Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN la Medias

Creat de melanogaster36, 29 August 2011, 00:03:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

melanogaster36

      Locuiesc intr-un cartier de blocuri-de acelea de tip vechi, cu garaje si gradini.Ieri seara stateam la o bere si o sueta  cu cinci vecini.Am avut in prealabil mici controverse cu acestia pe tema OZN-urilor fara sa ajungem niciodata la o completa acceptare a fenomenului.Unicul lor argument era -citez, cred cand am sa vad si atunci ma mai gandesc daca pot sa cred.Revenind deci la subiect, stateam la o bere cu dansii cand,pe la ora 11 PM,22. 08 .2011, din directtia N-NV spre  S-EST a aparut un obiect ce la prima vedere parea a fi un avion de mari dimensiuni.Venea doar cu o viteza neobisnuit de mare si avea  o traiectorie rectilinie avand o forma asemanatoare  unui fulg de nea vazut la microscop.Fara sa aiba devieri de directie pana ce a ajuns aproximativ la inaltimea locului in care stateam, moment in care a inceput sa ia o traiectorie ascendenta cu o asemenea viteza incat a disparut din campul nostru vizual in maxim cinci secunde avand o traiectorie clar verticala.Avea o marime aparenta de dimensiunea unei monede de 5 lei de aluminiu-de aceia de pe vremea lu; nea Ceasca si o inaltime aparenta mai mare decat cea de croaziera a avioanelor de linie..Se remarcau de asemenea linii de contur si de intersectie-aidoma unui fulg de nea hexagonal-octogonal.Dat fiind faptul ca fenomenul a durat mai putin de douazeci de secunde n-am fost capabili sa facem  nici mcar poze cu telefonulAm cerut acordul martorilor ca sa public acest post, sunt persoane in general sceptice cu privire la fenomenul OZN dar si-au dat acordul sa fie citate ca martori in eventualitatea ca cineva o sa faca o ancheta serioasa asupra cazului in speta.Asteptam deci o investigatie la modul serios ptr. acest caz.

ilici

Salut,

Ai putea sa faci o schiță pe o foaie de hartie (sau pe calculator daca te pricepi) si să o postezi aici?
All that we see and seem is but a dream within a dream

melanogaster36


  Arata cam asa, colorat in galben intens si foarte stralucitor.Pe toata durata observatiei n-am remarcat schimbari ale culorii.Aseara, rememorand impreuna cu aceleasi personaje observatia, am reusit sa cadem in mod unanim de acord ca nu putea fi un fenomen natural si extrem de putin probabil sa fie vreun produs al tehnologiei umane clasice.

prodcomb

O imagine stilizata a ISS !  :-o
Cu ce am putea identifica pseudo fulgul de zapada?  :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

Posibil sa fi fost una din misterioasele nave ce orbiteaza si prin... telescopul lui John Lenard Walson?! :roll: Chiar daca tipu-i controversat si unii il considera "hoaxer".

Huge UFOs caught on Telescope - 2011

O intrebare insa: simetria OZN-ului "snowflake" era hexagonala sau octogonala?
Fiindca au mai fost (desi rare) observatii ale unor asemenea obiecte - doar hexagonale insa, din cite-mi amintesc.
Sau cu forme straniu ramificate - ca-n clipul asta:

http://www.disclose.tv/action/viewvideo/59604/Snowflake_UFOs_Spotted_Observing_External_Fuel_Tan/

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

melanogaster36

Citat din: Xanadron din  29 August 2011, 14:16:41
Posibil sa fi fost una din misterioasele nave ce orbiteaza si prin... telescopul lui John Lenard Walson?! :roll: Chiar daca tipu-i controversat si unii il considera "hoaxer".

Huge UFOs caught on Telescope - 2011

O intrebare insa: simetria OZN-ului "snowflake" era hexagonala sau octogonala?
Fiindca au mai fost (desi rare) observatii ale unor asemenea obiecte - doar hexagonale insa, din cite-mi amintesc.
Sau cu forme straniu ramificate - ca-n clipul asta:

Din pacate nu sunt foarte sigur daca era o structura hexagonala sau octogonala, era oricum un poligon regulat cu sase sau opt laturi.Fulgul de zapada mi s-a parut a fi cea mai buna aproximare a formei obiectului.Inaltimea de zbor era aproximativ de 10 000 de metri-am aproximat-o prin analogie cu inaltimea unui avion ce a trecut la cateva minute dupa aceea iar dimensiunea cred ca era de cateva ori mai mare decat cea a unui liner-de 8-10 ori.Oricum am sa mai vorbesc cu amicii mei sa vad daca isi aminteste careva precis daca era octogon sau hexagon.

prodcomb

Singura interesantă ar fi filmarea prin "telescop"; dar calitatea opticii acestuia este sub orice critică!
Trebuie văzute pozele şi filmele de calitate ale ISS-ului şi ale altor nave spaţiale (pământene).
"Zburătoarele" cele păroase sunt nostime!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

kefren

Interesanta observatia lui melanogaster36 si acest lucru ma face sa adaug,daca imi este permis, observatia facuta de mine ,sambata spre dumineca seara in jurul orei 23,00-24,00.
Cum sunt un pescar pasionat am plecat spre un lac al unui prieten si am hotarat sa raman si peste noapte,pana dumineca dupa-amiaza.Pe langa pescuit ma mai pasioneaza,in limitele amatorismului,si un pic astronomia,deci mi-am luat si telescopul cu mine.In jurul orelor mentionate urmaream nebuloasa din Andromeda,luandu-mi ochii din telescop am privit cerul senin si instelat,in acel moment am realizat ca pe cer se afla ceva ce nu era mai devreme si de o marime considerabila cam la 30 de grade deasupra orizontului ,pe directia sud-est.Obiectul,cam de 4-5 ori marimea statiei(ISS),a aparut de nicaieri, nu s-a deplasat deloc, a stat cam 15-20 de secunde dupa care luminozitatea a inceput sa paleasca incet,pana a diparut complet.Am urmarit locul sa vad daca mai apare ceva, pret de jumatate de ora,din pacate nu a mai aparut nici un fenomen similar.

ilici

Ce mi se pare mie foarte curios este ca majoritatea OZN-urilor sunt raportate in SUA, UK sau Peru (să zicem America de Sud).

înțeleg că din punct de vedere al suprafeței Romania este foarte mică comparativ cu zonele mai sus meționate, dar asta să fie oare singura explicație? Poate și faptul ca unele OZN-uri sunt de origine americană.
All that we see and seem is but a dream within a dream

StarDust

Citat din: melanogaster36 din  29 August 2011, 00:03:36
      Locuiesc intr-un cartier de blocuri-de acelea de tip vechi, cu garaje si gradini.Ieri seara stateam la o bere si o sueta  cu cinci vecini.Am avut in prealabil mici controverse cu acestia pe tema OZN-urilor fara sa ajungem niciodata la o completa acceptare a fenomenului.Unicul lor argument era -citez, cred cand am sa vad si atunci ma mai gandesc daca pot sa cred.Revenind deci la subiect, stateam la o bere cu dansii cand,pe la ora 11 PM,22. 08 .2011, din directtia N-NV spre  S-EST.......

Nu am inteles prea bine cand exact a fost facuta observatia, ieri (28.08.11), sau in data de 22? Daca a fost ieri(la ora 21:54), pun o poza in care se vede traiectoria ISS de ieri, si intensitatea ei luminoasa comparativ cu steaua Vega, care are magnitudinea zero. Dupa cum se vede, ISS a fost deosebit de stralucitoare avand dupa parerea mea cel putin magnitudinea  -4, si inca un lucru notabil, stralucirea ei paleste aproape brusc (probabil unghiul de reflexie de pe panourile solare s-a modificat) spre magnitudinea de aprox -0,5. Nu stiu daca melanogaster36 asta a vazut, mai ales ca faza cu deplasarea brusca verticala eu nu mi-o explic, dar cred ca e bine ca inca odata sa exemplific cat de stralucitoare poate fi uneori ISS.
Pentru a nu exista confuzii e bine de stiut ca un obiect cu cat are magnitudinea mai spre minus, cu atat e mai stralucitor.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

melanogaster36

    Desi pare incredibil, exact acum cinci minute a mai trecut odata acelasi obiect, sau unul identic pe deasupra cartierului.Venea din aceeasi directie si a parcurs intreaga bolta cereasca fara sa se mai ridice pe verticala.Am incercat sa filmez cu Blackberry dar nu prea a iesit mare lucru.Oricum interesant este ca-i place pe la noi prin zona.Prima observatie a avut loc acum patru zile, deci in 25 August-scuze ptr. eroare!

kefren

Citat din: melanogaster36 din  29 August 2011, 21:12:55
    Desi pare incredibil, exact acum cinci minute a mai trecut odata acelasi obiect, sau unul identic pe deasupra cartierului.Venea din aceeasi directie si a parcurs intreaga bolta cereasca fara sa se mai ridice pe verticala.Am incercat sa filmez cu Blackberry dar nu prea a iesit mare lucru.Oricum interesant este ca-i place pe la noi prin zona.Prima observatie a avut loc acum patru zile, deci in 25 August-scuze ptr. eroare!

  Obiectul vazut de tine poate fi orice , afara de ISS,deoarece statia se afla in acest moment undeva deasupra Oceanului Indian.

StarDust

#13
A trecut acum aproximativ 45 minute prin nordul tarii. Deci acum sigur nu a fost ISS.

L.E.

Screenshot-ul l-am luat la ora  21:20 (aproximativ)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16