Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Modificare forum: sistemul Likes

Creat de spooky, 21 August 2011, 20:35:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Asa cum s-a tot discutat pe forum, a fost nevoie de a avea, pe de o parte, un sistem gen Karma, dar pe de alta parte, acesta producea multe alte probleme. Acest lucru poate s-a observat si in sondaje (apropo, erau unii care strigau sus si tare ca rezultatele rezultatele... dar nimeni nu a analizat rezultatele).

Asadar, acum exista sistemul "Imi place" sau "Likes"... de fiecare data cand vrei sa faci o apreciere referitor la postul unui utilizator, asa cum exista si butonul "Like/Imi place" pe Facebook si nu numai.

Nu pot fi date aprecieri negative. Daca vrei, scrii un mesaj... daca nu, te abtii...

Aprecierea "Like" poate fi data atat per subiect cat si pe mesaj, mai putin pe mesaje private. Aprecierile primite de un utilizator se contorizeaza si sunt afisate sub profilul utilizatorului.

Abuzul se pedepseste! Aviza celor ce isi fac scop din asa ceva.

Momentan experimentam. Daca e ok, il pastram, daca genereaza iar probleme, rediscutam si vedem ce e de facut.

Nemultumitii sunt rugati sa dea like la acest subiect si sa isi motiveze nemultumirea. :)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Aliosa

Pacat ca nu vad nici un "boton" cum nu vedeam cand era si karma, oricum gg cu sistemu la care nu am acces :P

Nox

Butonul de Like se află în partea din dreapta sus, lângă opţiunea Citat, etc. (vezi ataşamentul).

Dacă mai are cineva probleme este rugat să semnaleze aici.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calator astral

Nu apare pe mobil nox?

Nox

#4
Momentan (vreo câteva zile) nu pot confirma dacă merge sau nu pe mobil.

Dacă poate cineva să verifice dacă apare Like-ul cu Tapatalk să posteze rezultatul.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nicipreaprea

Nici la mine nu se vede butonul. Nici cu Tapatalk.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

fiulploii

#6
Mai sa fie, am cautat ''botonu' si pe sub pat si tot nu l-am gasit . Nu e ! Si nu-s pe mobil  :roll:

Butonul , please !
Sau poate apare numai la moderatori?  :lol:

Xanadron

#7
Citat din: Aliosa din  21 August 2011, 22:25:34
Pacat ca nu vad nici un "boton" cum nu vedeam cand era si karma, oricum gg cu sistemu la care nu am acces :P

Nici la mine nu se vede vreun buton nicaieri - pe computer normal, nu smartphone etc. :roll:

Oricum consider problema asta secundara, ca de altfel si o eventuala analiza (ori aplicare practica) a rezultatelor precedentului sondaj "karmic".

"Merge si-asa" deci. :-D
Nu zic insa asta in sensul de bascalie al cunoscutei zicale mioritice - fiindca, repet, noima prezentului forum continui sa cred ca sta in alte laturi/aspecte decit orgoliile vexate sau nu ale oricui.

Desi "karma" am utilizat-o (cumva in joaca), am decis sa NU folosesc optiunea asta "like" - si as prefera ca nici altii sa n-o utilizeze la postarile mele, cite-or mai fi ele (evident ca e doar o dorintza/rugaminte unilaterala si implicit deloc obligatorie pentru cineva).

Nu doar fiindca n-am acces la ea pe moment, ci din simplul motiv al evitarii altor discutii, controverse, inflamari, acuzatii si chiar decizii confuze, gratuite, irelevante si inconsecvente.
Toate - ciocnite in ultima vreme intr-un talmes-balmes mai dihai ca o eventuala tamponare dintre Elenin si Nibiru (daca prima pune o frina brusca... :lol:).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#8
Citat din: Xanadron din  22 August 2011, 00:15:01
"Merge si-asa" deci. :-D

Alo, colega @Xanadron , nenea ministeru o zis ca sa transformam Romania din tzara lui ''merge si-asa'' in tzara lui '' Yes , we can '' .  8-)

Deci , yes, la mine o aparutu botonashu numai ca stau si io si ma intreb , de ce o fi roz ?????  :roll:

:lol: :lol:

abyss

Confirm că pe telefonul meu merge sistemul chiar dacă am în posesie o fosilă de reptilă nokia :) 

Am dat like apoi la buton a apărut unlike. Am dat unlike şi s-a şters aprecierea revenind la starea iniţială. Apoi am dat iarăşi like şi a mers din nou. Apoi am mai dat un like la maestrul Xanadron :)

Tayka

Şi la mine merge butonul..brici :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

#11
am o rugaminte .
  in loc de cool junior nu s-ar putea scrie cool it ! junior


:lol: :lol:

Nox

Citat din: Xanadron din  22 August 2011, 00:15:01
Desi "karma" am utilizat-o (cumva in joaca), am decis sa NU folosesc optiunea asta "like" - si as prefera ca nici altii sa n-o utilizeze la postarile mele, cite-or mai fi ele (evident ca e doar o dorintza/rugaminte unilaterala si implicit deloc obligatorie pentru cineva).

Maestre, ţi-e că te ia în colimatoru... știi tu cine, dacă ai prea multe Likeuri? :-D
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

spooky

Citat din: @biss din  22 August 2011, 00:28:19
Confirm că pe telefonul meu merge sistemul chiar dacă am în posesie o fosilă de reptilă nokia :) 

Am dat like apoi la buton a apărut unlike. Am dat unlike şi s-a şters aprecierea revenind la starea iniţială. Apoi am dat iarăşi like şi a mers din nou. Apoi am mai dat un like la maestrul Xanadron :)

Da... a fost o problema de permisiuni. Toate permisiunile pe forum au fost restate si recreate asa cum trebuiau sa fie defapt. Se pare ca unii nu puteau face mai nimic si altii prea multe :))
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

Cu ocazia asta am refacut si grupele de utilizatori bazate pe numarul de postari. Mai trebuie gandita dar momentan arata asa:
Observator 0
Junior        * 1
Cool Junior ** 10
Cool      *** 100
Senior      **** 500
Veteran      ***** 1000
Consacrat ***** 1500
Zen al Forumului ***** 2000
Übergod ***** 5000 (nici sa nu va ganditi la asta :D)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984