine, ca sa-ti dai seama in ce taram te-ai refugiat. Spun aceste lucruri in calitate de om care a trecut prin propriile traume in copilarie si nu numai si am fost prin taramul pe unde te-ai refugiat tu si am iesit de-acolo cu ajutorul cuiva ( nici nu ai cum sa iesi fara ajutor, pentru simplul motiv ca perceptia este deformata).

Eu vad linii de timp - nu intotdeauna, nu la toti oamenii si nu legat de toate evenimentele. Nu stiu cum fac asta; m-am nascut cu asta sau am uitat explicatia dupa ce m-a apostrofat maica-mea de multe ori ( desi si mama ca toate celelalte femei din neamul ei, vedem in viitorm fiecare in felul nostru. Fata mea este la fel. ).

Problema este ca nu vad doar o linie de timp ci si alternative si totul apare intr-o geometri ciudata si cu culori diferite. Am propria mea "decodare" in functie de culori si imi este foarte greu sa descriu geometria a ceea ce vad, a miscarii pe care o vad ( mai nou citesc postarile lui @mm pentru ca am dat peste descrieri ce se potrivesc cu ceea ce vad eu, doar ca eui fiind o nulitate la geometrie ... ). Un timp am crezut ca o astfel de abilitate ar trebui sa fie ok, sa fie de folos, etc. Doar ca oamenii cu care vorbeam si le spuneam "nu fa aia, nu te duce acolo" nu ma credeau. Apoi am inceput sa ma intreb ce rost au toate astea, mai departe am trecut prin diverse faze pana am inteles ca fiecare pasare pe limba ei piere.

Pe la 31 de ani am incercat sa citesc cap coada Biblia, nu doar sa citesc despre Biblie. M-a apucat ameteala, pur si simplu se derulau niste chestii spiralate si infasurate si sucite si invartite de ameteam. M-am tinut tare, deh .. Zoe, fii barbata! Si am tot citit doar ca am trisat un pic, citeam intr-o stare alterata de constiinta ( chestie de respiratie si antrenament). Efectul a fost cel pe care nu-l asteptam, adica s-a amplificat acuratetea a ceea ce vedeam dar .. doar pe o linie, desi informatia care venea impreuna cu "chestia aia" era ceva de genul "este incomplet, incomplet, incomplet ..". Atunci m-a apucat brusc pasiunea de a cauta referinte ref traduceri si cat de corecte au fost si de ce selectia scrierilor biblice a fost cum a fost.

Dupa vreo 4-5 ani de la toata faza asta, am intalnit un preot care "deschidea cartea". Am stiut in secunda doi dupa ce l-am vazut ca vede linii de timp dar isi da seama  DOAR DE UNA. M-a simtit si el pe mine si mi-a trantit un citat din nu-sh ce parte de Biblie, ceva cu nemultumitu'.  Am dezlegat mai tarziu misterul ref chestia asta cu a vedea doar o linie dar ceea ce este important acum este asa: exista multi oameni care au aceasta abilitate de a percepe ceea ce urmeaza sa se intample daca nimic nu intervine "in cine este" persoana respectiva/ atitudinea sa. Doar ca sunt putini constienti de asta. Restul o numesc intuitie sau what ever.

Preotii pe care i-ai vazut si-au dezvoltat abilitatea folosind Biblia ( care este un cod alterat, din pacate) si, pentru ca au citit de multe ori in stari de constiinta modificate, si-au activat partial "vederea" liniilor de timp cele mai probabile. Ei vad un viitor aproape sigur; NU imuabil ci aproape sigur. Adica daca continui sa fii si sa faci acelasi lucru, daca alegerea ta de a experimenta o anumita chestie ( chiar daca alegerea pare inconstienta in 3D) nu s-a schimbat, atunci viitorul ala se produce.

Ceea ce ti s-a spus NU este fix si nici nu va fi vreodata. Daca s-a intamplat asa cum s-a spus, asta arata ca ceea ce era de invatat nu s-a invatat, ceea ce era de priceput nu s-a priceput, ceea ce era de luminat nu s-a luminat. Singura persoana care poate schimba ceva pentru viitorul propriu si colectiv ( din perspectiva ta) esti tu. Maiestria consta in a te prinde de atitudinea pe care o ai in mod constant, mai ales in momentele "neutre", a distinge componenta a ceea ce definesti ca fiind normal, anormal bun si anormal rau .. si a face curatenie in toate astea, a restabili o noua ordine. Si da, asa cum a spus Tayka, totul porneste cu tine, sa vrei sa cureti ceea ce ai de curatat. E ok si sa nu vrei. Oricum o sa o faci, nu pentru ca esti obligat ci pentru ca ti-ai promis-o tu tie.

P. Lupu a fost doar unul dintre oamenii cu mai putina uitare si mai putina "ceata in suflet", o entitate de alta clasa. Si vedea ceea ce vedea. Adica citea informatiile asa cum citesti tu acum acest mesaj. Si nu este nimic neobisnuit in aceasta abilitate; apare de la sine in anumite conditii legate de suflet si spirit. Adica este normalul nivelului urmator  :-D
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

abyss

#27
Citat din: SLEAH19 din  02 Septembrie 2011, 22:19:26
P. S.   ...   abiss, ai pomenit de multe ori de evenimente teribile pe care le-ai trait , si din frazele tale transpare o gravitate mare a faptelor la care ai fost prezent. Ai putea sa expui macar una din aceste intamplari ?

Ei bine... Am avut parte si de evenimente teribile care au fost ca si deznodamant pozitive dar care au bagat groaza-n mine la vremea aceea. Despre asa zisele aspecte ori intamplari malefice nu mai discut niciodata deoarece le-am taiat originile si astfel ele nu mai au substantza, forma si efect asupra mea. A le pronuntza ar insemna sa le insuflu viata din nou ceea ce nu intentionez deoarece imi vad de drumul meu, pe care incerc sa il fac sa fie cat mai imprevizibil si lipsit de rutine.
As putea sa-ti povestesc despre evenimente "teribile" care apartin unor forte benefice insa am fi offtopic. Pe de alta parte ele imi apar benefice acum dupa ce am parcurs multi ani de la producerea lor. Insa daca ma gandesc bine... aceleasi forte percepute acum ca fiind "benefice" ar avea sansa reala de a fi in realitate NEUTRE deoarece intentia lor am constatat ca are puncte de origine in afara lumii noastre, in afara timpului si a spatiului dincolo ori poate chiar dincolo de granitzele necunoscutului ce cuprinde domenii din ce in ce mai abstracte. In opinia mea cele doua forte + si - asa cum si sunt in perceptia noastra general acceptata nu sunt altceva decat doua "maini" ale unei intentii ce se manifesta si modeleaza neincetat Existenta in vederea unei intelegeri cat mai complexe si mai nelimitate.
Traiesti si experimentezi doar ceea ce te atrage, corect? Daca nu ar fi asa nu ar mai exista (pentru tine). Prin urmare cand va veti satura de experienta matura a unei anumite categorii de trairi veti aborda alta. Asa se slefuieste "diamantul", asa intr-o buna zi descoperim soarele interior, asa ne vom elibera de "lumea" noastra si vom putea percepe\decoda in mod direct,complet si neconditionat fluxul de informatie\realitate. Abia acum straluceste diamantul/soarele/mintea cosmica.
Evident toate acestea reprezinta opinia mea.

@fiulploii
Referitor la mana si gestul cu care fac popii cruci/binecuvantari catre boborul ascultator as adauga urmatoarele:
-Oamenii care nu sunt preoti ar trebui sa se inchine (la c. ortodocsi) unind 3 degete care simbolizeaza Treimea, iar celelate 2 aplecate prefigurand pe Adamu si Eva.
-Sacerdotii, popii adicatelea (la c. ortodocsi), tzin manutza alfel deoarece degetele alcatuiesc initzialele numelui lui Hristos, initiale din alfabetul chirilic. IS HS rezulta deci in chirilica IC XC. Degetul aratator e "I" apoi urmatorul usor aplecat e "C", degetul mare si-nelarul alcatuiesc "X"  iar cel mic pe "C" din nou. Asta e marele mister, ce sa spun. A, si o mai tin popii si intinsa pt pupat ori la luat si apucat... aceea e mana Caesarului!

PS - Popii nu au nici o abilitate dezvoltata... referindu-ma aici la cei care ""deschid cartea"". E o copilarie. Cine vede..."vede" fara ostromente papusha Roxy, cu tot respectul subsemnatului. Si apropos, biblia nu e un cod alterat. E un macrou imputzit :)   Glumesc rautacios evident. In cartile considerate sfinte, se vorbeste despre acelasi lucru in fiece amarat de verset chiar daca te vei apuca sa le citesti de-a-ndaratelea. Acolo peste tot vorbeste despre Tine, cu Tine si in mod special Tie...adica noua tuturor...Noi cei Amnezici.
My 2 cent op.

fiulploii

Citat din: @biss din  03 Septembrie 2011, 01:10:12
...............
Referitor la mana si gestul cu care fac popii cruci/binecuvantari catre boborul ascultator as adauga urmatoarele:
.........................

Am dat like din mai multe motive .
Acum, e bine ca stii explicatiunea crestina a semnelor si pozitiilor degetelor sau a mainilor clericale - oricare ar fi ele si pe oriunde s-ar plimba ele  :lol: insa , ai mers mai departe cu curiozitatea? tinand cont ca semnul crucii nu e o descoperire crestina .

Mai incearca cineva un alt punct de vedere ?  :roll:

abyss

#29
Hai frate zi odata, vrei sa-mi roz si unghiile de la parter?