Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Limba latina - deloc "moarta" pentru sforarii NOM

Creat de Xanadron, 23 August 2011, 12:58:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

#15
Citat din: Xanadron din  25 August 2011, 15:15:38
Si-un P.P.S.: Poate-i util sa dau si-un sfat amical oricui detine orice gen de dovezi conexe domeniului "Black Ops": NU cumva sa le puneti vreodata pe tapet...
"Simplele povesti" mai merg spuse pe ici-colea, dar atit.

Intrebare:

   Ceasul al doisprezecelea fiind, tot e prea devreme sa spunem adevarul / o parte din el / informatii care sa ajute la descoperirea lui ?
- fiindca daca tot e prea devreme, eu nu mai vreau sa mai repet existenta vietii pe Pamant... prefer sa traiesc intr-o iluzie mai interesanta cel putin, daca nu reusesc sa traiesc cu ceilalti impreuna intr-o lume care sa nu ne ascunda inca 5000 de ani adevarul. -
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

mr

#16
Citat din: Siberia din  25 August 2011, 15:59:34
Intrebare:

   Ceasul al doisprezecelea fiind, tot e prea devreme sa spunem adevarul / o parte din el / informatii care sa ajute la descoperirea lui ?
- fiindca daca tot e prea devreme, eu nu mai vreau sa mai repet existenta vietii pe Pamant... prefer sa traiesc intr-o iluzie mai interesanta cel putin, daca nu reusesc sa traiesc cu ceilalti impreuna intr-o lume care sa nu ne ascunda inca 5000 de ani adevarul. -

Dar daca, din perspectiva Sinelui tau superior (pe care este posibil sa nu-l cunosti inca....judecand dupa aversiunea fata de lumea asta), tu stiai cu exactitate in ce te intri si ti-ai asumat aceasta implicare. Poate viata pe Pamantul asta isi urmeaza  cursul firesc si corespunzator momentului iar tu ai hotarat sa vii aici si sa ajuti in aceste momente dificile si neclare? Si ce, daca unii in nebunia lor, incearca sa profite de haosul acestor zile? Au un loc restrans de desfasurare, pe fondul lipsei imaginii de ansamblu,  dar pot schimba ei cursul ciclului? Parerea mea e ca nici cat negru sub unghie...
Planul Pamantului, privit de la nivelul de conceptie, sigur arata cu totul altfel. Suferinta individuala, de cele mai multe ori cred ca vine din cauza noastra, din felul in care privim lucrurile.

Si daca tot suntem la faza in care ne punem intrebari existentiale (in comparatie cu marea majoritate care dormiteaza sau este stanjenita de asfel de intrebari) oare nu putem considera ca simpla noastra revolta interioara, dincolo de orgoliul lumesc, reprezinta o punte de legatura cu Sinele superior si adevaratul motiv pentru care suntem aici, in mijlocul iadului?


Citat din: Xanadron din  25 August 2011, 15:15:38
Ar fi insa cel putin aiuristic sa (de)scriu p-un forum public detalii din unele conversatii sensibile (desi prin nimic ilegale, fiindca ramase la stadiul de "povesti la gura sobei") avute in prea lunga-mi viatza cu unii oameni de factura asta. Discutii purtate si-n Romanica, dar si p-afara, avind intimplator intersectii "ciudate" datorate strict naturii unor foste si/sau actuale ocupatii - nu insa prin vreun "serviciu din 3-4 litere". 8-)

Ar fi indicat sa gasesti o modalitate sa le spui, totusi, pentru ca ar putea fi o sursa buna si mai directa de informare...


Citat din: Xanadron din  25 August 2011, 15:15:38
Un mic exemplu pot da totusi, chiar daca n-o fi ontopic: aratind, la o inocenta bere de prin 1999... cuiva extrem de informat :wink: niste poze facute in zona serpentinelor drumului pitoresc de 14 km ce leaga Soveja, unde aveam p-atunci o casutza, de Lepsa (VN) - imagini ale unor clare (dupa mine) locuri de aterizare OZN, :ufo: cu fineatza spiralata p-un diametru de 8-9 m si cu trei amprente adinci de "talpici" dispuse perfect echilateral - stii care-a fost prima replica a tipului?

"Pilotii nostri inca-s cam nesiguri si mai aterizeaza pe unde nu trebuie." :-o :lol:

Este si o unitate militara, destul de intinsa pe panta dinspre Soveja acolo. Cine stie ce-o fi in maruntaiele muntelui ala?
Oricum, soseaua dintre Lepsa si Soveja este in mod oficila impracticabila, surpata si figureaza ca drum public inchisd de mai multi ani. Sa fie oare o intamplare?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#17
Citat din: Siberia din  25 August 2011, 15:59:34
Intrebare:
Ceasul al doisprezecelea fiind, tot e prea devreme sa spunem adevarul / o parte din el / informatii care sa ajute la descoperirea lui ?
- fiindca daca tot e prea devreme, eu nu mai vreau sa mai repet existenta vietii pe Pamant... prefer sa traiesc intr-o iluzie mai interesanta cel putin, daca nu reusesc sa traiesc cu ceilalti impreuna intr-o lume care sa nu ne ascunda inca 5000 de ani adevarul. -

Nu cred sa fie prea devreme, draga Siberia - eu zic ca-i prea tirziu de fapt pentru orice actiuni don-quijotesti. :lol:
Care-ar fi avut poate sanse de succes in inducerea Schimbarii doar in cazul unei Treziri mai precoce a Turmei.

Coborind insa discutia la un nivel mai putin generalizant, ajungem la mai multe paradoxuri si/sau cercuri vicioase.
De ex.: din postura noastra actuala de "cetateni oropsiti ai Omenirii 1.0", poate c-am "sifona" fara retineri si cu orice riscuri niste adevaruri incomode probate (dublate de oaresce dovezi asadar).
Adevaruri - si mai ales dovezi - la care n-avem insa acces taman prin natura statutului nostru de pseudo-paria buni doar de muls. :x

Iar daca (pur intimplator) cineva din leatul 1.0 s-ar nimeri sa aiba acces la ele-dovezile si-ar vrea sa le dezvaluie public, ar ajunge mintenash pe lumea ailalta - "a iluziilor mai interesante" poate. :wink:

P.S. @mr (later edit): Nu stiam nimic de interesanta informatie despre starea drumului Soveja-Lepsa (din 2001 m-am rupt total de zona, vinzindu-mi casa modesta de-acolo - care, btw, a ars din temelii la 3 luni dupa vinzare). :-D
In anii '90, chiar acolo se tinea in orice caz o etapa de raliuri (C.N. de viteza in coasta) - drumul aproape pustiu si f. sinuos fiind magnific pentru asa ceva - de fapt asta fiind motivul initial pt. care imi luasem o casa la 310 km de Bucuresti :-P (avind p-atunci un Renault Clio Williams).
U.M. respectiva din padure (total ingropata) era in orice caz bine pazita p-atunci si chiar daca opreai prea mult pe sosea in dreptul ei erai luat la oki. 8-)
Iar observatiile OZN erau aproape saptaminale in zona - mai exact, in aproape fiecare noapte de vineri spre simbata, serios :lol: - desi nu de tip "contact apropiat".
ET :-) plecau poate in weekend, mai stii?
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

#18
Citat din: mr din  25 August 2011, 19:15:09
Dar daca, din perspectiva Sinelui tau superior (pe care este posibil sa nu-l cunosti inca....judecand dupa aversiunea fata de lumea asta), tu stiai cu exactitate in ce te intri si ti-ai asumat aceasta implicare. Poate viata pe Pamantul asta isi urmeaza  cursul firesc si corespunzator momentului iar tu ai hotarat sa vii aici si sa ajuti in aceste momente dificile si neclare?
@mr,
nu e aversiune fata de lumea asta ci doar fata de unele idei / concepte care sunt vehiculate cu succes si care sunt menite sa te mentina in mereu aceeasi stare de frica care nu te poate ajuta in a deveni liber.
Stiind cu exactitate in ce intru si asumandu-mi implicarea, intrebarea pe care am pus-o face parte din viata care isi urmeaza cursul firesc si corespunzator al momentului :) asumarea momentului a insemnat si asumarea intrebarii :D

Citat din: Xanadron din  25 August 2011, 19:20:08
Nu cred sa fie prea devreme, draga Siberia - eu zic ca-i prea tirziu de fapt pentru orice actiuni don-quijotesti. :lol:
Care-ar fi avut poate sanse de succes in inducerea Schimbarii doar in cazul unei Treziri mai precoce a Turmei.
Niciodata nu e prea tarziu ... sau ... Never say Never :D

Si ca sa fiu on-topic, cateva embleme care imi plac.
(sursa a fost precizata si de @biss:
http://www.naderlibrary.com
)

p.s. - embleme care prezinta 5 + 1 stele se zice ca fac referire la Area 51.
p.p.s. - @Xanadron, nu ma certa ca nu au si motto-ul in Latina ... s-a descusut in decursul operatiunilor :D promit sa-l cos cu prima ocazie :D

AF TENCAP SPECIAL APPLICATIONS, OBERINT DUM METUANT

http://www.naderlibrary.com/IWouldTell56_small1.gif

TENCAP is an acronym for Tactical Exploitation of National Capabilities, a collection of programs that involve developing tactical (battlefield) applications out of reconnaissance satellite capabilities (which are normally thought of as strategic).
"Special" almost invariably means "black" or highly classified.
The phrase "Oderint Dum Metuant" is associated with Caligula, the First century Roman emperor whose name became synonymous with depravity, madness, cruelty, and tyranny. It translates "Let them hate so long as they fear."
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

lylyt_ice

Da... de ceva timp m-am cam asezat la panda (dealtfel ca si colegii mai vechi)...Nu mai am  postat  pe RuFon , pentru ca nu imi plac copiile de pe la altii si...nu prea mai ma descurc in Romana ...!  dar sunt multumita ca sunteti voi pe felie  :wink:! Xanadrod e pe sufletul meu ... :lol: cum unul o ia pe coclauri ii arata drumul...Nox...sta la potecuta si da verdictul corect...lol: dar sa stiti ca!... "gandacii de bucatarie" au contaminat de mult!!! "gustul mancarii" !!! Siberia; pentru mine esti o minune si implicit un unicat in ROMANIA!... Bravo tine-o asa poate MISOGINII astia ne vor accepta si pe noi...(damele) in randul "OAMENILOR"!!! Iar tu...Xanadron cu "Latina " ta...ce mai tot o mixam (frecam)...Hai fii tu dragut si spune macar sensul cuvantului FARMA-CIE...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Xanadron

Citat din: lylyt_ice din  25 August 2011, 22:15:54
Hai fii tu dragut si spune macar sensul cuvantului FARMA-CIE...!!!
:roll: Farma-CIA ar putea fi divizia "agenturii" care droga oamenii prin '67 cu LSD. :D Fara stiintza lor, evident.

Lasind gluma la o parte acum, draga lylyt_ice, desi n-am decit vreo 3 ani vechime prin zona, crede-ma c-am citit cam toate postarile de-aici (inclusiv dinainte de 2008).
Concluzia mea e insa ceva mai putin marcata de nostalgia ta explicabila cumva (fiindca trecerea lui nea' Cronos adauga o aura inefabila pina si ersatz-urilor sau kitschului). Mai precis, cred ca nivelul forumului n-a scazut, dar nici n-a crescut - din simplul motiv ca peste exceptional e imposibil sa mai creasca ceva.  :-D

Iar am luat-o pe panta glumeatza, hai sa redevin serios - clar ca si forumul asta e o sectiune prin Romania reala, iar nivelul reflectat nu poate fi decit ala care... este, vorba lui Vanghele. Cumva constant dupa mine, sau chiar intr-o usoara crestere, simultana cu "trezirea" unora.
Un forum de fapt nici mai bun, nici mai rau decit noi - cu toate sclipirile si rateurile noastre.
Si c-un un amalgam de postari mai "savante" sau mai putin, mai complexe sau nu, dar fiecare cu publicul ei.
(Si) in tolerarea diversitatii cred ca sta deci cheia evolutiei noastre. :star:

P.S. ontopic: extinzind un pic aria temei, zic c-ar merita analizate si alte inscriptii "stranii" decit cele de pe "military badges". OK, nu neaparat in latina. Mai veniti insa si voi rogu-va cu exemple, pina (re)gasesc eu detalii despre unele care ma obsedeaza cumva de ceva vreme.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#21
Nici insitutiile romanesti (oficiale, secrete sau discrete) nu se abat de la tiparul emblemelor internationale...
Desi fiecare isi delimiteaza atributiile prin exprimari latinesti specifice, aproape ca nu se face distinctie intre ele iar simbolistica cred ca le tradeaza sursa comuna:


PS  A treia este sigla SPP
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#22
Citat din: @biss din  25 August 2011, 15:54:57
Multam compadre @Xanadron  :-)
Atunci urez sporuri la "subtraclo fundamento in aere aedificare"  :lol:

PS - sa nu uit...
SI EGO CERTIOREM FACIAM, MIHI TU DELENDUS ERIS
Asta e badge-ul de care vorbeam eu

This patch was designed as a generic insignia for "black" projects conducted by the Navy's Air Test and Evaluation Squadron Four (VX-4) based at Point Mugu, California. It was reportedly used during the navy's involvement with the TSSAM program. It may still be worn by members of the VX-9 squadron formed from a merger of VX-4 and VX-5. VX-9's mission is to test strike aircraft, conventional weapons, electronic warfare equipment, and to develop tactics involving these weapons systems.
Aici e sursa explicatiei pe care am gasit-o =>http://www.naderlibrary.com/icouldtellyou.56.htm

:lol: Revenit intimplator pe topicul asta abandonat un pic inainte de vremea concluziilor finale, atasez imaginea badge-ului negru cu bordura rosie (poza nr. 1), care ar fi trebuit sa apara in locul "oului lui Columb" (sau al lui A. Nastase? :-D) din postarea - derutanta poate pentru unii - a colegului @biss.

Plus alte citeva - tot pe latineste - care merita si ele comentate, asa ca revin imediat dupa ce va ascult si pe voi.

Pina atunci, semnificatia inscriptiei nr. 2 (tradusa aproximativ): "Niciodata in trecut, niciodata din nou" - are cineva idee "ce oare nu s-a intimplat in trecut si nici n-are cum sa se intimple nici in viitor"? :roll:

Aia cu Annuit coeptis (nr. 3) si restul simbolisticii piramidoanelor cu ochi  :star: (sau oua ochiuri?) :lol: nu cred ca are rost s-o mai comentam.

Ultima, cea cu dragonul reptoid :-( care zice ca tot ce credem ca-i al nostru e de fapt "AL LOR" 8-) imi pare si mai clara ca mesaj.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#23
Sorry pt dubla postare (din greseala de eroare, m-am autocitat aiurea :D), dar daca tot nu se mai poate sterge, uite si alt exemplu - emblema misiunii spatiale "negre" a DoD (satelitul militar ultrasecretos PAN), in care n-am habar daca eventualul element chimic "Palladium" are vreun inteles "pe bune":
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Adaug si eu ceva cu rugamintea sa traduca cine stie sensul cuvintelor. Multumesc .

Arhanghelul

#25
Citat din: fiulploii din  23 Iunie 2012, 02:23:22
Adaug si eu ceva cu rugamintea sa traduca cine stie sensul cuvintelor. Multumesc .

Facă-se voia Ta!

Adde gubernandi studium , perventi in astra.  et pontum caelo coniuxit

În plus, studiul a guvernului, a ajuns la stele. mare şi cer, un soţ (by Google)

In plus cercetarea guvernamentala a ajuns pana la stele. Marea si cerul au fost unite (casatorite).(by Arhanghelul)

O exprimare arongata ... in care omul sfideaza creatorul ... o forma de trufie ...



P.S. ...  inlocuiesti V cu U ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Siberia

#26
Citat din: fiulploii din  23 Iunie 2012, 02:23:22
Adaug si eu ceva cu rugamintea sa traduca cine stie sensul cuvintelor. Multumesc .

Sunt chiar simpatic de "luminati" cei din departamentul Naval (Observatory, Research, etc.). Nu stiu daca e vorba de trufie, tinand cont de Lady Virgo Lucifera care apare acolo  :evil:
Dintr-un alt punct de vedere, traducerea motto-ului ar putea sa sune cam asa:
   Cu ajutorul studiilor conducerii (conducatorilor) s-a ajuns pana la astre si in sfarsit au fost unite toate elementele.

- femeia si spicele reprezinta progresul (adus de Fecioara - Virgo Lucifera - Chemical Wedding  :wink:)
- 7 stele reprezinta Pleiadele - Lyra (in stransa legatura cu femeia de mai sus - ad astra per aspera)
- marea si cerul au fost unite, reprezinta imbinarea tuturor elementelor (Soarele si Luna impletesc cununa  :-o - treapta cea mai inalta a cunoasterii ¤ Soare = aer, foc; Luna = apa + Pamant; Soare + Luna = Viata, Univers, Dumnezeu)

Doar o parere... :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

mariusvlad

Intreb si eu, fara a avea pretentia sa nu mi-o iau peste bot, a vazut cineva aceste embleme "atasate" pe uniforme?

Xanadron

#28
Citat din: mariusvlad din  23 Iunie 2012, 10:36:30
Intreb si eu, fara a avea pretentia sa nu mi-o iau peste bot, a vazut cineva aceste embleme "atasate" pe uniforme?
DA.

Si fiindca tot am tulburat linistea strigoilor vorbitori de latina de pe emblemnele :-D astea (asa le zic unii - pe linga Vanghelie, evident), ete inca vreo citeva. :-)
Nu neaparat in latina insa - fiindca mesajele-s din ce in ce mai "verde-n fatza".

P.S. Poate stie cineva ce-ar putea insemna F/O-ul de linga UHF (Ultra High Frequency).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

#29
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05